PDA

Zobacz pełną wersję : jakie szambo? plastik, stal, a może beton?



wejlantf
07-12-2003, 18:36
wiosną muszę wkopać zbiornik na nieczystości. Jakie szambo wybrać: z tworzywa sztucznego, stali czy betonu? Niedaleko szamba być może będzie jeżdzić auto (mała osobówka), więc to też może mieć znaczenie.
Dzięki
[/list]

07-12-2003, 20:21
no głosujcie ludzie, co lepsze? Mam dylemat i czekam na mądre rady

wejlantf
08-12-2003, 18:35
to co z tym szambem kochani?

wlowik
08-12-2003, 20:58
Stal ? Nie dość, że niemiłosiernie ciężkie, to jeszcze narażone na korozję... Odpada.
Beton ? Nie koroduje, trwałe, szczelne... Jak gdzieś blisko robią i cena jest z transportem i rozładunkiem, to czemu nie...?
Plastik ? Drogi. Ale ze szwagrem można przywieżć na przyczepce i wrzucić w wykop. Od biedy i samemu... I w dowolnym terminie.
U mnie będzie POŚ.

wejlantf
09-12-2003, 06:29
wlowik, czemu jesteś taki sceptyczny co do stali? firmy produkujące takie zbiorniki dają na nie 50, a nawet 100 lat gwarancji!!! beton jest najtańszy, to fakt, ale najbardziej ekologiczny i trwały chyba jednak plastik

wlowik
09-12-2003, 14:27
:o A z jakiej stali te zbiorniki ? Bo jak nierdzewne, to tak, zwykła stal węglowa tyle nie wytrzyma, nawet gruba na centymetr (a może o to chodzi, żeby nie wytrzymała?).
Tworzywa sztuczne, i ich produkcja, nie są materiałami ekologicznymi.

Aga J.G
11-12-2003, 20:14
Miala byc oczyszczalnia ale grunt nie pozwala wiec bedzie szambo szczelne betonowe.
Pozdrawiam Aga. :)

derdi
18-12-2003, 13:41
jestem bardz blisko tego problemu bo na wiosnę mam zamiar to robic iwiem że, najtańsze jest szambo betonowe.;ale najlepsz jest oczywiście plastikowe choć nie najtańsze.
:wink:

Aga J.G
18-12-2003, 20:06
U nas jest wizja kanalizacji tylko nikt nie wie kiedy wiec zostanie chyba betonowe gdyby mozna bylo zrobic oczyszczalnie nie bylo by problemu ale jesli mam miec szambo to musze pomyslec o jak najtanszym zeby nie bylo szkoda przylaczyc sie do kanalizacji jak kiedy wybuduja. :wink:
Pozdrawiam Aga.

Wowka
19-12-2003, 07:17
Cena i łatwośc instalacji przemawiałaby za tworzywem. Ja jednak wybrałem beton. Wysoki poziom wód gruntowych nie pozwala na lekkie tworzywo. Któregoś dnia szambo mogło by się wynurzyć jak łódź podwodna :evil:

P.s To moje szambo (6m3) służy jako wstępny osadnik w instalacji oczyszczalni korzeniowej.

Babette
23-12-2003, 15:59
Kurcze koledze wczoraj wróciło szambo w dwu letnim domu i weszło w ściany. Tak to jest jak się komus flache daje za robotęi jeszcze temu co sie na tym nie zna.

kodi_gdynia
24-12-2003, 07:19
Ja mam stalowe i sobie chwalę nie tylko na cenę.
Dla przykładu za plastik kwoty rzędu 6000zł, beton 3000zł, stal 1500zł.
Są to ceny trójmiejskie.
Co do korozji stali to mam swoje zdanie. Koleś co robi zbiorniki ze stali 1cm grubości wyciąga je z ziemi, które są tam od czasów Gierka. Wbrew pozorom zakonserwowane takim dziadostwem, że nie widziałem śladu rdzy. Nawet to coś nie pali się pod wpływem palinika. Jestem przekonany, że wytrzyma to spokojnie 50lat a coś czuję, że szybciej będzie kanaliza.

