PDA

Zobacz pełną wersję : Grzanie C.O. gazowe i w?glowe razem - projekt do oceny



Wojtonos
08-12-2003, 22:16
Czy wiecie jak połączyć kotłownie gazową i węglową żeby działały bez konieczności ręcznego przełączania zaworów.
Zaznaczam, że układ grzejników musi być tylko układem zamkniętym!!
Dzięki za każdą pomoc.

Zamieszczam projekt do oceny.

http://republika.pl/wojtonos/

ArtMedia
09-12-2003, 10:59
Witam.

W takim razie nie można. Zabranione jest łączenie kotłów na paliwo stałe z układem zamkniętym grzejników. To nawet logiczne i oczywiste.
Chyba, że... "sprzęgło hydrauliczne"? Pewności nie mam.

Sebastian

Majka
09-12-2003, 11:10
Mozna. Prawidlowo i najbardziej bezpiecznie jest to polączyc przez wymiennik ciepla. Ale mozna i ppo staremu /rury musza miec wiekszy przekrój /jak przy ogrzewaniu na węgiel - grawitacyjnym/, do tego podlączyć pompę od kotła gazowego. Pozostaje problem automatyki przełączania się takiego rozwiązania :P

09-12-2003, 11:26
Jest zakaz użytkowania kotłó na paliwo stałe w układach zamkniętych. Jedyna możliwość to rozdzielić układy ( ogrzewanie gazowe - zamknięty, węglowe - otwarty) i wpiąć układ kotła stałopalnego w układ zamknięty za pomocą wymiennika ciepła.

wawi
09-12-2003, 13:26
Istnieje kilka metod:
1. Układ otwarty, oba kotły włączone w układ co, każdy musi mieć swoją własna pompę, przełączanie elektrozaworami i zaworami zwrotnymi.
Układ automatyki staje się bardzo skomplikowny gdy chcemy jeszcze z tego mieć ciepłą wode.
2. J.w tylko przełączanie zaworami ręcznie
3. układ z wymiennikiem ciepła.

Proszę tylko nie krzyczeć że...niezgodne z przepisami, nie... itp.

Praktyczne rozwiązania jakie są stosowane to 2 i 3. Rozwiazanie 3 jest stosowane w układach gdzie rolę kotła na węgirl(itp) pełni kominek z wężownica lub tzw termokominek.

Bardzo ważne !!!
Pamiętaj, że kocioł na paliwo stałe musi pracować w układzie otwartym ( para musi mieć możliwość ujścia, bo inaczej to bomba), a gazowy dowolnie a nie jak piszą na forum i nie tylko że w układzie zamkniętym
Kotła na paliwo stałe nie da sie "wyłączyc" jak sie już rozpali,
jak przesadzimy z ilością opału, moca kotła itp to zagotujemy wodę w kaloryferach i układ co musi to wytrzymać.
Ostroznie z używaniem zaworów termicznych bo jak odetną kaloryfery to ilość wody gwałtownie maleje.
Dobrze mieć jakąkolwiek automatyke w kotle odcinającą dopływ powietrza gdy sie zbyt mocno nagrzeje.

Jak to praktycznie wygląda. Porozmawiaj z właścicielami 10 - 20 letnich domów, conajmniej 50% ma dwa kotły, przy czym gazowy używany jest jako awaryjny, w rtazie wyjazdu, choroby itp. Najczęściej przełączany za pomocą zaworów (oczywiście wszystko w układzie otwartym), stal, plastik i miedź jako rury wspomaganie pompką, najczęściej kaloryfery żeliwne. Duża ilość wody - bo jak się ten układ rozgrzeje wieczorem to trzyma ciepło do rana i dłużej, nie ma w zasadzie potrzeby dokładania w nocy. Pali sie wszystkim drewno, węgiel, kartony, śmieci i stare buty

Sam sie zastanawiam czy nie dostawić sobie takiego kotła na "wszystko"
dlatego tyle wiem. Rozmawiałem z fachowcami w różnych zakładach instalacji co, oglądałem rozwiązania stosowane przez znajomyhc i sasiadów. Przy dzisiejszych cenach drewna i węgla kocioł zwraca sie w 1-2 sezony.


