PDA

Zobacz pełną wersję : wymiennic CWU przy piecu na eko groszek



amryta
05-06-2009, 13:58
Jakiej pojemności, firmy i rodzaj macie wymienniki do wody ciepłej przy picach na
ekogroszek -przy planowanej ilości osób 4. I

k_m
05-06-2009, 15:42
czy chodzi o wymiennik,czy o zasobnik c.w.u?

amryta23
05-06-2009, 19:36
dokładnie tak

daggulka
05-06-2009, 19:58
no przecież napisała "wymiennik" :roll:

u mnie - 300l

andrzej100
06-06-2009, 08:18
A ja dalej nie rozumiem, o ktory chodzi, choc pewnie o zasobnik. ja mam wymiennik z ktorego jest zasilanie grzania zasobnika :)

Typowy jest ok 120l dla 4osobowej rodziny- no i taki mam. Wystarcza.
Hmm, 300litrow, ale chyba jakies solary do tego?

daggulka
06-06-2009, 09:41
zasobnik jest przy piecu - to coś do czego wsypujesz ekogroszek (u mnie 120kg)

wymiennik CWU to jest ...hm... bojler do wody :wink:
u mnie 300l ... znajomy hydraulik-instalator zaproponował twierdząc , że będę zadowolona - ja sie zgodziłam nie namyslając sie długo , potem byłam wściekła na czym swiat stoi że w cholerę za duży .... a teraz dziękuje mu , że za mnie pomyslał, bo nadejszła chwila , gdzie jest ciepło- piec na CO wyłączony , i :

-możnaby palić dalej ekogroszkiem tylko na CWU i duzo by to nie wyszło kosztowo, bo wychodzi 120kg na 1,5 miesiąca , ale

-drewna po budowie mamy mnóóóóóóstwo (jak pewnie każdy) .... przeca se ogniska na środku nie zrobie ... trza spalić w piecu :wink: .... więc raz na 2 dni małz z własnej dobrowolnej nieprzymuszonej woli idzie do kotłowni , zakłada ruszt zapasowy do naszej krowy na ekogroch , rozpala w piecu , nagrzewa wodę w wymienniku do 60st , co zajmuje mu niecałą godzinę ... i mamy ciepłą wodę dla całej rodziny przez 2 dni :D ... przy okazji w pogodę jak teraz nagrzewa trochę dom puszczając conieco na CO coby żonka czyli ja ciepło miała w nózki od podłogówek :wink: :lol:

i tyle :wink: :D

amryta23
06-06-2009, 19:33
kurcze ale mam zamotane, a ja mysłam , że 100 l starczy, tez mam teraz duzo drewna po budowie, a zamówilismy sobie piec na ekogroszek i miał

Martinezio
07-06-2009, 12:36
My też zainwestowaliśmy w zbiornik CWU na 300l :) Przyczyna prozaiczna - ja lubię sobie robić długie i gorące przysznice :lol:
Dlatego mały zbiornik byłby dla naszej familii błędem, bo po mojej wizycie w łazience rodzinka musiała by czekać na ciepłą wodę, aż ją kocioł zagrzeje, przez co kocioł musiałby chodzić praktycznie non stop na full power ;)
BTW. też mamy kocioł na groch z rusztem awaryjnym. Dodatkow kupujemy grzałkę elektryczną (3,3kW), aby móc grzać awaryjnie, gdy np. kociołek wysiądzie, lub węgla i drzewa zabraknie :> Ponadto zbiornik CWU ma dwie wężownice i jest gotowy na alternatywne źródło ciepła, np jakąś PC lub solary...

Oczywiście całość wychodzi strasznie drogo (za uzbrojenie kotłowni wyjdzie pewnie >20 tys zł), ale to cena, którą IMO warto zapłacić za komfort :)

neokowal2
07-06-2009, 18:47
kurcze ale mam zamotane, a ja mysłam , że 100 l starczy, tez mam teraz duzo drewna po budowie, a zamówilismy sobie piec na ekogroszek i miał
Jeśli masz mieć kocioł na paliwo stałe z podajnikiem, to aby maksymalnie wydłużyć jego żywotność powinno się w nim palić non stop przez cały rok. Jeśli ma się palić non stop to zbędny jest duży zbiornik na c.w.u. Przykładowo: zbiornik o pojemności 100 litrów płaszczowy ma moc około 15 kW i wydajność około 350 litrów na godzinę, wody o temp. 45 st., a więc działa niemal jak przepływowy podgrzewacz wody. Jeśli kocioł też dysponuje taką mocą to inwestowanie w większy zbiornik jest bez sensu. Wystarczy tylko ustawić sterownik kotła na priorytet bojlera i temp. kotła w priorytecie bojlera na około 70 st. Sam mam takie rozwiązanie, c.w.u dla 4 osób i nigdy nie zabrakło ciepłej wody. Nie ważna jest więc pojemność zbiornika, a odpowiednia moc grzewcza płaszcza w zbiorniku i moc kotła.
Co do spalenia drewna po budowie to większość kotłów z podajnikiem ma palenisko tzw. awaryjne na którym można to spalić.

