PDA

Zobacz pełną wersję : Bilans energrtyczny domu.



Cz.
07-12-2003, 00:02
Pochwalcie się, jeśli macie projekt, lub szczęśliwie użytkujecie już dom
i policzyliście sami, następującymi parametrami ogrzewania :

I. Przy delta40K ( +20C -20C )
1. wydatek W/m^2 - u mnie 36,8 W/m^2
2. wydatek W/m^3 - 14,7 W/m^3

II. Średnie w sezonie grzewczym ( Q/m^2 oraz Q/m^3 ) :
a. wydatek kW/m^2 - u mnie 94,5 kW/m^2
b. wydatek kW/m^3 37,6 kW/m^3


Dla przejrzystości proszę o zachowanie powyższego schematu przedstawiania danych.

III. Mile widziane też opisy w uwagach :
*1 z czego budowaliście ściany nośne i czym ocieplane, - u mnie BK 400 jw.
*2 powierzchnia okien i U szy - 25 m^2 U=1,1
*3 rodzaj wentylacji ( grawitacja, mechaniczna, reku, GWC ), - GWC + reku,
*4 grubość ocieplenia stropu, - 15+8 cm
*5 grubość ocieplenia podłogi, - 8+8 cm
*6 rodzaj ogrzewania, - podłogówka,
*7 paliwo do ogrzewania ( ewentualnie % udział dwóch paliw ), GZ-50,
*8 inne uwagi, np. w tym cwu gdyż nie możecie tego rozdzielić.

Wiem, że podobne wątki były ale jednak troche mało konkretne.

Takie zestawienie pozwoli pokazać jakie domy, pod względem energetycznym budujemy obecnie i gdzie znajduje się właśnie nasz dom na tle forumowiczów.

Dzięki
Krzysztof
Cz.

Doki
07-12-2003, 10:05
A jak to policzyc? Skad te waty, jesli gaz sluzy nie tylko do ogrzewania, jak liczyc te metry kwadratowe, w dodatku wartosci dla domow parterowych sa nieporownywalne z pietrowymi, podobnie zabudowa wolnostojaca ze zwarta.

Dodatkowo: delta t na poziomie 40 K to fikcja. Nie mozesz brac do wyliczen minimalnej temperatury zewnetrznej. Bardziej na miejscu bylaby srednia temperatura za dany miesiac, prawda?

Chcialbym sie dopisac, ale nie wiem jak liczyc.

Marek13
07-12-2003, 11:21
Sprowadzenie zapotrzebowania naszych domów na ciepło przy deltaT=40 stopni na jednostkę powierzchni, czy też kubaturę faktycznie pozwala na porównanie naszych projektów. Reszta to kwestia ustawienia parametrów wpływających na komfort mieszkania, bądź wynikający z upodobań mieszkańców. Ja lubię temperaturę 21,5 przez cały dzień. Dodatkowo mam małe dziecko, które nie lubi zmian temperatur. Obok mnie mieszka sąsiad (dom o podobnej powierzchni), który zużywa średnio o 20% mniej gazu ( w mojej skrzynce pomiarowej mam dwa gazomierze i przy okazji badam zużycie sąsiada). Porównując te dane możemy dojść do wniosku, że Jego dom jest bardziej energooszczędny. Nic bardziej błędnego. U sąsiada jest po prostu chłodniej, przez większą część dnia, ok. 70% jest nastawiona temperatura 17 stopni, potem 18,5. Dodatkowo pali w kominku. Ja mam cały czas 21,5 bez dogrzewania w kominku. Bez sprowadzenia danych do wspólnego mianownika takie proste porównania nie mają sensu.
Ad. Ankieta:
Zapotrzebowanie przy delcie 40 = 38 w/m^2

Powierzchnia podłogi ok. 200 m^2
Ściany BK plus ocieplenie styropianem średnio 10 cm.
Rekuperator.
Okan PCV 1,4

PS CWU - zużycie na ogrzanie CWU można policzyć latem, kiedy nie ogrzewa się domu.

