PDA

Zobacz pełną wersję : Swiezo wylane ławy i ulewa....



piegoosek
09-06-2009, 22:22
Witam,
Wczoraj na naszej budowie zostały wylane ławy, 3h pozniej spadl ulewny deszcz.
Kiedy pojawilem sie na na budowie po deszczu zauwazylem, ze lawy sa nie ruszone, jedynie z gory ław zostały troche wypłukane przez deszcz(widac wiecej zwiru), pomiedzy ławami stała woda
Dodam jeszcze, ze pod ławami byl wylany chudziak B-15

Pytanko, czy takie zdarzenie mialo wplyw na wytrzymalosc ław?
Co dalej? Czy sie nie przejmowac, czy dac probke betonu do zbadania?
W innym watku wyczytałem, ze ludzie leja beton B-20 do ław, w ktorych stoi woda i sie nie przejmuja, ze woda betonu nie rusza etc

Dziekuje
Pawel

zk140t
09-06-2009, 22:31
Jeśli ławy były wylane betonem B20 z gruszki, a deszcz spadł po trzech godzinach to możesz spać spokojnie.
Beton nic na tym nie ucierpiał.

Jeśli wyobrazisz sobie, że wiele osób nadal wylewa fundamenty z betoniarki, w ciągu kilku dni lejąc wyprodukowany przez siebie "beton" B7 wprost w wykopane rowy (często bezpośrednio w czarnoziem), a mimo to wybudowane na takim podłożu domy mają się dobrze, to dojdziesz do wniosku że niepotrzebnie w swoim przypadku stwarzasz sobie problemy tam, gdzie ich nie ma.

Życzę tylko takich zmartwień w dalszych etapach wznoszenia domu.

Pozdrawiam.

piegoosek
10-06-2009, 16:30
dziekuje Ci bardzo za odpowiedz! poczytalem i faktycznie troche sie wyluzowalem! ale niestety jestem swiezynka w te klocki, stad moja reakcja... dzieki!
oczywiscie domyslam sie, ze nie tylko takie "problemy" bede mial z ta budowa :/

10-06-2009, 17:11
...troche sie wyluzowalem! ale niestety jestem swiezynka w te klocki, stad moja reakcja...

zatrudnij kierownika budowy - odetchniesz !
trzeba pare groszy zapłacić - ale warto ...

facet27
10-06-2009, 22:35
Witam,
Wczoraj na naszej budowie zostały wylane ławy, 3h pozniej spadl ulewny deszcz.
Kiedy pojawilem sie na na budowie po deszczu zauwazylem, ze lawy sa nie ruszone, jedynie z gory ław zostały troche wypłukane przez deszcz(widac wiecej zwiru), pomiedzy ławami stała woda
Dodam jeszcze, ze pod ławami byl wylany chudziak B-15

Pytanko, czy takie zdarzenie mialo wplyw na wytrzymalosc ław?
Co dalej? Czy sie nie przejmowac, czy dac probke betonu do zbadania?
W innym watku wyczytałem, ze ludzie leja beton B-20 do ław, w ktorych stoi woda i sie nie przejmuja, ze woda betonu nie rusza etc

Dziekuje
Pawel

miałem dawno temu podobną sytuację beton jest zbyt spójny żeby sam się przemieszał z deszczem więc nie masz się o co martwić a to że na wierzchu widać zwir też nie szkodzi na wierzchu torchę zawsze wypłuka, pamiętaj tylko żeby polewać te ławy wodą w trakcie schnięcia inaczej mogą popekać.

pzdr.

Malybialy
04-07-2011, 08:29
Witam w naszym przypadku wygląda to gorzej. Ławy wylane 21 czerwca, a z początkiem lipca ulewy kilku dniowe. Ławy stoją całe zalane pod wodą już trzeci dzień. Wkleję fotkę to zobaczycie w jakim terenie zostały zalane. Co robić?
http://img810.imageshack.us/img810/4407/glina.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/810/glina.jpg/)

http://img534.imageshack.us/img534/4074/deszczt.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/534/deszczt.jpg/)

forgetit
04-07-2011, 10:11
Witam w naszym przypadku wygląda to gorzej. Ławy wylane 21 czerwca, a z początkiem lipca ulewy kilku dniowe. Ławy stoją całe zalane pod wodą już trzeci dzień. Wkleję fotkę to zobaczycie w jakim terenie zostały zalane. Co robić?

