PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki piach do chudziaka ?



chrobry
31-05-2009, 14:24
Witam !

Kupiłem w tamtym roku piach do wysypania pod chudziak, zostało mi tego sporo. Majster od wylewek powiedział, że się nie nadaje na chudziak (mixokretem)i żeby wziąść od takiego jednego gościa (jego znajomego). Czy faktycznie na chudziak musi być dobry i co znaczy dobry ?

Druga sprawa - na forum doczytałem, że chudziak powinien mieć ok 10cm, wykonawca obstaje przy max 7cm. Obstawać przy swoim ?

mariankossy
31-05-2009, 14:37
Dobrze p...lnij tego majstra młotem w czoło a potem zapytaj go
po co jest " chudziak"?
Chce cię naciągnąć na koszty i tyle.


chudziak:
1 jest warstwą wyrównawczą po robotach ziemnych czy to mechanicznych czy ręcznych,
2 warstwa ta służy do równomiernego ustawienia zbrojenia jednocześnie zabezpiecza zbrojenie przed zabrudzeniem
3 zapobiega odsączaniu mleczka cementowego z dolnej warstwy fundamentu, dzięki temu fundament pracuje równomiennie na całej wysokości
4 stanowi podstawę do ustawienia szalunków- dzięki powiększeniu szerokości chudziaka w stosunku do projektowanej ławy fund.
5 dzięki niemu łatwiej jest wykonać izolację pionową fundamentów - mniejsze zanieczyszczenie ścian ziemią z wykopów


chudziak powinien mieć ok 10cm ( sprawdź w projekcie domu)

beton44
31-05-2009, 15:24
Dobrze p...lnij tego majstra młotem w czoło a potem zapytaj go
po co jest " chudziak"?
Chce cię naciągnąć na koszty i tyle.


chudziak:
1 jest warstwą wyrównawczą po robotach ziemnych czy to mechanicznych czy ręcznych,
2 warstwa ta służy do równomiernego ustawienia zbrojenia jednocześnie zabezpiecza zbrojenie przed zabrudzeniem
3 zapobiega odsączaniu mleczka cementowego z dolnej warstwy fundamentu, dzięki temu fundament pracuje równomiennie na całej wysokości
4 stanowi podstawę do ustawienia szalunków- dzięki powiększeniu szerokości chudziaka w stosunku do projektowanej ławy fund.
5 dzięki niemu łatwiej jest wykonać izolację pionową fundamentów - mniejsze zanieczyszczenie ścian ziemią z wykopów


chudziak powinien mieć ok 10cm ( sprawdź w projekcie domu)



:o jakoś inaczej zrozumiałem wypowiedź zaczynającą wątek...
/że chodzi o pierwszą warstwę posadzki na gruncie/...

tak raczej powinien to być beton - czyli = cement + kamiury + piach

w wersji z samym piachem beton będzie marny, ale on i nie musi być niemarny akurat w tym zastosowaniu, czyli jeżeli tylko ten piach
nie zawiera dużej ilości np brył gliny, to będzie OK...

chrobry
31-05-2009, 16:00
pod pojęciem chudziak rozumię pierwszą warstwę betonu, przy podłodze na gruncie. Piach, który aktualnie posiadam nie zawiera gliny ani jakiś szczególnych zanieczyszczeń (kamienie itp), na moje oko jest może delikatnie grubszy od takiego np do tynów.
Postanowiłem zadzwonić do inego majstra od wylewek, ten twierdzi, że na pierwszą warstwe (chudziak) piach nie ma takiego znaczenia, byle by był bez kamieni. Wiec chyba ten pierwszy majster chce mnie trochę naciąć ?

PS. Czy do mixokreta muszę mieć siłę (3fazy) na budowie - jak to ustrojstwo jest zasilane ?

sacha
31-05-2009, 21:23
Nie chcę tutaj prowadzić polemiki na temat grubości chudziaka. Moim zdaniem to zależy co jest pod spodem. Jeśli byśmy przyjęli że robimy chudziak bezpośrednio na rodzimym gruncie to i wystarczy 4 cm. Jeśli mamy marnie zagęszczone podłoże to i 10 cm. nie jest za dużo. Błędy na budowie najczęściej polegają na marnie wykonanej robocie, chociaż parametr z projektu jest spełniony.

mariankossy
31-05-2009, 22:01
warstwę betonu, przy podłodze na gruncie to nie żaden chudziak.
To ma być wylany beton z betoniarni (co najmiej B10) lub robiony w betoniarce.
Żwir ,cement , piasek i woda ( może być dodat. uszczelniacz)

01-06-2009, 06:48
to nie żaden chudziak.
To ma być wylany beton z betoniarni (co najmiej B10) lub robiony w betoniarce.
Żwir ,cement , piasek i woda ( może być dodat. uszczelniacz)

j.w.
na ślepe posadzki stosuje beton konstrukcyjny B10 a nie zaden "chudziak" ! :)
a w takim wypadku szajsowaty pseudo-piach /na ogłoł z zawatroscia 20 - 30 % gliny/ można sobie ... w buty wsypać ...
do betonu /jak pisze przedmówca/ potrzebny jest zatem żwir, piasek-płuczka, cement i woda /ew. dodatki/

chrobry
01-06-2009, 08:00
Czyli zamawiam w betoniarni B10 przychodzi gosc z mixokretem i mi robi wylewke ?

