PDA

Zobacz pełną wersję : Koszt - fundamenty



MRCZ
03-11-2008, 10:25
Witam wszystkich!

Ostatnio miałem zalwane fundamenty, dom 895x985 (wykop 90cm x 50cm dochodzi zbrojenie) i garaż 397x930 (wykop 80cm x 40cm). Fundament częściowo był zalewany z gotowego betonu 244zł/m3 a reszta fundamentu była wystawiana z bloczków betonowych. Na wszystko poszło 21m3 betonu z gruchy i 1000 bloczków (1sz - 3,3zł).
1) Czy dużo bym zaoszczędził urabuając beton w betoniarce? Licząc oczywiście wszystkie koszty: cement, piasek, woda i prąd, dodatkowych ludzi do pomocy itp.
2) Koszt robocizny majstra 2600zł dom i 1800zł garaż (w jego zakresie również była koparka - zdzieranie chwastu podobno 200zł a kopanie nie wiem ile). Wg Was cena dobra?
3) Wylewany beton jest odizolowny od bloczków papą, stawiane mury od bloczków też mają być izolowane dodatkowo papą i folią. Czy warto jeszcze izolować boki fundamentu, które będą zagłębione w ziemi? Chodzi mi o ochronę ścian przed wilgocią.

Teren budowy okolice Poznania (50km)

Pozdrawiam
MRCZ

RadekO
12-12-2008, 16:27
My jutro zamykamy etap fundamenty. Ława wylana z gruchy - ok. 20 m3. Ścianki z boczków - poszło ok. 1300 szt. Zasypane piachem ok. 16 ciężarówek po 18 ton. Wszystko zaizolowane z zew. i wew. dysperbitem. Na zewnątrz styropian yetico - 10 cm z rowkami i zaciągnięty siatką. Mamy trochę podmokły grunt stąd styropian yetico. Styropian ułożony jest aż do ławy fundamentowej. To niewielki koszt a zawsze jakaś izolacja. Jak zasypiesz a po jakimś czasie stwierdzisz, że chcesz ocieplić, trzeba będzie odkopywać.
Z tego co piszesz nie masz żadnej izolacji pionowej. Chyba to nie za bardzo. Przydałoby się choć zrobić izloację przeciwwilgociową, bo przecież bloczki fundamentowe, będą nasiąkać

ASTOM
23-03-2009, 19:59
Przyłączam się do pytania MRCZ. Będę miał do zalania ok 25m3 betonu. U nas beton kosztuje ok 260zł za 1m3. Ile by kosztowało ręczne zalewanie ?