PDA

Zobacz pełną wersję : Nierówny strop - podłoga z desek?



Jacek i K77
04-12-2003, 12:35
Witam wszystkich Forumowiczów. Na to forum trafiłem wczoraj i nie mogę się od niego oderwać.
Mam do Was prośbę proszę o radę, mianowicie jestem na etapie przebudowy starego domu, przez poprzedniego właściciela częściowo rozbudowanego. 4 lata temu zdecydowaliśmy się na podniesienie dachu, obecnie jesteśmy na etapie prac wykończeniowych. Po podniesieniu dachu okazało się, że strop został krzywo wylany, różnice w poziomie dochodzą do 12 cm. Pomieszczenia na parterze to kuchnia i garaż. Z uwagi na konieczność wyrównania stropu zdecydowaliśmy się na podłogę z desek sosnowych układanych na legarach (dodatkowym argumentem jest fakt, iż prawie w całym domu mamy deski podłogowe).
Proszę o jakieś wskazówki, na co mam zwrócić uwagę przy wykonaniu takiej podłogi, czym wypełnić przestrzeń pomiędzy legarami, w jaki sposób wypoziomować legary, czy możecie mi polecić jakąś sprawdzoną ekipę do tego zadania. Z góry dziękuję

04-12-2003, 13:47
Nie jestem specjalistą ale mogę ci powiedzieć co zaobserwowałam jak mój sąsiad rozwiązał podoby problem.
Najpierw waserwagą znalazł najwyższy punkt i zaczął układać legary od tego miejsca. Tam gdzie miał niższe pomieszczenie (uskok) dał wyższe legary tam gdzie miał nierówno układał legary na zaprawie (beton na gęsto) podłożonej tylko pod legar i papie i poziomował długą poziomicą i waserwagą. Między legary wsypał najtańszą rzecz jaką znalazł tzn kuleczki styropianowe (materiał z którego robią styropian).

Jacek i K77
05-12-2003, 09:16
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pojawiają mi się kolejne pytania:
1. jakich wymiarów powiny być legary (szerokość, wysokość)?
2. rozstaw legarów?
3. w jaki sposób mocować je do podłoża?
4. co z wyciszeniem stropu?
Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi

piotr.nowy
10-12-2003, 15:52
Rozstaw legarów to ok. 50 cm., a zależy od grubości desek podłogowych.Do stropu się je przykręca. Co do ich przekroju to nie wiem dokładnie ale wazne jest zdaje sie aby stosunek wysokości do szerokości nie był zbyt duży( 3;1 ?). Sporo było na ten temat w ostatnich numerach Muratora .

Jacek i K77
15-12-2003, 13:50
Dziękuję za rady, a może ktoś jeszcze z forumowiczów mi coś podpowie nt. wyciszenia takiego stropu, w innych wątkach nt. desek podłogowych czytałem o wyciszeniu, że należy zastosować wełnę pomiędzy legary - jaką twardą? czy jest to bez znaczenia.
Czy można zatem ułożyć UNI MATĘ,
Czy pod legary należy stosować jakieś podkładki, np. do płyt GK widziałem specjalną piankę aby odizolować konstrukcję od przenoszenia drgań.

chemik
19-12-2003, 08:42
Witam!
Miałem podobny problem z przebudową starego domu. Różnica poziomów liczyła 10 cm. Postąpiłem podobnie jak pisze Gość. Zacząłem od najwyższego punktu. Legary 6x8 ale mogą być inne. Rozstaw na szerokość płyty wełny mineralnej pomniejszony o 2 cm czyli 58 cm. Mocowane do stropu kołkami, poziomowane podkładanymi klinami. Następnie pustki między legarami a stropem wypełniłem pianką montażową a większe przestrzenie listwami + pianka. Oczywiście wyciszeniem była wełna. Podłogę użytkuje pól roku i nie widzę żadnych niepokojących objawów a po wypoziomowaniu nikt nie wierzy, że tak krzywy był strop.
Pozdrawiam!

Jacek i K77
19-12-2003, 11:20
Dzięki wielkie. Chyba znalazłem rozwiazanie i to dzięki Wam drodzy Forumowicze, ale wsyłucham tez z chęcią jeszcze innych pomysłów.

