PDA

Zobacz pełną wersję : Anna_Jacek / pomoc w projektowaniu! / remont



anna_jacek
29-05-2009, 00:27
witajcie,

w związku z tym, że za ok. miesiąc wchodzimy by zająć się remontem naszego m (wiem, tutaj niby wnętrza domów, ale w dziale "my z mieszkań" dzieje się dużo mniej..), liczę, że pomożecie mi w tym wątku w wielu różnych kwestiach z którymi nie potrafimy sobie dać rady.

Na początek jedziemy z łazienką.

Łazieneczka jest maleńka - wymiary 2,45 szeroka, 1,50 głęboka mówią same za siebie..

Jako kafle wybraliśmy sobie Tubądzin Inverno (choć to jest jeszcze nie do końca przesądzone - podoba nam się też Opoczno Flower, aczkolwiek tylko podłogowe) co raczej na załączonych wizualkach średnio widać.

1) W związku z tym, że kafle będziemy kłaść do połowy wysokości łazienki (ok. 1,25-1,30), trudno jest się nam zdecydować na jakiś pasujący kolor ścian które będą pasować do tych właśnie kafli. Jeśli to ważne, to kolor drzwi na wizu jest nietrafiony - chcemy wenge.

2) Inverno występuje także w b. ładnym brązowym kolorze. Czy macie może propozycje w której cześci łazienki moglibyśmy go użyć? Myślałem o zabudowaniu geberita właśnie tą odmianą kolorystyczną. Na marginesie, jakiej szerokości "półka" powstaje po zabudowaniu geberita? Jak widzicie, mamy spory problem w części toaletowo-umywalkowej - problem z miejscem, więc gdyby okazało się, że geberit wymusza zbyt duże wysunięcie miski wc w przód, co z kolei spowoduje kolizje z umywalką... Uprzedzę pytania - nie, prawdopodobnie nie wchodzi w grę umiejscowienie go na tej samej ścianie co umywalka (w tej konstrukcji którą naniosłem na wizu (3x płyta osłonowa) jest pion - myślę, że reszty nie muszę tłumaczyć - no chyba, że okaże się, że wszystko jest możliwe i odległość od miski do pionu, to drugorzędna sprawa)

3) jaka podłoga byłaby ładniejsza - ułożona w karo czy tak jak jest teraz?

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.
Do usłyszenia niebawem.

http://g.imagehost.org/t/0420/plan.jpg (http://g.imagehost.org/view/0420/plan) http://g.imagehost.org/t/0091/rzut_1.jpg (http://g.imagehost.org/view/0091/rzut_1) http://g.imagehost.org/t/0493/rzut_2.jpg (http://g.imagehost.org/view/0493/rzut_2) http://g.imagehost.org/t/0897/rzut_3.jpg (http://g.imagehost.org/view/0897/rzut_3) http://g.imagehost.org/t/0202/rzut_4.jpg (http://g.imagehost.org/view/0202/rzut_4)

Asiek i Jacuś
29-05-2009, 07:32
Jedna luźna refleksja - nie można tego kibelka "pchnąć" w stronę kabiny prysznicowej? Strasznie tam ciasno przy tej umywalce - kolana sobie porozbijacie

anna_jacek
29-05-2009, 07:59
Trudno powiedzieć. Jak pisałem wyżej, ta dziwna konstrukcja po prawej stronie od miski wc, to pion, a jego - wiadomo - nie ma możliwości przesunąć.. :roll:
Niestety, wizualka nie przedstawia do końca dobrze zmierzonego pomieszczenia (brakuje np. właśnie odległości pionu od ściany, przez co nie wiem ile tam jest miejsca ; dzisiaj powinno zostać to już uzupełnione).
Jeśli się okaże, że pion jest dość daleko, to oczywistym jest, że będziemy chcieli się zbliżyć do kabiny.

Czekam na kolejne odpowiedzi, zwłaszcza na pytania, które zadałem.
Pozdrawiam,
J.