Fili_P
07-12-2003, 19:16
wiem ile spalilem gazu za sezon wiem jaka mam powierzchnie i kubature jak zamienic m^3 gazu n Watty?

Jezier
07-12-2003, 19:27
Fili_P to zależy co to za gaz. Dostawcy gazu w zależności od rodzaju gwarantują jakąś minimalną kaloryczność w MJ. Np Gz50 ma kaloryczność 37 MJ/m3 co w przeliczeniu na waty daje trochę ponad 10kWh. Ale ilość spalonego gazu w przeliczeniu na zapotrzebowanie budynku powinieneś skorygować o sprawność systemu grzewczego.

07-12-2003, 20:32
A jak to policzyc? Skad te waty, jesli gaz sluzy nie tylko do ogrzewania, jak liczyc te metry kwadratowe, w dodatku wartosci dla domow parterowych sa nieporownywalne z pietrowymi, podobnie zabudowa wolnostojaca ze zwarta.

Dodatkowo: delta t na poziomie 40 K to fikcja. Nie mozesz brac do wyliczen minimalnej temperatury zewnetrznej. Bardziej na miejscu bylaby srednia temperatura za dany miesiac, prawda?

Chcialbym sie dopisac, ale nie wiem jak liczyc.

Doki,
1. wszystko można policzyć,
najprościej, ale bardzo zgrubnie, ilość na cwu można sprawdzić ( jak wyżej ) latem, gdy nie ogrzewamy domu i odjąć tą wartość od całego bilansu. Inny sposób to jak pamiętam pomnożyć ciepło własciwe wody * deltaT wody * ilość ogrzewanej wody.

2. włanie dla deltaT=40K podaje się parametry W/m^2 i W/m^3
dlatego podaje się te dwa parametry, ponieważ WŁAŚNIE DOMY są inne i w ten sposób można zobrazować bilans domu.

3.
Oczywiście, masz rację, że bardziej na miejscu jest średnia ...
proponuję właśnie podać średnią całego wydatku na sezon podzieloną
przez ilość metrów kwadratowych podłóg.

Cz.

07-12-2003, 20:36
Sprowadzenie zapotrzebowania naszych domów na ciepło przy deltaT=40 stopni na jednostkę powierzchni, czy też kubaturę faktycznie pozwala na porównanie naszych projektów. Reszta to kwestia ustawienia parametrów wpływających na komfort mieszkania, bądź wynikający z upodobań mieszkańców...

Owszem, racja że nie wszyscy preferują tą samą temperaturę, ale
w przypadku dwóch osób róznice mogą być bardzo duże, ale na przykład przy 50 osobach, można wyciągnąć całkiem niezłą średnią statystyczną.

Cz.

Fili_P
07-12-2003, 20:39
tak zwykly ziemny gaz czyli co : w dyzum zaokragleniu jesli mam spalaanie na rzedu 3350m^3/sezon to moge przyjac ze poszlo 33'500W i teraz to podzielic przez metraz lub kubature i juz moge brac udzial w ankiecie?

07-12-2003, 20:41
wiem ile spalilem gazu za sezon wiem jaka mam powierzchnie i kubature jak zamienic m^3 gazu n Watty?

Z danych, jak pamiętam Zakładu Gazowniczego, GZ50 przyjmuje się dla pieców niekondensacyjnych - 8,61 W/m^3

Każde paliwo ma swoją wartość energetyczną, którą można przeliczać na różne jednostki, niestety nie znam wszystkich wartości.

Cz.

Doki
07-12-2003, 20:42
Doki,
1. wszystko można policzyć,
najprościej, ale bardzo zgrubnie, ilość na cwu można sprawdzić ( jak wyżej ) latem, gdy nie ogrzewamy domu i odjąć tą wartość od całego bilansu. Inny sposób to jak pamiętam pomnożyć ciepło własciwe wody * deltaT wody * ilość ogrzewanej wody.

2. włanie dla deltaT=40K podaje się parametry W/m^2 i W/m^3
dlatego podaje się te dwa parametry, ponieważ WŁAŚNIE DOMY są inne i w ten sposób można zobrazować bilans domu.

