PDA

Zobacz pełną wersję : Kiedy mogę bezpiecznie przesadzić Świerki Srebrzyste?



cooler1979
06-06-2009, 07:54
Mam na działce dwa świerki srebrzyste posadzone dawno temu jeszcze przez moich rodziców. Widzę jednak że są jakieś takie "bidne" są za blisko ogrodzenia i chciałbym je przesadzić w inne miejsce , gdzie będą mogły pooddychać. Czy ta pora roku jest odpowiednia (obydwa mają po 2 m ) jakie macie rady dot. przesadzenia?

Mirek_Lewandowski
06-06-2009, 16:02
Przełom VIII-IX.

Yeti
07-06-2009, 03:40
Jeśli nie musisz tych świerków przesadzić "nagle" i masz ochotę poświęcić im nieco więcej uwagi, aby nie odczuły przesadzania zbyt boleśnie :wink: , to przygotuj je trochę do tej przeprowadzki.
Natnij ziemię wokół świerka, wbijając pionowo szpadel po okręgu o średnicy nieco mniejszej niż średnica okręgu wyznaczonego przez dolne gałęzie świerka - w ok. 2/3 odległości od pnia (mam nadzieję, że da się to zrozumieć :wink: :D ). Chodzi o to, żeby skracając korzenie zmusić drzewo do wykształcenia gęściejszego systemu korzeniowego w pobliżu pnia, a więc w obszarze ziemi którą przeniesiesz razem z przesadzanym drzewkiem.
Możesz to zrobić jeszcze teraz.
Przez okres wegetacji świerk rozbuduje system korzeniowy i późną jesienią będzie gotów do przesadzenia.
Bezpiecznie przesadzać można właśnie poza okresem wegetacji czyli późną jesienią lub wczesną wiosną.
Nie zapomnij o podlewaniu tych drzewek po przeniesieniu ich w nowe miejsce. Szczególnie ważne będzie to w pierwszym roku po przesadzeniu - uszkodzone korzenie mogą mieć trudności z zapewnieniem roślinie pobrania wystarczającej ilości wody w gorące dni lata.

Mirek_Lewandowski
07-06-2009, 14:00
Bezpiecznie przesadzać można właśnie poza okresem wegetacji czyli późną jesienią lub wczesną wiosną.


2 x NIE :D
Nie późną jesienią, tylko jak pisałem wyżej..
Nie wczesną wiosną, tylko jak "zapuka" pąk szczytowy.....

Yeti
08-06-2009, 09:30
Ja to bym nawet powiedział, że 3x NIE :wink: :lol:
...bo tak naprawdę, to również nie powinno się nacinać ziemi, a raczej wykopać rowek wypełniony dobrą ziemią.
Wszystko to uproszczenia, bo te dwu metrowe świerki przyjmą się już nawet przy odrobinie naszej uwagi i staranności (zazwyczaj :wink: )
Ale, żeby było już zupełnie fachowo to odsyłam do znacznie bardziej wyczerpującego opracowania w Poradniku Ogrodniczym (http://poradnikogrodniczy.pl/przesadzanie-sadzenie-drzew.php) :wink:

cooler1979
08-06-2009, 13:46
Ok dzięki za odpowiedzi . Czekam do września :)

cooler1979
22-10-2009, 07:25
Miał być świerk , jest jodełka a to moje dzieło http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5b6f50d5b7d8ec38.html

ArtiP
22-10-2009, 09:20
a ja wam opowiem troche zabawną chistorię, ok 3 lat temu zima była łagldna i w styczniu pojechaliśmy do szkółki pooglądać iglaki i może kupić jakiegoś dużego świerka. Wpadł nam w oko świerk wielkości ok 1,7 bo był najbardziej srebrny ze wszystkich. Zapytełem właściciela szkółki ile kosztuje i ile czsu zajmie mu wykopywanie bo muszę jechać po kasę do bankomatu. Właściciel odpowiedziła że ok 5 sekund. Zdziwiłem się ale pojechałem po kasę. Po powrocie świerk był już zapakowany czyli korzenie zapakowane w folię. Zapłaciłem za świerka i przywiozłem go do domu po rozpakowaniu zobaczyłem gołe korzenie bez ziemi i przy okazji obdziabane siekierą. zacząlłem sie śmiać z żoną że żeczywiście zajeło gościowi wykopanie 5 sekund. Bez cienia nadzieji że świerk się przyjmie wkopaliśmy go w miejsce gdzie miał rosnąć podlewając go mniejwięcej co tydzień, a tu o dziwo na wiosnę puścił w tym roku już przyrosty ok 15 cm.

Wniosek z tego taki że świerki srbne przyjmują się jak chwast chyba że miałem dużo szczęścia. Taka sama sytuacjia była z świerkiem serbskim i do tej pory jest to jden z ładniejszych świerków u mnie puszczając w tym roku przyrosty ponad pół metrowe

Pozdrawiam.

ArtiP
22-10-2009, 09:21
soryy za ortoografię :P