PDA

Zobacz pełną wersję : ciepło od kominka



m_arcin
08-12-2003, 06:21
właśnie zabierają mi się za kominek !!! nareszcie coś będzie widać
Mam małe pytanko:
Jak długa może być rura doprowadzająca ciepłe powietrze z kominka do pokoju ? I jaki musi być jej przekrój? (bez wentylatora)
pozdrawiam

marcin

Carl
08-12-2003, 07:36
Zakładam, że chodzi Ci o rury w poziomie (?). Jeśli inaczej, to mnie popraw.
Jak rozpoznawałem rynek kominkowy, to pytałem również i o to. Odpowiedzi były różne. Wiadomo, że im bliżej tym lepiej. Większość sprzedawców i monterów mówiła, że do 2 m nie ma problemu. Powyżej... na moje ryzyko.
Niestety w praktyce tego nie sprawdziłem - a szkoda, bo chciałem poprowadzić 4 m :wink:
Co do przekroju - standardem jest fi 125 - w zupełności wystarczy.

am
08-12-2003, 08:53
Ja mam najdłuższy odcinek ok 10 m w poziomie - dmucha aż milo, fi 125, grawitacja

08-12-2003, 09:17
Ja mam najdłuższy odcinek ok 10 m w poziomie - dmucha aż milo, fi 125, grawitacja

:o :o :o
Jeszem w głębokim szoku
A rury masz pod stropem, czy nad i zejście przez strop w pokojach?

08-12-2003, 09:32
dzięki wszystkim

Jedno pytanko do am:
Te rury idą naprawdę poziomo czy po lekkim skosie ?
Bo mój gość od kominka powiedział że 3m to max i to bez gwarancji.
Z termodynamiki wiem że gdzieś to powietrze musi się wydostawać (ciepłe), wystarczy tylko dobrać odpowiednie przekrój otworów wylotowych aby skompensować ciśnienia.
Tak ja to widzę
Ale czy to się sprawdzi

Proszę o odpowiedzi

marcin

PAJONK
08-12-2003, 09:45
a ja mam pytanko : czy rozwiązanie takie : pionowa rura fi 150 o długości około 6,5 metra, potem trójnik i do końców trójnika jeszcze po jednym trójniku ( tak żeby były cztery rury) następnie rozprowadzernie w poziomie ( na nieogrzewanym stryszku) po około 4 metry ( też rurą fi 150) - czywiście rura ocieplona ( 250 stopni C ) - CZY TO BĘDZIE DZIAŁAŁO ?? - proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam

m_arcin
08-12-2003, 09:50
Coś mnie wcześniej nie zalogowało ten gość to ja.
Dzięki Carl.
Oczywiście chodzi o rury w poziomie (niestety).

PAJONK
08-12-2003, 10:06
Czy ktoś udzieli mi rady czy to będzie działało ??

ArtMedia
08-12-2003, 10:23
Witam.

U nas jest prawie 5m. w poziomie na poddaszu i schodzi przez ocieplenie do pokoju przez sufit, ok. 20cm w dół. Dmucha bardzo dobrze, grawitacyjnie.

Sebastian

PAJONK
08-12-2003, 10:25
a jaka średnica rur ?? bo ja myślałem żeby dać fi 150

am
08-12-2003, 10:37
Szczegóły (i zdjęcia) znajdziecie w moim dzienniku budowy.
Rury idą poziomo.
Dokładnie system wyglada w ten sposób:
Kominek - na kominku taki płaszcz z blachy (tzw dystrybutor gorącego powietrza), na górze tego płaszcza są otwory na rury spiro. U mnie jest w sumie 5 rurek. Wszystkie rurki idą na poddasze, następnie na podaszu są położone na podłodze w nieocieplonej części poddasza (oczywiscie rurki ocieplone, dodatkowo okręcone wełną i obite taką "rynienką" drewnianą).
Długości rurek:
1. najkrótsza - do pokoju na poddaszu sąsiadującego z kominem - długość w poziomie ok 0,5 m. Rurka dochodzi do ściany na poziomie podłogi - na końcu anemostat - praktycznie cały czas zamkniety - i tak jest ciepło od komina.
2. dłuższa - do sypialni na górze - długość odcinka poziomego ok 8 m. kratka na poziomie podłogi
3. najdłuższa i zakręca w poziomie - długość odcinka poziomego ok 10-11m. przechodzi przez ścianę w łazience, pod wanną (tam trochę zakręca) do drugiego pokoju. Kratka na poziomie podłogi
4. Długość w poziomie ok 8m ale ..zakręca do dołu - doprowadzenie powietrza do sypialni na parterze. Powietrze z kratki też dmucha ale nie tak mocno jak pozostałe. Ogrzewa pomieszczenie ale nie tak efektywnie jak na poddaszu. Mimo to działa.
5. - Zapasowa - do ewentualnego wykorzystania w przyszłości - doprowadzenie powietrza do jadalni - po przejściu przez strop rurka jest zaślepiona.

Działa na tyle dobrze, że jak dobrze rozpalę, to muszę zakręcać trochę kratki na poddaszu bo jest za ciepło.

Nie jestem pewein, czy pomysł z trójnikiem na odcinku poziomym rury jest dobry. U mnie rolę takiego "trójnika" spełnia ta blacha nad kominkiem, ale dalej to już idzie oddzielnymi rurkami - odcinek pionowy tej instalacji tworzy na tyle duży ciąg i ciśnienie, że dalej już nie ma siły - dmucha.
Jak przyłożę rękę do kratki pod kominkiem, to czuję jak zasysa powietrze z salonu.

Carl
08-12-2003, 10:47
am - wychodzi na to, że Twoją "turbinką" jest dystrybutor na kominku + pionowe odcinki rur... coś w tym jest...

m_arcin
08-12-2003, 11:33
Carl masz rację
Powietrze dostaje "spida" w pionowych rurach.
Ale co zrobic jeśli jest tylko parter, bez możliwości wyciągnięcia takich pionów?
Tylko czopuch w którym są wloty i wyjście na poziomie komory dekompresyjnej.

I jeszcze jedno wyloty powietrza w pokoju umieszczacie w suficie czy w ścianie ?

marcin

Carl
08-12-2003, 11:50
Ale co zrobic jeśli jest tylko parter, bez możliwości wyciągnięcia takich pionów?
Co zrobić.. próbować bez pionów.
Ja stwierdziłem tak - co to szkodzi, zrobić.. jeśli okaże się, że ciepełko nie wędruje należycie, to się rozmontuje i np. założy turbinkę :)



I jeszcze jedno wyloty powietrza w pokoju umieszczacie w suficie czy w ścianie ?
To wszystko zależy którędy pociągniesz rury. Jeśli pod stropem, to oczywiście wyjścia w ścianie, jeśli nad stropem, to pozostaje tylko przez strop. Gdzieś czytałem, że najlepiej jest zrobić wyjście w suficie odległości 1-1.5 m od okna. Oczywiście tyczyło się to instalacji DGP z turbinką.

Tomasz M.
08-12-2003, 12:27
Mam pytanie do praktyków: czy rury którymi powietrze idzie pod sufitem, w ścianie czy po po podłodze nie nagrzewają się mocno? Spodziewam się, że powinny być izolowane wełną, ale czy to wystarcza? U mnie musiałyby iść parę metrów pod podłogą w hallu na poddaszu i jak dam na podłogę deski czy coś podobnego do drewna, czy nie będzie nieklawo? Albo gdybym puścił pod sufitem w salonie i zamaskował g-k, czy po paru miesiącach nie będę miał pięknej smugi z osadzającego się kurzu na suficie?

PAJONK
08-12-2003, 12:35
do m_arcin : wprawdzie w pionowych rurach powietrze dostaje spida - a jeśli będę miał tylko jedną pionową rurę, a następnie rozdzielenie na cztery ?? - będzie działało ??

m_arcin
08-12-2003, 13:24
może i tak ale cztery razy gorzej he he Ja bym nie ryzykował, chyba że suma średnic po trójniku będzie taka jak pionu, ale to tylko gdybanie, ja dałbym każdą osobno a i tak będzie trzeba wyregulować przepływy

pozdrawiam
marcin

PAJONK
08-12-2003, 13:30
a jeśli dam pion fi 150 (jedna rura) a potem dystrybutor ciepłego powietrza i dalej cztery rury do pomieszczeń ??

Carl
09-12-2003, 07:27
a jeśli dam pion fi 150 (jedna rura) a potem dystrybutor ciepłego powietrza i dalej cztery rury do pomieszczeń ??
Nie jestem pewien, czy wiesz co to jest dystrybutor...
Widziałeś fotki am?
Popatrz na http://republika.pl/am2am/kominek5b.jpg
To "oblachowanie" nad kominkiem, to jest właśnie dystrybutor - on musi być na kominku i nie go mozna założyc na poddaszu :roll:
Na poddasze, to jest dobra turbina, ale to juz nie będzie grawitacyjnie. No i oczywiście o 1200 PLN drożej :lol:

m_arcin
09-12-2003, 08:04
Do Pajonek

Na twoim miejscu nie kombinował bym z rozdzielaczami, trójnikami itp.
Z czopucha (o ile nie zrobisz blaszanego dystrybutora, ja nie robię) pociągnij rurydo góry i każdą doprowadź tam gdzi ma być wylot zaopatrzony w "aerostat" (chyba tak to się pisze).
Mniej kombinacji = mniej problemów

pozdrawiam
marcin

Carl
09-12-2003, 08:30
Popieram, to co powyżej napisał Marcin.
No może poza "areostarem" :D , to ma być anemostat.