3.
Oczywiście, masz rację, że bardziej na miejscu jest średnia ...
proponuję właśnie podać średnią całego wydatku na sezon podzieloną
przez ilość metrów kwadratowych podłóg.

Cz.

No to dobrze. Delta T= 40 K nigdy tu nie osiagne, chyba ze nagrzeje wnetrze do 30°C. Czyli moj udzial w ankiecie odpada. Dzis mamy mrozny dzien: rano bylo -4°C. Zuzycie gazu wzroslo z 12 mł do 16 mł na dobe, ale moze to dlatego, ze przez caly dzien mialem otwarte okno, bo maszyna do ciecia kafli stala na zewnatrz i kabel wyl wyciagniety przez okno. Podlog mam 252 m˛. Trzy osoby (no, w tym jedna nieduza osobka).

Srednia za caly sezon dostaniesz we wrzesniu 2004. Do wtedy.

07-12-2003, 20:48
tak zwykly ziemny gaz czyli co : w dyzum zaokragleniu jesli mam spalaanie na rzedu 3350m^3/sezon to moge przyjac ze poszlo 33'500W i teraz to podzielic przez metraz lub kubature i juz moge brac udzial w ankiecie?

Fili_P
dla pieców niekondensacyjnych
Q=(3350 * 8,61)/ ilość metrów kwadratowych = 28843,5

Od 28843,5 odejmij ewentualny wydatek na cwu i wynik podziel przez ilość m2 podłóg.

jednostki :
(m3 * W/m3) / m2 = W/m2

Cz.

07-12-2003, 20:51
Doki,

deltat=40K jest wyłącznie wyliczeniowe - TEORIA !
praktyczny jest drugi parametr - ten w ankiecie.

Cz.

07-12-2003, 20:56
tak zwykly ziemny gaz czyli co : w dyzum zaokragleniu jesli mam spalaanie na rzedu 3350m^3/sezon to moge przyjac ze poszlo 33'500W i teraz to podzielic przez metraz lub kubature i juz moge brac udzial w ankiecie?

Fili_P
dla pieców niekondensacyjnych
Q=(3350 * 8,61)/ ilość metrów kwadratowych = 28843,5

Od 28843,5 odejmij ewentualny wydatek na cwu i wynik podziel przez ilość m2 podłóg.

jednostki :
(m3 * W/m3) / m2 = W/m2

Cz.

OCZYWIŚCIE :

(m3 * kW/m3) / m2 = kW/m2

Cz.

Sorry, ale rozpędziłem się w odpowiedziach

Fili_P
08-12-2003, 17:19
O dzieki. Wobec tego poniewaz srednio na cwu idzie nmi 3m^3 dziennie to po odjeciu tego (210dni*3m^3) daje mi to 2700m^3 gazu ziemnego -piec niekondensacyjny na sezon-powierzchnie mam rzedu 250-300m^2 well Q wychodzi mi rzedu 93-77kw/m^2 (musze sprawdzic jeszcze dokladnie ogrzewany metraz!!!)
Dzieki
To duzo czy malo bo wlasnie zastanawiam sie nad ociepleniem dodatkowym-calaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa historia...;-) :-(

08-12-2003, 21:39
powierzchnie mam rzedu 250-300m^2 well Q wychodzi mi rzedu 93-77kw/m^2 (musze sprawdzic jeszcze dokladnie ogrzewany metraz!!!)
Dzieki
To duzo czy malo bo wlasnie zastanawiam sie nad ociepleniem dodatkowym-calaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa historia...;-) :-(

QURCZE,
z gumy masz ten dom ??? :wink:

Wynik raczej przyzwoity według obecnych standardów.
Podaj jaką temperaturę utrzymujesz w domu ?

Cz.

