PDA

Zobacz pełną wersję : Grzejniki żeliwne i aluminiowe (stalowe) w jednym domu



Itinea
28-05-2009, 13:46
Planujemy wymianę starego pieca gazowego na nowy węglowy.
Przy okazji będziemy zmuszeniu wymienić przynajmniej jeden grzejnik - pęka i przecieka. W całym domu są 3 piony i żeliwne grzejniki.

Czy można w jednym pionie wstawić grzejnik aluminiowy (na dole) i żeliwiny (na piętrze) albo odwrotnie. Jeśli tak to czy jakiś specjalny typ aluminiowego. Jeśli nie, to czy na jednym pionie mogą być wyąćznie aluminiowe grzejniki, a na drugim żeliwne.
A jeśli nie to gdzie można kupić żeliwne grzejniki w rozsądnej cenie?

Od razu piszę, że nie damy rady (finansowo) wymienić wszystkich grzejników

PAOLOZJO
28-05-2009, 14:29
Grzejniki żeliwne nie powinny pracować w jednym obwodzie z grzejnikami aluminiowymi,
Grzejniki żeliwne można znaleźć na skupach złomu warto poszukać.

Itinea
28-05-2009, 14:54
Dziękuję za odpowiedź.
Wolałabym nowe grzejniki, w necie są, czeskiej produkcji, ale niestety w pobliżu mojego miasta nie ma dystrybutora ;(

PAOLOZJO
28-05-2009, 15:13
Fakora w ŁODZI PRODUKUJE jakieś grzejniki.
Ale ten skład złomu to nie żart, bo generalnie grzejniki żeliwne to przeżytek, tego się po prostu nie montuje.
Radzę się zastanowić nad wymianą całego układu co i to nie tylko grzejników ale całego orurowania itd.

PAOLOZJO
28-05-2009, 15:15
zamiast aluminiowych radzę zamontować stalowe panelowe grzejniki.

Itinea
28-05-2009, 15:56
Dziękuję Ci bardzo za pomoc. Napisz, proszę, dlaczego akurat stalowe grzejniki?

lesnik27
28-05-2009, 16:03
Pozwolę sobie nie zgodzić się że żeliwne grzejniki to przeżytek. zarówno żeliwne jak i aluminiowe mają swoje wady.

Grzejnik żeliwny ma wierszą bezwładność cieplną przez co słabo się nadaje do nowoczesnych wysterowanych instalacji (chociaż podłogówka ma jeszcze większą)
Grzejnik żeliwny ma mniejsze opory przepływu niż aluminiowy lub stalowy panelowy przez co lepiej się sprawdzał w instalacjach grawitacyjnych.

Myślę że przy układzie zasilania wymuszonym (a taki podejrzewam chcecie zastosować) wystarczyło by zamontować przy starym żeliwnym grzejniku zawór odcinający na dolnej gałązce i ewentualnie lekko go zdławić żeby zniwelować różnice w oporach przepływu.
Pozostaje nierówne oddawanie ciepła ale podejrzewam że nie będzie miało ono dużego znaczenia.
u siebie miałem zamontowane grzejniki żeliwne, aluminiowe, i blaszane żeberkowe na tych samych pionach, 2 lata temu zmieniłem blaszaki na aluminiowe i wszystko hulało na grawitacji. dopiero w tym roku zmieniłem piec i pchnąłem wszystko pompą. dołożyłem 2 grzejniki (żeliwne) i nadal działa

Jedynie nad czym się bym zastanawiał to ewentualna korozja elektrochemiczna aluminium ale z tego co wiem dochodzi do niej raczej w instalacjach z miedzią.

A wracając do nie montowania grzejników żeliwnych to podejrzewam że wpływ ma na to głównie cena Żeberko aluminiowe kosztuje ok 25 zł a za nowe żeberko żeliwne zaśpiewali mi 35 zł.
Więc kto chce zapłacić 10 zł drożej za produkt który się optycznie kojarzy z poprzednią epoką. chociaż niekoniecznie :)
http://www.laurens.pl/fleurielle-pl
Ale ceny zwalają z nóg :evil:

Itinea
28-05-2009, 16:13
Cena też gra rolę, ale jak pisałam, nie stać nas na wymianę wszystkich 11 grzejników na nowe. Zwłaszcza że 3 z nich mają długość 2 metrów...

Najchętniej po prostu w jednym z pionów dałabym grzejniki stalowe, a w dwóch pozostałych - żostawiła stare, żeliwne.

Leśniku, a jaki masz piec w domu? W sensie na co ;)

beton44
28-05-2009, 19:33
Fakora w ŁODZI PRODUKUJE jakieś grzejniki.
Ale ten skład złomu to nie żart, bo generalnie grzejniki żeliwne to przeżytek, tego się po prostu nie montuje.
Radzę się zastanowić nad wymianą całego układu co i to nie tylko grzejników ale całego orurowania itd.
hmmmmm....
:roll: :roll: :roll: :roll:
:D :D :D :D :D :D

lesnik27
28-05-2009, 21:46
Piec na paliwo stałe wcześniej był żeliwny KAMINO 17 kW zmieniłem na stalowy Defro optima plus 24 kW ze sterowanym nadmuchem. Obydwa kotły na węgiel choć ten pierwszy to raczej koksownik :lol:

Piec o większej mocy bo poprzedni był trochę mały a poza tym zamierzam jeszcze robić poddasze.
jednego jestem pewien ten nowy piec nie wytrzyma 28 lat jak kamino ale tamten grzał głównie komin (dobrze że jest w środku budynku ) :lol:

A co do ruszania orurowania też bym się specjalnie nie spieszył w swojej instalacji wyciąłem większość rur stalowych na korzyść miedzi ale tylko z prozaicznego powodu że nie mam czym i nie umiem spawać gazem. Jakość rur w blisko 30 letniej instalacji nie miała nic do zarzucenia. jedyną różnicą jest właściwie wspomniana wcześniej bezwładność cieplna i syfy w instalacji które mogą zaszkodzić pompie.

jeśli chcesz wymieniać grzejniki na 1 pionie pasowałoby umożliwić sobie możliwość regulacji przepływu na pionach po 1 zaworze na pion lub wspomniane zawory odcinające na dolnej gałązce przy każdym grzejniku. Nowe grzejniki można zamontować zawsze, a jeśli uda się wyregulować (a na pewno się uda) zestaw mieszany to o ile większa satysfakcja. :D

Pisząc w poprzednim poście o cenach grzejników żeliwnych nie namawiałem cie na ich kupno, tylko odniosłem się do stwierdzenia o przeżytku.

Swoją drogą wiele osób wywalało (i wywala) z domu sprawne żeliwne grzejniki bez zastanowienia bo przestarzałe , choć względy estetyczne też się liczą :)