PDA

Zobacz pełną wersję : Pomozcie- czy jeszcze raz mam placic ZE ?



Emil
08-12-2003, 08:44
Witam,
Pomozcie mi rozwiazac taki problem.
Zamierzam sie na wiosne budowac. Na dzialce znajduje sie szafka "elektryczna", bez licznika, ale prad tam jest ( sprawdzal elektryk)
To łacze bylo doprowadzone przez poprzedniego właściciela dzialki. Mam ksero faktury jaką zapłacił do ZE. Są tam pozycje:
- za rozbudowe sieci elektroen. 12kw
- za wykonanie przyłączy
- za inne niż standardowe elementy rozbudowy sieci
W sumie 2500 PLN.

Teraz ja udałem się do ZE o wydanie warunków przyłączenia. Okazało się, że mam zapłacić za prąd budowlany 854 PLN, za "normalny" jeszcze więcej. Jest to opłata za przyłączenie.
Dodatkowo szafka jest zlokalizowana około 5 m od linii ogrodzenia, a teraz ZE kaze mi ja przenosic do linii ogrodzenia.
Pytanie - czy musze ZE placic jeszcze raz za przyłączenie/
Moze ktos mial podobne doświadczenia. Pozdrawiam.
Emil

RobertOC
08-12-2003, 08:55
Ostatnio kilka razy zmieniały sie przepisy dotyczące warunków przyłącza elektrycznego. Na dzień dzisiejzy o ile dobrze pamiętam to licznik może być umieszczony w ogrodzeniu posesji lub na ścianie budynku. Jeśli poprzedni właściciel miał przyłącze prowizoryczne to mógł mieć licznik 5m od posesji i z tego co wiem to niezależnie od istnienia przyłącza prowizorycznego należy całą procedurę przeprowadzić tak jak dla nowego przyłącza.

Emil
08-12-2003, 12:33
No tak,
Ale dlaczego mam jeszcze raz placic za robotę już wykonaną. Jesli opłata przyłączeniowa oznacza, ze ktoś musi ten kabel do skrzynk i doprowadzic i za to trzeba zaplacic, to czemu placic jeszcze raz, skoro jest to juz zrobione ( przypomne - prad w skrzynce jest)
Chyba, ze oplata przyłączeniowa oznacza co innego
Emil

mieczotronix
08-12-2003, 12:53
u nich 'przyłącznenie do sieci' to coś takiego, jak aktywacja w sieci telefonów komórkowych. To co masz na fakturze to są koszty wybudowania przyłącza. To co oni chcą teraz od ciebie to usankcjonowany prawem harach, który pobierają wszyscy dostawcy mediów na starcie. Taki mają cennik. U mnie było dokładnie to samo, z tym że miałem skrzynkę w ogrodzeniu. I tak musiałem wyskoczyć z 1400 pln za przyłączenie do sieci, czyli za tą ich 'aktywację'.

kores
08-12-2003, 13:31
Witaj EMIL,

Zastanawiam sie, czy twoj poprzednik nie mial wydanych warunkow - jesli tak to najprosciej byloby je przepisac na ciebie. Wowczas musialbys jedynie podpisac umowe na dostrczanie energii i uiscic oplate stosowanie do mocy przylaczeniowej.
Odnosnie zlacza to wydaje mi sie, ze sprawa jest czysta - zazwyczaj zlacza sa na majatku zakladow energetycznych i to oni odpowiadaja za ich stan techniczny no i usytuowanie (odbiorcy sa jedynie wlascicielami zlacz pomiarowych - tych z zamontowanym licznikiem) Ze zlaczami zintegrowanymi bywa roznie...
Napisz dokladnie jakie masz dokumenty to cos wymyslimy.

Pozdr.
(pracownik ZE)

Emil
08-12-2003, 14:13
Witaj Kores,

Dostalem od elektryka 2 dokumenty.
1, Warunki przylaczenia wraz z umowa na prad budowlany 7kw
2. warunki przylaczenia wraz z umowa na prad docelowy 13kw.

