PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie domu - jaki bufor



rafedi
27-05-2009, 12:59
Witam,

Jestem nowym użytkownikiem forum. Jestem na etapie wyboru i wykonania instalacji cieplnej. Proszę o pomoc w jakim kierunku mam iść.

Oto moje założenia co do instalacji:
- parter ogrzewanie podłogowe
- poddasze grzejniki i podłogówka w łazience
- sterowanie ogrzewaniem za pomocą czujników poprzez rozdzielacze
- oddzielny zasobnik cwu zasilany z bufora i solarów
- źródła ciepła: piec na wszystko, kominek, solary (a w przyszłości jak potanieje to pompa ciepła).

A oto moje główne dylematy:
- bufor ciepła czy lepiej robic w układzie otwartym czy w układzie cisnieniowym i ktory uklad bylby wydajniejszy (mniejsze straty) oczywiscie zdaje sobie sprawe ze uklady i tak bede musial sprzeglic (wymiennik ciepla)?
- czy warto dodatkowo ladowac bufor za pomoca plaszcza wodnego z kominka czy lepiej zrobic tylko nawiew z kominka (DGP)?
- czy solary sa na tyle wydajne aby rowniez ladowac bufor, czy raczej je tylko wykorzystywac do cwu?

Dziękuję z góry za cenne uwagi.
Pozdrawiam wszystkich

zbigmor
27-05-2009, 13:06
Witam,

Jestem nowym użytkownikiem forum. Jestem na etapie wyboru i wykonania instalacji cieplnej. Proszę o pomoc w jakim kierunku mam iść.

Oto moje założenia co do instalacji:
- parter ogrzewanie podłogowe
- poddasze grzejniki i podłogówka w łazience
- sterowanie ogrzewaniem za pomocą czujników poprzez rozdzielacze
- oddzielny zasobnik cwu zasilany z bufora i solarów
- źródła ciepła: piec na wszystko, kominek, solary (a w przyszłości jak potanieje to pompa ciepła).

A oto moje główne dylematy:
- bufor ciepła czy lepiej robic w układzie otwartym czy w układzie cisnieniowym i ktory uklad bylby wydajniejszy (mniejsze straty) oczywiscie zdaje sobie sprawe ze uklady i tak bede musial sprzeglic (wymiennik ciepla)?
- czy warto dodatkowo ladowac bufor za pomoca plaszcza wodnego z kominka czy lepiej zrobic tylko nawiew z kominka (DGP)?
- czy solary sa na tyle wydajne aby rowniez ladowac bufor, czy raczej je tylko wykorzystywac do cwu?

Dziękuję z góry za cenne uwagi.
Pozdrawiam wszystkich

Takie tematy przewijały się wielokrotnie przez forum. Było wiele opinii i każdy może przedstawić swoją bo nie ma jednego rozwiązania.
Moja rada to rodzaj układu (zamknięty, czy otwarty nie ma wpływu na straty ciepła. Jeśli kominek nie ma służyć jako jedyne źródło ciepła (a wg twoich danych nie ma tak być) to bez sensu dawać wkład wodny. Wydatek większy inwestycyjnie oraz eksploatacyjnie i gorszy efekt wizualny.
Co do solarów to bym z nich zrezygnował na korzyść boilera elektrycznego lup ogrzewacza przepływowego. Bufor mogą naładować, ale wtedy, gdy to do niczego niepotrzebne.

rafedi
27-05-2009, 13:27
Dziekuje za pierwsze uwagi,

Mysle jednak ze solary moga ogrzac zasobnik cwu poza sezonem grzewczym, wiec po co mam placic za prad szczegolnie jak rodzinka duzo zuzywa wody.
Jeszcze wracajac do bufora to czy moze byc duza roznica w kosztach osprzetu pomiedzy ukladem otwartm a ukladem zamknietym dla tego bufora?

zbigmor
27-05-2009, 13:32
Dziekuje za pierwsze uwagi,

Mysle jednak ze solary moga ogrzac zasobnik cwu poza sezonem grzewczym, wiec po co mam placic za prad szczegolnie jak rodzinka duzo zuzywa wody.
Jeszcze wracajac do bufora to czy moze byc duza roznica w kosztach osprzetu pomiedzy ukladem otwartm a ukladem zamknietym dla tego bufora?