2112wojtek
29-05-2009, 10:27
Słuszna uwaga Asiek i Jacuś, bo najpierw trzeba wszystko poprawnie rozmieścić a dopiero potem zastanawiać się czy wenge czy zebrano.
Jeśli jesteście praworęczni to nie skorzystacie z umywalki.
Drzwi o szerokości ponad 90cm to zbytek w tak maleńkim pomieszczeniu.
Kurczowe trzymanie się głównych pionów , nie jest najlepszym pomysłem.
Takie np.w.c. potrzebuje zaledwie 3% spadku, więc w tak małej łazience można umieścić je niemal dowolnie.


Nie pytaj o pasujące kolory czy płytki. Podoba Ci się, to bierz, Ty tam będziesz mieszkał a jeśli weźmiesz płytki z jednej serii danego producenta , to z pewnością nie popełnisz gafy. Nie radzę mieszać kafli różnych producentów , lub pochodzących z innych serii. Nawet zawodowcy mogą popełnić wówczas błędy.
Serie nawet rozbudowane w firmach projektują plastycy, masz więc poradę fachowca za darmo co do kolorystyki i faktur .

Ciemna podłoga np wenge w tak małym pomieszczeniu to pomysł mało trafiony.Uciekać od ciemnych kolorów na "dużych" powierzchniach jeśli nie chcesz wizualnego pomniejszenia. Od reguły tej jest kilka wyjątków w przypadku płytek Tubądzin Opoczno jednak nie dotyczy.

Układ karo też jest kiepski - owszem poszerza i likwiduje nierówności ale wprowadzi tutaj do kompozycji, niepotrzebnie zupełnie, "niepokój".

Po zabudowie geberitu odsuwasz się od ściany na "gotowo" od 8 do 12 cm (zależy od paru rzeczy jak wyjdzie w ostateczności - przyjmuj w rachunkach jednak min.12cm)

Aha! Kibelek nie musi stać prostopadle do ściany ani też pod katem 45 , żeby było ładnie.
I drobna uwaga. Robienie remontu w mieszkaniu to okazja do rewolucji.
Czasami przesunięcie ścianki działowej czy wybicie otworu może czynić cuda , nie warto więc remontując mieszkanie projektować poszczególnych pomieszczeń jako oddzielnych elementów składowych, tylko projektować mieszkanie jako całość.

anna_jacek
29-05-2009, 10:53
Słuszna uwaga Asiek i Jacuś, bo najpierw trzeba wszystko poprawnie rozmieścić a dopiero potem zastanawiać się czy wenge czy zebrano.
Zdaje mi się czy wyczuwam w Twoim głosie całkiem zamierzoną złośliwość? 8) Która jest tu zupełnie zbędna :roll:

Jeśli jesteście praworęczni to nie skorzystacie z umywalki.
Masz na myśli to, że jest on zbyt dosunięta do ściany? Czy coś zupełnie innego?

Drzwi o szerokości ponad 90cm to zbytek w tak maleńkim pomieszczeniu.
Takie są tylko w projekcie. Docelowo 70 lub 80.

Kurczowe trzymanie się głównych pionów , nie jest najlepszym pomysłem. Takie np.w.c. potrzebuje zaledwie 3% spadku, więc w tak małej łazience można umieścić je niemal dowolnie.
O, fajnie - przydatna uwaga, dzięki.
Umieszczenie kibelka na tej ścianie ma fajną zaletę - od pionu do ściany na prawo można byłoby zrobić ciekawe półki z kafli.

Nie pytaj o pasujące kolory czy płytki.
Pytam, i będe pytał dalej, tu czy gdzie indziej, bo nie mam na tyle rozbudowanej wyobraźni, by móc dopasować kolor ścian do płytek! A dobierając taki czy inny kolor ścian do płytek można albo zrobić "jest ok" albo "naprawdę fajnie to wygląda". Ponawiam więc: jaki kolor ścian, ewentualnie - gdzie umieścić brązową wersję tych kafli?
http://image.ceneo.pl/data/products/1768812/product.jpg

Ciemna podłoga np wenge w tak małym pomieszczeniu to pomysł mało trafiony.Uciekać od ciemnych kolorów na "dużych" powierzchniach jeśli nie chcesz wizualnego pomniejszenia. Od reguły tej jest kilka wyjątków w przypadku płytek Tubądzin Opoczno jednak nie dotyczy.
Przyznam, że braliśmy to pod uwagę już wcześniej. Jak się to skończy.. czas pokazę.

