PDA

Zobacz pełną wersję : rośliny przyjazne latającym przyjaciołom...



pawlok
31-05-2009, 12:33
Czytam i czytam i nie mogę znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.
Jakie polskie rośliny/krewy/drzewa zapewniają pokarm rodzimym ptaszkom?
Obok działki w pasie dzikiej zieleni mam dziką róże, bez, śliwe mirabelke, sumaka wierzbe, lipe...w pobliżu wysokie świerki, daglezje....
Co by było warto dosadzić by cieszyć się śpiewem i widokiem latających przyjaciół i zapewnić im jakieś jedzonko?
pozdrawiam
Pawlok

Mirek_Lewandowski
31-05-2009, 13:24
Hmmmm... pokarm rodzimych ptaszków w tej porze roku to wszelakie "robale" łażące i gryzące ową zieleń, jesienią i owszem nasiona chwastów przeróżnych.. :D

marekcmarecki
31-05-2009, 15:19
Brawo pawlok Duży plus za postawę 8) , bo niewiele osób świadomie kieruje się takimi kryteriami dobierając rośliny na swoim terenie. Tak jak pisał Mirek w okresie wiosenno-letnio-jesiennym pokarmu nasi skrzydlaci przyjaciele mają pod dostatkiem, ale w okresie zimowym robi się mniej wesoło. Na pewno warto sadzić "swojskie" rośliny, bo ptaki je znają i chętnie zaglądają do takich "stołówek". A jest na co popatrzeć. Widok zajadających ze smakiem jemiołuszek, czy też gili w mroźny, niedzielny, słoneczny poranek, na przypruszonej śniegiem jarzębinie - bezcenny :lol: . Poza tym nawet spłoszone nie odlatują daleko i szybko wracają, by zająć się jedzeniem. I tak dopóki wszystkiego nie zjedzą, a nawet jak już nic nie ma, to i tak zaglądają, bo rozpoznają te rośliny jako "jedzenionośne". Szczygły z kolei lubią nasiona różnych chwastów. Przylatują przeważni stadkami, ale i pojedynczo. Są bardziej kolorowe niz nie jedna papuga, naprawdę :wink: . Takie nasze swojskie ptaszki. Latem prawie ich nie widać, ale zimą również jest na co popatrzeć. Tyle że są bardziej płochliwe niż goście z północy. Nie znam się za bardzo na krzewach i drzewach, ale jarzębina, głogi, dziki bez, dzikie róże późne odmiany jabłoni (tak, tak przemrożone,niezebrane jabłka tez mają swoich amatorów). Chciałbym jeszcze raz nadmienić, że szczególnie ważne są w tym przypadku nasze naturalne, swojskie drzewa i krzewy. Owoce drzew i krzewów które są "egzotyczne" dla naszych ptaszków, pomimo, że nie są trujące, są z reguły przez nie omijane i nie mają dla nich większej wartości.

pawlok
31-05-2009, 15:50
I tak dopóki wszystkiego nie zjedzą, a nawet jak już nic nie ma, to i tak zaglądają, bo rozpoznają te rośliny jako "jedzenionośne". Szczygły z kolei lubią nasiona różnych chwastów. Przylatują przeważni stadkami, ale i pojedynczo. Są bardziej kolorowe niz nie jedna papuga, naprawdę :wink: . Takie nasze swojskie ptaszki. Latem prawie ich nie widać, ale zimą również jest na co popatrzeć. Tyle że są bardziej płochliwe niż goście z północy. Nie znam się za bardzo na krzewach i drzewach, ale jarzębina, głogi, dziki bez, dzikie róże późne odmiany jabłoni (tak, tak przemrożone,niezebrane jabłka tez mają swoich amatorów). Chciałbym jeszcze raz nadmienić, że szczególnie ważne są w tym przypadku nasze naturalne, swojskie drzewa i krzewy.

Dzięki za porady.
Dziękuje za pochwały:-)
Właśnie obserwuje u sąsiadki jak ma sikorki z młodymi :-)
A u nas w pniu starej ściętej wiezby sobie wróble gniazdko zrobiły - pień zostawiamy puszczając na niego bluszcz...
Czy dziki bez to coś innego niż normalny polski bez-liliak?
Jabłonki zostawiam dwie takie stare wysokie - jedna troszkę przytnę by mi na mur domu nie wchodziła ale będzie na nirj karmnik :-)
Głóg i jarzębina - to będę próbował gdzieś zakupić i na jesień dokupić.
Acha po prostu urok tej działki to szczebiot ptaków, ile drzemek z żoną strzeliliśmy na trawce słuchając ptaszków:-)
pozdrawiam
Pawlok

marekcmarecki
31-05-2009, 19:46
Elfir mogła by się tu wypowiedzieć. Zam jestem ciekaw, co jeszcze ptaszki lubią.

Elfir
05-06-2009, 10:19
dubel.

Elfir
05-06-2009, 10:28
Czarny bez, jarzębina, czeremcha, dzikie gatunki róż, berberysy, kalina, bez koralowy, porzeczka, czereśnia, derenie, aronia, mahonia - kos, drozd śpiewak, kwiczoł oraz jemiołuszki
Osty i inne gatunki z rodziny złozonych - szczygieł
buddleje, trojeść - motyle

W kącie ogrodu mozna wysiewac peluszkę, len, proso, itp.

krzysiek_rz
05-06-2009, 20:30
Ja w tej chwili mam w berberysie (przy drodze, przy chodniku :o ) gniazdko makolągwy.

http://img32.imageshack.us/img32/4310/fpmakolagwa.jpg
Zdjęcie własne :)

Towarzyski ptaszek, ślicznie śpiewa, jest kolorowy .... no i w berberysie? No kamikaze :o :)

Są już w gniazdku dwa jajeczka i mam nadzieje że będzie więcej i że dochowają się licznego przychówku. No i ... dobrze że wcześnie przyciąłem berberys ... teraz by sie to makolągwom nie spodobało.

Tak więc jak widać, przyroda sobie radzi nawet w najmniej spodziewanych miejscach.

pawlok
07-06-2009, 08:35
Czarny bez, jarzębina, czeremcha, dzikie gatunki róż, berberysy, kalina, bez koralowy, porzeczka, czereśnia, derenie, aronia, mahonia - kos, drozd śpiewak, kwiczoł oraz jemiołuszki


Dzięki za rozwinięcie tematu.
pozdrawiam
Pawlok

matka dyrektorka
07-06-2009, 13:05
co roku zostawiam słoneczniki na jesień , ptactwo się cieszy a sąsiedzi psioczą że "co to za gospodorz co posioł i nie zebroł " :lol: :wink:
i ogniki posadzę w tym roku

jamles
07-06-2009, 13:38
co roku zostawiam słoneczniki na jesień , ptactwo się cieszy a sąsiedzi psioczą że "co to za gospodorz co posioł i nie zebroł " :lol: :wink:
i ogniki posadzę w tym roku
ja zbieram wydziobane 8) :lol:
matka a między ognikami .... tytoń :roll: :wink:

matka dyrektorka
07-06-2009, 14:25
o konopiach myślałam , ptaki lubią nasionka :wink: