PDA

Zobacz pełną wersję : Legalett nie bierze ciepła znad kominka



pik33
08-12-2003, 08:10
Do legalettowców:

jakie macie doświadczenia ze "współpracą z kominkiem"?

Bo ja mam takie, że to nie działa.

To znaczy, mino że agregat dmucha i w kominku się pali, podłoga od tego ciepła się nie robi.

Rozbierałem agregat i wkładałem termometr do tych rur. W rurze powracającej znad kominka było 26 stopni, w pozostałych 18.

Czy ktoś ma jakieś patenty na poprawę tego?

Oprócz Legalettu mam też DGP grawitacyjne na górę - próbowałem zamknąć dgp, niewiele to dało. Tyle że obudowa kominka grzała się niesmowicie bo nic nie odprowadzało stamtąd tej ilości ciepła.

Myślałem o otwarciu obiegu (odkręceniu poziomego kawałka rurki spiro, tego nad wkładem) - ale czy to nie zaszkodzi agregatowi?

Kominek jest już niestety obudowany na amen. Dostęp do środka mam przez dziury, w których będą kratki wylotowe - rurkę spiro być może tamtędy jeszcze wyjmę, ale niewiele więcej zrobić się już da.. :(

Filo
08-12-2003, 19:04
Witam,

Również zrobiłem wyprowadzenie obwodu ponad fundament celem wprowadzenia do komory kominka ale nie wiem czy nie zamknę tego obwodu uprzednio izolując "bypass". Po konsultacjach ze specami od DGP uzyskałem informacje, że możliwość absorbcji ciepła tą metodą jest znikomo mała (co Pik33 potwierdza) a dodatkowymi minusami są: słyszalny przepływ powietrza przez odsłoniętą rurę oraz ryzyko chłodzenia rury w sytuacji kiedy kominek jest zgaszony (chociaż takie ryzyko jest chyba równie pomijalne jak efekt wspomagania Legalettu przez kominek) . Generalnie problem polega na tym, że powierzchnia wymiany ciepła jest za mała, można by ją zwiekszyć przez adaptację jakiegoś istniejącego wymiennika ale tu z koleji powstaje problem zbyt dużych oporów areodynamicznych. Podstawowym problemem jest ograniczenie temp. dopuszczalnej w zamkniętym obwodzie systemu na poziomie kilkudziesięciu stopni - dlatego bezpośrednie wprowadzenie ciepłego powietrza z kominka jest niedopuszczalne !!!
Legalett Polska szykuje się do testowania specjalnego (sterowanego) wymiennika ale temat jest jeszcze nie sprawdzony i dość drogi (cena wkładu) więc tą funkcjonalność systmu Legalett należy traktować z przymrużeniem oka.

pik33
09-12-2003, 10:06
No a ja licząc na ten system nie zrobiłem DGP na parterze. :( No i mam zimno, zwłaszcza w łazience.

Żeby nie to że zamknięta jest już obudowa, zrobiłbym jakieś coś, o większej powierzchni wymiany.

Jak trochę sprzątnę, rozbiorę agregat i poeksperymentuję jeszcze z tym.

pik33
09-12-2003, 10:09
Aha: rura nie szumi w sposób przeszkadzający żyć - słychać lekki szumek i to wszystko. Schładzać nie ma co, ten wymiennik kominkowy jest na powrocie z jednego z obwodów, czyli praktycznie co miała wziąć płyta, to wzięła.

piotr.nowy
10-12-2003, 10:41
Pik piszesz , że masz zimno na parterze. Jak rozumiem dotyczy to sytuacji kiedy wyłączony jest "głowny dawca ciepła" , czyli legallet. W innym wypadku znaczyło by to , że system się nie sprawdza ? No bo to przeciez sama płyta ma dawać ciepełko (rółwnież w łazience).

pik33
10-12-2003, 13:37
Ma. Tylko grzać ją teraz prądem budowlanym po 60 groszy za 1 kWh to po prostu bankructwo. Próbowałem. System ma cholerną bezwładność - podłoga robi się ciepła po dobie pracy agregatu a to kosztuje ponad 50 PLN - nie dam rady póki nie oddam domu do użytku i nie przejdę na normalny prąd dwutaryfowy. Wtedy będę grzał płytę w nocy.

Przyznam jednak że liczyłem na lepszy odbiór ciepła od 16 kW kominka.

Piotr O.
09-07-2004, 21:46
Witajcie!

Przeczytałem ten watek i tak sobie mysle, ze wypada najpierw sprawdzic sam fundament, a potem bawic sie w eksperymenty z polaczeniem go z kominkiem. Nieporozumieniem jest liczenie, ze w lazience bedzie cieplo, gdy tylko grzeje kominek. On jest tylko dokladka do Legalett. Zasada dzialania Legalett polega na kumulowaniu ciepla z grzalek (np. elektrycznych) w fundamencie i oddawaniu go do otoczenia. Jesli ktos liczy, ze bedzie mial ciepla podloge w Legalett (tak jak w ogrzewaniu podlogowym np. kablowym), to sie grubi myli. W Legalett dla przykladu przy podlodze wystarczy 23-24 stopnie, by bylo w domu cieplo (20-21st). Plytki nie sa lodowate, ale tez nie sa wyraznie cieple.
Jak komus nie odpowiada polaczenie Legalett z kominkiem wystarczy wylaczyc czujniki (ja zrobilem w kominku dodatkową kratke ponad komora grzewcza i tam moge wylaczyc czujniki).
Jak zwykle odsylam z pytaniami do Legalett Polska - na strony www lub do Pana Wojtka N., ktory zawsze zyczliwe i fachowo wyjasni zasady wspomagania fundamentu grzewczego z kominkiem.

Po pierwszej zimie (bez kominka) jestem bardzo zadowolony. Srednio miesiecznie oplata za ogrzewanie domu o powierzchni 96m2 uzywajac Legalett wyniosla mnie ok. 280 zł.

Powodzenia.
Piotr O

Maco
30-08-2004, 08:29
Ja też myślałem o zwiększeniu powierzchni rur w obudowie kominka. Gdzieś na allegro widziałem takie cuda za kilkadziesiąyt chyba złotych. Nasadka na rurę komową w formie radiatora...

Tak myślę, że gdyby takim radiatorem połączyć rurę spiro legalettu i komin kominka to wtedy pewnie wymiana ciepła byłaby lepsza.