Pozdrawiam

wlowik
25-12-2003, 20:45
Ja mam stalowe i sobie chwalę nie tylko na cenę.
Dla przykładu za plastik kwoty rzędu 6000zł, beton 3000zł, stal 1500zł.
Są to ceny trójmiejskie.

... Kodi - a zaglądałeś do środka? Wiem, mydło alkaliczne, odpady z beztlenowym rozkładem, itd, to nie sprzyja korozji, ale coraz częściej stosujemy kwaśne odkamieniacze, do ścieków wpuszczamy kolonie bakterii by nie śmierdziało z rur, w proszkach więcej wymieniaczy jonowych, a to zmienia pH i zawartość tlenu w tym co do szamba... Ja bym się obawiał zastosować zwykłą ST-3. Z zewnątrz to inna sprawa, masy bitumiczne z okresu Gierka wytrzymują na naszych drogach do dzisiaj...

prosciu
28-12-2003, 10:09
Wlowik chyba przesadzasz z negowaniem stali. Ja zawsze myslę że cos musi wytrzymać 20 - 30 lat. Potym czasie technologia pójdzie tak do przodu że i tak trzeba bedzie wymienic, a może wszedzie dotrze już kanalizacja? Nie budujemy w końcu zamków lub elektrowni atomowych.

MarcinU
08-01-2004, 12:08
Zdecydowanie stal. Właśnie się dowiadywałem - 1800 zł + 350 zł transport z wpuszczeniem do wykopu. U mnie obiecują kanalizę w ciągu 5-10 lat - tyle na pewno wytrzyma! A nawet jak za 10 lat będę musiał wymienić to i tak wyjdzie taniej niż plastik czy beton.

P.s. marzyła mi się oczyszczalnia, ale grunt nie pozwala ...

wejlantf
12-03-2004, 07:38
5,5 m3 szambo plastikowe za 2500 zł + transport. Okazja, co nie? Moja narzeczona jest bardzo proekologiczna, więc będzie plastik.

kodi_gdynia
12-03-2004, 07:50
wejlantf - no faktycznie okazja, tylko, że 5,5m2 to starczy Ci na 10 może 14 dni. Powinienes mieć dwie sztuki, a to już mało ciekawa oferta.

Pozdrawiam

wejlantf
13-03-2004, 15:28
wejlantf - no faktycznie okazja, tylko, że 5,5m2 to starczy Ci na 10 może 14 dni. Powinienes mieć dwie sztuki, a to już mało ciekawa oferta.

Pozdrawiam
KODI W domku będą mieszkać tylko 2 osoby, więc powinien wystarczyć. Poza tym z Muratora dowiedziałem się, że nieczystości należy usuwać właśnie co 2 tygodnie, szczególnie w lato. ponadto za 2-4lata będzie u mnie kanalizacja.
Na stronie www.szambo.pl można znaleźć wiele ciekawych ofert zbiorników z betonu, stali i tworzyw sztucznych.
Pozdro Kodi

kodi_gdynia
13-03-2004, 15:39
W takiej sytuacji to i może wystarczy. Ja w lato usuwałem co 21 a 28 dni i nic się nie wydarzyło. Nie wiem czy chodzi o zapach czy przepisy. Dla mnie to nie ma znaczenia.

Pozdrawiam

nowaczka
14-03-2004, 19:04
Przed nami wybór zbiornika.W/g projektu plastikowe, ale wysoki poziom wód gruntowych skłania nas do wyboru innej opcji.Kodi poradził zbiornik stalowy, ale spólka wodna niezbyt przychyla się do tej propozycji :evil: .

kodi_gdynia
15-03-2004, 07:45
Nowaczka - co to znaczy, że niechętnie. Albo się zgadzają, albo nie. Jeśli nie to niech podadzą na jakiej podstawie. Zbiorniki stalowe maja atesty i jest to pełny legal - choć produkcja to amatorka. W powiecie kartuskim przeszło to bez mrugniecia oka.

