PDA

Zobacz pełną wersję : Styropian i papa - czy można je łączyć?



P:)apolinek
21-05-2009, 10:55
Witam.Mam zamiar wykonać izolację przeciwwilgociową w piwnicach.Temat był by bardziej prosty gdyby 2 posadzka kończyła się nad poziomem papy fundamentu,niestety ale piwnice są zbyt niskie.
Dotychczas wykonałem chudziak, 20 cm pozostaje do papy fundamentów.
Teraz mam problem,dać na to papę termozgrzewalna?(jeśli tak to wierzchniego krycia czy podkładowa),a może folia 0.3.
Jeśli dam sama papę to czy nie wejdzie ona w reakcje ze styropianem,i z czasem zacznie go ubywać?.
Z kolei jesli dam folie to będę miał problem z przyklejeniem jej do papy.
Może dać papę-folie-styropian-wylewka
Papę która będzie wystawać ponad poziom 2 posadzki chce osłonic płytami gipsowymi i położyć w kanałem wentylacyjnym,ewentualnie dać 1 rurkę pex alu pex .

Dodaje załącznik http://images46.fotosik.pl/128/241b8dff1404b573m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=241b8dff1404b573)

Smakor
21-05-2009, 11:39
Ja bym zastosował papę z Icopala z systemu bezpieczny fundament. Możesz ją położyć na podłodze wywijając na ściany aż do wysokości fundamentu, tak żeby zrobić ciągłość izolacji. Jeśli ścianki fundamentowe jeszcze nie wymurowane to wywiń na nie, a jeśli już są to gorzej.
Opcjonalnie można zastosować izolację nakładaną pacą, która zawsze tworzy ciągłość o ile ktoś starannie ją zrobi. Są to rozwiązania systemowe więc trzeba poszukać na stronach producentów takich preparatów.
Ja u siebie dam Icopala bo mnie to przekonuje.

P:)apolinek
21-05-2009, 12:23
Ja bym zastosował papę z Icopala z systemu bezpieczny fundament. Możesz ją położyć na podłodze wywijając na ściany aż do wysokości fundamentu, tak żeby zrobić ciągłość izolacji. Jeśli ścianki fundamentowe jeszcze nie wymurowane to wywiń na nie, a jeśli już są to gorzej.
W jaki sposób łaczyłes pape (lepik na zimno czy gorąco).
http://images37.fotosik.pl/124/13ba97b1c4594c80m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=13ba97b1c4594c80)

W zasadzie jak to jest z łączeniem papy i styropianu?
http://images44.fotosik.pl/129/1108e48073997f0em.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1108e48073997f0e.html)

Henryk51
21-05-2009, 12:36
Budując dom w 2003r. ułożyłem na chudziak piwnic papę termozgrzewalną, na nią czarną folię budowlaną, wyżej 10 cm styropianu i następnie wylewkę z miksokreta. Do dzisiaj nic się nie dzieje z tak wykonanymi posadzkami mimo że na nich w garażu ustawione są dwa samochody. Widocznie styropian wytrzymał.
W drugim domu budowanym w 2004r. zrobiłem podobnie, lecz w miejscu garażu nie dałem styropianu. I okazało się że zimą w garażu temperatura jest lekko wyższa niż w sąsiedniej pralni gdzie styropian został ułożony.Widocznie grzeje grunt (1,2 m poniżej poziomu terenu). Oba pomieszczenia nieogrzewane.Papę termozgrzewalną bardzo dobrze się układa. Trzeba tylko bardzo pilnować sklejenia się poszczególnych płatów. Podgrzana papa staje się miękka i łatwa do układania. Problemem mogą być narożniki przy zbiegu dwóch ścian. Tam pewnie trzeba będzie naklejać nakładki.

P:)apolinek
21-05-2009, 14:45
[Henryk51"] Jakiego rodzaju papy termozgrzewalnej użyłeś,podkładowej czy nawierzchniowej (jedna warstwę czy więcej) ?

Dziś w sklepie proponują mi papę z lepiszczem (ktoś może stosował taka papę jako izolacje przeciwwilgociowa)? :o

P:)apolinek
22-05-2009, 18:34
Dziś rozmawiałem z osoba która zajmuje się wylewka posadzek,powiedział ze w żadnym razie nie można stosować na papę styropianu.
Jak wiec to wygląda-można czy nie można(jeśli można to jaką papę należy stosować)?

fenix2
22-05-2009, 19:12
Dziś rozmawiałem z osoba która zajmuje się wylewka posadzek,powiedział ze w żadnym razie nie można stosować na papę styropianu.
Jak wiec to wygląda-można czy nie można(jeśli można to jaką papę należy stosować)?

Zawiązki zawarte w papie mogą powodować utleniania styropianu. Ale jeżeli na papę położy się folię a na to styropian nie powinno być problemów.