Problem polega na tym, iz nie chce teraz przenosic szafki do linii ogrodzenia, bo mam tylko ogrodzenie tymczasowe i to prawdopodobnie w miejscu innym niz docelowe( 1,5 metra wglad dzialki). Gdybym w miejscu planowanego ogrodzenia zrobil teraz szafke, to stanelaby na powiedzmy drodze i boje sie o jej dewastacje etc. Stad moj pomysl na tymczasowy prad budowlany z istniejacej szafki.
Elektryk powiedzial mi, ze to sie da zrobic, a teraz widze w warunkach przylaczenia,ze ma byc "szafka pomiarowa nad zlaczem kablowym przy ulicy w linii ogrodzenia"
POza tym zastanawiam sie jak to jest z ta oplata - jesli najpierw wezme prad budowlany ( 800PLZ oplata przylaczeniowa), to czyzby potem mam placic jeszcze raz za prad docelowy ( 1500 PLN), czy moze tylko roznice?
Reasumujac
Nadal nie wiem co oplata
Nie wiem czy moge wykorzystac istniejaca szafke, przynajmniej na prad budowlany
PS. Jesli jest taka mozliwosc moge przeslac mailem zeskanowany dokunet z warunkami przylaczenia
POzdrawiam
emIL

08-12-2003, 17:20
Mieczotronix dałeś się oskubać jak ślepa kura. Nie wolno pobierać opłaty za przyłącze już istniejące. To jest tylko zmiana abonenta i energetyka ma prawo pobrać opłatę za ponowny montaż licznika. Jak wejdziesz na www.enea.pl to odnajdziesz tam wszystkie opłaty i kary, również te które musi zapłacić Ci energetyka.

mieczotronix
08-12-2003, 17:52
Mieczotronix dałeś się oskubać jak ślepa kura.
Ślepa kura to ja akurat jestem, bo nie siedzę w tych ich papierach tak, jak oni. Zrobią ze mną co zechcą.

Gdyby rzeczywiście mnie oskubali, to na co miałbym się powołać żeby zwrócili mi niesłusznie pobrane pieniądze?

Ja podpisałęm z nimi umowę "o przyłączenie instalacji do sieci elektroenergetycznej" - w tej umowie każą mi zapłacić "opłatę za przyłączenie", wg ich stawek - i to było 1440 zł. Miałem działkę ze skrzynką w płocie, bez licznika, bo przedostatni właściciel rozwiązał umowę.

Wiem, że w gazowni będę miał to samo.

W wodociągach też było podobnie - miałem kranik na działce, ale bez żadnego kwitu. I znowu to samo: gmina 1000 zł -> spółka wodna 2500 za wymianę studzienki na szczelną (czyli haracz), bo jak nie to mi zakręcą wodę i wszystko odeślą do gminy do wyjaśnienia.

To mafia - sam z nią nie wygram - muszę płacić...

pyrka
08-12-2003, 18:24
W ostatnim czasie kilka razy kupowałam mieszkanie lub dom z gotowym przyłączem (nawet ze strasznie starą instalacją) bez licznika i przyznam, że nie przyszłoby mi do głowy występować i podpisywać umowę o coś co już mam czyli o przyłączenie do sieci. Zawsze składałam wniosek i podpisywałam umowę tylko o dostarczanie energii. Za montaż licznika płaciłam coś koło 50,- zł .

mieczotronix
08-12-2003, 18:33
nie przyszłoby mi do głowy występować i podpisywać umowę o coś co już mam
Przecież to nie mi do głowy przyszło, tylko im! No i ja nie miałem żadnej instalacji. Miałem tylko kable sterczące z ziemi, które sąsiadka kazała ZE kiedyś zasłonić skrzynką, bo bałą się, że kogoś prąd kopinie.