Pozdrawiam

wejlantf
15-03-2004, 09:01
Przed nami wybór zbiornika.W/g projektu plastikowe, ale wysoki poziom wód gruntowych skłania nas do wyboru innej opcji.Kodi poradził zbiornik stalowy, ale spólka wodna niezbyt przychyla się do tej propozycji :evil: .

Jeśli masz wysoki poziom wód gruntowych to możesz nad plastikowym zbiornikiem zrobić zbrojoną płytę betonową. Poza tym zbiorniki plastikowe mają kształt, który pozwala utrzymać je w stabilnej pozycji nawet na takim gruncie. Popytaj u producentó takich szamb.

nowaczka
15-03-2004, 17:48
To nasze szambo to niezły orzech do zryzienia.Za ok.2-3 lata prawdopodobnie :o podłączona będzie kanaliza więc wykładanie teraz dużej kasy na zbiornik plastikowy niezbyt mi się uśmiecha. :cry: W spółce wodnej podpisali projekt ze zbiornikiem plastikowym.Dlatego są nieprzychylni do zmiany.
Pozdrawiam.

wejlantf
16-03-2004, 18:29
To nasze szambo to niezły orzech do zryzienia.Za ok.2-3 lata prawdopodobnie :o podłączona będzie kanaliza więc wykładanie teraz dużej kasy na zbiornik plastikowy niezbyt mi się uśmiecha. :cry: W spółce wodnej podpisali projekt ze zbiornikiem plastikowym.Dlatego są nieprzychylni do zmiany.
Pozdrawiam.

Słuchaj nowaczka. Skoro mają Ci za 2-3 lata zrobić kanalizację to tylko powód do szczęścia. Jestem w podobnej sytuacji, dlatego zdecydowałem się kupić 5,5 m3 zbornik plastikowy firmy ECOPLAST za 2580 brutto + 200 zł za czujkę napełnienia szamba. Wiem, że firma ta robi też specjalne szamba na podmokłe tereny z plastiku, czyli coś dla Ciebie. Wejdź na stronę www.szambo.pl i na zakładkę ECOPLAST. Masz tam wszystkie informacje. Myślę, że cenowo są bardzo konkurencyjni.
Pozdrawiam
Napisz co zrobiłaś :lol:

nowaczka
16-03-2004, 18:42
Wejlantf-Dzięki za link, interesujący, ale moja rodzinka jest większa niż Wasza (2 + 3) więc potrzebujemy większe szambo a tu już ceny są znaczące. :roll: .Dlatego naprawdę muszę to wszystko dobrze skalkulować tym bardziej, że nie musimy tak mocno spieszyć się z przeprowadzką.

thalex
16-03-2004, 18:47
Ja kupiłem betonowe 6m sześć (rodz. 2+1) gdybym dożył kanalizacji przerabiam szambo na zbiornik na deszczówkę.

Marek30022
16-03-2004, 20:28
Dziś kupiłem betonowe 10 m3 dla 3 osób. Cena 2000zł netto. Planowałem dwa po 7m3 (cena jednego 1800 zł) ale to dość długa konstrukcja (7 m)

Gosia Łódź
15-07-2004, 20:16
Poszukuje taniego szamba w okolicy Łodzi:)))

polikarpia
20-07-2004, 09:02
Będę miała szambo betonowe i wykonawca poradził, żeby dać większe, to na dłużej będzie spokój. Tutaj z kolei czytam, że szambo nalezy wywozoć co dwa tygodnie - większe więc niczego nie załatwi. Jak to jest w praktyce? Mój dom będzie na razie użytkowany przez kilka m-cy w roku. Sasiadów nie mogę się poradzić, bo wszyscy mają nieszczelne szamba i nie wywozili ich od...siedmiu lat :roll: Pomóżcie w podjęciu decyzji.

polikarpia
21-07-2004, 15:56
Plisss, podpowiedzcie co robić. Jutro o świcie jadę na budowę, muszę podjąć decyzję:(

MarcinU
21-07-2004, 16:14
Polikarpia - zobacz ile obecnie zuzywasz wody dziennie = ile produkujesz ścieków i pomnóż przez 14 dodaj 10-20% okładu i masz objetość szamba wywozonego co 2 tyg. A i tak większego niż 10m3 nie wkładaj bo zaraz specjalne przepisy sie pojawiają.

