PDA

Zobacz pełną wersję : Przeniesienie pozwolenia a prawa autorskie do projektu



fux
05-12-2003, 18:11
Prawo budowlane pozwala przenieść pozwolenie na budowę na innego inwestora. Czy w takiej sytuacji prawa do dysponowania projektem budowlanym przeniesione są razem z pozwoleniem, czy też w celu prowadzenia budowy, niezależnie od przeniesienia pozwolenia na budowę należy uzyskać zgodę projektanta, lub projektantów?

Tomasz M.
08-12-2003, 15:30
Prawo autorskie pozwala przenieść prawo (majątkowe) do utworu (w tym projektu) bez zgody autora, chyba że ten zastrzegł sobie w umowie, że zgoda jest wymagana. Myślę, że takie zastrzeżenia spotyka się bardzo rzadku w przypadku projektów domów. Trzeba spisać umowę (musi być forma pisemna) o przeniesienie autorskiego prawa majątkowego do projektu między tym kto kupił projekt od architekta a nowym inwestorem. Jeśli sprzedajesz budowę razem z działką, to można wpisać przeniesienie prawa do projektu w tym samym akcie notarialnym. Trzeba tylko pamiętać, co jest w miarę oczywiste, ale nie wszyscy się tym przejmują, że kupując projekt architektoniczny masz prawo do zbudowania na jego podstawie jednego domu, chyba że autor wyraźnie zgodził się na co innego.

fux
08-12-2003, 20:12
Dzięki za odpowiedź. Mam jednak jeszcze watpliwości: W moim odczuciu jest tak, że projekt budowlany, który jest załącznikiem do pozwolenia na budowę może być przekazany nowemu inwestorowi z chwilą przeniesienia pozwolenia na budowę na inną osobę (nowego inwestora) i w tej sytuacji nie może być chroniony prawem autorskim. Sytuacja wygląda inaczej, kiedy decyzja pozwolenia na budowę jeszcze nie jest wydana.

Tomasz M.
11-12-2003, 16:53
Nie jestem specem od prawa autorskiego, ale myślę, że projekt jest chroniony zawsze (np. nie możesz wybudować 10 domów wg. tego samego projektu bez zgody autora). Nie znalazłem przepisu, z którego by wynikało, że przeniesienie pozwolenia na budową oznacza automatycznie przeniesienie prawa do projektu. Prawo autorskie w ogóle nie zajmuje się takim sprawami. Natomiast wynika z niego, że do przeniesienia praw autorskich potrzeba formy pisemnej. Więc jeśli chcesz mieć 100% pewności i porządku, zrób dwuzdaniową umowę, że ten co kupił projekt od autora przenosi prawa do projektu na nowego inwestora.