PDA

Zobacz pełną wersję : Modrzew



tosinek
23-05-2009, 08:14
Pytanie jest jedno: czym nawozu się modrzewia? Nasz ma 15 m wysokości i jest po przejściach budowlanych. Proszę o radę

Kuna
23-05-2009, 15:36
Proponuję dać mu spokój . Jak sobie sam nie poradzi to mu już nic nie pomoże :wink:

naLeśnik
24-05-2009, 09:51
Modrzew to bardzo piękne drzewo, ale jest to ostatni gatunek jaki chciałbym mieć w ogrodzie ;)

braza
24-05-2009, 10:36
NaLeśniku, a może przybliżyć powód swojej niechęci do tych pięknych drzew??? Bo ja tez mam i to kilka!!!

naLeśnik
24-05-2009, 11:01
braza to nie jest żadna niechęć, jak już napisałem uważam, że to bardzo piękne drzewo ale w lasach czy w parku.

na marginesie w swojej pracy zawsze staram się namawiać leśniczych do wykorzystywania modrzewia w odnawianiu lasu w jak najszerszym zakresie.

A ja tylko nie cierpię zamiatać igieł modrzewia jesienią z kostki przed domem ;)

u mojego sąsiada w ogrodzie rośnie kilka modrzewi mają już sporo ponad 20m i jesienią masakra gdy zrzucają igły, zdecydowanie wole jak już mam zamiatać liście ;)

braza
24-05-2009, 11:05
Aaaaaa ... ulżyło mi. Ja pod nim mam trawę i miejsce na ognisko, więc luzik :D

Jest tak piękny, że aż mnie zatyka, kawałek dalej wypatrzyłam jego młodszego brata. Dla mnie bomba!!!!!

naLeśnik
24-05-2009, 15:53
jak trawka pod modrzewiem to może być :)

tosinek
24-05-2009, 22:28
nie wiem czy dobrze ale chłopak dostał mieszankę podłoża pod igłami z ziemia i nawóz 100 dni do iglakow a na to korę. Tylko czy modrzewie są kwaso lubne?

Kuna
25-05-2009, 22:06
nie wiem czy dobrze ale chłopak dostał mieszankę podłoża pod igłami z ziemia i nawóz 100 dni do iglakow a na to korę. Tylko czy modrzewie są kwaso lubne?
Jeżeli modrzew ma 15 m to jego korzenie są tej samej wielkości lub wieksze . Czyli drzewo czerpie już dawno substancje odżywcze i wodę z głębszych warstw gleby. Dlatego pisałem aby pozostawić go w spokoju . Podsypywanie tak dużego drzewa nawozem jest niecelowe . Co prawda kiedyś w epoce jedynie słusznej polityki sypano nawóz na las ale wiadomo jak się to skończyło dla systemu . :wink: Nawożenie drzew ma sens powiedzmy do 2 m wysokości . W przypadku modrzewia odczyn gleby nie jest tak ważny jak grunt na którym rosnie . Modrzew bardzo dobrze rośnie na gruntach porolnych . I nie choruje jak np. sosna . Upraszczając modrzew będzie dobrze rósł na gruntach od IV klasy w górę . V klasa bonitacji od biedy jeszcze może być choć nie zawsze . Na gruntach VI klasy najlepiej rośnie sosna i brzoza .

tosinek
28-05-2009, 20:31
Przytulanie zawsze pomaga, coś się ruszyło, zaczyna zielnić. Dzięki za info