08-12-2003, 19:25
E tam! Kable wystające z ziemi to jeszcze nie przyłącze.

Emil
09-12-2003, 08:12
Ludzie,
to niech tu ktos w koncu wyjasni co to jest oplata za przylaczenie
Czy jest to
1. wybudowanie przylacza, np. kabel ze slupa + skrzynka + jakies zabezpiecznia
2. czy jest to zamontowanie licznika
EMil

09-12-2003, 20:07
Witam ..
Każdy zakłąd energetyczny ma swoją "taryfę .. " która stanowi jak zostanie zawarta umowy pomiędzy klientem a zakładem energetycznym.
Neleży zerknąć do tegoż dokumentu i zoriętować się czego możemy spodziewać się w ramach opłaty za przyłączenie.
Co zakład to inne podejście do klienta - niestety. Wymiana infrmacji na forum gdzie pojawiają się ludzie z różnych regionów kraju może się sprowadzać jedynie do słów krytyki albo zazdrości że gdzieś tam może jest inaczej ale nie koniecznie lepiej.
Dla przykładu: woj. Pomorskie .. taryfa (ta obecnie aktualna) stanowi iż w ramach opłaty za przyłaczenie firma wykonuje przyłącze do granicy działki - to oznacze, że buduje złącze kablowe a wraz ze złączem szafkę pomiarową i instaluje układ pomiarowy. Koszt wykonania takiego przyłącze szacuje się na podstawie zadeklarowanej mocy przyłączeniowej (Pp). Koszt 1kW to 105 zł. Reasumując 11kW x 105 = 1155zl. Nie ma znaczenie czy jest to przyłącze napowietrzne czy kablowe. W przypadku tego pierwszego, przyłączenie następuje bez specjalnych formalności a układ pomiarowy isntalowany jest na zewnątrz budynku. W przypadku przyłącza kablowego zachodzi konieczność wykonania tzw. projektu budowalno - wykonawczego, co też oczywiście należy do obowiązków dostawcy energii. Zawierając umowę z firmą deklarujemy, czy zelcamy to zakładowi energetycznemu, czy też (jest taka opcja) dostarczamy wykonany projekt przyłącza własnym kosztem (co nie jest bez znaczenie jeśli chodzi o przyspieszenie faktu wykonania przyłącza, oszczędnośc czasu to około 6 miesięcy) za co zakład energetyczny udziela nam upustu do 10% (i często jest to faktycznie 10%).
Do obowiązku klienta należy wykonanie tzw WLZ (wewnęytrznej linii zasilającej) do Tablicy głównej budynku i posiadanie podłączonego jakiego kolwiek odbiornika by móc sprawdzić czy nasz licznik się zakręci.
Sorki za długą wypowiedź.

Emil
10-12-2003, 09:55
Reasumujac moge klocic sie o to, ze chce tylko wykonac WLZ, czyli wewn linie zasilacjaca, a nie placic za przyaczenie?
Tak?
Emil

10-12-2003, 21:33
Reasumując .. nie powinni cię obciążyć za przyłączenie. W żadnym wypadku nie powinieneś dać nabić się w butelkę.
Przyłączenie na czas budowy w Pomorskim odbywa się bez opłat - sprawdz jak to wygląda na twoim terenie. Opłata za przyłączenie odbiorcy w grupie VI wynosi 0zł. Wszelkie koszty ponosi ewentualnie wnioskodawca - jesli ma do wykonania coś to robi to zlecając jakieś działania prywatnie np. zaprzyjaznionemu elektrykowi. Przyłącze na docelowe wymaga opłaty przyłączeniowej. Zakład Energetyczny nie ma prawa pobierać ponownie opłaty związanej z rozbudową sieci kiedy faktycznie nic nie wykonuje. Jeśli twój przydział mocy mieści się w granicach mocy zmaówionej przez twojego porzednika, to cała zabawia winna się zakończyć zawarciem umowy o sprzedaż energii. W umowie o sprzedaż energi powinieneś powołać się na warunki i umowę o przyłączenie zawartą przez twego poprzednika, dołączyć do tego umowę sprzedaży działki - czyli tytuł prawny np. w formie aktu notarialnego, do tego kwity związane z opłatą za przyłączenie twego poprzednika, a także .. co może być najważniejsze piseme oświadczenie poprzednika, że wy rozliczyliście się ze sobą.
Móglbyś pokusić się jeszcze o protokół odbiory przyłącza. Bedzie to dla ciebie dokument iż przyłącze jest faktycznie wykonane przez Zakład Energetyczny a i w przyszłości posłuży ci do przedłożenia w Gminie do pozwolenia na użytkowanie.
Mam nadzieje, że o niczym nie zapomniałem.
Acha, postrasz ich pismem do URE :) to skutkuje . :)
Powodzenia

