PDA

Zobacz pełną wersję : Czy poziomica laserowa jest przydatna przy układaniu kostki.



Jacky40
10-06-2009, 06:21
Witam.Mam pytanie czy poziomica może być przydatna w układaniu kostki brukowej.Mam do ułożenia podjazd 5m szerokości i 20 m długości.Jak dobrze wypoziomować teren pod kostkę?
Jeśli poziomica laserowa będzie przydatna to jaką polecacie?
Pozdrawiam.

zbigmor
10-06-2009, 07:47
Witam.Mam pytanie czy poziomica może być przydatna w układaniu kostki brukowej.Mam do ułożenia podjazd 5m szerokości i 20 m długości.Jak dobrze wypoziomować teren pod kostkę?
Jeśli poziomica laserowa będzie przydatna to jaką polecacie?
Pozdrawiam.


Złej tanecznicy...
A jeśli teren masz nie w poziomie to chcesz mimo tego poziomy chodnik z progiem?
Tak, czy owak zwykła poziomica wystarczy.

RadziejS
10-06-2009, 08:14
Poziomica nie wiem, ale laser samopoziomujący to wg mnie super sprawa. Kupiłem Bosch PCL1 za ok 300. Gdybym miał go wcześniej, zaoszczędziłbym sporo czasu. Naprawdę ułatwia wiele prac.

wiaterwiater
10-06-2009, 08:48
Taaaaaak. Poziomica będzie przydatna w trzech, bądź tylko dwóch pomiarach. Zakładam, że ten podjazd to prostokąt 5x20m. Zrób to tak. Weź sznurek 20m i rozciągnij na wysokości na której ma być kostka. Musisz w tym celu wbić w ziemię dwa pręty, co wydaje się oczywiste. W ten sposób masz jeden długi bok prostokąta z głowy. Poziomicy używasz tylko wówczas, gdy podjazd ma być w poziomie. Jeśli ze spadkiem, to w zależności od ukształtowania terenu. Teraz drugi bok. Najpierw wbijasz dwa pręty na rogach. Następnie przy pomocy sznurka i poziomicy wyznaczasz poziom na krótszych bokach. Na wyznaczonym poziomie mocujesz sznurek i w ten sposób masz wyznaczony drugi dłuższy bok prostokąta. Teraz ułatwiamy sobie pracę, czyli dzielimy krótkie boki na 3 części. 166,6cm ( nie czepiajmy się drobnego błędu matematycznego zniwelowanego grubością sznurka). W wyznaczone miejsca wbijasz pręty i łączysz sznurkiem. Powstały 3 prostokąty o bokach 166,6x500cm. Co najważniejsze. Wszystkie prostokąty tworzą jedną płaszczyznę i są na tyle wąskie, że z łatwością można wykonać dalsze prace nie mając praktycznie żadnego doświadczenia. Wystarczą dwie łaty i deska. Wszystko długości powiedzmy 170cm. Bok łaty 0,5 cm mniejszy od wysokości kostki. No, ale to już inna bajka.

Jacky40
10-06-2009, 09:51
Dzięki za porady.
Podjazd będzie prostokątny. 5m szerokości i 20 m długości.
Pozdrawiam.

Daga&Adam
10-06-2009, 10:05
Witam.Mam pytanie czy poziomica może być przydatna w układaniu kostki brukowej.Mam do ułożenia podjazd 5m szerokości i 20 m długości.Jak dobrze wypoziomować teren pod kostkę?
Jeśli poziomica laserowa będzie przydatna to jaką polecacie?


Poziomica laserowa jest super ale do wykanczania wnetrz. W dzien na zewnatrz laserka nie zobaczysz - moj (poziomica stanleya za ~600) ma zasieg jakies 2m :) O 20m zapomnij - musialbys to robic jak juz zajdzie slonce w polmroku!
pozdr.

zk140t
10-06-2009, 14:28
W dzien na zewnatrz laserka nie zobaczysz - moj (poziomica stanleya za ~600) ma zasieg jakies 2m :) O 20m zapomnij - musialbys to robic jak juz zajdzie slonce w polmroku!
pozdr.