P:)apolinek
24-05-2009, 13:58
Czy może być to papa termozgrzewalna podkładowa,czy tez nawierzchniowa(jakiego producenta)-ile warstw należy położyć ?.

marcin_u
24-05-2009, 14:21
mozna połozyc styropian na pape(termozgrzewalna produkowana obecnie).zapytajcie producenta papy badz styropianu.sam miałem ten dylemat i zadzwoniłem do producenta i powiedział ze MOŻNA!!!

poker
24-05-2009, 14:58
Tez mam taki sam dylemat, marcin_u jakiego producenta papę wybrałeś ?

24-05-2009, 15:10
mozna połozyc styropian na pape ...
oczywiście, ze tak
Dziś rozmawiałem z osoba która zajmuje się wylewka posadzek,powiedział ze w żadnym razie nie można stosować na papę styropianu ...
powiedz cymbałowi, ze sie myli ...

marek.Bud
24-05-2009, 15:54
mialem podobny problem z inspektorem w pracy.
pisemko do producenta papy (termozgrzewalnej) lemar lembit pozytywne, bez zastrzezen. pamietac nalezy by niczego nie spiepszyc i zastosowac gruntowanie rowniez odpowiednie by nie smierdzialo w przyszlosci i bylo dopuszczalne do stosowania wewnatrz (czyli odpowiednie grunty wodorozcienczalne)

poker
24-05-2009, 18:17
lemar lembit
Konkretniej- którą?
http://www.lemar.poznan.pl/

Teraz wiem ze mozna kłasc(mozecie sie wypowiedziec jakiego producenta pape najlepiej stosować,ewentualnie jaka połozyliscie?) Czy mozna kłaść papę na chudziak zgrzewajac ja w miejscach łączenia(nie w całosci)?.
Mam zamiar połozyc pape zgrzewajac ja na łaczeniach, puzniej w razie ale połozyc folię 0.3 i na to dać styropian i wylewkę-co sadzicie o tym?.

marek.Bud
24-05-2009, 19:34
ladnie wyczysc, wydmuchaj podloze ktore wg. zalecen producenta powinno miec jakies 6% wilgotnosci, potem zagruntuj ,np. dysperbit bo moze byc stosowany wewnatrz, ale ktory to sie upewnij, wyschnie zgrzewaj cala pape a nie laczenia, nie zapomnij o ciaglasci izolacji.
na inwestycjach stosuje sie do zalozen wg. specyfikacji projektowej, czyli narzucona z gory jakas modyfikowana.
najlepiej dzwon i pytaj
poza tym nie lepiej jakies izolacje wylewane zastosowac ? chyba taniej wyjdzie, bo taka papa to 8-12zl/m2

poker
24-05-2009, 19:41
poza tym nie lepiej jakies izolacje wylewane zastosowac ? chyba taniej wyjdzie, bo taka papa to 8-12zl/m2
Nie mam miejsca,piwnice i tak są niskie.

marek.Bud
24-05-2009, 20:00
bardziej to mialem na mysli jakies szlamy uszczelniajace i inne powłoki na podloge. to przeciez sa sprawy milimetrowe :wink:

poker
03-06-2009, 15:39
bardziej to mialem na mysli jakies szlamy uszczelniajace i inne powłoki na podloge. to przeciez sa sprawy milimetrowe :wink:
Moze byc problem natury technicznej.Jak narazie sa trzy wyjscia sama folia bydowlana lub tez papa,ewentualnie papa i folia na nia.

P:)apolinek
03-06-2009, 20:52
Podnosze temat.

Barbossa
03-06-2009, 20:56
Podnosze temat.
po co?

P:)apolinek
03-06-2009, 21:00
Moze ktos sie jeszcze wypowie.

Barbossa
03-06-2009, 21:04
w kwestii?

P:)apolinek
03-06-2009, 21:07
w kwesti jakiej firmy pape najlepiej zastosowac jesli chodzi o termozgrzewalna ,(podkładaowa czy nawierzchniawa),wystarczy raz połozyc czy tez wiecej.

Barbossa
03-06-2009, 21:21
aaaaa...

nie wiem czy na forum jest śmiałek, który cokolwiek w tym arcytrudnym temacie coś sensownego powie/napisze
kiedyś to tu byli superspece od posadzek,ale im głowy popękały od nadmiaru wiedzy :-?
jedno jest pewne: wklejać umiesz, szukać chyba też (skoro znalazłeś materiał do wklejenia) choć tu nie jestem pewien, natomiast ni w ząb nie rozumiesz, nawet tego co sam zaznaczasz
nad tym popracuj, a wszystko się ułoży
nawet 1xpapa termo, zarówno podkładowa jak i wierzchniego krycia (choć z tą więcej mocowania) bezpośrednio pod styro
i nie wyparuje i mniej istotne jakiej firmy, byle takiej, która jej produkcją zajmuje się od dłuższego czasu

P:)apolinek
04-06-2009, 06:31
jedno jest pewne: wklejać umiesz, szukać chyba też (skoro znalazłeś materiał do wklejenia) choć tu nie jestem pewien, natomiast ni w ząb nie rozumiesz, nawet tego co sam zaznaczasz
nad tym popracuj, a wszystko się ułoży
Wydaje mi sie jednak ze w zab to raczej Ty nie rozumiesz.Gdybys umiał czytac ze zrozunmieniem ,to w temcie na samym poczatku był pewien rysunek(tam wszystko jest opisane)papa rurki,zabudowa.Nie chodzi mi jedynie o połozenie papy,to nie załatwia tematu.Poczytaj sobie jeszcze raz i nie obrazaj ludzi na forum.