Emil
11-12-2003, 08:21
Dzieki za rady,

jest jeszcze jeden maly problem, zapomnialem, ze poprzednik wykonywal przylacze jakies 3 lata temu, z tego co wiem, to warunki przylaczenia sa wazne 2 - czy to jest jakis problem
EMil

uszek
11-12-2003, 09:51
Emil napisał:
Dostalem od elektryka 2 dokumenty.
1, Warunki przylaczenia wraz z umowa na prad budowlany 7kw
2. warunki przylaczenia wraz z umowa na prad docelowy 13kw.

Właśnie przeniosłem licznik na budynek i skończyłem swoją udrękę z ZE ale czegoś tu nie rozumiem bo jeżeli posiadasz umowę na przyłącze docelowe (nie na plac budowy) to jedyną rzeczą jaką powinieneś zrobić to podpisac umowe na sprzedaż energii i koniec. Może być taka sytuacja że będziesz musiał zapłacić za zrobienie przyłącza docelowego, ale tylko wtedy gdy niezapłacił tego poprzedni właścicil, a jest to mozliwe bo przyłącze odbywa się w ten sposób iż są ogłaszane przetargi na wykonanie prac i firma, która wygra wykonuje przyłącze a następnie po zgłoszeniu przez firmę zakończenia prac, wystawiany jest rachunek przez ZE za przyłącze (ilość KW x odległość w metrach od słupa x stawka przyłączeniowa za jeden KW), zapłacenie tego rachunku jest warunkiem podpisania umowy na sprzedaż energii, a bez tej umowy ZE nie zapląbuje licznika i nie przyłączy cię do słupa. Najpierw się podpisuje umowe przyłączeniową a potem się za przyłącze płaci.
Nierozumiem tylko jednego, jeżeli nawet przyjąć, że stoi tam skrzynka przyłączeniowa na plac budowy, to jak to jest możliwe, że ja piszesz wystają z ziemi kable !!!!!!!!!!!!!!!! a gdzie jest licznik !!!!!!!!!!!!!! jeżeli zakład energetyczny zdjął licznik to musiał to zrobić dlatego, że nikt nie zapłacił za prąd z placu budowy, i może dlatego masz do zapłaty te 850zł (istnieje też taka możliwość, że go ukradli - słyszałem o takich przypadkach) I teraz masz dwie mozliwości albo ich nie płacić, bo to nie sa twoje rachunki a poprzednika i uznac sprawe za niebyłą, a wtedy ZE może uznać, że skoro nie ma tam przyłącza to wszystko zaczynamy od początku (nie życzę bo to horror), albo im zapłacić zaległe nie swoje długi i stanąć na tym, że przyłącze jest już zrobione. Tak czy innaczej najważniejsze jest byś na budowie miał licznik na swoje nazwisko więc próbuj go tam zainstalować jak najszybciej.

uszek
11-12-2003, 09:55
sorry chuba coś pokręciłem do u Miecza wystawały kable z ziemi :cry: