PDA

Zobacz pełną wersję : Laserowa żarówka



listek
10-06-2009, 08:42
Może Was to zainteresuje w świetle wycofywania tradycyjnych żarówek.

Kiedy zaczęliśmy przyzwyczajać się do myśli, że z naszych mieszkań znikną wkrótce zwyczajne żarówki i zastąpią je energooszczędne wymienniki naukowcy oznajmili, że wynaleźli prosty i tani sposób na ekologiczne „podrasowanie” żarówek. Użycie lasera pozwoli im rywalizować ze świetlówkami!

Czyżby za wcześnie obwieszczono koniec tradycyjnej żarówki? Ta klasyczna, która niewiele zmieniła się od jej wynalezienia w XIX wieku, zużywa tylko 5 proc. energii na światło, resztę traci na emisję ciepła. Dlatego przegrywa z nowoczesnymi źródłami światła np. oświetleniem halogenowym czy diodowym, które jest nie tylko bardziej wydajne, ale też przyjazne dla środowiska.

Z tych powodów świat powoli odchodzi od zwyczajnych, bulwiastych żarówek. Od września nie kupimy już 100 watowych, a tych także kolorowych i matowych. Wycofywanie ich z rynku powinno odbywać się stopniowo, według planów w 2016 roku na terenie Unii Europejskiej już ich nie kupimy. Czy przełomowy wynalazek zahamuje ten proces?

Laserowy „tuning” , który przeprowadzili naukowcy z University of Rochester polegał na potraktowaniu wolframowego drucika zwykłej żarówki ultrakrótkimi impulsami laserowymi liczonymi w femtosekundach. Dzięki temu stworzyły się w nim mikro- i nanostruktury, które spowodowały gwałtowny wzrost efektywności świecenia. Zmniejszyła się przy tym ilość zużywanego prądu. Naukowcy sami przyznają, że są nieco zaskoczeni tak spektakularnym efektem działania lasera.

Ogromną zaletą jest także mało skomplikowana obsługa takiego urządzenia. Laser można podłączyć do zwykłego gniazdka Światło uzyskane w ten sposób będzie miało taki sam odcień i barwę jak bez wcześniejszego ulepszenia. Na pewno to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy nie lubią zimnej barwy emitowanej przez świetlówki.

Poza tym świetlówka ma też jeszcze jedną wadę - jej światło jest mocno rozproszone. Dla osób niedowidzących często okazuje się za słabe. A udoskonalona wersja będzie pozbawiona tego mankamentu. Poza tym, gdyby ekologiczny model zwykłej żarówki trafił do sprzedaży powinien być atrakcyjną cenowo alternatywą dla istniejących na rynku energooszczędnych wymienników.

http://dom.wp.pl/artykul/709.html?ticket=4678492798568530mw5E%203lQ/Txbb0q6ArFS6CrhkiN9xB5wo5vqBXvAjp4X6wNc3B/SK3pG88bO8j4VQqKqFAQN%20lyexOQr3InqUhx2EKeV0xjN4Jg YJCWp2wUcbZ7ERlSZbYDIgeaReJkv%20ApVRNhVX/NztqdNE/tMYA==&

otwmar
12-07-2009, 20:33
Wszystko pięknie ale pamiętaj że światło lasera można zobaczyć tylko dwa razy
raz prawym a raz lewym okiem. :P

HenoK
14-07-2009, 06:05
Ogromną zaletą jest także mało skomplikowana obsługa takiego urządzenia. Laser można podłączyć do zwykłego gniazdka
I co z tego wynika ? :o :o :o

listek
14-07-2009, 19:13
Ogromną zaletą jest także mało skomplikowana obsługa takiego urządzenia. Laser można podłączyć do zwykłego gniazdka
I co z tego wynika ? :o :o :o

Nie wiem.
Ja tylko przytoczyłem artykuł. :-?

HenoK
15-07-2009, 06:56
Ogromną zaletą jest także mało skomplikowana obsługa takiego urządzenia. Laser można podłączyć do zwykłego gniazdka
I co z tego wynika ? :o :o :o

Nie wiem.
Ja tylko przytoczyłem artykuł. :-?
Domyślam się. Pytanie było retoryczne :D :D :D .