PDA

Zobacz pełną wersję : Wysokość kratki wentylacyjnej w kotłowni



odaro
12-06-2009, 08:34
Kto mi przypomni na jakiej wysokości liczą od stropu powinna być zamocowana

kratka wentylacyjna w kotłowni.


Czy kominiarz może się czepiać tego przy odbiorze.

defbond
12-06-2009, 15:39
Do 30 cm

odaro
12-06-2009, 17:45
Do 30 cm

Zapytałem o to dlatego bo do dzisiaj wydawało mi się że 20-30cm to optymalna odległość ale kominiarz mojego znajomego twierdzi że powinno się montować jak najwyżej, czyli jak najbliżej stropu.

Uzasadniał to tak że jak jest na wysokości 30cm to pod stropem może się tworzyć poduszka powietrzna.

ceem666
13-06-2009, 10:37
Wydaje mi się że kominiarz ma rację. W pomieszczeniach domowych kratka powinna byc zamontowana do 15 cm od stropu. Ma zapewnic optymalny wyciąg zużytego powietrza przy czym nie doprowadzac do wyziębienia. W kotłowni mogą się wydobywac gazy i one nie mogą gromadzic się pod stropem. Dlatego tym bardziej nie powinno się obniżac kratki. Optymalną odległością będzie około 10 cm.

odaro
14-06-2009, 22:03
Czy ktoś wiem gdzie ja mogłem wyczytać w necie że kratkę wentylacyjną należy zamontować 20 do 30 cm od stropu :)

Jestem pewien że coś takiego wyczytałem ale nie mogę sobie przypomnieć gdzie :D

sSiwy12
15-06-2009, 08:33
Moim zdaniem nie ma w przepisach innych wymagań niż: obowiązująca (przywołana par.136.1 Rozporządzenie w sprawie WT) PN-87/B-02411 - Kotłownie wbudowane na paliwa stałe. Wymagania.
Punkt 2.1.6.2 „…wentylacja wywiewna – pomieszczenie kotła powinno mieć kanał wywiewny o przekroju nie mniejszym niż 14x14 cm , z otworem wlotowym pod sufitem pomieszczenia, wyprowadzony ponad dach i umieszczony obok komina . Otwór wlotowy do kanału wywiewnego powinien mieć wolny przekrój równy przekrojowi kanału. Kanał wywiewny i otwór wlotowy do niego nie mogą mieć urządzeń do zamykania . Stosowanie wentylacji wyciągowej mechanicznej jest niedopuszczalne .Przewód wentylacyjny powinien być wykonany z materiału niepalnego”.

odaro
15-06-2009, 09:20
Moim zdaniem nie ma w przepisach innych wymagań niż: obowiązująca (przywołana par.136.1 Rozporządzenie w sprawie WT) PN-87/B-02411 - Kotłownie wbudowane na paliwa stałe. Wymagania.
Punkt 2.1.6.2 „…wentylacja wywiewna – pomieszczenie kotła powinno mieć kanał wywiewny o przekroju nie mniejszym niż 14x14 cm , z otworem wlotowym pod sufitem pomieszczenia, wyprowadzony ponad dach i umieszczony obok komina . Otwór wlotowy do kanału wywiewnego powinien mieć wolny przekrój równy przekrojowi kanału. Kanał wywiewny i otwór wlotowy do niego nie mogą mieć urządzeń do zamykania . Stosowanie wentylacji wyciągowej mechanicznej jest niedopuszczalne .Przewód wentylacyjny powinien być wykonany z materiału niepalnego”.