Układ karo też jest kiepski - owszem poszerza i likwiduje nierówności ale wprowadzi tutaj do kompozycji, niepotrzebnie zupełnie, "niepokój".
Akurat nie miałem na myśli zalet które wymieniłeś :wink: Dla mnie po prostu ciekawiej wyglądały. Nie wiem, wciąż się wahamy.

Po zabudowie geberitu odsuwasz się od ściany na "gotowo" od 8 do 12 cm (zależy od paru rzeczy jak wyjdzie w ostateczności - przyjmuj w rachunkach jednak min.12cm)
Dzięki, całkiem sporo :-? Wygląda na to, że nie zmieścimy się tam z nim.

Aha! Kibelek nie musi stać prostopadle do ściany ani też pod katem 45 , żeby było ładnie.
:lol: Wykreśliłeś obie możliwe wersje ustawienia kibelka :lol: Jaka jest kolejna? 30 st, 60 st? Bo nie mogę sobie wyborazić co masz na myśli :roll:

I drobna uwaga. Robienie remontu w mieszkaniu to okazja do rewolucji.
Czasami przesunięcie ścianki działowej czy wybicie otworu może czynić cuda , nie warto więc remontując mieszkanie projektować poszczególnych pomieszczeń jako oddzielnych elementów składowych, tylko projektować mieszkanie jako całość.
Zdaje sobie z tego sprawę, jeśli jednak jesteś na początku nowej drogi swojego życia, czasowo i budżetowo jesteś dość ograniczony, o wielkiej rewolucji mowy być nie może. I tak, kuchnia, łazienka i przedpokój to dla nas mała rewolucja!

Dzięki za odpowiedź i poświęcony czas,

czekam na kolejne, a w między czasie spróbuję pomieszać trochę w projekcie (kafle, wc) i załączyć kolejną wizu.

Pozdrawiam,
J.

2112wojtek
29-05-2009, 11:37
Zdaje mi się czy wyczuwam w Twoim głosie całkiem zamierzoną złośliwość? 8) Która jest tu zupełnie zbędna :roll:


Źle wyczuwasz.
Może nie jestem mistrzem kadzenia uprzejmości , ale to nie złośliwość.
Jestem architektem wnętrz i wszystko co Ci powiedziałem wynika jedynie z posiadanej wiedzy i życzliwości. Nie odczuwam przyjemności robić komuś na złość kiedy pomagam.

Co do Twoich dalszych pytań czy kolor pasuje, czy nie, to jest to droga donikąd.Tylu ilu będzie rozmówców, tyle będzie sugestii.
Za długo tu jestem i wiem nawet jakimi pyskówkami kończy się wiele błahych sporów.
Już Ci powiedziałem, serie ceramiczne projektują sprawdzeni zawodowcy, co do proporcji i kompozycji płytek ( o co wcale akurat nie zapytałeś) to albo popełnisz błąd, ulegając cudzej sugestii... albo trafisz, raczej przypadkowo.
Zawsze zadawaj sobie pytanie jaki efekt chcesz uzyskać a nie pytaj "czy dobrze będzie wyglądać jak zrobię tak... ?"Wówczas warto robić burzę mózgów.
Projektowanie wbrew pozorom, nie polega na subiektywnym gdybaniu podoba- nie podoba, tylko na: cel osiągnięty - nie osiągnięty.
PS
Nawet 12 cm w takiej małej łazience może okazać się zaletą i nie pytaj 30 czy 60 stopni, bo być może 33 stopnie. W końcu Ty robisz projekt. Ustaw na "oko" i powiedz jakie odległości Ci wychodzą a ja Ci powiem czy jest ok. a jak nie uwierzysz sprawdzisz sobie u Neuferta.