andrzej100
08-06-2009, 15:54
zasobnik jest przy piecu - to coś do czego wsypujesz ekogroszek (u mnie 120kg)

wymiennik CWU to jest ...hm... bojler do wody :wink:
u mnie 300l ... znajomy hydraulik-instalator zaproponował twierdząc , że będę zadowolona - ja sie zgodziłam nie namyslając sie długo , potem byłam wściekła na czym swiat stoi że w cholerę za duży .... a teraz dziękuje mu , że za mnie pomyslał, bo nadejszła chwila , gdzie jest ciepło- piec na CO wyłączony , i :

-możnaby palić dalej ekogroszkiem tylko na CWU i duzo by to nie wyszło kosztowo, bo wychodzi 120kg na 1,5 miesiąca , ale

-drewna po budowie mamy mnóóóóóóstwo (jak pewnie każdy) .... przeca se ogniska na środku nie zrobie ... trza spalić w piecu :wink: .... więc raz na 2 dni małz z własnej dobrowolnej nieprzymuszonej woli idzie do kotłowni , zakłada ruszt zapasowy do naszej krowy na ekogroch , rozpala w piecu , nagrzewa wodę w wymienniku do 60st , co zajmuje mu niecałą godzinę ... i mamy ciepłą wodę dla całej rodziny przez 2 dni :D ... przy okazji w pogodę jak teraz nagrzewa trochę dom puszczając conieco na CO coby żonka czyli ja ciepło miała w nózki od podłogówek :wink: :lol:

i tyle :wink: :D

No to doszlismy do porozumienia z ta literowka :)
Tez palimy wreszcie to cale drewno z budowyi kopci mi na tym ruszcie w piecu na ekogroszek, Spalanie jest nieciekawe, sadza na sciankach... Zwiekszalem moc dmuchawy na max, ale caly czas cos nie tak. Jak w zimie byl ekogroszek to spalanie swietne, ekonomiczne, same superlatywy. pewnie cos z ustawieniami?
CWU grzeje z butli na propan (kupilem w swoim czsie kondensata, ale wyleczylem sie po pierwszej zimie z grzania nim), wiec 120 jest ok.

zbigmor
09-06-2009, 07:37
wymiennik CWU to jest ...hm... bojler do wody :wink:


Jak widać już doszliście co autor miał na myśli choć wymiannik z boilerem za wiele wspólnego nie ma.
Dla wyjaśnienia:
Boiler to urządzenie do podgrzewania wody (za pomocą grzałki, wężownicy lub innego źródła),
wymiennik to urządzenie do przekazania ciepła do innego układu ( najczęściej z wody do wody).
To tak z grubsza.
Swoją drogą zawsze byłem pełen podziwu jak dwie kobiety dogadują się mówiąc o jednej rzeczy, a mając na myśli inną. :D Obie.

neokowal2
09-06-2009, 08:23
wymiennik CWU to jest ...hm... bojler do wody :wink:


Jak widać już doszliście co autor miał na myśli choć wymiannik z boilerem za wiele wspólnego nie ma.
Dla wyjaśnienia:
Boiler to urządzenie do podgrzewania wody (za pomocą grzałki, wężownicy lub innego źródła),
wymiennik to urządzenie do przekazania ciepła do innego układu ( najczęściej z wody do wody).
To tak z grubsza.
Swoją drogą zawsze byłem pełen podziwu jak dwie kobiety dogadują się mówiąc o jednej rzeczy, a mając na myśli inną. :D Obie.
Wejdź sobie na dowolną stronę internetowego sklepu i nie znajdziesz w ofercie bojlera, są tylko wymienniki c.w.u. Czasami tylko w nawiasie pisze bojler. Poza tym bojler bez grzałki elektrycznej, idealnie pasuje do twojej definicji wymiennika.

zbigmor
09-06-2009, 08:55
wymiennik CWU to jest ...hm... bojler do wody :wink:


Jak widać już doszliście co autor miał na myśli choć wymiannik z boilerem za wiele wspólnego nie ma.
Dla wyjaśnienia:
Boiler to urządzenie do podgrzewania wody (za pomocą grzałki, wężownicy lub innego źródła),
wymiennik to urządzenie do przekazania ciepła do innego układu ( najczęściej z wody do wody).
To tak z grubsza.
Swoją drogą zawsze byłem pełen podziwu jak dwie kobiety dogadują się mówiąc o jednej rzeczy, a mając na myśli inną. :D Obie.
Wejdź sobie na dowolną stronę internetowego sklepu i nie znajdziesz w ofercie bojlera, są tylko wymienniki c.w.u. Czasami tylko w nawiasie pisze bojler. Poza tym bojler bez grzałki elektrycznej, idealnie pasuje do twojej definicji wymiennika.

Bo taki boiler z wężownicą jest też wymiennikiem ciepła. Typowy wymiennik ciepła to jednak coś innego. Zbiornik z grzałką nie sposób nazwać wymiennikiem ciepła tylko boilerem lub ogrzewaczem wody.