PDA

Zobacz pełną wersję : Zagospodarowanie i uporządkowanie działki -dobra kolejność??



himlaje
08-06-2009, 23:00
mam dom w stanie surowym. Zaraz będa wchodzic z instalatorzy - elektryk, hydraulik, alarmiarz, odkurzacz centralny, a potem chce szybko połozyc tynki i wylewki by sobie spokojnie schły. Jeszcze między te wszytskie etapy musze wkomponowac wstawienie okien. Mam nadzieje, że tuz przed elektryka ale mam obawy, że nie zdążą i elektryk wejdzie pierwszy. Boje sie trochę czy to oby niezbyt ryzykowne, że złodziieje moga uprzedzić monterów okien i bedzie kicha :o ...

Ale do rzeczy. W trakcie tych prac (za ok 1,5-2 m-ce) chciałbym tez się zacząć zajmowac juz działką, tzn podnieśc teren i zacząć ja grodzić. Najpierw zlikwiduje ogrodzenie prowizoryczne by koparka mogła spokojnie zając sie całym wymaganym terenem. Potem przed domem zgarniam humus na kupe. Nastepnie będe chciał nawieśc ziemie lub gruz pod podwyższenie terenu a potem znów naciagnac na to ten zebrany humus i zając się robieniem docelowego ogrodzenia. Chiałbym mozliwie skrócić czas gdy posesja/budowa bedzie nieogrodzona. I tu pytanie: Na jakim etapie wkopac szambo oraz zrobic przyłacze gazowe? Kombinuje by szambo zainstalowac tuz po zgarnięciu humusu a przed naworzeniem ziemi na podwyższenie poziomu, by własnie ta ziemie z wykopu rozgranąc od razu po działce przed domem i potem tylko uzupełnić inna ziemia i spowrotem naciągnąc na to humus. Gorzej jak ta ziemia z wykopu pod szambo okaze się głównie gliną? Zakładając że to będzie glina to chyba niemadrze rozlozyc sobie przed domem taką ilośc gliny tuz pod humusem? Może lepiej najpierw całkowicie przeprowadzic akcję podnoszenia terenu a potem znając ostateczny poziom "zero" zająć sie szambem a ziemie z wykopu zagospodarowac za domem lub jeszcze gdzie indziej? Czy instalacje gazowa moge sobie już załatwiac czy nie spieszyc się z tym i zrobic ją dopiero po wykonaiu ogrodzenia docelowego?

Z drugiej strony domu (od ogrodu) planuje także zgarnąc humus i od razu robić wykopy pod zakopanie rury od GWC wodnego (wg przepisu Adama) Chce te wykopy pod GWC robić po ściągnięciu humusu a przed podwyższeniem terenu by koparka miala mniej pracy a jednocześnie GWC bedzie zakopany na większej głebokości (więc lepiej).

Czy to dobra kolejnośc? Podzielcie się swoim doświadzczeniem :wink: