PDA

Zobacz pełną wersję : Ile bloczków podnieść poddasze



tacim
31-05-2009, 10:54
Witojta moi drodzy może pytanie idiotyczne, ale problem duży o ile bloczków podnieść poddasze skoro z jednej strony dach schodzi się do samej podłogi - 2 bloczki 40 cm będzie git? Chodzi mi o Wasze spostrzeżenia jak już mieszkacie.

banko
31-05-2009, 11:57
Ceść. Wiele osób tu na forum gani pomysł podnoszenia ścianek kolankowch. Tam gdzie ja buduje domek (na wsi) jest to do tego stopnia popularne ze majstry jak spjrzeli w projekt od razu powiedzieli że podniosą mi ściankę kolankową conajmniej o 3 pustaki i jeszcze wieniec ( w projekcie mam jeden pustak bez wieńca). Mi jednak zależalo również na wyglądzie zewnętrznym, który przez taką operację zmieniłby się zupełnie. Suma sumarum podniosłem ściankę o 28 cm co po delikatnym przedłużeniu krokwi i pogrubieniu izolacj termicznej budynku pozwoli mi zachować jego pierwotne proporcje.
akże zachęcam do przerysowania sobie wszystkich wersji na papierze milimetrowym i wybranie odpowiedniej dla siebie. Jedni wolą mieć wysoką ściankę kolankową inni bardzej patrzą na estetykę. Musisz też przewidzieć jeśli masz w projekcie okna dachowe, żeby jak mój sąsiad chcąc wyjrzeć przez nie musi wchodzić na drabinie bo podniósł własnie o tyle ile mi proponowano.
Pozdrawiam.

tacim
31-05-2009, 13:51
Jasne racja z tymi oknami . U mnie z jednej strony ścianka kolankowa ma 80 cm a z drugiej zero tzn 20 cm ok. I nie pomyślałem, że jak poniosę z jednej o 40 to z tych 80 zrobi się 120.

beton44
31-05-2009, 15:26
tak zeby było idealnie to nalezaloby scianke kolankowa zrobic jakies 2,6 metra
/nastepna kondygnacja/

zosia555
31-05-2009, 18:16
tak zeby było idealnie to nalezaloby scianke kolankowa zrobic jakies 2,6 metra
/nastepna kondygnacja/

:-)

a stąd już bardzo blisko do bryły kiedyś bardzo popularnej - klocek. Chyba najbardziej funkcjonalna, ale czy ładna......
Zwolennicy podnoszenia kolankówek może niech rozważą budowę klocków, zamiast szpecić domy o dachach ukośnych.
W ukośnych stosuje się jeszcze jedno rozwiązanie: zamiast szpecić bryłę robi się metrową ściankę działową wokół poddasza. Zmniejsza powierzchnię, ale dzięki temu dach nie zjeżdża do samej podłogi. tylko kończy się np. metr nad nią.

mattdl
31-05-2009, 19:17
mamy dach kopertowy i ścianke kolankową podnieśliśmy o 3bloczki(razem ok.72cm)...
trosze dachowcy narzekali, że im coś tam sie nie zgadzało ale suma sumarum super

zbigmor
01-06-2009, 07:51
Generalnie radzę taki sprawy rozważać na etapie projektowania. Później to często rodzi dodatkowe problemy.
Większość ludzi, których znam i się budowali spędza na wyborze projektu miesiące. Po co tyle marnować czasu jeśli później zmienia się istotne sprawy?

kemot_73
01-06-2009, 08:03
Powiem tak - podniosłem ściankę kolankową o 80 cm :) - dach leżał na płycie teraz jest 80 cm powyzej - jestem zadowolony.
Ale...
Mogłem sobie na to pozwolić bo częśc dachu której to dotyczyło była nad garażem który wcześniej opóściłem o 60 cm w dół tak aby był wygodny wjazd do niego.
Przy budowie dachu a właściwie jeszcze na etapie cięcia drzewa na dach zrobiłe mmały model (na kartce) i przedłużeym krokwie tak by kończyły sie na wyspokości płyty nad garażem, nad dome mteż nieco przedłużyłe mkrowkwi tak by bryła budynku nie straciłą proporcji. Wyższy garaż jest trochę "przytłoczony" tym dachem i nie ma wrażenia że jest za wyskoi.
Generalnie jestem bardzozadowolony z tego pociagnięcia. Nad garażem zrobił mi sie pokój więlkości prawie 40m2 po podłodze do kótrego wejscie jest nizej o kilka stopni z klatki schodowej co też dodaje nieco uroku.

Na pewno trzeba przemyśleć długo wcześniej czy podnosić czy nie ściankę kolankową i jak to bedzie wyglądać ....

marta-mam niebieski dach
01-06-2009, 08:47
nie ruszać, jeśli nie przewidzieliście tego wcześniej,

po takiej samowoli pełno na osiedlu koszmarków podniesionych o "tylko 3 pustaki", koszmarnie wygląda elewacja z zewnątrz po takich zabiegach, po prostu dom traci proporcje, dach jest za wysoko nad oknami, a najgorzej wygląda takie podniesienie przy dachach kopertowych :-? ,
ukryć da się podniesienie max do 2 pustaków, tego tak po elewacji nie widać, wysuwając trochę dalej krokwie (obniża to budynek wizualnie) i zachowuje proporcje