Nie znam szczegółów twojej koncepcji, ale otwarty od zamkniętego z reguły różnią się tylko rodzajem naczynia wzbiorczego.
Solary jak najbardziej mogą ogrzać cwu przez większość sezonu nie-grzewczego, ale ekonomiczność tego rozwiązania w typowych warunkach jest zerowa, co nie oznacza, że nie ma wyjątków.

rafedi
27-05-2009, 13:49
Instalcja w domu i solary musza pracowac w ukladzie cisnieniowym
Piec w ukladzie otwartym. Czyba wiec lepiej zasilic bufor z pieca poprzez wymiennik ciepla a reszte (bufor, instalacje) zrobic w jednym ukladzie cisnieniowym?

zbigmor
27-05-2009, 14:12
Instalcja w domu i solary musza pracowac w ukladzie cisnieniowym
Piec w ukladzie otwartym. Czyba wiec lepiej zasilic bufor z pieca poprzez wymiennik ciepla a reszte (bufor, instalacje) zrobic w jednym ukladzie cisnieniowym?

Solary w układzie ciśnieniowym, natomiast instalacja wewnętrzna niekoniecznie. Kocioł (nie piec) wg ostatnich przepisów już chyba też nie musi być w otwartym po dołożeniu uładu bezpieczeństwa (możliwe, że te przepisy jeszcze nie weszły w życie).
Bufor chyba jednak lepiej zrobić jako osobny od zasilania i odbioru.

rafedi
27-05-2009, 14:21
A moze to zrobic tak:
kociol na paliwo stale -> bufor ciepla (z naczyniem wzbiorczym) nawet do 90 st -> wymiennik ciepla z odpowiednim osprzętem regulującym -> instalacja (podłogówka i grzejniki).

zbigmor
27-05-2009, 14:23
A moze to zrobic tak:
kociol na paliwo stale -> bufor ciepla (z naczyniem wzbiorczym) nawet do 90 st -> wymiennik ciepla z odpowiednim osprzętem regulującym -> instalacja (podłogówka i grzejniki).


Gdyby bufor był jednocześnie wymiennikiem ciepła (nie potrzeba 1 pompki) to byłoby dokładnie to co miałem na myśli.

rafedi
27-05-2009, 14:27
Ale chyba wymiennik bedzie musial byc gdyz wiekszosc z ktorymi rozmawialem (i tez z wiadomosci na forum) zaleca zrobienie podlogowki i grzejnikow w ukladzie cisnieniowym

zbigmor
27-05-2009, 14:34
Ale chyba wymiennik bedzie musial byc gdyz wiekszosc z ktorymi rozmawialem (i tez z wiadomosci na forum) zaleca zrobienie podlogowki i grzejnikow w ukladzie cisnieniowym


Też polecam zrobić grzejniki w układzie ciśnieniowym, ale po 1 to nie aksjomat, a po drugie tak jak pisałem bufor może być jednocześnie wymiennikiem. Z kotła w układzie otwartym idą rury zasilające do bufora, wewnątrz którego jest wężownica, a odbiór ciepła jest z drugiej wężownicy w układzie zamkniętym do grzejników i podłogówki. Korzystny byłby jeszcze by-pass z wymiennikiem przekazującym ciepło bezpośrednio z kotła do układu grzewczego.
Nie znam niestety nikogo, kto by miał taki układ zamontowany.

rafedi
27-05-2009, 14:43
rozumiem, ze w buforze bylyby 2 wezownice jadna zasilajaca bufor a druga odbirajaca cieplo do instalacji

