PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie geotermalne



Nagietka_a
22-05-2009, 10:52
Czy Orzewanie geotermalne (to chyba sie tak nazywa, chodzi mi o rury ciepla położone około 2 m) pod ziemia moga uszkodzić rośliny na co zwracać uwagę przy sadzeniu?

:-? dzięki za odpowiedź :wink:

G.N.
22-05-2009, 11:18
Chyba chodzi Ci o pompę ciepła z kolektorem gruntowym. Ogrzewanie geotermalne to takie bazujące na wodach geotermalnych (ciekawe rozwiązanie, ale z racji kosztów dostępne raczej w skali miast niż budownictwa indywidualnego) coś takiego jak ojciec dyktator próbował zrobić w Toruniu.
Co do pompy z kolektorem gruntowym to zasadniczo są dwa systemy pionowy (kolektor w odwiertach ustawiony pionowo, ma sporo plusów poza ceną) i poziomy.
Rurki zakopuje się na ok. 1,5 m więc na małe rośliny o płytkim systemie korzeniowym nie powinien mieć wpływu. Większe krzewy i drzewa mogą „oberwać” bo ziemia wokół kolektora jest jednak dosyć mocno schładzana. Poza tym korzenie mogą uszkodzić kolektor więc nie powinno się sadzić drzew ani większych krzewów ani nad kolektorem ani bezpośrednim sąsiedztwie, podobnie jak nad rurami wodociągowymi czy kanalizacją.

zygmor
22-05-2009, 11:20
Ogrzewanie geotermalne to też wykorzystywanie ciepłych źródeł.
Ale rura zakopana na 2m głęboko nie będzie narażona na korzenie drzew, bo największa masa korzeni i pień drzewa znajduje się najczęściej, nie głębiej niż 50-70cm pod poziomem ziemi, później raczej tworzy nasyp wokół pnia wypychając glebę ponad powierzchnię ziemi. Korzenie na 2m są cienkie i nie mają szans czegokolwiek uszkodzić.

G.N.
22-05-2009, 11:27
Cytat ze strony producenta PC

Powierzchnie przewidziane do ułożenia kolektora nie mogą być zabudowane, ani nie można sadzić na nich roślin które swymi korzeniami mogłyby uszkodzić wymiennik. Dopuszcza się sadzenie roślin o płytkich korzeniach oraz układanie kostki brukowej.

marius37
22-05-2009, 12:09
mogę tylko dodać, że trawa lepiej rośnie nad ułożoną rurą - bez problemu widać wzór jak została ułożona rura - trawa szybciej rośnie i jest bardziej zielona szczególnie podczas suszy - w tych miejscach jest wyższa wilgotność, prawdopodobnie

Patos
22-05-2009, 12:32
Czy Orzewanie geotermalne (to chyba sie tak nazywa, chodzi mi o rury ciepla położone około 2 m) pod ziemia moga uszkodzić rośliny na co zwracać uwagę przy sadzeniu?

:-? dzięki za odpowiedź :wink:
A może chodzi o GWC gruntowy wymiennik ciepła, przeponowy.?
Pozdrawiam
PatosWa-wa

popcarol
22-05-2009, 14:06
Czy Orzewanie geotermalne (to chyba sie tak nazywa, chodzi mi o rury ciepla położone około 2 m) pod ziemia moga uszkodzić rośliny na co zwracać uwagę przy sadzeniu?

:-? dzięki za odpowiedź :wink:
A może chodzi o GWC gruntowy wymiennik ciepła, przeponowy.?
Pozdrawiam
PatosWa-wa

Mam i kolektor poziomy i gruntowy wymiennik ciepla. I zakaz sadzenia wiekszych drzew i krzewow nad nimi i w bliskim sasiedztwie, a takze ukladania kostki np - zeby (przy kolektorze do pompy) umozliwic nagrzewanie ziemi sloncu.
Ale trawnik posialam i sporobylin juz rosnie, do tego kilka karlowych drzewek owocowych nie bezposrednio nad, ale pare metrow w bok od instalacji pod ziemia.
Pozdrawiam