PDA

Zobacz pełną wersję : Prąd trójfazowy - jak uztyskać 230V...



michalp
10-06-2009, 11:25
... ale - bo właśnie o te "ale" chodzi.

Obecnie mam prąd trójfazowy po 4kW każdy (w skrzynce przed domem 3 x 20A). Przy kuchni w miejscu, gdzie będzie płyta indukcyjna - elektrycy umieścili mi puszkę, a w niej doprowadzony prąd trójfazowy.

U mnie, jak napisałem - jedna faza to 4kW - a taka płyta potrzebuje co najmniej siedmiu.

I stąd:
- czy muszę wnioskować do dostawcy prądu o zwiększenie przydziału na wszystkich fazach?
- jw. tylko dla jednej fazy?
- czy można te przewody połączyć w taki sposób, aby dostać na wyjściu 230V, ale 12kW (3 x 4kW)?

Michał

Jerrys
10-06-2009, 11:41
Jeśli dobrze zrozumiałem to wszystko OK masz zasilanie z puszki 3- fazowej, płyta indukcyjna tak jest zasilana, a jeśli dobrze pamiętam to moc 4kWx3. Czyli podłączasz wtyk siłowy (3- fazowy do takiego gniazda lub puszki :wink:
Pozdrawiam

am00
10-06-2009, 12:04
Dla wyjaśnienia, przy 3 fazach napięcie międzyfazowe to 400V, a między fazą, a przewodem neutralnym "uziemienie" 230V.

Czy wystarczy mocy dla kuchenki, to zależy od zabezpieczeń.
Jeśli masz zabezpieczenia nadprądowe 25A (ja takie mam przy mocy zamówionej 13kW), to na pewno wystarczy. U mnie przy 25A wystarcza na kuchnię indukcyjną 7kW, piekarnik, bojler 2kW, ogrzewanie 1,5kW, czajnik oświetlenie itp. Oczywiście nie wszystko wisi na jednej fazie i nie wszystko jest włączone jednocześnie.
Jeden palnik ma z reguły mniej niż 2,3kW czyli wystarczy zabezpieczenie 10A. Ale palniki są 4 + piąty piekarnik, co sprawia, że na jednej fazie możesz mieć obciążenie do 20A.

Kuchnia elektryczna, tak naprawdę nie potrzebuje prądu trójfazowego. wystarczyłaby jedna faza, ale ponieważ jest bardzo duży pobór prądu w sumie z piekarnikiem max 50A, to zwykłe przewody 2,5mm2 mogłyby się przegrzać, dlatego rozdziela się to na fazy.

michalp
10-06-2009, 12:08
No dobrze, ale nadal nie wiem, co powinienem zrobić? Ja mam bezpieczniki 20A, ale po 4kW na każdej fazie. Czyli jak sobie wezmę przewód z jednej fazy + "niebieski", to max osiągnę 4kW, czyli zdecydowanie za mało.

Michał

minijack
10-06-2009, 12:21
w instrukcji montażu płyty napewno jest schemat podłączenia
jak podłączysz do 2 lub 3 faz to moc płyty zostanie rozdzielona na te fazy
u mnie np plyta jest podłączona do 2 faz a piekarnik do trzeciej fazy

robertsz
10-06-2009, 12:46
No dobrze, ale nadal nie wiem, co powinienem zrobić?

Jeśli tak usilnie chcesz się bawić w elektryka, choć z opisu wynika że nie masz do tego predyspozycji i wiedzy to:
- przeczytaj ze zrozumieniem dokumentacje dostarczoną wraz z kuchnią,
- podłącz urządzenie zgodnie z instrukcją montażu (DTR),
- sprawdź to połączenie,
- włącz zasilanie,
- w razie wybijania bezpieczników wnioskuj o większą moc.

Jeśli spalisz sterownik w kuchni to przynajmniej będziesz miał pretensje do siebie i tylko do siebie.

To że kuchnia ma moc 7kW nie znaczy że tyle pobierze z sieci.
Niemniej, zabezpieczenie główne 20A jest małym niedociągnięciem z Twojej strony. Nie tylko ze względu na tą kuchnię.

michalp
10-06-2009, 12:47
A co do 20A to nie widzę mojego żadnego niedociągnięcia, bo w poprzednim domu też tak miałem i wszystko chodziło jak trzeba.

Wszystko już jasne - mam z płyty dwa przewody do poszczególnych faz.

Michał

mjakob
10-06-2009, 13:08
A co do 20A to nie widzę mojego żadnego niedociągnięcia, bo w poprzednim domu też tak miałem i wszystko chodziło jak trzeba.

