PDA

Zobacz pełną wersję : chodnik z cegieł



bimbelt
03-06-2009, 10:03
Ostatnio widziałem u znajomego w ogrodzie chodniczek z cegły. Jako, że mam sporo poniemieckiej cegły rozbiórkowej, pomyślałem, że zrobiłbym też coś takiego u siebie. Tylko czy ta cegła będzie trwała? Trzeba by chyba czymś zaimpregnować? Jak podejść do tego tematu?

slavek_
07-06-2009, 23:47
Witam.
Cegła tak jak i każdy materiał ma pewną nasiąkliwość. Nie wiem jakie te cegły są które posiadasz. Dobra cegła klinkierowa ma nasiąkliwość mniejszą od 6% a to powoduje ze jest materiałem trwałym. Chodzi tu o działanie wody i mrozu.

Generalnie do tworzenia chodników używa się kostki betonowej, granitowej czy cegły klinkierowej. Osobiście widziałem schody zrobione z cegły pozostałej bo budowie po 2 zimach. Widok nieciekawy, cegły popękane, rozwarstwione, miekkie. Wszystko przez mróz i wode.

Także proponuje zastosowanie pełnej (!) i dobrej cegły klinkierowej wysokotemperaturowej albo materiałow przystosowanych do takich celów tj. kostki betonowej lub granitowej.

Pozdrawiam
Sławek.

Damian 48
24-06-2009, 13:11
Cegła na chodnik to nie zwykła cegła klinkierowa, ale jej odmiana – klinkierowa cegła brukowa. Ma ją w ofercie każdy większy producent cegieł (na pewno Roben). Jej układanie wymaga (podobnie jak kostka granitowa, czy betonowa) odpowiedniego przygotowania podłoża – więc może lepiej nie eksperymentować z przedwojennym materiałem.

tomaszek71
24-06-2009, 14:50
Ostatnio widziałem u znajomego w ogrodzie chodniczek z cegły. Jako, że mam sporo poniemieckiej cegły rozbiórkowej, pomyślałem, że zrobiłbym też coś takiego u siebie. Tylko czy ta cegła będzie trwała? Trzeba by chyba czymś zaimpregnować? Jak podejść do tego tematu?

Ja mam także z rozbiurki wygląda wyśmienicie,a kładłem 5 lat temu
ja bym się nie zastanawiał ,ale pracy było wiele z jej oczyszczeniem :(
Jeśli to faktycznie jest dobra KLINKIEROWA cegła poniemicka to niepowinno być kłopotów
Moja to dzwoniła jak ją puknołeś młotkiem
zresztą w Zabrzu Mikulczycach jest taka ulica od 90 lat
http://www.zumi.pl/namapie.html?qt=&loc=Zabrze%2C+Nowodworska+&Submit=Szukaj&cId=&sId=&x=64&y=12

jimt
25-06-2009, 13:13
http://www.fotosik.pl/show.php?q=parkchorzowski&p=16&u=pokaz_obrazek/9b5b08028ed46802.html

W parku chorzowskim (wpkiw) jest kilka kilometrów dróg z cegły :-) i trzymaja sie super bez specjalnych zabiegów.
Powyzej niestety w zimie.