PDA

Zobacz pełną wersję : kiedy zgłosić do użytkowania



jerrystp
07-12-2003, 15:03
Witam
Jestem na etapie prac wykończeniowych (glazury, malowanie, drzwi wewnętrzne, suche tynki na poddaszu) , mam gdzie mieszkać, a więc nie śpieszy mi się z przeprowadzką, a z drugiej strony chodzą słuchy, że w przyszłym roku za zgłoszenie do użytkowania trzeba będzie słono płacić (jakiś odbiór i komisja na budowie). Na forum znalazłem informacje, że aby zgłosić dom do użytkowania ma być w stanie umożliwiającym zamieszkanie, a z drugiej strony podczas rozmowy telefonicznej z kimś, kto zna prawo budowlane podczas dyżuru w Muratorze dowiedziałem się, że muszą być zakończone prace budowlane a nie wykończeniowe czyli że można wcześniej - jeszcze w tym roku.
Poradźcie coś (może ktoś z nadzoru budowlanego), bo się całkiem zapętliłem, a czasu coraz mniej.
Po zgłoszeniu koniec ulgi budowlanej i podatek - jak dobrze zrozumiałem???
Pozdrawiam
Jerry :o

Moritz
08-12-2003, 08:08
Witam
Jestem na etapie prac wykończeniowych (glazury, malowanie, drzwi wewnętrzne, suche tynki na poddaszu) , mam gdzie mieszkać, a więc nie śpieszy mi się z przeprowadzką, a z drugiej strony chodzą słuchy, że w przyszłym roku za zgłoszenie do użytkowania trzeba będzie słono płacić (jakiś odbiór i komisja na budowie). Na forum znalazłem informacje, że aby zgłosić dom do użytkowania ma być w stanie umożliwiającym zamieszkanie, a z drugiej strony podczas rozmowy telefonicznej z kimś, kto zna prawo budowlane podczas dyżuru w Muratorze dowiedziałem się, że muszą być zakończone prace budowlane a nie wykończeniowe czyli że można wcześniej - jeszcze w tym roku.
Poradźcie coś (może ktoś z nadzoru budowlanego), bo się całkiem zapętliłem, a czasu coraz mniej.
Po zgłoszeniu koniec ulgi budowlanej i podatek - jak dobrze zrozumiałem???
Pozdrawiam
Jerry :o

Możesz czekać z zgłoszeniem zakończenia budowy, obowiązkowa kontrola Cię nie dotyczy.
Kontrolowane będą obiekty od kat. V-tej wzwyż.

Cytat z prawa bud.:

"Dz.U.03.120.1128

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 23 czerwca 2003 r.

w sprawie rodzajów obiektów budowlanych, do użytkowania których można przystąpić po przeprowadzeniu przez właściwy organ obowiązkowej kontroli

(Dz. U. z dnia 10 lipca 2003 r.)

Na podstawie art. 54 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

§ 1. Obiektami budowlanymi, do użytkowania których można przystąpić po przeprowadzeniu przez właściwy organ obowiązkowej kontroli, są obiekty zaliczone do kategorii: V, IX-XVII, XX, XXII, XXIV, XXVII, XXVIII i XXIX, określonych w załączniku do ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.
§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r."

oraz:

"..Kategoria I - budynki mieszkalne jednorodzinne..."

Więc śpij spokojnie.
Pzdr

mis koala
08-12-2003, 08:26
Możesz czekać z zgłoszeniem zakończenia budowy, obowiązkowa kontrola Cię nie dotyczy.
Kontrolowane będą obiekty od kat. V-tej wzwyż.

"..Kategoria I - budynki mieszkalne jednorodzinne..."

Więc śpij spokojnie.
Pzdr

Moritz - nie wiem czy rozumujesz słusznie - wolałbym znac opinie Marka 2oo, bo w miom powiecie urzednicy żywcem lecą na lapówe

mimo ze nie musza bo kontrola nie jest obowiazkowa - kontrolują !!! - juz teraz jak leci ... i co im zrobisz ???
masz haka na takiego ??
przyjdzietaki ... i co kopnąc go w d ... ?????
pozdawia - mis koala

Moritz
08-12-2003, 10:18
Moritz - nie wiem czy rozumujesz słusznie - wolałbym znac opinie Marka 2oo, bo w miom powiecie urzednicy żywcem lecą na lapówe

mimo ze nie musza bo kontrola nie jest obowiazkowa - kontrolują !!! - juz teraz jak leci ... i co im zrobisz ???
masz haka na takiego ??
przyjdzietaki ... i co kopnąc go w d ... ?????
pozdawia - mis koala

Masz rację, kontrola nie jest obowiązkowa, ale urzędnik nadzoru budowlanego zawsze ma prawo budowę skontrolować - to fakt.