Fili_P
08-12-2003, 22:12
I. Przy delta40K ( +20C -20C )
nie wiem

II. Średnie w sezonie grzewczym ( Q/m^2 oraz Q/m^3 ) :
a. wydatek kW/m^2 - u mnie 86 kW/m^2
b. wydatek kW/m^3 34,7 kW/m^3


*1 z czego budowaliście ściany nośne i czym ocieplane, - wew:24cm cegly kratowki/6cm welny luzem/12 cermazyt- w sumie ponoc U sciany to 0,45
*2 powierzchnia okien - 25 m^2 Uszyb nie znam-okna z sokolki,szyba podwojna ale jeszcze nie zespolona,mozliwosc otwierania okien uchylnie po przekreceniu takiej wajchy w rogu (okna z konca lat90-tych-wiec juz nie takie zle ale sa juz o wiele lepsze
*3 rodzaj wentylacji ( grawitacja,
*4 grubość ocieplenia stropu, - ???dom podpiwniczony
*5 grubość ocieplenia podłogi, - 5cm styro pod wylewki+poddasze uzytkowe male-wazne wydaje mi sie ze wzgledu na dach (cos kolo 300m^2 oponocdachu
*6 rodzaj ogrzewania, - gaz ziemy-Vaillant,niekondensac,zasobnik cwu120l-odjeto w obliczeniach (zuzycie srednie 3m^3/dzien), instalacja miedziana, grzejniki konwekcyjne, w sumie chyba,24 kaloryfery, czasami w weekendy dopalanie komikiem otwartym-dane za sezon2002/2003-7miesiecy"grzewczych"
*7 paliwo do ogrzewania ( ewentualnie % udział dwóch paliw ), GZ-50 w sumie na ogrzewanie 2700m^3+650cwu/sezon,
*8 inne uwagi, generalnie w domu "jest chlodno"; garaz nieogrzewany, polowa poddasza nieogrzewana, polowa piwnicy(tzn tam gdzie nie ma garazu ogrzewana)wiec w sumie ogrzewane:4 poziomy w tym dwa w mniejszym stopniu-cos w sumie kolo 24 grzejnikow

08-12-2003, 22:45
Fili_P,

te 3m3 gazu na cwu to dosyć sporo :o
oznaczałoby, że w miesiącach czeriwc-sierpień masz ok. 100m3 gazu miesicznie na liczniku ???

Może Twój zbiornik na cwu jest nieizolowany i działa troszku jak grzejnik.
A może to jednak upodobania do kąpieli :wink:

Ale nawet hipotetycznie jeśli 2m3 gazu ze zbiornika cwu potraktować jak ogrzewanie ( w nieizolowanym zbiorniku ) to Twoje Q = 2*8,61 + 86 = 103,2 kW/m2, a to i tak dobry wynik. Pozostaje jeszcze kwestia komfortu i temperatury wewnętrznej.
Jeśli zagrzejesz dobrze cały dom to pewnie będzie ze 120 kW/m2
ale należałoby to sprawdzić praktycznie.

W moim starym ocieplonym domu mam jakieś 180 kW/m2.
ale część rurek idzie w piwnicy i tam grzeje bezproduktywnie :evil:

Cz.

januszek
09-12-2003, 07:35
Wg programu OCZ

I. Przy delta40K ( +20C -20C )
1. wydatek W/m^2 - u mnie 28,7 W/m^2
2. wydatek W/m^3 - 11,6 W/m^3

II. Średnie w sezonie grzewczym ( Q/m^2 oraz Q/m^3 ) :
a. wydatek kW/m^2 - u mnie 38,9 kW/m^2
b. wydatek kW/m^15,7 kW/m^3

powierzchnia 167m2 kubatura 425m3

*1 ściany nośne , - u mnie max 18 +15styropian.
*2 powierzchnia okien i U szy - 25 m^2 U=1,1
*3 rodzaj wentylacji - GWC + reku,
*4 grubość ocieplenia stropu, - 20+6 cm
*5 grubość ocieplenia podłogi, - 8+8 cm
*6 rodzaj ogrzewania, - podłogówka elektryczna
*7 dogrzewanie kominkiem (brykiety)

to tyle program a życie pokaże ale jak na razie rachunki za prąd są calkiem spore.

