PDA

Zobacz pełną wersję : odliczenia



brachol
04-12-2003, 17:24
czy sa jeszcze jakies odliczenia od podatku jezeli sie zaczenia budowac dom jednorodzinny?

mezopot
04-12-2003, 20:48
A NA NIEJ MIN.:
Remont lokalu mieszkalnego i budynku

Z ulgi mogą korzystać osoby, które poniosą w 2003 r. wydatki na: na podniesienie stanu technicznego domu lub mieszkania, wymianę naprawę lub przebudowę elementów stanowiących trwałe wyposażenie domów bądź mieszkań (zainstalowanie brodzika i kabiny prysznicowej, instalację klimatyzacji, wentylacji alarmu lub domofonu, budowę kominka i zainstalowanie szafy wnękowej). Odliczeniu, od podatku obliczonego wg skali, podlega 19% wydatków ale nie więcej niż 5670 zł, w przypadku remontu domu, i nie więcej niż 4725 zł w przypadku remontu mieszkania.

Ulga na remont jest ulgą trzyletnią. Rok 2003 r. jest pierwszym rokiem, trzeciego okresu obowiązywania ulgi remontowej (01.01.2003 - 31.12.2005). Wydatki na remont lub modernizację lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej mogą być odliczane w 2003 r., jeżeli łącznie wyniosły co najmniej 567 zł. Dokumentowanie wydatków powinno się odbywać za pomocą rachunków lub faktur wystawionych przez podatników będących płatnikami VAT i nie korzystających ze zwolnienia od tego podatku.

Jeżeli podatnik dokona remontu lub będzie modernizował budynek mieszkalny i lokal mieszkalny jednocześnie to łączne odliczenie z tych dwóch tytułów w latach 2000-2002 nie może przekroczyć kwoty 5670 zł.

Jeżeli podatnik, dokonując remontu lub modernizacji budynku mieszkalnego bądź lokalu mieszkalnego, poniesie wydatki na remont i modernizację instalacji gazowej, urządzeń eksplozymetrycznych lub urządzeń gazowych i w związku z tym przekroczy limity powyższych odliczeń, wysokość tych limitów zostanie podwyższona o 945 zł.

Podstawa prawna
art. 27a ust. 1 pkt 1 i ust. 3 pkt 2 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 13.12.2002 r. - M.P. Nr 60, poz. 843

Zobacz załączniki:


WYKAZ ROBÓT ZALICZANYCH DO REMONTU I MODERNIZACJI BUDYNKU MIESZKALNEGO
WYKAZ ROBÓT ZALICZANYCH DO REMONTU I MODERNIZACJI LOKALU MIESZKALNEGO
WYKAZ ROBÓT ZALICZANYCH DO REMONTU I MODERNIZACJI W ZAKRESIE INSTALACJI GAZOWEJ, URZĄDZEŃ EKSPLOZYMETRYCZNYCH LUB URZĄDZEŃ GAZOWYCH

brachol
05-12-2003, 08:19
czyli z tego co widze to nei ma szans na odliczenia :-(

Wowka
05-12-2003, 08:23
Jest jeszcze ulga "odsetkowa".
Co do ulgi remontowej to kwota zwrotu podatku jest symboliczna i stanowi drobny procent kosztów budowy (a raczej wykończenia) domu.

agnikkrol
05-12-2003, 09:36
Biednemu zawsze wiatr w oczy :evil: :evil: :evil:

05-12-2003, 10:11
Z gory przepraszam za niewiedze i byc moze glupie pytanie, ale jesli na dzialce jest domek, ktory jest zakwalifikowany jako budynek gospodarczy i bedzie przeksztalcony na dom mieszkalny wraz z jego rozbudowa (bedzie dobudowany drugi dom z nim polaczony) to mam szanse zalapac sie na ulge remontowa (czytalem przepisy, ale sam do niczego nie doszedlem, wiec prosze o pomoc osoby, ktore mialy z taka sytuacja do czynienia lub znaja sie lepiej niz ja na tych przepisach)
Bardzo prosze o pomoc i z gory dziekuje

05-12-2003, 10:57
Mezopot. A jak uważasz. Jeżeli oddam budynek do eksploatacji np. do końca stycznia 2004 r. do czy w 2004 r. mogę zacząć go remontować i podnosić standard i skorzystać z nowej ulgi?
Waldek

Wowka
05-12-2003, 10:59
Tak, można będzie wykorzystać ulgę remontową. Faktury muszą być wystawione po dacie prawnego przekształcenia budynku gospodarczego w lokal mieszkalny.
Oczywiście odpisu będzie mógła dokonać ta osoba która posiada tytuł prawny do lokalu mieszkalnego a nie budynku gospodarczego.

kasimar
05-12-2003, 13:50
Tak, można będzie wykorzystać ulgę remontową. Faktury muszą być wystawione po dacie prawnego przekształcenia budynku gospodarczego w lokal mieszkalny.
Oczywiście odpisu będzie mógła dokonać ta osoba która posiada tytuł prawny do lokalu mieszkalnego a nie budynku gospodarczego.

Dzieki Wowka za odpowiedz, ta wiadomosc pochodzila ode mnie tylko nie wiem czemu ale mnie jakos wylogowalo. Poza tym Twoja odpowiedz bardzo mnie cieszy, bo juz kurde myslalem, ze nic nie bedzie mozna odliczyc. :)
Kasimar