PDA

Zobacz pełną wersję : Kolumny z drewna, betonu czy cegły?



tufus
02-06-2009, 06:15
Witam,

W projekcie mam sześć kolum drewnianych 20cmx20cm. Trzy kolumny będą bardziej jako ozdobne, a trzy pozostałe mają podtrzymywać dach nad tarasem. Wiele osób odradza zastosowanie kolum drewnianych ze względu na klimat jaki panuje w Naszym kraju, że po drewno będzie pękać. Czy ktoś na forum miał taki problem? Lub czy ktoś spotkał się na przykład z atkim rozwiązaniem, że kolumny wylewane są z betonu a następnie obrobione drzewem? Czy po prostu zrobić kolumny z cegły klinkierowej, chociaż nie ukrywam, że drzewo podoba mi się najbardziej. Co robić proszę o jakieś wskazówki.

Pozdrawiam.

st_x
02-06-2009, 06:57
Witam

Drewno będzie pękać "z natury" a nie ze względu na klimat.
Jak dla mnie kolumny (racze jsłupy) drewniane mają w przeciwieństwie do innch rozwiązań w sobie to "coś".
Trzeba zadbac o własciwe zabezpieczenie słupa przed kapilarnym podciąganiem wody (kotwy, stopa unoszaca koniec słupa nad "zimię") i najlepiej stawiać go odwrotnie niz rosło drzewo (nie jest łatwo jak ktoś się nie zna poznać gdzie był wierzchołek na obrobionej belce :)) ) - ale warto.

P.S>> Co do trwałości (bo penie pojawia się argumenty ze betonowy słup to jest to bo stawiasz i zapominsz) - to drewniane chałupy stoja po 100 lat - wiec mogą przeżyć i stawiajacego i jego dzieci, a że czasem trzeba zadbać o drewno - taki jego urok.

Pozdrawiam