Fakt faktem, ale może niech się wypowiedzą Budujący, czy takie kontrole rzeczywiście mieli (nieobowiązkowe).
Pzdr

mis koala
08-12-2003, 10:40
Fakt faktem, ale może niech się wypowiedzą Budujący, czy takie kontrole rzeczywiście mieli (nieobowiązkowe).
Pzdr

wiesz jakie numerki odstawiają, Moritz ?
nawt opimie Państwowej Inspekcji Pracy zadają !!! straży pożarnej , ochrony śwodowiska !!!

jaja jak jak balony
dasz w łapke - masz spokój
teraz dopiero sie zacznie - zobaczysz

pozdro od misia k.

Moritz
08-12-2003, 11:40
Fakt faktem, ale może niech się wypowiedzą Budujący, czy takie kontrole rzeczywiście mieli (nieobowiązkowe).
Pzdr

wiesz jakie numerki odstawiają, Moritz ?
nawt opimie Państwowej Inspekcji Pracy zadają !!! straży pożarnej , ochrony śwodowiska !!!

jaja jak jak balony
dasz w łapke - masz spokój
teraz dopiero sie zacznie - zobaczysz

pozdro od misia k.

Zaraz, zaraz...
Opinie tych instytucji, o których piszesz powyżej (plus SANEPiD) są konieczne (lub brak sprzeciwu tych instytucji w ciągu 14 dni) jeżeli w pozwoleniu na budowę jest narzucone po zakończeniu budowy uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Może chodzi Ci o uzgodnienia na projekcie z rzeczoznawcami wymienionych przez Ciebie branż przed złożeniem go do urzędu w celu uzyskania pozwolenia na budowę.
W przypadku budowy domu jednorodzinnego budowę kończy się "ścieżką uproszczoną" czyli składając zawiadomienie o zakończeniu budowy z protokołami, dziennikiem, dok. geodezyjną powyk. itp.
Chyba, że jest to jakiś dom mocno skomplikowany lub z np. sklepem itp., to wtedy jest obowiązek uzyskania pozw. na użytk. (jest to napisane w pozw. na budowę) i te opinie muszą być.
Pzdr

prem
08-12-2003, 11:41
No dokladnie jw.
JAJA JAK BALONY.

Szykuje mi sie zgloszenie zakonczenia budowy, wiec i wizyta jakiegos inspektora tez.
Jak duze maja lapki tacy inspektorowie (rozumiecie co mam na mysli...)?

PZDR.
PREM

Moritz
08-12-2003, 11:55
No dokladnie jw.
JAJA JAK BALONY.

Szykuje mi sie zgloszenie zakonczenia budowy, wiec i wizyta jakiegos inspektora tez.
Jak duze maja lapki tacy inspektorowie (rozumiecie co mam na mysli...)?

PZDR.
PREM

Ludzie, czemu Wy wszystko zaczynacie od końca?
Tu wychodzi zatrudnianie kierownika budowy za parę stów, a nie za normalne pieniądze - żeby tylko dostać dziennik do łapki i... huzia wkopać łopatę.
Myślicie, że wszystko zrobicie sami, a Pan Kazio - Majster nakładzie Wam do głowy, że po co zatrudniać jakiegoś "pseudointeligenta", który będzie sie pętał po budowie i udzielał mu wskazówek.
Nie ma Wam kto doradzić, doprowadzić do porządku projektu, nanieść zmian, pomóc w skompletowaniu dokumentacji budowy, itp.
A to są normalne rzeczy.
Pan Kazio tego nie zrobi!!!
Przecież budowę można zakończyć zgodnie z przepisami, nie bojąc sie kar, mandatów, łapówek itp.

mis koala
08-12-2003, 12:31
Ludzie, czemu Wy wszystko zaczynacie od końca?