Wszystko już jasne - mam z płyty dwa przewody do poszczególnych faz.

Michał

no więc jeśli wcześniej miałeś 20A i działało, to niby czemu teraz masz wątpliwości :-)?

michalp
10-06-2009, 13:15
Wcześniej to był inny dom, inna instalacja, inna płyta, inne wszystko. :D

mjakob
10-06-2009, 13:22
Wcześniej to był inny dom, inna instalacja, inna płyta, inne wszystko. :D
No domyślam się. Więc na jakiej podstawie stwierdzasz, że będzie działać, bo wcześniej było dobrze :-)?
Przy kuchenkach el. dobrze by było wnioskować o taką moc by zabezp. w złączu było 25A, ale jeśli nie masz innych prądożernych urządzeń w domu, to w obecnej sytuacji będzie ok.

marcin714
10-06-2009, 14:02
Albo :
skoro w starym mieszkaniu dobre było zabezpieczenie 20A i dobra była kuchenka elektryczna to do nowego mieszkania należy przenieść jeśli nie tę samą kuchenkę to taką samą tylko nową i wszystko będzie ok. No chyba że ta stara kuchenka nie była taka fajna i chciałbyś lepszą. A w takiej sytuacji możesz jednak mieć problem z tym zaniechaniem.

Całe szczęście dla ciebie że instalacje pod kuchenkępod względem ilości faz masz poprawnąa więc wszystko da się zrobić. Rozumiem ,że kuchenkę już masz a więc odpada procedura doboru odpowiedniej kuchenki do posiadanej instalacji. Pozostaje ci teraz dostosowanie instalacji do posiadanej kuchenki - o ile coś będzie nie tak z tymi zabezpieczeniami.

mariankossy
10-06-2009, 15:17
Wszystko jest ok,
i radzę Tobie:
Dla gwarancji na sprzęt i dla bezpieczeństwa niech tą kuchnie podłączy elektryk z uprawnieniami.

K&Z
31-01-2011, 18:14
Bardzo prosze o pomoc. Mam troche watpliwosci co do prysznicowego przeplywowego podgrzewacza wody. Ma on 9,5kW mocy i w instrukcji jest napisane iz potrzebuje zabezpieczenia 40a. Podgrzewacz jest na prad 230-240 V. Czy wystarczy dac bezpiecznik 40a, czy nalezy zamowic dla domku tyle kW pradu aby uzyskac te 40a?
Zamowilismy 13kW, prawdopodobnie zabezpieczenie przedlicznikowe bedzie 25a. CZy pojdzie to na pradzie trojfazowym, na jednej fazie - chyba nie. Jak to rozwiazac?

JACK230
31-01-2011, 20:11
Witam.To prawda że będzie potrzebne zabezpieczenie 40A przy zasilaniu jednofazowym.Nie sądzę aby Z.E.dał zabezpieczenie główne większe niż 25 A przy 13 kW mocy.Jeśli chodzi o podłączenie tego podgrzewacza pod zasilanie trójfazowe to jest to technicznie niemożliwe.Proponuję zmienic podgrzewacz na trójfazowy np.12 kW i nie będziesz miał więcej żadnych problemów. Pozdrawiam.

K&Z
31-01-2011, 20:19
Serdecznie dziekuje za rade. Tak wlasnie myslelismy, ze to bedzie jedyne wyjscie z tej sytuacji, ale chcielismy sie upewnic. Wybierzemy podgrzewacz trojfazowy i problem bedzie z glowy. Jeszcze raz wielkie dzieki.

ertejot
25-04-2011, 17:42
WItam
Jakie 4 kW na każdą fazę ????. Mając zabezpieczenia 20A mamy zgodnie ze wzorem 11kW mocy przyłączeniowej. Kuchnia indukcyjna ma około 7kW więc nie rozumiem pytania. Kuchnie indukcyjną podpinamy dwufazowo. Czyli zero wspólne i dwie fazy, wówczas mamy po około 3,5kW na fazę. Gdy chcemy podłączyć kuchnie na jedną fazę otrzymujemy I=P/U= 7000/230=30.4A czyli musimy zastosować zabezpieczenie 32A. Ponadto zwiększyć przekrój przewodu zasilającego. Stąd zasilamy kuchnie dwufazowo co zmniejsza przekrój przewodu zasilającego. Pamiętać należy dodatkowo iż aby mieć gwarancję kartę gwarancyjną musi podbić osoba posiadająca uprawnienia do montażu o napięciu minimum do 1kV.