Fili_P
09-12-2003, 18:02
upodobania do kapieli +rurki w garazu+zbiornik120l kiepsko izolowany+przede wszystkim 6do 7(+2dzieci) osob doroslych w domu ;-)
ale jak to napisalem w uwagach -jak to zauwazyles-"raczej chlodniawo"

09-12-2003, 18:43
januszku dzięki,

fajnie że napisałeś dane swojego domku, z dwóch powodów ;
1. mam dosyć podobny układ, bez garażu 134 m2 ( garaż nie ogrzewany, a z garażem prawie taki sam metraż ),
2. ciągle ciekaw jestem praktycznych wyników GWC+reku,

Twoje wyniki nastrajają mnie optymistycznie. :D

Jeszcze jedna uwaga.
W moich obliczeniach podaje wydatek Q/m2 podłóg.
OZC prawdopodobnie liczy Q/m2 powierzchni ścian ???
Nie wiem czy tak jest. Nie jestem tu fachowcem z branży, ale w literaturze
kiedyś cuś tak wyczytałem.
Tak mi się widzi bo u mnie jest 94,5 kW/m2 - exell, a u Ciebie 38,9 kW/m2.

Czy możesz to potwierdzić, lub ktoś z forumowiczów ?

Krzysztof.
Cz.

09-12-2003, 18:48
...a i u mnie to nadal jeszcze teoria.



upodobania do kapieli +rurki w garazu+zbiornik120l kiepsko izolowany+przede wszystkim 6do 7(+2dzieci) osob doroslych w domu ;-)
ale jak to napisalem w uwagach -jak to zauwazyles-"raczej chlodniawo"

to by się zgadzało.
Jednak czytając Twój inny wątek, wziąłbym się za program OZC, policzył obecny stan i sprawdził po modernizacji. Policzyłbym też czy warto próć ściany i czy zyski z ocieplenia wrócą się w rozsądnym czasie.
Decyzja jak zwykle należy do właściciela domu i nikt cię w tym nie wyręczy.

Cz.

januszek
10-12-2003, 12:20
może Cię zmartwię ale 38.9 kWh/m2 *rok powierzchi podłagi jaką zresztą program sam sobie wylicza,
obliczenia muszą byc zgodne z normą i tak jest w tym programie

Jezier
10-12-2003, 22:11
Policzyłem to w końcu

I. Przy delta40K ( +20C -20C )
1. wydatek W/m^2 - u mnie 29,0 W/m^2
2. wydatek W/m^3 - 10,0 W/m^3

II. Średnie w sezonie grzewczym ( Q/m^2 oraz Q/m^3 ) :
a. wydatek kW/m^2 - u mnie 43,5 kWh/m^2
b. wydatek kW/m^3 15,0 kWh/m^3


Opis
*1 ściany nośne i czym ocieplane, - u mnie BK 400 -24 cm + 20 cm styropianu
*2 powierzchnia okien i U szyby - 26m^2 U=1,1
*3 rodzaj wentylacji (mechaniczna, reku), ,
*4 grubość ocieplenia stropu, - 16+14 cm
*5 grubość ocieplenia podłogi, - 7+7 cm
*6 rodzaj ogrzewania - elektryczne konwektory,

11-12-2003, 06:27
Dom 320 m.kw, 750 m.3:

Całokowite zapotrzebowanie na ciepło 9,5 kW (7 na c.o i 2,5 na wentylacje)

Zapotrzebowanie na m.kw = od 12 do 28 W/m.kw w zaleznosci od pomieszczenia.
Roczne zapotrzebowanie około 100 W/m.kw

Siaciany: silka 25 + 20 cm wełny
Podłoga na gruncie: 18 cm styropianu
Dach: 25 - 30 cm wełny
Okna 1,1
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją + gruntowy wymiennik ciepła
Kominek z rozprowadzeniem powietrza
Balkony na sepcjalnych łącznikach (bez ciągłosci płyty betonowej)

Koszty ogrzeawnia 320 m.kw - od 180-do 240 zł za miesiąc (ogrzewanie gazem z sieci)

pozdrawaim

11-12-2003, 19:04
Wielcy tego Forum !!!

może wytłumaczycie mi dlaczego skoro parametry Wasze :
Qf [ W/m2 ]
Qv [ W/m3 ]
i moje zachowują powiedzmy podobny rząd wielkości,

To dlaczego parametr EA [ kw/m2*rok ] oraz EV [ kW/m3*rok ]
mam 2,5 - 3x większe :o :o :o, tak w OZC, jak i w moim exellu ?
Błędu więc nie mam.

