PDA

Zobacz pełną wersję : Studnia chłonna - wysoki poziom wód.



dario2004
29-05-2009, 15:33
Witam,
Chciałbym skierować wody opadowe do studni chłonnej, teren to do 05m glina potem niby piasek ale taki gliniasty. Poziom wód latem na głębokości ok 1,5 m , wiosną 50 cm . Czy przy takich warunkach studnia ma prawo działać ?
Nie mam możliwości skierowania wody do żadnego rowu .
Czy przy tak wysokim poziomie wód jest wogóle sens robienia ?
Pozdrawiam

martek1981
29-05-2009, 15:47
Moim zdaniem, nie ma sensu. Mam ten sam problem i zrezygnowałem z pomysłu.
Jest jeszcze inne rozwiązanie. Zbiornik na deszczówkę z przelewem do studni chłonnej. Może da rade, ale jak masz gline na działce to masz też wilgoć, a zatem nie bedziesz zbyt dużo tej deszczówki wykorzystywał i koło sie zamyka :wink:

dario2004
29-05-2009, 16:01
Właśnie tego się obawiam że to może nie działać odpowiednio. Co do wykorzystania wody opadowej do podlewania , to odpada. A gdybym przekopał sie do warstwy przepuszczalnej ( brak badań ziemi) jeśli takie sa na rozsadnej głębokości to czy jest szansa że woda która będzie napływać z wyzszych warstw przez kregi plus woda opadowa zdąrzy wsiąknąć - jest jakas możliwość sprawdzenia tego w warunkach domowych

pierwek
29-05-2009, 16:07
mam podobne warunki jak dario2004 (z tym że na wiosnę woda jest u mnie na 1m) i u mnie to działa - wystarczy że będą jakieś delikatne żyłki piasku którymi do studni będzie dostawać się woda to w przypadku gdy będzie jej więcej niż ustalony poziom to tymi samymi żyłkami ucieknie do ziemi.

mam 2 studnie o głębokości 3m do których zrzucam wodę z dachu a jak mam potrzebę pompuję z nich wodę do podlewania


jak kopałem to była glina i ił + gdzieniegdzie żyłki którymi sączyła się woda