PDA

Zobacz pełną wersję : kredyt - raty stałe



08-12-2003, 08:54
Czy ktoś wie w jaki sposób bank oblicza raty stałe kredytu?
Proszę o podanie wzoru.

jacdym
08-12-2003, 09:54
(kwota*(1+(oprocentowanie)/1200)^ilosc_rat*(oprocentowanie)/1200) / ((1+(oprocentowanie)/1200)^ilosc_rat - 1)

Potem na końcu jest rata wyrównacza niższa niż wyliczona.
W różnych bankach kwota może wyjść inna ze względu na stosowanie zaokrągleń w różnych miejscach powyższej reguły.

Jacek

08-12-2003, 16:07
Wielkie dzięki za pomoc.
Mam jeszcze jeden problem.
Mamy zamiar ubiegać się o kredyt z dwu letnią karencją na część budowlaną. Pieniążki będą wypłacane w transzach.
Odseki płacimy od wybranej kwoty. Czy to znaczy, że przez okres 2 lat będziemy spłacać równe raty odsetkowe (pomijamy fakt zmian oprocentowania)?
Po tym okresie nastąpi obliczanie wg podanego wzoru z podziałem na ilość rat pomniejszonych o okres karencji?
Przepraszam, że tak nudzę, ale w banku nie udziwelili nam konkretnej odpowiedzi.

jacdym
09-12-2003, 13:56
Podejrzewam, że to zależy od banku i treści umowy.
Na mój rozum, w przypadku karencji spłaca się odsetki, które faktycznie narosły. Przy nie zmieniających się stopach procentowych powinny być równe, ponieważ po spłacie odsetek wracamy do pierwotnej kwoty kapitału. Po zmianie stóp procentowych przesyłany jest nowy harmonogram z aktualnymi kwotami spłat. Może lepiej dowiedzieć się w banku, albo niech wypowie się inny, doświadczony forumowicz.

Metal
10-12-2003, 07:23
W okresie karencji, przez rok płaciłem odsetki od już wziętych pieniędzy, czyli rata zmieniała się po każdej transzy przelanej na moje konto. Bank PBK, teraz BPHPBK.