Pozdrawiam

RomanP
09-12-2003, 13:59
Można poprzez zasobnik ciepła, jego pojemność się oblicza. Praktycznie takie rozwiązanie możesz zobaczyć na stronach polskiego instalatora. Temat: jak połączyć kocioł na paliwo stałe z kotłem olejowym. Podobne rozwiązanie stosuje również producent kotłów na zagazowane drewno. Na stronach niemieckich znalazłem także podobne rozwiązania. Mam schemat jak to zrobić lecz nie zachował mi się adres strony. Widocznie u nich możliwe jest podłączenie kotła na paliwo stałe w układzie zamkniętym. Wpisz w wyszukiwarkę Zasobnik ciepła. Również przy kotłach wielopaliwowych stosuje się takie układy. Osobna sprawa to koszt takiego systemu. Dwa kotły lub jeden dwukomorowy (wielopaliwowy), zasobnik ciepła, automatyka do ładowania zasobnika i automatyka do rozprowadzenia na grzejniki. To kosztuje i człowiek się zaczyna zastanawiać czy to warto.

Wojtonos
10-12-2003, 18:08
Trochę już myślałem! Plan jest taki.
Kocioł węglowy z miarkownikiem ciągu (możliwa nastawa temperatury i ograniczenie przegrzania) będzie podpięty pod zbiornik 200 litrowy ale w miejsce w którym normalnie podłączamy c.w.u.(układ otwarty) czyli 200 l akumulacji.
Wężownica tego zbiornika będzie popięta do powrotu z instalacji, która wchodzi do kotła gazowego. Wężownica ma moc 23 kW i powierzchnię wymiany 2 m2 więc wymiana powinna przebiegać bez problemów.
Woda z wężownicy popłynie do kotła gazowego i będzie popychana przez jego pompę.
A. Jeżeli temperatura tej wody będzie większa niż zadana na kotle to palnik się nie włączy i pompa kotła gazowego będzie pracować na 50 % szybkości.
B. Jeżeli będzie chłodniejsza to zawór trójdrożny przełączy się i woda powracająca z instalacji nie będzie przechodzić przez wężownicę tylko od razu do kotła gazowego, aż do momentu w którym woda w buforze znowu się ogrzeje do wyższej temperatury (czyli np przy ponownym zapaleniu w kotle węglowym.

Umożliwi to bezobsługowe przełączanie się wspomagania instalacji przez kocioł węglowy. Dzięki temu nawet jak wygaśnie kocioł węglowy, to zadania przejmie kocioł gazowy (np, jak nie zdążymy dołożyć do kotła węglowego, lub po prostu zapomnimy)

Może umieszczę ten schemat na jakiejś stronie internetowej do dam znać na forum.

Czy w tym rozumowaniu jest jakiś błąd?

Zamieszczam projekt do oceny:
http://republika.pl/wojtonos/

Wojtonos
11-12-2003, 17:48
Nie chciałbym się narzucać, ale bardzo zależy mi na czasie.

Bardzo prosiłbym o jakiekolwiek oceny tego projektu.

:D :D :D :D :D :D :D :D

VPS
11-12-2003, 18:13
Wojtons

Opis jak wykonać i sterować znajdziesz http://www.ctmpolonia.pl/poradnik/index.php
Instrukcji obsługi termokominka CTM - przeglądaj

Wojtonos
11-12-2003, 18:37
OK czyli kierunek jest dobry.

Teraz tylko pytanie czy zamiast wymiennika płytowego można zastosować bojler na c.w.u.
Kocioł węglowy podłączony do części dużej zbiornika (jednocześnie służąca jako akumulator) a powrót z instalacji c.o. wpięty do wężownicy.

I następne pytanie - jakiej wielkości powinien być ten zbiornik żeby pasował do kotła węglowego 20 kW i mógł odebrać nadmiar energii, a jednocześnie nie miał za dużej bezwładności?

RomanP
15-12-2003, 06:31
Dobór zbiornika znajdziesz na stronie stronie polskiinstalator.
Według nich dobór zbiornika ze wzoru:
VSp=15TB*QN{1-0,3(QH/Qmin)]
gdzie:
VSp-pojemność zbiornika akumulacyjnego (l)
TB- czas spalania (h)
QN- nominalna moc cieplna (KW)
QH- obciążenie cieplne budynku (kW)
Qmin-minimalna moc cieplna (kW)
Jeśli wymagana objętość zbiornika wynosi poniżej 300 litrów, to według normy można z niego zrezygnować.
Tyle cytatu. Ode mnie. Nie wiem jakiej normy i skąd wziąć nominalną i minimalną moc cieplną.