Gosia Łódź
21-07-2004, 18:14
Apropo szamba, czy jeżeli w projekcie mam "palstikowe" to mogę je zamienić na inne - np. betonowe?, sa inne gabaryty i większa pojemność?
Ewentualnie kto te zmiany powinien nanieśc i w których papierkach urzędowych ?

polikarpia
21-07-2004, 18:18
MarcinU baaardzo dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam :)

Eksternista
19-08-2004, 19:50
wejlantf - no faktycznie okazja, tylko, że 5,5m2 to starczy Ci na 10 może 14 dni. Powinienes mieć dwie sztuki, a to już mało ciekawa oferta.

Pozdrawiam


Coś tam czytałem ostatnio że jak się składuje powyżej 14 dni to "eksploduje"......

wejlantf
07-10-2004, 11:23
to ja już sam nie wiem. Za miesiąc wprowadzam się do mojego domku, wiosną powiem wam jak często musiałem wybierać szambo.
Tak nawiasem mówąc, to trzeba te.ż wziąć pod uwagę też sprzęt używany w domach. Zupełnie inne jest zużycie wody kiedy mamy "klasyczną" baterię, a zupełnie inne kiedy zainwestujemy w nowoczesną z termostatem. To samo tyczy się także zmywarek, pralek, itd.

RolandB
07-10-2004, 13:03
najtansze co moze byc - stal z jakiejs starej cysterny ... w przyszlym roku ma byc kanaliza ... 5,5 m3

Funia
07-10-2004, 13:24
U nas będzie murowane.

Myśleliśmy o plastiku, ale odradził nam nasz Pan Zenek, który opowiadał jak komuś przez wysokie wody gruntowe wypłynęło po kolejnym opróżnieniu. Wsatli rano i mieli po deszczu niespodziankę w ogrodzie. U nas niby wysokich wód gruntowych nie ma ale i tak wolimy beton.

Pozdrawaiam

Jan_Ost
08-10-2004, 10:24
U nas będzie murowane.

Myśleliśmy o plastiku, ale odradził nam nasz Pan Zenek, który opowiadał jak komuś przez wysokie wody gruntowe wypłynęło po kolejnym opróżnieniu. Wsatli rano i mieli po deszczu niespodziankę w ogrodzie. U nas niby wysokich wód gruntowych nie ma ale i tak wolimy beton.

Pozdrawaiam

U mnie bylo dokladnie tak samo, widzialem kiedys na wlasne oczy jak cos takiego sie "wynurzylo" spod ziemi.
Widok przypominajacy KONIEC SWIATA! :lol: :o :lol:

Pozdro

Maluszek
08-10-2004, 10:29
My mamy szambo betonowe 12 m3: dwie komory po 6 m3.

oczyszczalnia
16-11-2004, 08:29
Witam.
Ja nie oddałem swojego głosu w ankiecie ponieważ uważam że należy iść do przodu z technologią jaka nas otacza.
Mimo że mamy w ofercie szamba polietylenowe(monolit) 100% szczelne, to i tak proponuję przydomową 3-komorową oczyszczalnię ścieków-oczywiście Polietylenową! Żadnych żywic epoksydowych, a betonowe to dla tych którzy nie chcą wywozić szamba tylko się truć własnymi ściekami.
Betonowe i tak wcześniej czy póżniej się rozszczelni!

Pozdrawiam Robert.

Lawy
16-11-2004, 16:53
Decyzja jeszcze przede mną, więc mam czas. Ale raczej pójdę tropem teścia (przyszłego) i strzelę plastik. Żałuję tylko że wymiary działki nie pozwalają mi na POŚ'a. :x

emilus18
29-06-2010, 19:56
Odgrzebuję temat :)

Mam zamówione stalowe. Ma być 5,5m3. Niestety okazało się że z montażem ma mnie wynieść 7300!! Masakra jakaś! Nie wiem czy to odkręcić i zamówić zwykłe betonowe albo poszukać tańszego...