Przecież budowę można zakończyć zgodnie z przepisami, nie bojąc sie kar, mandatów, łapówek itp.

Moritz

nie znasz zycia ? czy jak ?
jak projetant spieprzy projekt i krokiew wyjdzie w komin to kierownk budowy, majster i cieśla to porawia, wstawią wymian
ale wtedy wejdzie Powiatowy inspektorek i strażak i stwierdza ze to niezgodne z przepisami p. poz
i zarzadaja atestu na drzewo ciete w chłopskim lesie ... i co zrobisz ?
lepiej rozbierac dach czy w lapke ?

mis koala

08-12-2003, 12:39
[quote=Moritz]

jaja jak jak balony
dasz w łapke - masz spokój
teraz dopiero sie zacznie - zobaczysz[/b]

.


Mowimy caly czas o 2 roznych sprawach ze wzgledu na pisma ludu polskiego do rzecznika praw obywatelskich oraz do ministerstwa zrezygnowano z platnych kontroli ktorych mialo byc rocznie po 2 na kazdej budowie i wprowadzono je tylko jak pisza koledzy wyzej w innych budowlach nie dotyczy domkow jednorodzinnych ale to nie ma nic wspolnego z powstaniem powiatowych inspektoratow nadzoru budowlanego i zatrudnienia tam inspektorow nadzoru ktorzy po kazdym zgloszeniu o zakonczeniu budowy po 1 stycznia 2004 odwiedza w ciagu 7 dni kazda budowe w kraju i skontroluja wg. wytycznych zawartych w prawie budowlanym z 7 lipca 1994 roku z pozniejszymi zmianami. Do tego dochodzi jeszcze obowiazujace od 4 grudnia br. prawo zgodnosci materialow budowlanych z certyfikatami UE oraz przepisach zawartych w Kodeksie pracy dz.u. nr.129 poz.844 z 26.09.1977 od art. 22 do 281 i dz.u. nr.91 poz 811 z 2002 do tego plan bios dz.u.120 poz 1126 z 23.06.2003 oraz o bhp dz.u.nr 47 poz 401 z 6.02.2003 dlatego jest to wszystko powiazane z PIP o czym wspomina komentator powyzej. Jesli roboty spelnia te wszystkie wymagania oraz kierownik budowy wyda oswiadzcenie ze to jest zgodne wtedy ten kontrolujacy sporzadzi protokol w 2 egzemplarzach ktory jeden zostawi inwestorowi a drugi dalaczy do decyzji o zakonczeniu budowy. Inwestor dopiero po pozytywnym protokole otrzyma decyzje na zamieszkanie czyli po nastepnych 14 dniach albo kare od odstepstw w projekcie. Dlatego jak wspomnialem obowiazkowe kontrole to co innego od odbioru koncowego budynku przeprowadzone przez inspektora nadzoru budowlanego zatrudnionego w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego i posiadajacego aktualne uprawnienia budowlane oraz wpis z oplacona skladka OC w izbie inzynierow. Nalezy bezwzglednie tego wymagac przy kontroli od 1 stycznia 2004 roku. pozdrawiam i zycze przyjemnej kontroli przez tych ktorzy nie zdazyli z odbiorami w 2003 roku.

prem
08-12-2003, 12:50
Czy obowiazkowe kontrole na budowie po zgloszeniu zakonczenia budowy po 1 I 2004 r. dotycza wszystkich budow, nawet tych ktore rozpoczeto na podst. pozwolenia na budowe z przed 21 lipca 2003 r.??? Jak mozna skontrolowac budowe wykonano przed 21 lipca 2003 r. w/g zasad obowiazujacych od 21 lipca 2003 r.?????
Czy ktos to umie wyjasnic?

prem
08-12-2003, 12:52
A.. i jeszcze jedno. Jezeli zglosze zakonczenie budowy np. 19.12.2003 r. to unikne kontroli na budowie - o ile taka bedzie konieczna?

Moritz
08-12-2003, 13:02
Mowimy caly czas o 2 roznych sprawach ...


Czy ja mam coś nie tak z czytaniem ze zrozumieniem, czy jak?

