PDA

Zobacz pełną wersję : CZy kupujecie materiał na zapas aby uciec przed podwyżką VAT



markus_gdynia
05-12-2003, 19:53
Budowę zaczynam na wiosnę ale już dałem projekt do wyceny materiałów na dach i ściany, tym bardziej że hurtownie mogą mi to przetrzymać.

Czy ktoś z Was równiez będzie kupował na zapas teraz, aby zaoszczędzić pieniądze na ewentualnej podwyżce stawki VAT ???

Maj 2004 to pewniak, ale póki co obowiązuje 1 styczeń 2004. Rozporządzenia Ministra Finansów o przedłużeniu brak,a trudno będzie zamówić dachówki 31 grudnia.

05-12-2003, 20:49
Tak ja juz mam magazynowane w skladach budowlanych: dachowke, pustaki na caly dom, okna , komony, brame garazowa,

bilbo
05-12-2003, 23:31
Ciekawe co wyjdzie z tej całej checy. Już widać, że ludzie przyśpieszyli i budują się jak szaleni, do tego jeszcze zamówienia na zapas. Jak się potem okaże, że "rzutem na taśmę" zatwierdzą np. 0% VAT na budowlankę w ramach "budownictwa społecznego", to część społeczeństwa "dostanie piany" a część się ucieszy i zacznie się budować z zapałem... :-)

pozdrawiam wszystkich budujących
Robert

Marek Sołtysiak
06-12-2003, 05:37
Strasznie denerwuje mnie ta niepewność. Prowadzę firme z branży budowlanej, interes kręci się świetnie, zamierzam inwestować, zatrudnić jeszcze ludzi... Ale jak będzie w przyszłym roku?? Cholera mnie trafia. Tak to Państwo pomaga młodym aktywnym przedsiębiorcom.....

Marek Sołtysiak

Pagin
06-12-2003, 09:43
Witam,
Markus_Gdynia - ja takze zastanawiam sie na d zakupem (dachowki, okien polaciowych, rynien i reszty akcesoriow do dachu) i przetrzymaniem ich w hurtowni. Jest jedna obawa, ktorej potwierdzenie widzialem gdzies na forum, trzeba wybrac hurtownie ktora(e) nie upadna do czasu odbioru materialow
Pozdrowienia

al.rudzki
07-12-2003, 06:45
Wydaje mi się że raczej nie ma to sensu, gdyż vat i tak z tego wynika będzie od maja 2004 więc po co wypróżniać się z kasy już np. na dachówkę lub bramę?

Artur_Cholys
07-12-2003, 11:52
Niechętnie wydajemy kasę...
Ja przymierzam się do kupowania teraz, choć jak sami piszecie w wielu przypadkach praca wre (ciepła zima), co powoduje, że ceny nie opadają (jak to zwykle bywa zimą). Wiemy że Vat będzie w maju, tyle że hutrownicy kraczą, że ".. proponowana cena jest obowiązująca przy zakupach w tym roku, później na pewno wszystko pójdzie w górę..."

Siedzę i myślę.. jestem handlowcem (inna branża), obecnie składy mają EL DORADO, które chcą jak najdłużej utrzymać. Ponieważ jestem przekorny zaryzykuję i materiały kupię w styczeniu/lutym. Trudno, albo ceny pójdą w górę albo spadną... Z pewnością klientów będą mieli mniej, i aby nie dokładać do kosztów utrzymania może zrobią coś aby mieć obrót?

Co do producentów - jak podniosą ceny (biorąc pod uwagę obecną sytuację z wykupowaniem magazynów i VAT ), to już powinni zamykać fabryki lub zwalniać ludzi, bo ciężkie czasy ich czekają.


Niezdecydowaby :-?

ryby
07-12-2003, 12:28
Witam.
Ja mimo wszystko zaczekam i zgodnie z planem zakupy będę robił na przełomie kwietnia/maja. Nawet jeśli vat wzrośnie, to wierzę w to, że w hurtowniach ceny pozostaną takie same jeśli nawet nie spadną. Teraz rzeczywiście ludziska na gwałt wszytko kupują a w hurtowniach zacierają ręcę. A co będzie w maju? Jeszcze większa walka o klienta biorąc pod uwagę to, że teoretycznie mniej ludzi będzie się decydowało budować.
Przynajmniej tak myślę. :)

Waco
07-12-2003, 14:02
ja chce na wiosne ocieplac strych,ale materialy kupie do konca grudnia.tak bedziem bezpieczniej-nigdy nie wiadomo co strzeli do glowy "grupie trzymajacej wladze" :D

wiosenny inwestor
07-12-2003, 14:49
Tak ja juz mam magazynowane w skladach budowlanych: dachowke, pustaki na caly dom, okna , komony, brame garazowa,
Witam! A jak robota na budowie będzie szła sprawnie, a hurtowie będą ociągać się z wydaniem materiału? ( Jest już zapłacony?) - to co, przestój i proszenie o swoje?

joanka77
07-12-2003, 19:00
Jak wygląda sprawa płatności ??? Czy kupując materiały w tym roku płacicie od razu za cały materiał ? Niektóre składy budowlane proponują zapłatę teraz 50 % wartości towaru a reszta przy odbiorze materiałów na wiosne, a inni chcą żeby im wpłacic 100 % faktury...

Vikos
07-12-2003, 22:52
A czy nie wydaje Wam się, że ceny już teraz są skalkulowane na powyżkę i przy obecnym szturmie na hurtownie wcale nie płacimy taniej? Ja jestem dopiero na etapie projektu więc jeszcze mam chwilkę na konkrety ale chyba nie ma co szaleć. Jak jest panika i nerwówka na rynku to zwykle się przepłaca. Sam czasami podgrzewam atmosferę kiedy brakuje mi trochę do zamknięcia planu i plan się zamyka :wink:

09-12-2003, 12:45
Niestety i my wpadliśmy w panikę kupiliśmy już co nie co. Za materiał w skaładzie zapłaciliśmy 100% faktury (przelew), nikt nie proponował innego rozwiązania. Jednak i nas szlag trafia, że w naszym kraju niczego nie można zaplanować, normalnie żyć. :evil: Każdy początek roku to pasmo niewiadomych. :o
Pozdrawiam :x

09-12-2003, 12:56
jak ktos nie zacznie budowac to moze kupowac materialy na LEWO bez VATU taniej wyjdzie a odliczen i tak juz nie bedzie od przyszlego roku

do tego wlasnie doprowadzi wyzszy podatek vat

modry polak po szkodzie

aga_ko
09-12-2003, 13:37
[quote="cudka"]Niestety i my wpadliśmy w panikę kupiliśmy już co nie co. Za materiał w skaładzie zapłaciliśmy 100% faktury (przelew), nikt nie proponował innego rozwiązania.

Pewnie że nie proponował, bo to najlepszy układ dla sprzedającego. Ma i kase i towar. Ja bym taka odważna nie była.... chyba wolołabym już zapłacić ten wyższy vat. Wydaje mi się ze uczciwe jest zapłacenie samego vatu na początku, a resztę przy odbiorze towaru

Pozdrawiam

AGa

Arek99
10-12-2003, 06:33
ja zamówiłem już oka i okna dachowe - płatność 50%, faktura na całość kwoty

10-12-2003, 07:25
Ja tam wcale sie nie spieszę!

Przeciez 1maja - mam kupe czasu. A stawka VAT może się wcale nie zmienić?
A jak coś sie zmieni to co??- ludzie nie będą kupować??- Przecież mogą wejść nowe ulgi podatkowe- może bardziej opłacalne.


Ja bym nie panikował i nie wykupował po cenach niewiadomo jakich -
juz teraz wszystko co na budowe domu potrza!

Rybnik

pereł
10-12-2003, 09:36
Nowe ulgi podatkowe ????W Polsce?????
jedyna nadzieja w okresleniu budownictwa społecznego - inaczej 22%, ewentualnie import z niemiec gdzie stawka podstawowa jest chyba niższa niż w Polsce.

markus_gdynia
14-12-2003, 13:16
Po przeczytaniu wszystkich opinii dalej jestem w lesie.
Chyba jednak kupię materiały na ściany i dach jeszcze w grudniu.

To nie jest tak, że VAT 22% wchodzi od 1 maja 04, tylko jeżeli do końca tego miesiąca nie ukaże się rozporządzenie MF o utrzymaniu stawki preferencyjnej to wyższy VAT mamy od 1 stycznia i wtedy kanał..

markus_gdynia
14-12-2003, 13:21
Polecam lekturę - http://www.pit.pl/pages/i/35.php

Leszko
14-12-2003, 13:27
Ja będę kupował styczeń-luty bo wtedy lepiej można potargować, jest niższy zbyt na mat.budowlane

Grzegorz63
14-12-2003, 15:26
Planuję zakup okien i drzwi wejściowych (30 szt.) dopiero w lutym. Mam przeczucie, że na tym nie stracę... :-?

15-12-2003, 09:14
Planuję zakup okien i drzwi wejściowych (30 szt.) dopiero w lutym. Mam przeczucie, że na tym nie stracę... :-?
I tak trzymać,
podobne przeczucia mamy chyba wszyscy zaczynający budowy w nowym 2004 roku. :D

Wowka
15-12-2003, 09:33
Cudka. Nie ma żadnych racjonalnych przesłanek które by pozwalały liczyć na wprowadzenie wyższego Vat później niż od 1 maja 2004 r.
No, chyba że "umrzemy za Niceę" i do Unii nie wejdziemy. :wink:

15-12-2003, 09:42
:wink:

markus_gdynia
16-12-2003, 20:26
No cóż, ja jednak do "grupy trzymającej władzę" nie mam zaufania i właśnie dzisiaj zamówiłem materiały na dach wraz z oknami połaciowymi.