Sorry że tak drąże temat ale 30cm to też pod sufitem pomieszczenia

pablitoo
15-06-2009, 09:34
Moim zdaniem nie ma w przepisach innych wymagań niż: obowiązująca (przywołana par.136.1 Rozporządzenie w sprawie WT) PN-87/B-02411 - Kotłownie wbudowane na paliwa stałe. Wymagania.
Punkt 2.1.6.2 „…wentylacja wywiewna – pomieszczenie kotła powinno mieć kanał wywiewny o przekroju nie mniejszym niż 14x14 cm , z otworem wlotowym pod sufitem pomieszczenia, wyprowadzony ponad dach i umieszczony obok komina . Otwór wlotowy do kanału wywiewnego powinien mieć wolny przekrój równy przekrojowi kanału. Kanał wywiewny i otwór wlotowy do niego nie mogą mieć urządzeń do zamykania . Stosowanie wentylacji wyciągowej mechanicznej jest niedopuszczalne .Przewód wentylacyjny powinien być wykonany z materiału niepalnego”.

Sorry że tak drąże temat ale 30cm to też pod sufitem pomieszczenia

Jakby na to nie patrzeć 20cm to bardziej pod sufitem ... :lol:

odaro
15-06-2009, 09:42
[quote=odaro]

Jakby na to nie patrzeć 20cm to bardziej pod sufitem ... :lol:

Jak by nie patrzeć :lol:

Ale próbuje dowiedzieć się czy rzeczywiście ta wysokość ma jakieś znaczenie teraz już z czystej ciekawości.

zbigmor
15-06-2009, 09:45
[quote=odaro]

Jakby na to nie patrzeć 20cm to bardziej pod sufitem ... :lol:

Jak by nie patrzeć :lol:

Ale próbuje dowiedzieć się czy rzeczywiście ta wysokość ma jakieś znaczenie teraz już z czystej ciekawości.


2metry też może być pod sufitem :D
Ta wysokość ma znaczenie ze względów bezpieczeństwa i im kratka jest bliżej sufitu tym to bezpieczeństwo jest większe.

sSiwy12
15-06-2009, 09:49
Niby tak, ale pytanie brzmiało, czy jest przepis określający odległość w „cm” od stropu.
Wychodzi, że nie ma.
Nie mniej jednak, biorąc pod uwagę, ze w cytowanej normie określono odległość kratki wentylacyjnej nawiewnej (2.1.6.1) „wentylacja nawiewna powinna odbywać się za pomocą niezamykalnego otworu o przekroju minimum 200cm2 o wylocie do 1,0 m nad poziomem podłogi.”, to przez analogię wychodzi, ze kratka wywiewna powinna być umiejscowiona (bezpośrednio – czyli najbliżej jak się da) pod sufitem pomieszczenia.
Interpretacja czy odległość 10cm od stropu spełnia to wymaganie, a np. 30cm już nie, jest bardzo trudna i bardzo subiektywna.
Niestety tak skonstruowany jest ten „przepis”.

pablitoo
15-06-2009, 09:49
[quote=odaro]

Jakby na to nie patrzeć 20cm to bardziej pod sufitem ... :lol:

Jak by nie patrzeć :lol:

Ale próbuje dowiedzieć się czy rzeczywiście ta wysokość ma jakieś znaczenie teraz już z czystej ciekawości.


2metry też może być pod sufitem :D
Ta wysokość ma znaczenie ze względów bezpieczeństwa i im kratka jest bliżej sufitu tym to bezpieczeństwo jest większe.

2m pod sufitem to zdecydowanie nad podłogą :D

zbigmor
15-06-2009, 09:55
[quote=odaro]

Jakby na to nie patrzeć 20cm to bardziej pod sufitem ... :lol:

Jak by nie patrzeć :lol:

Ale próbuje dowiedzieć się czy rzeczywiście ta wysokość ma jakieś znaczenie teraz już z czystej ciekawości.


2metry też może być pod sufitem :D
Ta wysokość ma znaczenie ze względów bezpieczeństwa i im kratka jest bliżej sufitu tym to bezpieczeństwo jest większe.

2m pod sufitem to zdecydowanie nad podłogą :D


20cm pod sufitem to też zdecydowanie nad podłogą :D
A jak sufit na 5m?

odaro
15-06-2009, 10:55
Pablitoo i Zbigmor nie zaśmiecać mi tu wątku zapraszam tylko do merytorycznej dyskusji :D