Odpompować wodę i budować dalej

slawek9000
04-07-2011, 10:28
Zacząć myśleć...
Badania geotechniczne były? Patrząc po ilości wody nie było
Kierownik budowy jest na budowie czy "na papierze"? Gdyby był na budowie to by sprawdzał prognozę pogody...

Budownictwo nie jest takie "proste" jak się każdemu w Polsce wydaje... dlatego macie takie problemy

i powiedz mi mądralo, co by taki kierownik budowy zrobił. Rozstawiłby 1000 parasoli?

Baba_Budowniczy
04-07-2011, 17:15
i powiedz mi mądralo, co by taki kierownik budowy zrobił. Rozstawiłby 1000 parasoli?

Gdyby to był PRAWDZIWY kierownik budowy, to by kazał chmurze się rozwiać i znikać a ona by grzecznie posłuchała. Bo taką ma moc prawdziwy fachowiec.
To był chyba najlepszy tekst w karierze Zibika, a stara sie chłop jak może :yes:

wanker
04-07-2011, 19:15
Witam w naszym przypadku wygląda to gorzej. Ławy wylane 21 czerwca, a z początkiem lipca ulewy kilku dniowe. Ławy stoją całe zalane pod wodą już trzeci dzień. Wkleję fotkę to zobaczycie w jakim terenie zostały zalane. Co robić?
http://img810.imageshack.us/img810/4407/glina.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/810/glina.jpg/)

http://img534.imageshack.us/img534/4074/deszczt.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/534/deszczt.jpg/)

beton uwielbia wode w poczatkowym stadium, ale wyglada to jak bajorko, raczej bym sie martwil potem izolacja, jak woda sobie gdzies tam splynela to ok ale jak poziom wod gruntowych wzrosl, to bedzie wesolo - chociaz to malo prawdopodobne do takiej wysokosci.

antech
04-07-2011, 20:14
Do pieerwszego wątku...nic się nie stanie.
Odnośnie że kiedyś wylewano z betoniarki i stoja domy jest nie cała prawdą, wtedy wylewano fundament monolityczny wraz ze ścianami i słabszy beton był kompensowany jego przekrojem. Obecnie budując z bloczków to niemozna tak do tyego podchodzic.
Co do bajora w ławach..odpąpować wodę i jeszcze wykonaj odpływ wody aby w przyszłości zanim przykryjesz dom woda nie stawała w wykopie, bo nie uda Ci się połozyć izolacji

Malybialy
04-07-2011, 20:57
Woda już wypompowana zajęło mi to około 2 godz. Po wypompowaniu, ławy prawie suche. Jeśli chodzi o wody gruntowe i wzrost poziomu, to się nie martwię bo woda jest dość nisko. Martwi mnie tylko to, co już się stało z gruntem w koło ław. Jutro zrobię wykop bezpośrednio przy ławie na całej jej wysokości i zobaczę jak to wygląda.

EZS
04-07-2011, 21:20
też swego czasu miałam taki problem. ławy zalane i pada, pada. Wypompowywaliśmy wodę ale ile można. Wreszcie wezwałam kierbuda, a to był (jest) dobry fachowiec. Popatrzył i mówi - co się martwicie, przyjedzie ekipa, wygarnie wodę i zacznie murować :) Trochę mnie to otrzeźwiło, faktycznie, przyjechali, wylali wodę (poklęli przy tym) i dom stoi... 4 lata. :)

slawek9000
04-07-2011, 21:57
Tak sobie tłumaczcie debile... Kierownik Budowy obejrzałby prognoze pogody i wykonałby telefon do betoniarni aby przyjechali w innym terminie...

to ten kierownik musiałby mieć niezłą wróżkę pogodową
cytuję " Witam w naszym przypadku wygląda to gorzej. Ławy wylane 21 czerwca, a z początkiem lipca ulewy kilku dniowe."

Nie wiem czy nazywanie debilem przez kogoś, kto nie potrafi 1 zdania przeczytać ze zrozumieniem ma jakąś moc sprawczą.

Baba_Budowniczy
05-07-2011, 16:24
Tak sobie tłumaczcie debile... Kierownik Budowy obejrzałby prognoze pogody i wykonałby telefon do betoniarni aby przyjechali w innym terminie...