Cz.

Jezier
11-12-2003, 19:29
CZ.
Ja napiszę dlaczego mi nie wyszło tak jak tobie. Szczytowe sapotrzebowanie na ciepło liczyłem jako ilość uciekającego ciepła przez przegrody i wentylację w skrajnie niekorzystnych warunkach jakie występują w moim regionie czyli - 20 stopni podczas gdy wew. jest temp. 20 stopni.
Ale roczne zapotrzebowanie na ciepło liczę trochę inaczej. Założyłem, że cały sezon grzewczy trwa 200 dni a średnia temp. to 0 stopni. Tak policzyłem straty - i zapewne moje wyniki byłyby podobne do twoich ale...
Od tych strat odjąłem zyski bytowe i od promieniowa dostającego się przez otwory okienne. Jeśli straty są niewielkie tak jak w moim przypadku to zyski stanowią pokaźny ich procent i w sumie zapotrzebowanie roczne na ciepło jest niewielkie.

ps. istnieją domy w których zyski przewyższają straty.

Fili_P
11-12-2003, 20:59
...a i u mnie to nadal jeszcze teoria.

to by się zgadzało.
Jednak czytając Twój inny wątek, wziąłbym się za program OZC, policzył obecny stan i sprawdził po modernizacji. Policzyłbym też czy warto próć ściany i czy zyski z ocieplenia wrócą się w rozsądnym czasie.
Decyzja jak zwykle należy do właściciela domu i nikt cię w tym nie wyręczy.
Cz.

tak na oko to sobie policzylem i wyszlo mi ze przy tych parametrach to bede zaoszczedzal jakies ok300zl na sezon co przy koszcie ocieplenia (bigbig sciana szczytowa) dalo by zwrot z inwestycji rzedu 70-80lat BEZ SENSU (choc na @ do Specjalistow Atlasa dostalem odpowiedz, ze oczywiscie "warto ocieplac i proszo o kontak celem bezplatnej wizyty konsultanta" :-p )

Nie4stety duzo pracy i nie bedzie mi dane chyba wziasc sie w najblizszym czasie za OZC ale zamiast ocieplac chalupke ze stanu okolo U-0,45 to raczej zadbam o ekrany zagrzejnikowe, termostaty, szczelne drzwi wejsciowe itp, itd.....
BTW KTOS MA JESZCZE POMYSL JAKIE DROBIAZGI MOGA MIEC WPLYW NA ENERGOCHLONNOSC DOMU"

11-12-2003, 21:27
[quote=Anonymous]BTW KTOS MA JESZCZE POMYSL JAKIE DROBIAZGI MOGA MIEC WPLYW NA ENERGOCHLONNOSC DOMU"

sądzę, że przy takich współczynnikach ścian i okien, największe straty sąna wentylacji.

I tutaj albo 1.GWC, albo 2.reku, albo 1+2. Nawet najprostsze konstrukcje.
Inwestycja duuuużo mniejsza a zyski większe, w stosunku do ocieplenia.

Był też wontek na tym forum o szybach,
może zamiast całych okien, wymienić same szyby.
Wydatek sporo mniejszy, a jeśli masz szyby np. k=2,5, a zmienisz na 1,1 to na prawdę sporo zyskasz.

Cz.

Fili_P
11-12-2003, 21:31
nie mam zielonego pojecia jakie mam U szub? jak to sprawdzic?