01-06-2009, 08:08
masz wiele opcji
- zamawiasz beton z betoniarni a gośc od miksokreta wwozi go do srodka i rozgarnia
- zamawiasz piasek płuczke i gościa z miksokretem - masz wtedy zaprawe cementową /jastrych/ zamiast betonu
- zamawiasz dodatkowo żwirek o drobnej granulacji - masz beton
- mieszasz zwir, cement, wode, piach w betoniarce

ja14
01-06-2009, 08:15
to nie żaden chudziak.
To ma być wylany beton z betoniarni (co najmiej B10) lub robiony w betoniarce.
Żwir ,cement , piasek i woda ( może być dodat. uszczelniacz)

j.w.
na ślepe posadzki stosuje beton konstrukcyjny B10 a nie zaden "chudziak" ! :)
a w takim wypadku szajsowaty pseudo-piach /na ogłoł z zawatroscia 20 - 30 % gliny/ można sobie ... w buty wsypać ...
do betonu /jak pisze przedmówca/ potrzebny jest zatem żwir, piasek-płuczka, cement i woda /ew. dodatki/
A czym grozi zastosowanie piachu nieplukanego?

01-06-2009, 08:57
A czym grozi zastosowanie piachu nieplukanego?

w niepłukanym moga znajdowac sie rózne "dodatki" typu bryły ziemi, gliny, muł, korzenie
przywykło sie stosowac niepłukany jako zasypke fundamentów /ze względu na to, ze ten piasek jest tańszy, kupowany bez VAT u i faktury, kopany gdzieś na ispie "u chłopa"/
frakcje muliste powodują to ze niejednemu posadzka juz sie zapadła a beton nie uzyskuje pożadanej marki

płukany jest droższy i "pewny", ze beton uzyska sie odpowiedniej marki

pierwek
01-06-2009, 10:29
Czyli zamawiam w betoniarni B10 przychodzi gosc z mixokretem i mi robi wylewke ?

wydaję mi się, że mylisz pojęcia - po cholerę brać miksokreta do chudziaka? :o Miksokretem robi się jastrych już jako ostateczny podkład pod panele i inne kafelki. A do chudziaka zamów sobie beton B15 z betoniarni (z pompą lub bez) i kogoś kto to będzie umiał równo i gładko rozgarnąć

tgorbacz
01-06-2009, 12:46
Czyli zamawiam w betoniarni B10 przychodzi gosc z mixokretem i mi robi wylewke ?

wydaję mi się, że mylisz pojęcia - po cholerę brać miksokreta do chudziaka? :o Miksokretem robi się jastrych już jako ostateczny podkład pod panele i inne kafelki. A do chudziaka zamów sobie beton B15 z betoniarni (z pompą lub bez) i kogoś kto to będzie umiał równo i gładko rozgarnąć

A po co latać z taczkami jak można zapodać wężem ?
A właściwie co to za chudy beton - B15 - ja taki na strop dawałem :o

Pzdr
TG

pierwek
01-06-2009, 12:51
różnica 10zł/1m3 między B10 a B15 więc niby czemu nie dać trochę mocniejszego? - a na strop to ja dawałem B20

listek
01-06-2009, 12:56
różnica 10zł/1m3 między B10 a B15 więc niby czemu nie dać trochę mocniejszego? - a na strop to ja dawałem B20

Zależy gdzie taka różnica. U mnie była ok 50zł

dziubek25077
01-06-2009, 13:28
A ja dałem B-20, sąsiad sie ze mnie śmiał że zgłupiałem bo on robił sam w betoniareczce, z taką różnicą że o po zimie swojego chudziaczka pozamiatał miotłą, a mój po zrobionej szlichcie nawet nie odpryskuje przy szuraniu rusztowaniem, dałem może 100 - 200 zł wiecej ale chyba naprawde opłaca sie coś zrobić do porządku.
Pozdro !!!

tgorbacz
01-06-2009, 13:57
A ja dałem B-20, sąsiad sie ze mnie śmiał że zgłupiałem bo on robił sam w betoniareczce, z taką różnicą że o po zimie swojego chudziaczka pozamiatał miotłą, a mój po zrobionej szlichcie nawet nie odpryskuje przy szuraniu rusztowaniem, dałem może 100 - 200 zł wiecej ale chyba naprawde opłaca sie coś zrobić do porządku.
Pozdro !!!

Ale jak on (sąsiad) swój (chudziak) przykryje "szlichtą" to też będzie miał dobrze.
Nie wiem jak w innych betoniarnich ale w moje okolicy (mazowsze) róznica miedzy B7,5 a B20 to było kilkadziesiąt PLN, razy "naście" metrów dawało ok. 1000 PLN niepotrzebnie utopionych w ziemi.

Rozmawiamy oczywiście o układzie podłogi - grunt rodzimy, ubity piasek, chudy beton, izolacje, wylewka docelowa (szlichta).

Pozdrawiam
TG

Martinezio
01-06-2009, 15:19
PS. Czy do mixokreta muszę mieć siłę (3fazy) na budowie - jak to ustrojstwo jest zasilane ?
Mixokrety są z reguły spalinowe (na silniku diesla), więc nie potrzebujesz 3faz do niego...

Swoją szosą branie mixokreta do chudziaka to zbędny wydatek. Lepiej zamówić B10/15 z betoniarni i mieć święty spokój. Ostatecznie ukręcić beton w betoniarce. Chudziak nie musi być super-hiper-mega wytrzymały, bo nie stanowi konstrukcji nośnej.

chrobry
01-06-2009, 16:25
Martinezio dzięki za rade. Wiem ze chudziak nie musi byc super równy itp. Ale cena robocizny z lub bez mixokreta jest niemal identyczna wiec co mi zależy a zawsze jest chyba łatwiej potem styro układać.