Wiesz co, jak chcesz koniecznie szukać debila, to podejdź do lustra i tam zajrzyj. Ale jak będziesz sam.
Temat kierownika i prognozy pogody w opisanej sytuacji na poziomie średniaka-przedszkolaka wyklarował Sławek. Ja jeszcze prościej ująć tego nie umiem. Może ktoś pomoże?
Weź już człowieku wstydu oszczędź... Zgadnij, komu.

majki
05-07-2011, 19:01
Proszę o zachowanie kulturalnego poziomu dyskusji, albo temat idzie do zamknięcia.

pozdrawiam, majki

autorus
05-07-2011, 19:08
Ja bym jednak apelował o wycięcie kilku postów. I się samo rozwiąże :)

Baba_Budowniczy
05-07-2011, 19:35
Przepraszam, że dałam się wciągnąć w goopie przepychanki. Krew nie woda ;).
Mam nadzieję, że w temacie bajorka wszystko gra ;)

Malybialy
08-07-2011, 21:35
Dziś po raz kolejny ławy zostały zalane jw. Żona do pomocy, pompa, wąż ogrodowy i po godzinie wody już nie było. W między czasie zjawił się wykonawca. Podsuwam pomysł zrobienia wieńca na bloczkach dla wzmocnienia (czytałem, że jest kilka osób na forum które robiły wieniec na bloczkach fundamentowych) całości i zapobiegnięcia nierównomiernemu osiadaniu budynku. Pan majster mówi, dobrze zrobimy wieniec i do tego jeszcze wylany, połączony razem z grubszym chudziakiem około 15cm grubości zbrojonym siatką. Oczywiście na dobrze zagęszczanym piasku co 30cm. Co o tym myślicie?

jajmar
08-07-2011, 21:43
Pan majster mówi, dobrze zrobimy wieniec i do tego jeszcze wylany, połączony razem z grubszym chudziakiem około 15cm grubości zbrojonym siatką. Oczywiście na dobrze zagęszczanym piasku co 30cm. Co o tym myślicie?

NO to tak chudziak to beton B10 wieniec pownien być przynajmniej z B15 - cięzko to razem wylać. Druga sprawa to kestia zbrojenia nie "siatka" a nad ścianami dwie siatki , ale to nie chudziak a płyta..............wg mnie bez sensu.

Malybialy
08-07-2011, 21:50
Czyli całość z B15 i wzmocnienie zbrojenia. Dlaczego Twoim zdaniem bez sensu?
Połączenie wieńca bloczków z całością wylewki to zły pomysł?

wanker
15-07-2011, 21:32
Przepraszam, że dałam się wciągnąć w goopie przepychanki. Krew nie woda ;).
Mam nadzieję, że w temacie bajorka wszystko gra ;)

kobiety maja prawo "okresowo" unosic sie - rozumiemy to przeciez jestesmy mezczyznami , w koncu "krew nie woda" zawsze ujdzie.:hug:

Baba_Budowniczy
16-07-2011, 09:01
Miałam się nie angażować, ale cóż...
Zdecydowanie lepiej mieć gorszy dzień nawet raz w każdym miesiącu (zapewniam cię, ze przereklamowane to jest, a akurat mężczyźni MYŚLĄ że coś o tym wiedzą, jak w wielu tematach) niż cały czas być poddenerwowanym podrygującym frustratem i nawet nie móc zrzucić tego na fizjologię.
Ponieważ uwaga nie dotyczy meritum dyskusji, kończę na tym.

agusia_x
18-07-2011, 11:21
Podsuwam pomysł zrobienia wieńca na bloczkach dla wzmocnienia (czytałem, że jest kilka osób na forum które robiły wieniec na bloczkach fundamentowych) całości i zapobiegnięcia nierównomiernemu osiadaniu budynku. Pan majster mówi, dobrze zrobimy wieniec i do tego jeszcze wylany, połączony razem z grubszym chudziakiem około 15cm grubości zbrojonym siatką. Oczywiście na dobrze zagęszczanym piasku co 30cm. Co o tym myślicie?

My mamy wieniec na fundamentach. Chudziak lany osobno. Uważam, że koszt niewielki, a zawsze dodatkowe zabezpieczenie.

AG_home
27-04-2017, 08:58
Wątek już stary, ale dodam tylko, że u nas wykonawca też robi wieniec na scianie fundamentowej z bloczków (5 warstw bloczka). Twierdzi, że zawsze tak robią. Dom ciężki bo z poddaszem użytkowym, strop monolit, dach z dachówki pełne deskowanie, scianki działowe na poddaszu murowana z porotherm.
Koszt takiego wieńca niewielki a spokój na lata.