GWC-wiem osobny watek, ale jesli teraz chcialbym dorobic GWC (niewazne zwirowy rurowy itp to teoretycznie gdzie poinno byc jego wejscie/podlaczenie do domu?

11-12-2003, 21:43
Jeśli okna masz dłużej niż 3 lata i nie masz pojęcia jakie masz U szyb,
to znaczy, że nie przywiązywałeś do tego wagi kupując je.
A jeśli tak, to ponad 3 lata temu dostałeś pewnie od sprzedawcy nie lepsze niż U=2,5

Wejście GWC - zależy od układu domu.

Cz.

11-12-2003, 21:50
tak na szybko policzyłem,
wymiana 25 m2 szyb daje oszczędności ok. 0,5 - 0,7 kW.
W skali roku w moim ( starym ) domu ok. 300 zł.

Na forum ktoś podał ( sorry nie pamiętam kto ), że 1 m2 szyby kosztuje ok. 50 zł/m2 - nie sprawdzałem, ale 25m2 szyb + wymiana to powiedzmy 1500 zł.
Zwrot w 5 lat.

A stare szyby?
Może będzie to zaczątek szklarni :wink:

Cz.

Fili_P
11-12-2003, 22:00
Jeśli okna masz dłużej niż 3 lata i nie masz pojęcia jakie masz U szyb,
to znaczy, że nie przywiązywałeś do tego wagi kupując je.
A jeśli tak, to ponad 3 lata temu dostałeś pewnie od sprzedawcy nie lepsze niż U=2,5
Wejście GWC - zależy od układu domu.
Cz.

No wlasnie i dlatego szkoda, ze rozmawiam z "Gosciem"-nie ma Ci jak wyslac "priva"-powim tylko tyle nie osadzaj mnie pochopnie bo 3 lata temu to ja mialem 23 lata ;-)

11-12-2003, 22:16
CZ.
Ja napiszę dlaczego mi nie wyszło tak jak tobie. Szczytowe sapotrzebowanie na ciepło liczyłem jako ilość uciekającego ciepła przez przegrody i wentylację w skrajnie niekorzystnych warunkach jakie występują w moim regionie czyli - 20 stopni podczas gdy wew. jest temp. 20 stopni.
Ale roczne zapotrzebowanie na ciepło liczę trochę inaczej. Założyłem, że cały sezon grzewczy trwa 200 dni a średnia temp. to 0 stopni. Tak policzyłem straty - i zapewne moje wyniki byłyby podobne do twoich ale...
Od tych strat odjąłem zyski bytowe i od promieniowa dostającego się przez otwory okienne. Jeśli straty są niewielkie tak jak w moim przypadku to zyski stanowią pokaźny ich procent i w sumie zapotrzebowanie roczne na ciepło jest niewielkie.

ps. istnieją domy w których zyski przewyższają straty.


No i chyba w tym rzecz !
Dzięki,

Jezier,
wiem czym są domy pasywne i nawet mnie to trochę kręci, ale jednak musze twardo stąpać po tej ziemi i ważny jest dla mnie też stosunek,
ceny do efektu :wink:

Cz.

11-12-2003, 22:24
No wlasnie i dlatego szkoda, ze rozmawiam z "Gosciem"-nie ma Ci jak wyslac "priva"-powim tylko tyle nie osadzaj mnie pochopnie bo 3 lata temu to ja mialem 23 lata ;-)

Fili_P
jak mogę Ci w czymś pomóc, to wal śmiało tu na forum,
Zaglądam prawie codziennie, poza czasem gdy wyjeżdzam w nasz kraj lub poza.
Kiedyś logowałem się i zbierałem cyferki pod nikiem, nawet miałem cuś ponad 300, ale to bez sensu.
Teraz to już nawet nie pamiętam hasła i jest tak duuużo prościej.

Cz.

a swoje posty zawsze podpisuję Cz.,
mam na imię Krzysztof - autentycznie.
Cz. nie ma nic wspólnego z imieniem, ksywką ani nazwiskiem,
po prostu świetnie wchodzi z klawiatury, i tyle.

Cz.