PDA

Zobacz pełną wersję : instalacje w kanadyjczyku



wejlantf
09-12-2003, 06:40
buduje dom w systemie szkieletowym, szkielet drewniany. chciałbym skorzystać z doświadczeń Forumowiczów i zapytać jak schować wszystkie instalacje w ścianach? robić otwory w słupkach konstrukcyjnych?

FigoFago
09-12-2003, 09:23
Z tego co widziałem w Muratorze i innych źródłach, to tak, robisz otworzy w szkielecie dla rur z wodą, gazem itp. Należy jednak uważać by były możliwie blisko środka belki. Pozostałe instalacje typu wszelkiego rodzaju kable były chowane w osłonkach i prowadzone na zewnątrz szkieletu (przybijane do niego a nie przez niego)

wejlantf
09-12-2003, 13:09
FigoFago, dzięki za podpowiedź. zastanawiam się jeszcze jaki rodzaj otuliny wybrać na rurki

Juras XR4Ti
10-12-2003, 06:53
Wszystko w ścianach. Elektryka też. Przewody na 750V. Ja dodatkowo wszystkie kładłem w rurkach RL. Rurki wodne NIBCO klejone w takiej szarej otulinie, coś jak pianka, gąbka. Kupowałem w tym sklepie co i rurki. Nie prowadziłem instalacji w ścianach zewnętrznych. Ze względu na konieczność przecinania paroizolacji i kłopotów z uszczelnieniem. Otwory w słupach to nie problem. Musisz uważać na otwory w deskach konstrukcji stropu. U mnie występują wiązary kratowe.Miejsce i średnica otworów wierconych w dolnym pasie jest ściśle określone.
Kładź wszystko w ściany i już.

Wojciech Nitka
11-12-2003, 00:02
Poczytaj - http://szkielet.com.pl/pismo/artykuly/otwory_w_elementach_konstrukcji.shtml

andy61
27-01-2012, 17:44
Również przeczytałem wiele materiałów na temat rozprowadzenia instalacji wody, gazu, CO i elektryki w domach szkieletowych. Dla zainteresowanych podaję jak to zostało rozwiązane w naszym domku(własnie powstaje). Standardowo ściana 15cm konstrukcja + ocieplenie, i do wewnątrz idąc paraizolacja i płyta GK. W moim przypadku na paraizolację idzie ruszt 4cm z wełną i płyta GK. W tej drugiej warstwie ocieplenia idą instalacje wody i elektryki, gaz wchodzi przez przelotkę w ścianie, żeby nie było problemów przy odbiorze, zaś jeśli chodzi o ogrzewanie to parter płyta fundamentowa grzewcza a pięterko doprowadzenie w przestrzeni podwieszonego sufitu. Tam również kanały powietrza z WM i DGP.

miki121
27-01-2012, 21:22
Prawie jak w Kanadzie :)
Kanadyjczyki są fajne do robienia instalacji..
Szybko, czysto i przyjemnie :)

kajmanxxl
28-01-2012, 12:27
Poczytaj - http://szkielet.com.pl/pismo/artykuly/otwory_w_elementach_konstrukcji.shtml

jeżeli wszystko mieści się w dodatkowym ruszcie to ok, ale jeżeli musicie coś puszczać w konstrukcji głównej to tylko tak jak Wojtek Nitka wam podał

andy61
28-01-2012, 19:23
Żadne, ale to żadne instalacje nie powinny się znaleźć w ścianie konstrukcyjnej zewnętrznej. Jeśli ktoś uważa inaczej to się myli. Wszystko co możliwe i dopuszczalne wprowadzamy przez posadzkę (fundament, płyta fundamentowa), chyba tylko gazu nie wolno. Rozprowadzamy te instalacje w ruszcie dodatkowym lub ścianach wewnętrznych.

kajmanxxl
28-01-2012, 19:59
Żadne, ale to żadne instalacje nie powinny się znaleźć w ścianie konstrukcyjnej zewnętrznej. Jeśli ktoś uważa inaczej to się myli. Wszystko co możliwe i dopuszczalne wprowadzamy przez posadzkę (fundament, płyta fundamentowa), chyba tylko gazu nie wolno. Rozprowadzamy te instalacje w ruszcie dodatkowym lub ścianach wewnętrznych.
nie powinny ale praktyka jest inna, często zdarza się że niema innej możliwości jak prowadzenie instalacji w stropach drewnianych, i zasady prowadzenia takich instalacji są pod tym linkiem powyżej

andy61
29-01-2012, 11:34
Można poprowadzić instalację w stropie, ale tylko w ociepleniu, nie wolno przechodzić przez belki stropowe żeby nie naruszać ich wytrzymałości.

kajmanxxl
29-01-2012, 19:34
Można poprowadzić instalację w stropie, ale tylko w ociepleniu, nie wolno przechodzić przez belki stropowe żeby nie naruszać ich wytrzymałości.

i tu się mylisz można, tylko zgodnie z wytycznymi które już wam wrzucił Wojtek

andy61
31-01-2012, 14:59
Znam zalecenia publikowane przez p. WN. Jest znawcą budownictwa szkieletowego i do tego praktykiem, o ile pamiętam. Sądzę że nikt rozsądny, nawet On, jeśli jest taka możliwość nie będzie naruszał konstrukcji budynku i jego szczelności. Przecież po coś zakłada się te folie i montuje WM, wię nie potrzebne nam dodatkowe dziury w ścianach.:)