11małgosia
29-05-2009, 13:36
Trudno jest doradzać... Czasami ludzie pytają o radę, ale tak naprawdę chcieliby aby napisać, że ich koncepcja jest bez zastrzeżeń... :roll: Jeśli mogę się włączyć, to chciałaby powiedzieć, że o ile zabudowa jednej krótkiej ściany z prysznicem i pralką jest OK, o tyle rozmieszczenie umywalki i wc przy drugiej krótkiej ściance jest nie do przyjęcia. Na środku łazienki jest dość dużo miejsca, drzwi otrwierają się na zewnątrz, więc warto tą przestrzeń wykorzystać... Podsumowując, umywalkę i miskę wc proponowałabym umieścić na zbudowanych specjalnie stelażach ustawionych skosem do ścian. Stelaże te mogą być do siebie ustawione prostopadle lub równolegle - na jednej linii...Ale pod jakim kątem do ścian? Zacytuję 2112wojtek
Ustaw na "oko" i powiedz jakie odległości Ci wychodzą... Pozdrowienia :D

anna_jacek
29-05-2009, 13:40
Źle wyczuwasz.
Może nie jestem mistrzem kadzenia uprzejmości , ale to nie złośliwość.
Jestem architektem wnętrz i wszystko co Ci powiedziałem wynika jedynie z posiadanej wiedzy i życzliwości. Nie odczuwam przyjemności robić komuś na złość kiedy pomagam.
W takim razie, bardzo się cieszę, bo nie lubię gdy na forach robi się - i to zaraz na początku - napięta afmosfera.


Co do Twoich dalszych pytań czy kolor pasuje, czy nie, to jest to droga donikąd.Tylu ilu będzie rozmówców, tyle będzie sugestii.
Za długo tu jestem i wiem nawet jakimi pyskówkami kończy się wiele błahych sporów.
Tego o czym piszesz wolałbym właśnie uniknąć, aczkolwiek.. kilka sugestii by się przydało :wink: Inaczej: czy kolor jasny capucino będzie dobrze wyglądał?


Już Ci powiedziałem, serie ceramiczne projektują sprawdzeni zawodowcy, co do proporcji i kompozycji płytek ( o co wcale akurat nie zapytałeś) to albo popełnisz błąd, ulegając cudzej sugestii... albo trafisz, raczej przypadkowo.
Zawsze zadawaj sobie pytanie jaki efekt chcesz uzyskać a nie pytaj "czy dobrze będzie wyglądać jak zrobię tak... ?"Wówczas warto robić burzę mózgów.
Ale dlaczego wciąż odwołujesz się do projektantów kafli?
Co do kompozycji - pisałem czy gdzieś nie umieścić brązowej wersji kafla - wciąż uważasz, że czy nie pytałem? :D Ja naprawdę uważam się za laika w tych sprawach, i b. chętnie wysłucham co mają do powiedzenia inni na tematy zawarte w tym wątku.


Projektowanie wbrew pozorom, nie polega na subiektywnym gdybaniu podoba- nie podoba, tylko na: cel osiągnięty - nie osiągnięty.
Niestety, Ty patrzysz na to wszystko okiem doświadczonego projektanta. Ja - laika. Nie potrafię sobie ustanowić celu jaki miałbym osiągnąć remontem łazienki.. Naprawdę. Dla mnie jest podoba się - nie podoba się.


PS. Nawet 12 cm w takiej małej łazience może okazać się zaletą i nie pytaj 30 czy 60 stopni, bo być może 33 stopnie. W końcu Ty robisz projekt. Ustaw na "oko" i powiedz jakie odległości Ci wychodzą a ja Ci powiem czy jest ok. a jak nie uwierzysz sprawdzisz sobie u Neuferta.
Tak, 12cm to także dla mnie dużo - o czym pisałem - stąd będzie trzeba pomyśleć o przeniesieniu wc na ścianę z umywalką.
Wciąż nie do końca rozgryzłem Cię o co chodzi z tym wc'tem 8) Nam się podoba albo prostopadle, albo 45st - mam zmieniać swoje upodobania? :roll: 8)

