PDA

Zobacz pełną wersję : Jak sie zakoncza komin systemowy ?



szczukot
02-06-2009, 20:54
Witam
Mam komin systemowy IBF do kominka. Mam pytanko - jak sie na gorze powinno go wykonczyc ? Sa tam te otwory kolo welny ktore maja by cpodobno drozne. Ale dekarze chca po prostu zrobic murowaie z klinkieru, i wtedy cegly dokladnie zakryja te otwory.
Jak ta gore powinno sie robic ?

Fantom

pierwek
03-06-2009, 09:07
żeby nie ciekło na górze powinna być czapa betonowa - najlepiej zaimpregnowana no i tak to jakoś zrobić żeby te otwory były jednak drożne

szczukot
03-06-2009, 09:23
żeby nie ciekło na górze powinna być czapa betonowa - najlepiej zaimpregnowana no i tak to jakoś zrobić żeby te otwory były jednak drożne

No wlasnie - ale jak to zrobic ? Na ostatnim pustaku lezy blacha z rura metalowa. Ta blacha po bokach ma tyle miejsca, ze otwory sa drozne. Dekarze chca na ta blache jzu klas cegly - no logiczne w sumie. Ale automatycznei zostana zamkniete te otwory ktore ida obok welny.

Fantom

Malobert
03-06-2009, 10:14
chyba nie do konca rozumiem w czym problem, ale wiem jedno, wentylacyjne mają otwory z boku, spalinowe z góry...

pierwek
03-06-2009, 11:11
chodzi o wentylacje wełny w kominie dymowym - u mnie fachowcy (z tego co pamiętam ) spaprali sprawę i zamurowali na amen

anetabo
03-06-2009, 19:26
Powinien być specjalny kołnierz z nierdzewki w zestawie, taka foremka dla czapy przy wylocie. U nas w Leierze był.

Malobert
03-06-2009, 19:42
chodzi o wentylacje wełny w kominie dymowym - u mnie fachowcy (z tego co pamiętam ) spaprali sprawę i zamurowali na amen

to jak to powinno być zrobione prawidłowo, kanał spalionwy kończy się wylotem do góry, na tym jest betonowa czapka i w niej blaszany lejek - ja tak mam w schiedlu i dostepu do tej wełny z góry raczej tam nie widzę...

Depi
03-06-2009, 19:43
Lepiej nie robić czapy - wydaję mi się, że nie da się uniknąć zatkania tych otworów. Ja zamierzam przykryć daszkiem z blachy - być może kwasówki, ew. zintegrowanej z jakimś strażakiem czy czymśtam. Lepszego rozwiązania nie znalazłem.

Depi
03-06-2009, 19:44
w niej blaszany lejek -

I mówisz, że ten lejek obejmuje tez otwory wentylacyjne i pozwala na odparowanie wody z wełny?

Jarek.P
03-06-2009, 20:35
Podłączę się do wątku, bo mam zbliżony problem. Właśnie zamawiam komin z Bolesławca. System ma jako opcję przewidziany moduł zakańczający z betonową czapą i dyfuzorem, który jest delikatnie mówiąc mało urodziwy:

http://www.zcb.to.pl/montaz/uniwersal/modulzdyfuzorem.jpg

Sprzedawca twierdzi, że jest to komplet i trzeba montowac razem, ale wiadomo, on chce to sprzedać. A co na to praktycy, znający Bolesławca z autopsji? Zrobić czapę samemu, a te otwory wentylacyjne z boku rzeźbić? Czy kupić to zakończenie, a nie montować tego dyfuzora, zamiast niego wstawiając tam rurę kamionkową?

J.

dziubek25077
03-06-2009, 20:44
Podłączę się do wątku, bo mam zbliżony problem. Właśnie zamawiam komin z Bolesławca. System ma jako opcję przewidziany moduł zakańczający z betonową czapą i dyfuzorem, który jest delikatnie mówiąc mało urodziwy:

http://www.zcb.to.pl/montaz/uniwersal/modulzdyfuzorem.jpg

Sprzedawca twierdzi, że jest to komplet i trzeba montowac razem, ale wiadomo, on chce to sprzedać. A co na to praktycy, znający Bolesławca z autopsji? Zrobić czapę samemu, a te otwory wentylacyjne z boku rzeźbić? Czy kupić to zakończenie, a nie montować tego dyfuzora, zamiast niego wstawiając tam rurę kamionkową?

J.

Mnie znowóż już bardziej podoba się ta czapa betonowa jak mówisz, choć myślałem że ona jest z kamionki czy samotu jak cały wkład, niż blaszana rura z daszkiem, przynajmniej na dachówce śmiesznie to wygląda.
Dach dopiero robie we wrześniu, ale myśle że bardziej był bym za takimi czapami niż blachą.
MOże ktoś ma fotki jak to wygląda w akcji?
Pozdro !!!

Jarek.P
03-06-2009, 21:45
Betonowe jest to białe, wystający dyfuzor to oczywiście kamionka.
A czy to czy metalowy strażak - jest jeszcze parę innych mozliwości :-)

pierwek
04-06-2009, 10:22
co do "ładności" - 2mce po postawieniu komina przestaniecie zwracać na niego uwagę