PDA

Zobacz pełną wersję : deska czołowa drewno vs blacha



angelb
22-05-2009, 07:11
Szukałam tematu o deskach czołowych ale albo ja nie potrafię obsługiwać się tą wyszukiwarką albo jeszcze nie ma takiego tematu :) Z czego macie u siebie i jakie są zalety i wady każdej z nich?Tak sobie myślę ,że blacha bardzej trwała a drzewo po prostu się lepiej tylko prezentuje-poprawcie mnie jak się mylę :) I jeszcze jedno pytanie-czy ta deska zalicza się do obróbki dachu(na gotowo)czy jest to juz element podbitki?

inez5
22-05-2009, 07:32
Szukałam tematu o deskach czołowych ale albo ja nie potrafię obsługiwać się tą wyszukiwarką albo jeszcze nie ma takiego tematu :) Z czego macie u siebie i jakie są zalety i wady każdej z nich?Tak sobie myślę ,że blacha bardzej trwała a drzewo po prostu się lepiej tylko prezentuje-poprawcie mnie jak się mylę :) I jeszcze jedno pytanie-czy ta deska zalicza się do obróbki dachu(na gotowo)czy jest to juz element podbitki?

Witaj, ja jestem w trakcie montazu takiej deski - szczytowej, wiatrowej, czołowej czy wiatrownicy - nazw jest kilka :wink:
Jako ,ze buduję dom stylowy uparlismy się na dechy na szczytach dachu.
Najlepsze są podobno klejone z drewna modrzewiowego, które trzeba minimum 2 krotnie zaimpregnowac, my robimy to Sadolinem.
Deski z jednego kawałka lubią sie wyginac i pękac. Drewno musi byc BARDZO DOBRZE wysuszone. Koniecznie 4 stronnie strugane- zabezpieczenie przed wnikaniem drewna, robalami itp. Grubosc dechy to 2,5 - 3cm. Szerokosc- wedle uznania (efekt ozdobny).
Deski montuje się dwie - jedną czołową, drugą weższą kryjącą od góry, przykrywającą dachówki.
Jest pewnien problem z izolacją, ochroną przed śniegiem. Mozna wykonac wąską rynienkę z blachy pod spodem - szczególy dekarskie.
Łatwiej instalowac na deskach falistych (garb powoduje ,ze woda i snieg jest trudniej nawiewana pod deche), my mamy płaskie i trochę jest z tym kłopotu.
Zdaza się,że dechy są poprostu okładane jednostronnie blachą - opcja dopuszczalna i czesto stosowana, zależy od rodzaju dachówki i spadku dachu.

Kwestia wizualna- moim zdaniem dechy dają cieplejszy klimat na każdym dachu ( z wykluczeniem nowoczesnych :wink: ), ale bez wątpienia wymagają wymiany po ok.10 -20 latach w zależności od rodzaju uzytego drewna.
Ponadto wymagają malowania wraz z odświezaniem elewacji oraz dokladnego montażu, drobiazgowej izolacji i moim zdaniem, pełnego deskowania dachu (ale mogę się w tym punkcie mylic). :wink:

Decha należy do dekarzy- stosuje sie ją gdy rezygnujesz z dachówek krawędziowych (cholernie drogich). Dlatego blachą lub dechą wykańcza sie szczyty, a potem dopiero montuje gąsiory dopasowując je do deski.

Ja czekam na dechy do środy, potem impregnacja i w piątek wracją dekarze, by ja zamontowac i położyc gąsiory.
Mozesz to obejrzec w moim dzienniku. Zapraszam :)

angelb
29-05-2009, 09:35
inez5
dziękuje za tak szczegółowe opisanie montażu deski czołowej

zwracam się do osób które zdecydowały się na deskę zamiast blachy-wklejcie swoje zdjecia jak to u was wygląda