A czy nie mozna bezposrednio nagrzac wody w buforze poprzez np urzadzenie ladujace cieplo w odpowiednie warstwy zbiornika (bez wezownicy)?

zbigmor
27-05-2009, 14:47
rozumiem, ze w buforze bylyby 2 wezownice jadna zasilajaca bufor a druga odbirajaca cieplo do instalacji

A czy nie mozna bezposrednio nagrzac wody w buforze poprzez np urzadzenie ladujace cieplo w odpowiednie warstwy zbiornika (bez wezownicy)?


Wężownicę można zastąpić drugą warstwą w zbiorniku. Efekt dokładnie taki sam.

mariobros35
28-05-2009, 21:44
Ale chyba wymiennik bedzie musial byc gdyz wiekszosc z ktorymi rozmawialem (i tez z wiadomosci na forum) zaleca zrobienie podlogowki i grzejnikow w ukladzie cisnieniowym


Też polecam zrobić grzejniki w układzie ciśnieniowym, ale po 1 to nie aksjomat, a po drugie tak jak pisałem bufor może być jednocześnie wymiennikiem. Z kotła w układzie otwartym idą rury zasilające do bufora, wewnątrz którego jest wężownica, a odbiór ciepła jest z drugiej wężownicy w układzie zamkniętym do grzejników i podłogówki. Korzystny byłby jeszcze by-pass z wymiennikiem przekazującym ciepło bezpośrednio z kotła do układu grzewczego.
Nie znam niestety nikogo, kto by miał taki układ zamontowany.
zbigmor ja taki układ mam opracowany

zbigmor
29-05-2009, 07:52
Ale chyba wymiennik bedzie musial byc gdyz wiekszosc z ktorymi rozmawialem (i tez z wiadomosci na forum) zaleca zrobienie podlogowki i grzejnikow w ukladzie cisnieniowym


Też polecam zrobić grzejniki w układzie ciśnieniowym, ale po 1 to nie aksjomat, a po drugie tak jak pisałem bufor może być jednocześnie wymiennikiem. Z kotła w układzie otwartym idą rury zasilające do bufora, wewnątrz którego jest wężownica, a odbiór ciepła jest z drugiej wężownicy w układzie zamkniętym do grzejników i podłogówki. Korzystny byłby jeszcze by-pass z wymiennikiem przekazującym ciepło bezpośrednio z kotła do układu grzewczego.
Nie znam niestety nikogo, kto by miał taki układ zamontowany.
zbigmor ja taki układ mam opracowany


No to już rafedi wie kogo męczyć. :D
Długo użytkujesz swój układ? Jak się sprawdza w praktyce?

RAPczyn
29-05-2009, 08:15
Dorzucę coś od siebie.
Instalację zrobiłbym tak:
-zbiornik buforowy z jednoczesnym przygotowaniem ciepłej wody poprzez wymiennik płytowy (35l/min c.w.u.),
-kominek bez płaszcza wodnego,
-kocioł na paliwo stałe (układ otwarty) podłączony poprzez wymiennik płytowy do zbiornika buforowego (układ zamknięty),
-kolektory próżniowo-rurowe CPC podłączone w AquaSystemie (dla np. 4 osób 9m^2 pow. czynnej kolektora +/-25) wykorzystywane do ciepłej wody i wspomagania ogrzewania,
-centralne ogrzewanie realizowane za pomocą ogrzewania podłogowego oraz ściennego (ta sama temperatura zasilania więc prawdopodobnie wystarczy jeden obieg grzewczy z mieszaczem).

