PDA

Zobacz pełną wersję : Wyrzynarka... Pilarka... Krajzega...? Co kupić...?



mr6319
05-06-2009, 14:08
Wyrzynarka... Pilarka... Krajzega...? Co kupić...?
Na budowie i juz po napewno się taki sprzęt przyda. Niestety nie wiem na co się zdecydować. Wszystkie wyżej wymienione narzędzia służą do cięcia. Problem w tym co: najczęściej się przyda i co: z powodzeniem zastąpi coś innego? Co polecacie w rozsądnych cenach...(do 500zł)?

zbigmor
05-06-2009, 14:12
Wyrzynarka... Pilarka... Krajzega...? Co kupić...?
Na budowie i juz po napewno się taki sprzęt przyda. Niestety nie wiem na co się zdecydować. Wszystkie wyżej wymienione narzędzia służą do cięcia. Problem w tym co: najczęściej się przyda i co: z powodzeniem zastąpi coś innego? Co polecacie w rozsądnych cenach...(do 500zł)?


A co konkretnie chcesz tym ciąć i ile wydać?
Krajzega to najbardzie j uniwersalny sprzęt, ale potrzebuje miejsca i jest dość niebezpieczny.
Wyrzynarka ma dość daleki obszar zastosowania niż krajzega.
Pilarka również.
Dopisałbym do listy Piłę tarczową ręczną.

mr6319
05-06-2009, 14:19
Jak to na budowie. Zawsze coś drewnianego trzeba będzie ciąć. Nie biorę oczywiście pod uwagę cięcia krokwi czy podobnych dość grubych drewniuszczków. Jak nie jakieś panele czy deska i klepka przy wykończeniu to jakaś deska przy dachowaniu itp., itd.
PS. Piła tarczowa ręczna to chyba właśnie pilarka... Tak mi się wydaje...

zbigmor
05-06-2009, 14:30
Jak to na budowie. Zawsze coś drewnianego trzeba będzie ciąć. Nie biorę oczywiście pod uwagę cięcia krokwi czy podobnych dość grubych drewniuszczków. Jak nie jakieś panele czy deska i klepka przy wykończeniu to jakaś deska przy dachowaniu itp., itd.
PS. Piła tarczowa ręczna to chyba właśnie pilarka... Tak mi się wydaje...

Niestety nie ma jasnych definicji, ale jeśli dla Ciebie ręczna piła tarczowa to pilarka to do takich zastosowań będzie to właściwy wybór. Jedna rada. Nie kupuj no-name. W tych urządzeniach dość istotna jest sztywność stołu prowadzącego i prowadnicy jeśli się chce uciąć po prostej.

Martinezio
05-06-2009, 14:48
Krajzega - nadaje się do cięcia prostoliniowo dużych ilości drewna. Ma dużą moc z założenia, oraz niestety duże gabaryty, przez co jest kłopotliwa w obejściu - stare piły stołowe nie posiadały zabezpieczenia i były przez to b. niebezpieczne. Nowe piły mają osłony na tarcze, ale oczywiście też trzeba uważać, co się podstawia do cięcia :> Z resztą jak przy wszystkim, co może uciachać...

Pilarka - nadaje się do cięcia mniejszych ilości prostoliniowo. Jej gabaryty pozwalają na operowanie z ręki, co przekłada się na szybkość i względną jakość cięcia (brak solidnego podparcia powoduje, że nigdy nie utnie się idealnie - zawsze ten milimetr, dwa jest odchyłki)

Wyrzynarka - cięcie praktycznie wszystkiego, co ma w sobie składniki celulozowe oraz plastików. Można ciąć nie tylko prostoliniowo - również łuki.
Jednak jej moc oraz długości brzeszczotów praktycznie dyskwalifikują ją przy cięciu materiałów grubszych, niż 3cm, czyli więcej jak calówki tym raczej nie przetniesz. Jakość cięcia pozostawia dużo do życzenia, zwłaszcza przy zastosowaniu brzeszczotów wątpliwej jakości ;)

Choose Your destiny...

manieq82
05-06-2009, 15:03
ja mam krajzegę , wyrzynarkę piłę łańcuchową elektryczną i pilarkę ręczną
na razie na budowie najwięcej łańcuchówki - i pilarki ręcznej - ogrodzenie, jakieś szalunki, przymiarki do wybicia podłogi na strychu i takie tam
wyrzynarka raczej przy wykończeniówce - wykończysz się jak będziesz ciał calówki - panele i inne takie owszem
piła stołowa - na razie zrobiłem w starym domu całą kuchnie i kilka innych mebelków - obecnie chlastam pleksę na rekuperator

jak widzisz wszystkiego się da użyć, i czasami zastąpić ciężko
wypadkowa między ceną a zastosowaniem chyba trafi w pilarkę ręczną - nawet te tanie są w porządku - piłka tylko byle dobra

05-06-2009, 15:36
ja mam krajzegę , wyrzynarkę piłę łańcuchową elektryczną i pilarkę ręczną
podobnie z tym ze mam zamiast krajzegi - cyrkularke
kazdy sprzęt ma inne zastosowanie
najbardziej uniwersalna jest jednak piła stołowa

manieq82
05-06-2009, 16:00
a czym się różni cyrkularka od krajzegi
bo google wyrzuca jakby te same przedmioty :roll:

labas1
05-06-2009, 16:23
a czym się różni cyrkularka od krajzegi
bo google wyrzuca jakby te same przedmioty :roll:

Tym, czym krajzega od pilarki stołowej. :wink:

manieq82
05-06-2009, 21:50
nie wiedziałem że to regionalna nazwa :lol:
nom