PDA

Zobacz pełną wersję : Jak to jest z tą drogą?



Cezarr
05-12-2003, 08:01
Witam
Czy kupując działkę właściciel zawsze musi udostępnic mi dojazd do niej?
Przed działką jest pas wydzielony na drogę,który przebiega wcześniej równolegle do działek sasiadów, czyli dojeżdżając do swojej muszę pokonać odcinek sasiada.Podobno ta część drogi stanowi współwłasność, między sąsiadem i byłym właścicielem.Część obok mojej (czyli przedłużenie drogi) ma być na podobnych zasadach. Czy właściciel sprzedając mi działkę,może zażądać dodatkowej zapłaty za ten odcinek drogi?Czy udostępnia bez opłat?Co w sprawie drogi należy zapisać w akcie notarialnym przy zakupie działki?
pozdrawiam

remx
05-12-2003, 08:28
Odnośnie drogi aktualny właściciel nic ci nie musi zagwarantować. To tylko sprawa pomiędzy tobą a nim. Aby uzyskać pozwolenie na budowę MUSISZ mieć dostęp do drogi publicznej. Musisz przypilnować aby w akcie notarialnym zagwarantował ci tzw służebność przechodu i przejazdu. Jak to się dokładnie nazywa nie pamiętam. Ale z tym nie ma problemu. Notariusz znajdzie na to właściwe sformułowanie.

pitbull
05-12-2003, 08:31
Dzialka powinna byc z dojazdem, ale nikt nie ma obowiazku udostepnianiac dojazdu, chyba ze prawnie zostanie ustanowiona sluzebnosc drogi dla potrzebne Twojej dzialki. Prawna strona wlasnosci drogi dojazdowej powinna zostac wyjasniona i wpisana do aktu notarialnego zakupu dzialki.[/i]

Cezarr
05-12-2003, 08:35
dzięki, czyli jeśli właściciel gwarantuje mi służebność itp, notariusz wie jak sprawę drogi zapisać, to nie wiąże się to z dodatkowym kosztem dla mnie za ten kawałek placu, na którym jest droga?Ni muszę go wykupić?

Kaz
05-12-2003, 13:08
Witam
Obowiazkowo zapisywac służebność gruntową w akcie notarialnym. Otrzymałem decyzje o warunkach zabudowy i Zarząd dróg wojewódzkich odmówił zrobienia zjazdu z mojej działki na droge wojewódzką ponieważ zmniejsza sie przepustowośc onej. Zapisano w decyzji: działka posiada dostep do drogi publicznej przez działkę nr ...( służebnośc dojazdu i przejscia) Zwracajcie uwage na takie szczególy przy zakupie.
Pozdr
kaz

Mireks6
16-12-2003, 19:30
Witam.

Musisz przypilnować aby w akcie notarialnym zagwarantował ci tzw służebność przechodu i przejazdu.
Ja bym dopisał do tego jeszcze magiczne słowo: "BEZPŁATNEGO" oraz "zbywający oświadcza, że wyraża zgodę, aby właściciele nieruchomości i ich następcy prawni dokonali wszelkich czynności prawnych i faktycznych związanych z doprowadzeniem takich mediów jak sieć gazowa, sieć energetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna itp. do działki położonej tamże o numerze ewidencyjnym ...... przez działkę o numerze ........"
Ja taki wpisik w swoich dokumentach zrobiłem i śpię spokojnie.
Pozdrawiam

magi
17-12-2003, 18:22
Wszystko zapisuje notariusz w akcie notarialnym tylko trzeba mu o tym powiedzieć a ponadto sąd w księdze wieczystej. Mnie to kosztowało dodatkowo 150 zł