PDA

Zobacz pełną wersję : Stan surowy otwarty- zatyka? okna na zim????



Grzegorz63
06-12-2003, 18:35
Mam dom w tzw. stanie surowym otwartym, tzn. gołe mury przykryte dachem. Zauważyłem, że na zimę ludzie zabijają dechami lub przykrywają różnymi płótnami lub foliami otwory okienne i drzwiowe. W związku z tym mam pytanko: po co się to robi? Żeby wiatr nie porwał dachu, czy tylko po to, żeby nie nawiało śniegu do środka? Jeżeli tylko ta druga przyczyna, to co to szkodzi, że nawieje trochę śniegu?
Na wiosnę mam zamiar montować okna i powiem szczerze, że (z lenistwa :-? ) nie chce mi się zatykać okien i drzwi, no chyba, że są jeszcze jakieś inne przyczyny o których nie wiem, a które są istotne...
Jeżeli ktoś coś wie na ten temat, to niech się podzieli swoimi doświadczeniami...

Gościk
06-12-2003, 19:10
Grzegorz, nic mi do głowy pewnego nie przychodzi, ale teoretycznie sniegu może nawiać sporo a później potop- to raz, dwa- teoretycznie moze byc taka piekielna wichura, że poderwie dach, któremu łatwiej jeżeli są otwory. pozdrawiam :D

Patos
07-12-2003, 07:59
Po trzecie wstawiasz kozę, palisz w niej budynek schnie możesz ocieplać wtedy dach, bo w lato to katorga, rozprowadzać instalacje, szkoda czasu by w zimę nic nie zrobić.

ppp.j
07-12-2003, 09:06
Zimową przerwę przy stanie surowym robi się z trzech powodów.
1 Brak kasy :(
2 Brak czasu, bo przyszła zima :x
3 By usunąć wodę technologiczną z murów, co poprawi ich izolacyjność.
O ile na dwa pierwsze punkty chwilowo :wink: nie mamy wpływu to trzeciemu możemy pomóc poprzez zasłonięcie okien w ten sposób by był przewiew, ale wiatr nie nawiewał śniegu czy deszczu.

JerzyB
07-12-2003, 10:19
Zima, to zima - może da się kiedy dogrzaćkozą i popchnąć np. instalacje.
Dletego w sobotę w parę godzin zrobiłem tak:

http://republika.pl/jerzy_b/obrazki/ok_fol.jpg

ARi.
07-12-2003, 11:17
Witam wszystkich :wink:
Może ktoś zrobi tak jak ja wiec zapraszam na forum ZRÓB TO SAM temat : zabezpieczenie domu na zimę Stan surowy podaje skrót bo niechce mi sie tego przepisywać lub kopiować http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=17412
może w czymś to pomoże

POZDRAWIAM ARi :wink:

Szadam
07-12-2003, 18:47
Grzegorz, ja wstawiłem okna na zimę. Mury fajnie schły. Wogóle uważam, że lepiej otwory zasłonić, bo czego oko nie widzi.... a taaaka dziura to zaproszenie do środka. Na poddaszu dodatkowo chyba zapobiega się podrywaniu dachu przez szlejące wiatry. W końcu nawet Twoje piękne dachówki lepiej znosić mają napór z zewnątrz. No i ten śnieg. To też prawda.

gosc
07-12-2003, 20:42
Tu podzielę się moim doświadczeniem - w ubiegłym roku "Z lenistwa" i dobrej myśli że wszystko będzie OK zabezpieczyłem otwory "tylko" folią na stelażu z desek. Przez zimę właściwie nic się nie działo (kilka wykopanych otworów - pestka) za to w pierwszy dzień wiosny (Dzień Wagarowicza) na moją budowę zawitało kilku rozochoconych winkiem (była butelka po przedniej jakości trunku) i rozpoczęła się "zabawa" - wszystkie folie w oknach zostały pocięte i co najgorsze kolesie zainteresowali się folią dachową (paropszepuszczalną) która na wysokości do której mogli sięgnąć została pocięta. Więc kosztem mojego lenistwa mam problem z naprawą (folii) której nie da się w 100% naprawić.
W tym roku zabiłem już dechami wszystkie okna i drzwi i mogę mieć tylko nadzieję że to wytrzyma następne "uroczystości" w okolicy mojego domu.

Pozdrawiam,
Wojtek

Grzegorz63
08-12-2003, 00:16
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi- otworów drzwiowych i okiennych chyba nie będę zatykał. Powód?- napisałem na wstępie... :oops:

uszek
08-12-2003, 08:15
a ja bym ci radził jednak by przysłonić i to nie z powodów wandali (choć to też), ale poprostu dlatego że budynek musi schnąć, ściany muszą schnąć, zastawienie okien zawsze powoduje, że temperatura w środku jest o kilka stopni wyższa, biorąc pod uwagę fakt, że teraz jest taka temp jaka jest, to praktycznie wogóle mróz nie wejdzie ci do budynku, a nie mówiąc już o tym, że jak nawieje śniegu to też budynkowi to nie pomoże, naprawdę warto zastawić

Marbo
08-12-2003, 08:22
Jeżeli masz trochę desek służę przepisem na zabezpieczenie otworów - jest tak prosty w wykonaniu i demontażu, że chyba można go rekomendować jako "dla leniwych"

magmi
08-12-2003, 08:36
Ja widziałam na własne oczy ślady po ognisku palonym w domu, który właściciele zostawili w stanie surowym z oknami i drzwiami zbyt słabo zabezpieczonymi. Sypiał się tam prawdopodobnie jakiś kloszard (może kilku?) - i palili deskami znalezionymi w środku, żeby się ogrzać...