Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : przełącznik roletowy bez "strzałek"



sql
05-06-2009, 22:45
witam,
czy ktoś spotkał może coś takiego?
problem jest następujący:
w domku będę miał kilka świateł wyłączanych "schodowo", ale z kilku punktów.
przekaźnik bistabilny i wszystko gra, problem z tym, że np. w salonie główny żyrandol będzie dwudzielny, a więc potrzeba włączników "dzwonkowych", tylko także dwuprzyciskowych,
widziałem coś takiego jak włączniki roletowe - pasują idealnie, pomijając fakt, że mają namalowane na klawiszach strzałki, co w przypadku światła średnio ma sens, a nie chcę tego ścierać/malować/zaklejać.
czy ktoś z Was spotkał się z włącznikiem dwuprzyciskowym, który działa jak dzwonek (oba przyciski można wcisnąć osobno i oba po wciśnięciu wracają do jednej pozycji),
byłbym wdzięczny na namiary.

garbus2
06-06-2009, 09:37
kup przełącznik roletowy i zwykły włącznik dwudzielny i podmień klawisze - chyba najprostsze rozwiązanie....

civic9
06-06-2009, 10:36
ze względu na popularność automatyki domowej, inteligentnych domów itp.
teraz takie przyciski znajdziesz u niemal każdego producenta. to co pamiętam: berker (np. tania polska seria B.kwadrat, droższe niemieckie), hager polo, kontakt simon (nie które serie). ale prawie każdy kto ma osprzęt modułowy będzie miał coś takiego.
sprzedawane pod różnymi nazwami, więc trzeba się dobrze zorientować, pomęczyć sprzedawcę albo producenta. przyciski w systemach modułowych często się kupuje osobno - więc można kupić ze strzałkami lub bez.

Marcin_Pe
06-06-2009, 11:35
sql - czy mógłbyś podać producenta i typ tego przełącznika? z tego co się zorientowałem podwójne przełączniki dzwonkowe ( roletowe ) mają zabezpieczenia przed wciśnięciem obu przycisków-kierunków na raz - elektryczne i mechaniczne (tak podają). Chociaż w sumie - czy to by przeszkadzało przy przekaźnikach?

pozdr

civic9
06-06-2009, 12:48
sql - czy mógłbyś podać producenta i typ tego przełącznika? z tego co się zorientowałem podwójne przełączniki dzwonkowe ( roletowe ) mają zabezpieczenia przed wciśnięciem obu przycisków-kierunków na raz - elektryczne i mechaniczne (tak podają). Chociaż w sumie - czy to by przeszkadzało przy przekaźnikach?


mam takich kilkadziesiąt w domu (berker b.kwadrat).
nie przeszkadza poza tym, że nie można zrobić funkcji która jest uruchamiana naciśnięciem dwóch przycisków na raz (inne niż uruchamiane każdym z osobna) - jeżeli ktoś ma takie wyszukane potrzeby :)

lee28
06-06-2009, 16:56
Ja mam wszystko na przekaźnikach bistabilnych i w sklepie elektrycznym najpierw kupowałem sam mechanizm wyłacznika, montowałem ,a potem na koniec jak już żona zdecydowała o kolorach to kupowałem ramki i kliki w odpowiednich kolorach mam wyłaczniki z serii "simon". Także spokojnie możesz takie dostać, popytaj w sklepach elektrycznych.

sql
07-06-2009, 12:37
dzięki wszystkim - przyznam się uczciwie, że poszedłem po linii najmniejszego oporu i odwiedziłem obi + leroj :(,
faktycznie, o podmianie przycisku w ogóle nie pomyślałem - to by zdecydowanie załatwiło sprawę :),


sql - czy mógłbyś podać producenta i typ tego przełącznika? z tego co się zorientowałem podwójne przełączniki dzwonkowe ( roletowe ) mają zabezpieczenia przed wciśnięciem obu przycisków-kierunków na raz - elektryczne i mechaniczne (tak podają). Chociaż w sumie - czy to by przeszkadzało przy przekaźnikach?
mówisz o psztyczku, czy przekaźniku?
ani jednego, ani drugiego jeszcze nie mam - we wtorek wchodzi mi elektryk :),
przekaźniki oglądałem na stronie f&f - mają dużo rodzajów, ale faktycznie muszę zapytać o to jednoczesne wciśnięcie obu klawiszy na raz,

w ogóle, to tak sobie myślę, żeby część oświetlenia + rolety zrobić na pilota,
najpierw chciałem po prostu kupić rolety z silniczkami i RC, ale tak się zastanawiam, czy nie lepiej będzie kupić jednej moduł RC, schować go w rozdzielni i podpiąć do niego przekaźniki od rolet i oświetlenia,
to na razie taki radosny pomysł, jutro pogadam z elektrykiem, to będę wiedział z czym to się je :),

widziałem trochę automatyki Beckera i był tam pilot 24 kanały - wystarczyło by z naddatkiem,