Pozdrawiam,
J.

anna_jacek
29-05-2009, 13:57
Trudno jest doradzać... Czasami ludzie pytają o radę, ale tak naprawdę chcieliby aby napisać, że ich koncepcja jest bez zastrzeżeń... :roll:
Akurat mi w tej całej "zabawie" o to nie chodzi. Jestem laikiem, powtarzam, i chcę, żeby ktoś inny mi doradził. Nie zamierzam się obrażać, strzelać focha itp. tylko dlatego, że Wojtek odradził mi np. brązowe kafle na podłogę.


Jeśli mogę się włączyć, to chciałaby powiedzieć, że o ile zabudowa jednej krótkiej ściany z prysznicem i pralką jest OK, o tyle rozmieszczenie umywalki i wc przy drugiej krótkiej ściance jest nie do przyjęcia.
Kurcze, a czemu od razu tak z grubej rury? :P :roll: Że nie do przyjęcia? Wydaje mi się to dość funkcjonalnym, estetycznym rozwiązaniem, a tu takie "baty" :wink:


Na środku łazienki jest dość dużo miejsca, drzwi otrwierają się na zewnątrz, więc warto tą przestrzeń wykorzystać... Podsumowując, umywalkę i miskę wc proponowałabym umieścić na zbudowanych specjalnie stelażach ustawionych skosem do ścian, ale tak aby osie symetrii tych urządzeń były do siebie pod kątem prostym lub zbliżonym do prostego...
W sensie, że niby tak:
(nie mam nic innego pod ręka niż MS Paint)

http://f.imagehost.org/0851/n2.jpg (http://f.imagehost.org/view/0851/n2)

Zamieniłem miejscami umywalkę i wc (docelowo bym tego raczej nie robił). Przyznam się, że o ile w pierwszej chwili podchodziłem do tego dość sceptycznie, o tyle teraz.. :) .. Nie taki głupi pomysł. Jedyne co mnie martwi to spora utrata miejsca przez te narożniki. Kolejna rzecz - chcieliśmy zakupić szafkę podumywalkową (bo jak widzicie, nie mamy zupełnie miejsca by gdziekolwiek wstawić jakąś szafkę :roll: ). Chcąc postawić ją na tym rogu, jego szerokość musiałaby być identyczna jak ta szafka (nadążacie?) a to z kolei może spowodować duże odejście od rogu do środka łazienki.

Co do kąta, jednak zostałbym przy 45 st, choć nie twierdzę, że inne ustawienie jest gorsze - na pewno byłoby dość mocno niespotykane.

Dzięki, Małgosiu, za głos :)

Pozdrawiam,
J.

joliska
29-05-2009, 14:36
Ania_Jacek,

też optowałabym za jasnymi płytkami i troszkę wyżej niż 1,30 - zobaczycie, ile Wam wyjdzie z wymiaru płytek.
Co do szafki podumywalkowej .... Nie myśleliście o umywalce nablatowej i wymurowanej szafce? Ja nosiłam się z zamiarem kupna szafki z lakierowanego MDF-u, ale wyceniono mi ją na 1200 zł, więc odpuściłam i mam blat. Trochę zbyt gruby zdaniem niektórych, ale moi panowie pierwszy raz coś takiego robili :)
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/4/hi/vg/3fv8/pCn8EB0nPEdqlmSsxB.jpg

11małgosia
29-05-2009, 14:55
Jacku, jeśli bierzesz pod uwagę podwieszenie wc i umywalki na stelażach narysuj sobie te urządzenia w skali , wytnij i pokombinuj. A jeszsze lepiej zrób z papieru prawdziwe wymiary urządzeń i połóż je na podlodze łazienki. Daj znać na forum co ci z tego wyszło. Miejsca na szafki będzie dość nad stelażami, tak więc wykorzystsz narożniki. I poproś jeszcze o opinię 2112wojtek, on tu jest profesjonalistą... :D. Pozdrowienia... :wink: