PDA

Zobacz pełną wersję : przykręcanie płyt do stelaży-jaki kierunek?



qasi79
28-05-2009, 20:40
witam,
skończyłem dzisiaj stelaże w domu i zamierzam kręcic płyty ale qrde mam zagwozdkę ...

profile są na podwójnym stelażu, teraz dam folie i chcę płyty dać ale nie wiem w którą strone je kłaść
kolega, który robił takie rzeczy mówi, że równoleglę z profilami nośnymi czyli tymi, które są na dole - jeden wzdłuż dłuższej krawędzi, później 2 w środku płyty i 4 na krańcu i ten 4 jest też krańcem płyty obok i tak dalej - na końcach krótszych, tych po 1,2m by dołożyc kawałki profili

ja w sieci na stronach producentów znalazłem by odwrotnie kłaść, prostopadle do profili tych dolnych, czyli jak mam rozstaw co 40cm to na tej dłuższej krawędzi wkręty wychodzą co 40cm

no i właśnie jak to kłaść, niby kolega ma rację bo wtedy dłuższa krawędź płyty jest cała na profilu a tak jak ja znalazłem to niby na dłuższej krawędzi wkręty wychodzą co 40cm ... sam nie wiem a chcę jutro zacząć kłąść płyty

pozdrawiam

Kirk
28-05-2009, 21:36
http://www.rigips.pl/strony/biblioteka/03_etapy_zabudowy/
Zaglądnij tam, znajdziesz dużo ciekawych informacji.

qasi79
29-05-2009, 06:07
dzięki, patrzyłem tam i na norgips.pl
wszędzie podają prostopadle do profili nośnych a znajomy twierdzi inaczej bo tak to będzie pękać ...

chyba się jeszcze wstrzymam z przykręcaniem i popatrzę po sieci

zbigmor
29-05-2009, 07:38
Płyty z reguły nie są podpierane na łączeniu dłuższych krawędzi.
Wg mnie to obojętne, w którym kierunku ważne, aby odległość między podporami była zgodna z systemem.

akte
29-05-2009, 11:19
Przykręcaj płyty prostopadle do profili nośnych. Takie zamocowanie (przy odległościach jakie podaje system) daje najlepsze podparcie dla płyty. Krótszy bok płyty powinien zawsze wypaść na profilu i być do niego przykręcony. Gdy połączysz go "w powietrzu" będzie to skutkowało pęknięciem.

Puszka
29-05-2009, 12:06
Ja dawałem prostopadle do profili. długie boki płyty sa orginalnie sfazowane i tam leci siatka a potem szpachla. Krótkie boki łączą się na profilu. Fazowałem je sam pod kątem ok 45 st. Tam nie kleiłem siatki tylko szpachlowałem gipsem z dodatkiem włukien (cos takiego jak Norgips Vario) Nie ma siatki ale końce opierają sie na jednym profilu więc nie powinny pękać.

Narazie wszystko jest OK


Pozdrawiam

Puszka

futrzak 61
29-05-2009, 21:59
witam,
skończyłem dzisiaj stelaże w domu i zamierzam kręcic płyty ale qrde mam zagwozdkę ...

profile są na podwójnym stelażu, teraz dam folie i chcę płyty dać ale nie wiem w którą strone je kłaść
kolega, który robił takie rzeczy mówi, że równoleglę z profilami nośnymi czyli tymi, które są na dole - jeden wzdłuż dłuższej krawędzi, później 2 w środku płyty i 4 na krańcu i ten 4 jest też krańcem płyty obok i tak dalej - na końcach krótszych, tych po 1,2m by dołożyc kawałki profili

ja w sieci na stronach producentów znalazłem by odwrotnie kłaść, prostopadle do profili tych dolnych, czyli jak mam rozstaw co 40cm to na tej dłuższej krawędzi wkręty wychodzą co 40cm

no i właśnie jak to kłaść, niby kolega ma rację bo wtedy dłuższa krawędź płyty jest cała na profilu a tak jak ja znalazłem to niby na dłuższej krawędzi wkręty wychodzą co 40cm ... sam nie wiem a chcę jutro zacząć kłąść płyty

pozdrawiam Witam. U mnie fachowiec zrobił tak jak mówi Twój kolega tzn.długi bok płyty na profilu, a na krótkich bokach dokładał kawałki profili. Robił to ponad pół roku temu, jak na razie nie zauważyłem żadnych pęknięć. Pozdrawiam.