Co do instalacji kominkowych - polecam stronę Darco - ściągnij katalog, albo zamów bezpłatny, to Ci ptrzyślą.
http://www.darco.com.pl/index.php

Pozdrawiam
Carl

garo
09-12-2003, 08:54
A co myślicie o przewodach o przekroju prostokątnym 15x5 , u mnie można zastosować tylko takie. Czy może ktoś takie zainstalował? Jak ze skutecznością???

Carl
09-12-2003, 08:57
A co myślicie o przewodach o przekroju prostokątnym 15x5
Tylko z teorii - dobre do doprowadzenia powietrza do kominka 8)
W praktyce - nie wiem, ale ja bym w to nie wchodził.

garo
09-12-2003, 09:01
A gdyby to wspomóc turbiną??
:-?

m_arcin
09-12-2003, 09:05
Dzięki Carl za poprawienie
Anemostat - wiedziałem że coś ze stst.

pozdrawiam
marcin

Carl
09-12-2003, 09:08
Turbina to co innego - tak bym juz zrobił (gdybym musiał oczywiście) :D
Pamiętaj o dobrej izolacji przewodów!!

Polecam do przeczytania jeszcze jeden wątek:
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=17396

am
09-12-2003, 09:18
Nie mam doświadczeń więc to tylko teoretyzowanie - nie wiem jak bedzie z poziomem hałasu przy prostokatnym kanale i turbinie. Słyszałem, że do turbiny stosuje się specjalne rury spiro właśnie w celu ograniczenia hałasu.

Jeszcze komentarz do tego "dystrybutora ciepłego powoetrza. Nazywa się to tak poważnie, bo producent tak to nazwał i ma oczywiście w tym swój cel. Jest to zwykły kawał blachy, która ułatwia właściwe ukierunkowanie ogrzanego powietrza. Równie dobrze mozna zastosować odpowiednio dobrą ocieploną obudowę nad kominkiem, która pełni tą samą rolę

09-12-2003, 14:57
Właśnie gadałem z gościem od mojego budowanego włąśnie kominka.
Twierdzi, że w czopuchu nie można zainstalować kratek wylotowych regulowanych!!!
Teraz to faktycznie może nie dmuchać rurami grawitacyjnie tak jak twierdził
Czy ktoś coś wie na ten temat

Proszę o pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pozdrawiam

marcin

m_arcin
09-12-2003, 14:59
ten gość wyżej to ja m_arcin tylko z przjęcia zapomniałem się zalogować.
Czy ktoś coś wie na ten temat?

m_arcin
10-12-2003, 09:23
To co?
Nikt nie ma grawitacyjnego rozprowadzenia powietrza z kominka ?
Jeśli macie grawitacyje to jakie macie kratki wywiewow w czopuchu:
regulowaną czy stałą
marcin

Carl
10-12-2003, 10:34
Kominka jeszcze nie mam, ale wiem, że kratka powinna być bez żaluzji.

am
10-12-2003, 11:36
Ja mam stałą - i wydaje mi się, że nie może być regulowana ze wzgledów bezpieczeństwa. U mnie nie ma z tym problemu, ponieważ wszystkie kratki w pokojach są połączone rurą spiro bezpośrednio z komorą wewnątrz tej blachy nad kominkiem, a kratka wywiewowa nad kominkiem w salonie wentyluje kominek i tą blachę od zewnątrz - nie ma tam żadnej rury spiro - kratka jest po prostu na zewnątrz dystrybutora i wykorzystuje dodatkowo ciepło, które nie "leci do góry w spiro"

10-12-2003, 12:30
Do am - nie widzę wszystkich Twoich zdjęć - tylko 2 strony(i tak nie całość) .Dlaczego ? :(

am
10-12-2003, 13:44
Do am - nie widzę wszystkich Twoich zdjęć - tylko 2 strony(i tak nie całość) .Dlaczego ? :(

Nie mam pojęcia :( Przed chwilą sprawdzałem i wszystko działa. Jeżeli korzystasz z mojej stronki to spróbuj bezpośrednio z dziennika budowy na tym forum (pod lasem) - tam też są zdjęcia i linki. Może to chwilowe kłopoty u providera (korzystam z darmowej strony na onecie) :-? :-? :-?

10-12-2003, 13:59
właśnie zabierają mi się za kominek !!! nareszcie coś będzie widać
Mam małe pytanko:
Jak długa może być rura doprowadzająca ciepłe powietrze z kominka do pokoju ? I jaki musi być jej przekrój? (bez wentylatora)
pozdrawiam

marcin
Dlugosc nie ma znaczenia (moze i 8 m) srednica 150 mm (177 cm2) nie mniej. Jezeli kilka rur to suma przekrojow na wylocie 1000 cm2. Mam 4 rury srednicy 100 mm to za malo oczywiscie konieczne 1 lub lepiej 2 otwory bezposrednio nad kominkiem (ja mam 2 po bokach).