PDA

Zobacz pełną wersję : jaki interes otwarliście w waszym domu ?



Claudii
11-06-2009, 09:38
Sami nosimy się z zamiarem otwarcia a właściwie przeniesienia warsztatu samochodowego do nowego domku.
Ciekawa jestem Waszych intersów,firm które pootwieraliście przy domu.
Jak funkcjonują,ile macie klientów i czy w ogóle są zyski :)

Trociu
12-06-2009, 11:03
A co na to sąsiedzi i plan zagospodarowania?

Claudii
12-06-2009, 11:08
Nie mamy jeszcze sąsiadów.Chodzi mi o taki mały warsztacik w garażu na bieżące naprawy.

Claudii
21-06-2009, 12:05
hmmm...chyba nikt nie otwarł czegoś swojego, żadnego sklepiku ?,a może zakład fryzjerski ?...

Nefer
21-06-2009, 13:57
Pewnie nikt nie otwarł. Ale może ktoś otworzył ? :):) :wink:

RadziejS
22-06-2009, 09:21
Pewnie nikt nie otwarł. Ale może ktoś otworzył ? :):) :wink:

Może przed ironicznym postem warto sprawdzić czy przypadkiem nie jest to poprawna forma

Ze strony PWN:

Otóż formy czasu przeszłego czasownika otworzyć: otwarł, otwarła, otwarli opisywane są w słownikach jako rzadziej używane niż otworzył, otworzyła, otworzyli. Częstsze za to są „nieregularne” otwarty, otwarto, otwarcie niż „logiczniejsze” otworzony, otworzono, otworzenie. Zdarzają się też konteksty, w których jednemu użytkownikowi subiektywnie lepiej brzmi np. „otworzyli drzwi”, ale „otwarli szkołę” – lub odwrotnie.
Formy te nie są błędne, a zatem są poprawne. Nie sposób jednak nie dostrzec, że budzą one dość częste wątpliwości użytkowników języka, a nawet wyzwalają emocje, które z kulturą (języka) niewiele mają wspólnego, por. następujące wypowiedzi na forach internetowych:

[...]

Rzeczy nie zawsze są takimi jakie się wydają :-)

Claudii
22-06-2009, 09:31
RadziejS- dzięki za komentarz , a ja już myślałam ,że dopadł mnie wtórny analfabetyzm 8) zresztą jak się jest maniakiem scrabble to idzie dostać do głowy z tym naszym ojczystym :D

coolibeer
22-06-2009, 09:50
Pewnie nikt nie otwarł. Ale może ktoś otworzył ? :):) :wink:

U mnie sąsiad w pięknym domku jednorodzinnym otworzył sobie warsztat wymiany opon i montażu klimatyzacji wraz z serwisem. Ruch jest więc chyba jest zadowolony. Z sąsiadami nie ma problemu. Nikt się nie skarży i jak na razie jest ok :)

Nefer
22-06-2009, 09:55
Rzeczy nie zawsze są takimi jakie się wydają :-)
Ale zęby bolą :):) Jest wiele form w jęz. polskim "rzadko używanych " :):)

Claudii
22-06-2009, 15:53
dajcie se po szlagu :wink: ślązacy i górale piszcie "otwarłem" lub "łotwor zech" a warszawa i reszta "otworzyłem" i basta :wink: