PDA

Zobacz pełną wersję : Jak pomalować starą ścianę? (tynk cementowo - wapienny)



jadimusic
11-06-2009, 20:58
Witam
Mam w piwnicy tynk cementowo - wapienny, pomalowany nie wiem czym.
Chcę odświeżyć piwnicę ale nie wiem:
1. Czy malować farbą emulsyjną czy bielić wapnem?
2. Czy gruntować przed malowaniem (bieleniem)
3. Czy zdrapywać starą warstwę?

Dodatkowo zaistniał na przedwiośniu fakt krotkotrwałego pojawienia się wody w piwnicy przez około dobę, ale ściany kapilarnie podciągnęły wilgoć do ok. 0,5m na wyskokości ściany i miejscami stara warstwa odchodzi, ale pod nią jest jakby "żywy" tynk - czy te należy zdzierać - szpachlować, czy tylko gruntować?

Nie wiem jak się do tego zabrać, proszę o rady.

dozi
11-06-2009, 22:07
Jakby taka sytuacja była w mieszkaniu, to generalnie czyści się do tynku, potem gruntuje, szpachluje i maluje.
Jednak jakby to była moja piwnica, gdzie mam tylko trochę gratów, samochód itp, to bym się nie bawił za nadto. Szpachelką oskrobałbym z grubsza to co odłazi, upewniłbym się, że ściany są suche, jak nie, to otworzyć jakieś okna w piwnicy i niech "hula wiatr" i suszy, zwłaszcza teraz gdy coraz cieplej.
Tak więc po tym oskrobaniu to bym pomalował, tylko koniecznie szczotą, bo jak farba ma tendencje do odłażenia, to lubi się na wałek zawijać.
Jednak osobiście nie brał bym wapna do zabielenia.. może tańsze i z worka więcej się wymaluje niż z 10l wiaderka emulsji z biedronki, jednak ta druga nie brudzi jak wapno i chyba lepiej kryje... Mi w sumie ciężko stwierdzić, bo wapnem za młodu tylko krawężniki na działce "malowałem" i drzewka zabielałem.

olebaum
15-06-2009, 13:28
wapno, lub szklo wodne, po zdrapaniu tego co jest pod spodem