Ja dokupiłem w OBI za 30 zł specjalne czerwone okulary właśnie do obserwacji promienia lasera. Nawet w słoneczny dzień wszystko widać idealnie.
Polecam.

Daga&Adam
10-06-2009, 21:16
Ja dokupiłem w OBI za 30 zł specjalne czerwone okulary właśnie do obserwacji promienia lasera. Nawet w słoneczny dzień wszystko widać idealnie. Polecam.

O, dobrze wiedziec! I naprawde jest taka gigantyczna roznica ? W dzien ten moj laserek jest naprawde marny i nie widac dalej niz 1-2m (na zewnatrz). Myslalem ze to taki zbedny i niepotrzebny bajer ;)
pozdr.

jareko
10-06-2009, 21:20
potwierdzam - laser bez okularów nadaje się do pracy w nocy :P a chyba nie o to chodzi
Ale tez nie jest prawda ze w słoneczny dzień osiągasz 20 m zasięgu w okularach
To co możemy kupić nie jest sprzętem profesjonalnym wiec nie wymagajmy od niego zbyt wiele

facet27
10-06-2009, 22:42
Witam.Mam pytanie czy poziomica może być przydatna w układaniu kostki brukowej.Mam do ułożenia podjazd 5m szerokości i 20 m długości.Jak dobrze wypoziomować teren pod kostkę?
Jeśli poziomica laserowa będzie przydatna to jaką polecacie?
Pozdrawiam.


Złej tanecznicy...
A jeśli teren masz nie w poziomie to chcesz mimo tego poziomy chodnik z progiem?
Tak, czy owak zwykła poziomica wystarczy.

zgadzam się w 100% zwykła poziomica dwie deseczki szpadelłopata piasek trochę cementu i po sprawie.
pzdr.

bogus33
10-06-2009, 23:36
witam!

generalnie to poziomice przy domu trzeba mieć.
a co do poziomicy laserowej...do przenoszenia poziomów to najlepiej i najtaniej będzie użyć poziomicy wodnej, szlaufwagi, waserwagi jak zwał tak zwał ae jest to bardzo prosty i dokładny przyrząd.
pozdrawiam

edde
11-06-2009, 14:04
witam!

generalnie to poziomice przy domu trzeba mieć.
a co do poziomicy laserowej...do przenoszenia poziomów to najlepiej i najtaniej będzie użyć poziomicy wodnej, szlaufwagi, waserwagi jak zwał tak zwał ae jest to bardzo prosty i dokładny przyrząd.
pozdrawiam

tylko w pojedynkę może być znacznie mniej wygodny w użyciu niż laser na statywie czy tyczce

sacha
11-06-2009, 20:23
witam!

generalnie to poziomice przy domu trzeba mieć.
a co do poziomicy laserowej...do przenoszenia poziomów to najlepiej i najtaniej będzie użyć poziomicy wodnej, szlaufwagi, waserwagi jak zwał tak zwał ae jest to bardzo prosty i dokładny przyrząd.
pozdrawiam

tylko w pojedynkę może być znacznie mniej wygodny w użyciu niż laser na statywie czy tyczce

No właśnie - wygoda niesamowita i można dodać co często na tym forum piszą, że "koszt znikomy do całej budowy".

zk140t
12-06-2009, 22:14
Zgadzam się.
Poziomica laserowa to niedrogi acz użyteczny na budowie przyrząd.

Deamos
13-06-2009, 09:50
U siebie poziomica laserowa wyznaczalem poziom od drzwi wejsciowych, do drzwi ogrodowych przenoszac po kolei pewien poziom z jednego miejsca do drugiego stawiajac poziomice na pustaku i obracajac ja.
Podobnie mozna zrobic z podjazdem i nie trzeba miec zasiegu 20m. Jak dosiegnie 10m, to stawiasz ja na srodku, laser kierujesz w jedna strone i oznaczasz poziom lasera na czyms wbitym w ziemie (np. listewka), przekrecasz i oznaczasz w drugim koncu tak samo :)