Zastanawiam sie jeszcze nad innym rozwiązaniem: wypoziomować cały strop np. keramzytem a na to ułożyć dopiero legary (pomiędzy legary wełna UNIMATA) i deski.
W naszym starym domu na parterze widziałem podobne rozwiazanie, tzn. na gruncie ułożono warstwę żużlu i popiołu (jest to suchy podsypka) na tym ułożone są legary, pomiędzy legarami wypełnienie podsypką i nakryto to deskami. Jest to rozwiązanie z okresu budowy domu tzn. gdzieś około z 1930 r.
Nie wiem ile kosztuje keramzyt ale obawiam się że przy dużych nierównościach i dużej powierzchni wyjdzie to niemała kwota.

aru
19-12-2003, 16:30
- bez keramzytu
-pod legary możesz dać taśmy, które stosuje się do ścian GK
- wypełnienie pomiędzy legarami - welna jak najlżejsza (lub kulki styropianu-co tańsze)
-rozstaw legarów - w zależności od ich grubości i gr desek - im gęściej (ale bez przesady) tym mniej trzeszczy

Jacek i K77
23-12-2003, 09:01
Bardzo dziękuję wszystkim za rady. Pozostaje zakup legarów, bo deski już mamy i do pracy. Dzięki i życzę wszystkim Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

Akusta
07-08-2010, 21:50
Witam wszystkich Forumowiczów. Na to forum trafiłem wczoraj i nie mogę się od niego oderwać.
Mam do Was prośbę proszę o radę, mianowicie jestem na etapie przebudowy starego domu, przez poprzedniego właściciela częściowo rozbudowanego. 4 lata temu zdecydowaliśmy się na podniesienie dachu, obecnie jesteśmy na etapie prac wykończeniowych. Po podniesieniu dachu okazało się, że strop został krzywo wylany, różnice w poziomie dochodzą do 12 cm. Pomieszczenia na parterze to kuchnia i garaż. Z uwagi na konieczność wyrównania stropu zdecydowaliśmy się na podłogę z desek sosnowych układanych na legarach (dodatkowym argumentem jest fakt, iż prawie w całym domu mamy deski podłogowe).
Proszę o jakieś wskazówki, na co mam zwrócić uwagę przy wykonaniu takiej podłogi, czym wypełnić przestrzeń pomiędzy legarami, w jaki sposób wypoziomować legary, czy możecie mi polecić jakąś sprawdzoną ekipę do tego zadania. Z góry dziękuję

Post niebawem będzie świętować dekadę:) ale skoro to "wymiana doświadczeń" na krzywych i dwupoziomowych stropach to dla wszystkich odwiedzających ten wątek robimy to w następujący sposób:
1. podkładki, kołyski akustyczne lub klasyczne kliny poziomujące
2. rozstaw legara 40cm (tylko równolegle, bez poprzecznych)
3. h legara od 2,5cm do 50cm
4. wełna 2/3 wysokości pustki
5. deska na legar lub OSB na legar
6. na OSB panel / płytka/ wykładzina

Gotowa wypoziomowana podłoga.
pzdr
r.

Akusta
07-08-2010, 21:53
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pojawiają mi się kolejne pytania:
1. jakich wymiarów powiny być legary (szerokość, wysokość)?
45x25->500[mm]
2. rozstaw legarów?
40[mm]
3. w jaki sposób mocować je do podłoża?
ułożyć swobodnie bez kotwienia
4. co z wyciszeniem stropu?
podkładka / kołyska absorbuje dźwięk uderzeniowy; wełna między legarami (60%) pochłania dźwięki głosowe
Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi

pzdr
r.

Akusta
07-08-2010, 21:58
Dzięki wielkie. Chyba znalazłem rozwiazanie i to dzięki Wam drodzy Forumowicze, ale wsyłucham tez z chęcią jeszcze innych pomysłów.

Zastanawiam sie jeszcze nad innym rozwiązaniem: wypoziomować cały strop np. keramzytem a na to ułożyć dopiero legary (pomiędzy legary wełna UNIMATA) i deski.
.

Należy unikać układania legarów na gruncie / popiole/ szlace - materiałach niestabilnych, jeśli materiał lekko się obniży - podłoga zacznie się chwiać i skrzypieć (na czołach legarów).
Legary należy oprzeć na stabilnym podłożu - beton, deskowanie, OSB...

pzdr.
r

grzenius
25-01-2014, 10:12
witam
prosze o pomoc naczytałem sie trochu na temat drewnianych stropów i mam problem nie wiem gdzie mogę kupić kołyski poziomujące wiem że firma AKUSTA takowe posiada lecz nigdizie nie ma kontaktu do tej firmy a jeżeli jest to numer nie istnieje ,,,,
prosze o pomoc