Jest czarno na białym:

"Dz.U.03.120.1128

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 23 czerwca 2003 r.

w sprawie rodzajów obiektów budowlanych, do użytkowania których można przystąpić po przeprowadzeniu przez właściwy organ obowiązkowej kontroli

(Dz. U. z dnia 10 lipca 2003 r.)

Na podstawie art. 54 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

§ 1. Obiektami budowlanymi, do użytkowania których można przystąpić po przeprowadzeniu przez właściwy organ obowiązkowej kontroli, są obiekty zaliczone do kategorii: V, IX-XVII, XX, XXII, XXIV, XXVII, XXVIII i XXIX, określonych w załączniku do ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.
§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r."

oraz:

"..Kategoria I - budynki mieszkalne jednorodzinne..."

????

Pzdr

prem
08-12-2003, 13:20
O co tu kurde chodzi....
Jasne ze kontrole nie sa obowiazkowe dla domow jednorodzinnych.

Rozmawialem z prawnikiem z MURATORA. Powiedzial wprost, ze czy zglosze koniec budowy teraz czy za pol roku to zadna kontrola nie jest obowiazkowa! A jak nie jest obowiazkowa - to odstepstwa nie podlegaja karom. Moze byc tylko mandat do 500 zl. I tyle...

To teraz jak w swietle pow. wyglada sprawa kontroli PINB? I czy prawo dziala w stecz?

Pzdr. Prem

Moritz
08-12-2003, 13:34
O co tu kurde chodzi....
Jasne ze kontrole nie sa obowiazkowe dla domow jednorodzinnych.

Rozmawialem z prawnikiem z MURATORA. Powiedzial wprost, ze czy zglosze koniec budowy teraz czy za pol roku to zadna kontrola nie jest obowiazkowa! A jak nie jest obowiazkowa - to odstepstwa nie podlegaja karom. Moze byc tylko mandat do 500 zl. I tyle...

To teraz jak w swietle pow. wyglada sprawa kontroli PINB? I czy prawo dziala w stecz?

Pzdr. Prem

Inspektor właściwego miejscowo organu nadzoru budowlanego ma prawo kontrolować kjażdą budowę na każdym etapie.
Tak było, jest i będzie...
Ale w praktyce te kontrole ograniczały się do kontroli po zakończeniu budowy obiektów, które wymagały pozwolenia na użytkowanie.
I nic się nie zmieniło - pracowników w nadzorze budowlanym jest taka sama ilość - nie mylić z tymi 400 inspektorami do kontroli obowiązkowych.
Inna sprawa to obowiązek kontroli po tzw. donosie - jeżeli pojawił się "papier" (czyt. dokument) to nadzór ma obowiązek sprawdzić.
Pzdr

prem
09-12-2003, 07:40
No to w takim razie od czego beda inspektorowie w liczbie 400 o ktorych tak sie trabi w mediach? Maja byc do kontroli obowiazkowych - ale czego... chyba nie domkow jednorodzinnych, bo te przeciez kontroli obowiazkowej nie podlegaja (to juz bylo wiele razy walkowane).

:)
Reasumujac - nie ma co sie spieszyc ze zgloszeniem zakonczenia budowy. Czy w tym roku, czy w przyszlym - jeden diabel. A inspektor jak bedzie chcial to i tak nas odwiedzi...

Pzdr.
Prem

am
09-12-2003, 09:10
Ja na szczęście ma już odbiór za sobą - obylo się bez wizyty inspektora na budowie. Jeden komentarz.
Miałem "odstępstwa" od projektu - dodane okna połaciowe i powiększony taras. Oczywiście wszystko opisane przez kierownika budowy. Jakie było moje zdziwienie, kiedy w inspektoracie przyczepili się do tego.
NIe wiem, czy była to zwykła urzędnicza chęć pokazania wyższości nad petentem, ale na zakończenie pan stwierdził:
To sie klasyfikuje do mandatu - ma pan szczęście - w tym roku to jeszcze uznaniowe - od przyszłego roku obligatoryjne.
Oczywiście żadnego mandatu nie zapłaciłem
Jeżeli jest prawdą to co mi powiedzieli, to jednak jest pewna różnica pomiedzy odbiorem w tym roku i w przyszłym (chodzi mi o to slówko: obligatoryjne)