-pompa ciepa w dowolnym momencie.

mariobros35
29-05-2009, 08:22
Ale chyba wymiennik bedzie musial byc gdyz wiekszosc z ktorymi rozmawialem (i tez z wiadomosci na forum) zaleca zrobienie podlogowki i grzejnikow w ukladzie cisnieniowym


Też polecam zrobić grzejniki w układzie ciśnieniowym, ale po 1 to nie aksjomat, a po drugie tak jak pisałem bufor może być jednocześnie wymiennikiem. Z kotła w układzie otwartym idą rury zasilające do bufora, wewnątrz którego jest wężownica, a odbiór ciepła jest z drugiej wężownicy w układzie zamkniętym do grzejników i podłogówki. Korzystny byłby jeszcze by-pass z wymiennikiem przekazującym ciepło bezpośrednio z kotła do układu grzewczego.
Nie znam niestety nikogo, kto by miał taki układ zamontowany.
zbigmor ja taki układ mam opracowany


No to już rafedi wie kogo męczyć. :D
Długo użytkujesz swój układ? Jak się sprawdza w praktyce?
U siebie będę nedługo składał taki układ grzewczy (mam już skompletowane komponęty systemu) natomiast mam kilka wykonanych układów u moich klijętów i wszyscy są zadowoleni z efektów urzytkowania

zbigmor
29-05-2009, 08:29
Ale chyba wymiennik bedzie musial byc gdyz wiekszosc z ktorymi rozmawialem (i tez z wiadomosci na forum) zaleca zrobienie podlogowki i grzejnikow w ukladzie cisnieniowym


Też polecam zrobić grzejniki w układzie ciśnieniowym, ale po 1 to nie aksjomat, a po drugie tak jak pisałem bufor może być jednocześnie wymiennikiem. Z kotła w układzie otwartym idą rury zasilające do bufora, wewnątrz którego jest wężownica, a odbiór ciepła jest z drugiej wężownicy w układzie zamkniętym do grzejników i podłogówki. Korzystny byłby jeszcze by-pass z wymiennikiem przekazującym ciepło bezpośrednio z kotła do układu grzewczego.
Nie znam niestety nikogo, kto by miał taki układ zamontowany.
zbigmor ja taki układ mam opracowany


No to już rafedi wie kogo męczyć. :D
Długo użytkujesz swój układ? Jak się sprawdza w praktyce?
U siebie będę nedługo składał taki układ grzewczy (mam już skompletowane komponęty systemu) natomiast mam kilka wykonanych układów u moich klijętów i wszyscy są zadowoleni z efektów użydkowania


Literówki pominę milczeniem, ale zaznaczone to popraw bo się może jakaś nacja przyczepić :D

mariobros35
29-05-2009, 08:40
Ale chyba wymiennik bedzie musial byc gdyz wiekszosc z ktorymi rozmawialem (i tez z wiadomosci na forum) zaleca zrobienie podlogowki i grzejnikow w ukladzie cisnieniowym


Też polecam zrobić grzejniki w układzie ciśnieniowym, ale po 1 to nie aksjomat, a po drugie tak jak pisałem bufor może być jednocześnie wymiennikiem. Z kotła w układzie otwartym idą rury zasilające do bufora, wewnątrz którego jest wężownica, a odbiór ciepła jest z drugiej wężownicy w układzie zamkniętym do grzejników i podłogówki. Korzystny byłby jeszcze by-pass z wymiennikiem przekazującym ciepło bezpośrednio z kotła do układu grzewczego.
Nie znam niestety nikogo, kto by miał taki układ zamontowany.
zbigmor ja taki układ mam opracowany


No to już rafedi wie kogo męczyć. :D
Długo użytkujesz swój układ? Jak się sprawdza w praktyce?
U siebie będę nedługo składał taki układ grzewczy (mam już skompletowane komponęty systemu) natomiast mam kilka wykonanych układów u moich klijętów i wszyscy są zadowoleni z efektów użydkowania


Literówki pominę milczeniem, ale zaznaczone to popraw bo się może jakaś nacja przyczepić :D
o.k poprawiłem :oops: :oops: :oops: