PDA

Zobacz pełną wersję : Co macie wokół budynku zaraz przy ścianie?



geoewka
21-05-2009, 12:46
Mój fachowiec od tynków mówi, że przy ścianie wokół budynku mam wysypać sobie chodniczek kamyczkami, żeby podczas deszczu nie "pryskało" na cokół ( który jest z żywicy).
Mam wokół budynku skarpę, nijak mi to pasuje. Chciałam posadzić trawkę, gdzieniegdzie rośliny płożące....Podobno się nie zaleca.
Jakie rozwiązania macie u siebie?

wisia30
21-05-2009, 13:32
U nas będą właśnie kamyczki i to z tego powodu o którym wspomniał twój wykonawca.

leli1
21-05-2009, 13:39
u nas sa wlasnie kamyczki i uwazam ze jest to chyba najlepsze rozwiazanie. Nawet mnie kusilo, żeby w ramach "ozdobności" wykopac dolki w tych kamyczkach i cos tam posadzic, ale ostatecznie pomysł zarzuciłam.

rusek007
21-05-2009, 13:43
Ja mam opaskę z polbruku, jeżeli zrobisz z kamyczków, to pod spód dobrze jest dać włókninę, aby zielsko sie nie panoszyło.

mariuszdro
21-05-2009, 18:42
Z kamyczków czy z kostki moim zdaniem warto zrobic, a to chocby z tej przyczyny, że i tak nic tam nie urośnie, bo wody tam tyle co kot napłakał, a latac z konewką codziennie przez okrągły rok to niewyróba!
ewa

popcarol
22-05-2009, 07:58
U nas tez planowane kamyczki, nawet jak sobie darujesz to trawa ani nic tam nie urosnie z braku wody, wiec szkoda zachodu...

U mnie wyglada tak:
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rf/rg/hq0i/RYZ1wsnx1IHNz6MfbX.jpg

Na to piach, agrowloknina, kamyczki i juz:)

rusek007
22-05-2009, 12:44
Dla tych co zrobia opaske z kamyczków mała informacja. Ja po swojej opasce z polbruku robię codzienny obchód domku w kapciuszkach i piachu nie naniosę a żona mnie nieobtańcowuje no i wnuczka ma dłuższą trasę dla hulajnogi :D

imak
22-05-2009, 13:10
Ja mam z kamyków. Wygląda ładnie. Pod kamykami agrowłóknina, więc zielska nie ma.

elutek
22-05-2009, 13:15
mam kamyczki, ale niestety jest problem z wybieraniem liści /dom stoi między dużymi lipami/
ciężko się to dziadostwo wybiera, najpierw mnóstwo kwiatostanów, potem liście...
zamieść tego /jak z kostki/ nie da rady, a odkurzacz też nic nie pomoże, bo razem z liśćmi
wciąga kamyczki, trzeba wszystko ręcznie, od czerwca do listopada :-?
jeśli więc masz, geoewka, drzewa w pobliżu, to odradzam kamyczki

frykow
22-05-2009, 13:19
Gadanie, że nic tam nie urośnie. U mnie - jeszcze teren niezagospodarowany, pod dużym okapem, prawie na samych piachu, bujnie rozpleniła się lokalna roślinność. Nawet maki, które właśnie zakwitły :)

Chociaż ogrodnik ze mnie marny, to myślę, że można posadzić tam jakieś płożące rośliny o małych wymaganiach (jałowce? itp.).

popcarol
22-05-2009, 13:29
Gadanie, że nic tam nie urośnie. U mnie - jeszcze teren niezagospodarowany, pod dużym okapem, prawie na samych piachu, bujnie rozpleniła się lokalna roślinność. Nawet maki, które właśnie zakwitły :)

Chociaż ogrodnik ze mnie marny, to myślę, że można posadzić tam jakieś płożące rośliny o małych wymaganiach (jałowce? itp.).

oczywiscie, COS urosnie. Tyle ze mnie zalezy na rownomiernym wzroscie - teraz zanim kopalismy byla i trawa i chwasty, ale wiekszosc to lyse placki. Wiec jestem za kamyczkami:) No i problem koszenia zaraz pod sciana odpada - recznie, bo podkaszarka sie niszczy od koszenia zaraz przy murze...

frykow
22-05-2009, 13:37
Jałowców się nie kosi ;) Dobra, już, dobra.. ale pamiętam podobny wątek tutaj, w którym kilka osób prezentowało swoje domy z opaskami z roślinnością.

popcarol
22-05-2009, 13:38
Jałowców się nie kosi ;) Dobra, już, dobra.. ale pamiętam podobny wątek tutaj, w którym kilka osób prezentowało swoje domy z opaskami z roślinnością.

Podrzucisz link? Sama jestem ciekawa:)

el-ka
22-05-2009, 15:56
U mnie tak wyszło, że z jednej strony musi być dość stroma skarpa, boję się, że kamyczki zjadą. Jak to rozwiązać ? Chcę tę skarpę obsadzić jaikiś płożącymi roslinami, które ją umocnią i kamieniami - rodzaj skalniaka. Czy jeszcze coś trzeba ułozyc, jakąś siatkę ?

Mymyk_KSK
22-05-2009, 20:20
Przygotowujemy opaskę-ścieżkę (90 cm szerokości) ze żwiru, a w jednym zacisznym miejscu od południa przy samym murze posadziłam figę (figowiec) która zamierzam rozpiąć na murze w formie wachlarza.

JoShi
22-05-2009, 22:13
U mnie tak wyszło, że z jednej strony musi być dość stroma skarpa, boję się, że kamyczki zjadą. Jak to rozwiązać ?
Kamyczki poziomo a dopiero dalej skarpa :)

frykow
23-05-2009, 06:44
Jałowców się nie kosi ;) Dobra, już, dobra.. ale pamiętam podobny wątek tutaj, w którym kilka osób prezentowało swoje domy z opaskami z roślinnością.

Podrzucisz link? Sama jestem ciekawa:)
Niestety, nie potrafię tego znaleźć. Ale było coś takiego na pewno :)

geoewka
25-05-2009, 07:56
Dzięki za podpowiedzi. Zdecydowaliśmy się juz wstępnie na płytę chodnikową barwioną (ceglastą). Skoro jakaś ścieżka musi być...
Kamyczków nie chcę, bo dzieciaczki będą mi roznosiły je po całym ogrodzie :). Przynajmniej tak robią u moich rodziców.....

Ramot
25-05-2009, 09:52
jaką grubość powinna mieć warstwa kamyków?
I pytanie techniczne nt folii/agrowłókniny - czy lepiej rozłożyć ją w kształcie odwróconej litery L, czyli na ścianie budynku i dnie, czy też w kształcie U tworząc swego rodzaju korytko w którym znajdą się kamyki?
Zaletą pierwszego rozwiązania wydaje się być to, że woda będzie odprowadzana od ścian, zaś drugiego - że zielsko nie wlezie z boku.

JoShi
25-05-2009, 15:43
Dzięki za podpowiedzi. Zdecydowaliśmy się juz wstępnie na płytę chodnikową barwioną (ceglastą). Skoro jakaś ścieżka musi być...

Eeee tam zaraz musi być. U mnie będzie chodnik niezależnie. Jakoś sobie nie wyobrażam przemykania się pod ścianami ;) Dziecko chyba jakoś ujarzmię a co do liści to odkurzacz poza funkcją wsysania ma funkcję dmuchania, więc jakoś sobie poradzę :)

Elfir
27-05-2009, 09:38
Jak skarpa też bym stawiała na płożące jałowce. Taki chodniczek przy skarpie to niezbyt trafiony pomysł.

Ramot
09-06-2009, 14:46
jaką grubość powinna mieć warstwa kamyków?
I pytanie techniczne nt folii/agrowłókniny - czy lepiej rozłożyć ją w kształcie odwróconej litery L, czyli na ścianie budynku i dnie, czy też w kształcie U tworząc swego rodzaju korytko w którym znajdą się kamyki?
Zaletą pierwszego rozwiązania wydaje się być to, że woda będzie odprowadzana od ścian, zaś drugiego - że zielsko nie wlezie z boku.

ktoś doradzi, jakie rozwiązanie lepiej się sprawdza?

tig1
18-06-2009, 13:21
a co wykorzystujecie jako obrzeże tych kamyków ?

woy1
18-06-2009, 13:47
Obsadziłem funkią, taką najbardziej typową, mimo suchego stanowiska świetnie się trzyma. szerokość opaski 50 cm ograniczona wkopanymi krawężnikami.
W innym miejscu mam otoczaki, niestety co jesień muszę nieco liści usuwać z kamyków.
pozdro
w.

tig1
18-06-2009, 14:03
a może obrzeża trawnikowe/plastikowe - wychodzi znacznie taniej ?

popcarol
18-06-2009, 14:05
jaką grubość powinna mieć warstwa kamyków?
I pytanie techniczne nt folii/agrowłókniny - czy lepiej rozłożyć ją w kształcie odwróconej litery L, czyli na ścianie budynku i dnie, czy też w kształcie U tworząc swego rodzaju korytko w którym znajdą się kamyki?
Zaletą pierwszego rozwiązania wydaje się być to, że woda będzie odprowadzana od ścian, zaś drugiego - że zielsko nie wlezie z boku.

ktoś doradzi, jakie rozwiązanie lepiej się sprawdza?

Spytaj mnie za 2 lata jak sie sprawdza ;) Dopiero robimy opaski, w ksztalcie litery L ;)
Pozdrawiam!

popcarol
18-06-2009, 14:06
jaką grubość powinna mieć warstwa kamyków?
I pytanie techniczne nt folii/agrowłókniny - czy lepiej rozłożyć ją w kształcie odwróconej litery L, czyli na ścianie budynku i dnie, czy też w kształcie U tworząc swego rodzaju korytko w którym znajdą się kamyki?
Zaletą pierwszego rozwiązania wydaje się być to, że woda będzie odprowadzana od ścian, zaś drugiego - że zielsko nie wlezie z boku.

ktoś doradzi, jakie rozwiązanie lepiej się sprawdza?

A warstwa kamykow na tyle gruba zeby nie bylo widac wlokniny pod spodem ;)

Ramot
18-06-2009, 14:24
no dokładnie, planuję z 15 cm, powinno być ok

iza mama gabora
26-06-2009, 20:43
U nas polbruk i kamyki ułożone w niejednolite fale.Po kamykach trawa.Opis w/w oczywiście w poziomie nie w pionie :wink:

wisia30
28-06-2009, 18:18
Jednak zdecydowaliśmy się na opaskę z kostki ze względu na to że mamy blisko do sąsiada który ma modrzewie, właściwie przechodzą gałęzie na naszą stronę. Byśmy się chyba nie pozbierali przy wybieraniu igieł z kamyczków.

Ramot
28-04-2010, 12:42
Przygotowujemy opaskę-ścieżkę (90 cm szerokości) ze żwiru, a w jednym zacisznym miejscu od południa przy samym murze posadziłam figę (figowiec) która zamierzam rozpiąć na murze w formie wachlarza.

Mymyk, czy można gdzieś znaleźć instrukcję obsługi figowca na murze tudzież zdjęcie efektu końcowego? Zaintrygował mnie ten pomysł...