Strzeżonego...

Waco
16-12-2003, 20:40
tak trzymac markus!!!

16-12-2003, 21:04
No cóż, ja jednak do "grupy trzymającej władzę" nie mam zaufania i właśnie dzisiaj zamówiłem materiały na dach wraz z oknami połaciowymi.

Strzeżonego...

Markus święta racja bo puki co to jak narazie utrudniaja na każdym kroku.

ja nawet na ten cel cyrograf z bankiem podpisałem, brrrr jak se o tym pomyśle to mi sie słabo robi.

pozdro
artur

MamaTA i Tatuj
17-12-2003, 21:06
Eee tam po co nam taka nerwowka kazdy chyba sie denerwuje a ja wam powiem to co powiedział mi znajomy przedstawiciel znanej duzej firmy sprzedajacej mat.budowlane. A wiec powiedział to mniej wiecej tak . Kazda hurtownia budowlana musi zarabiać na utrzymanie i niechce sie zwijac z rynku w wiekszości przypadkow maja wysokie widełki (marze )
na mat.budo. jeżeli wejdzie wiekszy vat to ceny skoczą o te 15 % i bedzie klapa masa ludzi znacznie mniej budować wiec i znacznie mniej kupować i jak myślicie ile czasu tak wytrzymaj z mala sprzedaża 6 mc moze mniej moze wiecej. Po 6 mc siłą żeczy beda zmuszeni i sprzedajacy i producenci wziac na siebie ciężar zwiekszenia podaku o 15 % i obniża ceny tak producenci jak i sprzedajacy czyli hurtownie. Wchloną ta roznice . Przeciez musza a przynajmniej bedą chcieli sie utrzymać na rynku który i tak jest stosunkowo biedny. Ot i tak mi to mniej wiecej powiedział pomyślalem sobie i żeczywiście ten gość ma sporo racji. Pozdrowionka dla budujacych i zaczynajacych w maju he he jak ja.

magi
18-12-2003, 16:24
Ja nie kupuję na zapas a zaczynam na wiosnę. Myślę, że ceny nie pójdą w górę a i z Vatem jeszcze nie wiadomo. Niby zawsze w zimie był zastój dla hurtowni budowlanych a tu interes się kręci. Myślę, ze względu na zamieszanie wokół vatu hurtownie wykorzystały sytuację i piodnieśli już dawno ceny.
pzdr

Aga J.G
18-12-2003, 20:46
Czesc Ja tez jestem dobrej mysli i nie szaleje poczekam az sie wszystko wyjasni ( jesli strace to trudno )
Pozdrawiam Aga.

Pagin
19-12-2003, 06:55
Witam,
Informacja o podwyzce: dachowka podstawowa BRAAS Celtycka kosztuje 5 gr wiecej od poczatku grudnia. WAVIN ostatnio podwyzszyl ceny na rynny (CANION) tak ze kosztuje wiecej niz MARLEY (CONTINENTAL). I pewnie to nie koniec. Jest popyt i panika na rynku to ceny ida w gore, czysta ekonomia
Pozdrowienia

Arkadly
19-12-2003, 08:07
Jak już się tak dołujemy to dołoże swoje: wczoraj sprzedawca kotłów CO powiedział mi, że od 1 stycznia drożeją o ok. 5% kotły Immergas. Innych nie był pewien. Mi sprzedawał Vaillanta, więc sądzę, że nie kłamał.

Arecki

evcik1
19-12-2003, 17:46
JA MAM DOSYC !!! PRZECIEZ ONI ROBIA Z NAS DEBILI. NIE MA ZADNEGO PRZEPISU - KTORY MOWILBY ZEBY ICH POWYBIJAC JAK DALEJ TAK BEDA TRAKTOWAC SWOICH WYBORCOW ?? BANDA CFANICZKOW :evil:
LUDZIE CZEKAJA NA INFORMACJE - W MF MA TO GDZIES (PEWNIE WIEKSZOSC Z NICH SPEDZI RODZINNE SWIETA, POJDZIE DO SPOWIEDZI, KOSCIOLKA ITD) A MY BEDZIEMY MODLIC SIE O TO BY ZLOZYLI TEN SWISTEK PAPIERU.

POZDRAWIAM I WESOLYCH SWIAT :cry:

joanka77
19-12-2003, 18:00
My kupiliśmy materiały w tym roku (pustaki) i to już nawet nie ze względu na VAT (chociaż to też) tylko po to żeby szybciej odzyskać pieniądze z ulgi budowlanej i w przyszłym roku je wydać, bo przyszły rok jest ostatnim rokiem dużej ulgi budowlanej (co mnie chyba jeszcze bardziej wkurza niż ten VAT :evil: )

skansenik
24-12-2003, 08:41
Jaka duza ulga budowlana?

krzychu1
30-12-2003, 19:16
no i VAT od 1maja 2004
i kiedy kupować?