Barbossa
04-06-2009, 07:22
ja znalazłem tam coś takiego:

Teraz mam problem,dać na to papę termozgrzewalna?(jeśli tak to wierzchniego krycia czy podkładowa),a może folia 0.3.
Jeśli dam sama papę to czy nie wejdzie ona w reakcje ze styropianem,i z czasem zacznie go ubywać?.
Z kolei jesli dam folie to będę miał problem z przyklejeniem jej do papy.
Może dać papę-folie-styropian-wylewka
oraz:

Moze ktos sie jeszcze wypowie.
i

w kwesti jakiej firmy pape najlepiej zastosowac jesli chodzi o termozgrzewalna ,(podkładaowa czy nawierzchniawa),wystarczy raz połozyc czy tez wiecej.

a na deser to: Temat postu: Styropian i papa - czy można je łączyć?

a Ty co znalazłeś w moim poście?

P:)apolinek
04-06-2009, 11:23
ja znalazłem tam coś takiego:

Teraz mam problem,dać na to papę termozgrzewalna?(jeśli tak to wierzchniego krycia czy podkładowa),a może folia 0.3.
Jeśli dam sama papę to czy nie wejdzie ona w reakcje ze styropianem,i z czasem zacznie go ubywać?.
Z kolei jesli dam folie to będę miał problem z przyklejeniem jej do papy.
Może dać papę-folie-styropian-wylewka
oraz:

Moze ktos sie jeszcze wypowie.
i

w kwesti jakiej firmy pape najlepiej zastosowac jesli chodzi o termozgrzewalna ,(podkładaowa czy nawierzchniawa),wystarczy raz połozyc czy tez wiecej.

a na deser to: Temat postu: Styropian i papa - czy można je łączyć?

a Ty co znalazłeś w moim poście?
Co chcesz osiagnac piszac to?.Cytujesz tylko pytania i zachwycasz sie tematem postu..Na dodatek pytasz sie co ja znalazłem.
Widzisz ten rysuneczek na gurze,odnies sie do niego jesli chcesz,ja nie mam ochoty na dziwne dyskusje.
Dodam tez iz istotne jest to jakiej firmy papa(jedne sa dosc kruche a inne ciagna sie jak guma.Ze wszystkim tak jest,nie tylko z papa.

fenix2
17-06-2009, 08:18
Przyszło mi do głowy takie pytanie!
Czy papy termozgrzewalne można stosować we wnętrzach jako izolację poziomą ?
Czy są jakieś specjalne odmiany ?
Bo na przykład Dysperbit nie wolno bo zawiera szkodliwe substancję.

I druga spraw czy taka papa nie śmierdzi. A jak jeszcze mam ogrzewanie podłogowe to jest podgrzewana dodatkowo.

P:)apolinek
21-06-2009, 14:57
Budując dom w 2003r. ułożyłem na chudziak piwnic papę termozgrzewalną, na nią czarną folię budowlaną, wyżej 10 cm styropianu i następnie wylewkę z miksokreta. Do dzisiaj nic się nie dzieje z tak wykonanymi posadzkami mimo że na nich w garażu ustawione są dwa samochody. Widocznie styropian wytrzymał.
W drugim domu budowanym w 2004r. zrobiłem podobnie, lecz w miejscu garażu nie dałem styropianu. I okazało się że zimą w garażu temperatura jest lekko wyższa niż w sąsiedniej pralni gdzie styropian został ułożony.Widocznie grzeje grunt (1,2 m poniżej poziomu terenu). Oba pomieszczenia nieogrzewane.Papę termozgrzewalną bardzo dobrze się układa. Trzeba tylko bardzo pilnować sklejenia się poszczególnych płatów. Podgrzana papa staje się miękka i łatwa do układania. Problemem mogą być narożniki przy zbiegu dwóch ścian. Tam pewnie trzeba będzie naklejać nakładki.
Moze to cos pomoze

ucio84
04-02-2011, 18:25
witam.mam do was pytanie...wylalem lawy w ziemi na okolo 1m,pozniej wymurowalem pustakiem betonowym ALFA na wysokosc 1,2m.i zastanawim sie bo chyba zrobilem blad...blad polega na tym ze miedzy wylana lawa a pustakiem betonowym nie zrobilem izolacji tzn.nie dalem ani foli ani papy.teraz na wiosne mam ciagnac sciany do gory i zastanawiam sie jaka DOBRA izolacje POZIOMA zrobic zeby odciac wilgoc wrazie wuu...teren nie jest za bardzo suchy i dlatego sie obawiam...czekam na propozycje jak ktos moze to prosze o porade.