PDA

Zobacz pełną wersję : Inteligentne instalacje - czy kto ma u siebie?



BK
09-12-2003, 08:22
Witam,

interesuja mnie takie instalacje - tzn. m. in. alarm + kamera, p-poż (czujnik dwutlenku węgla), okablowanie, instalacja odgromowa, i in. Czy ktoś to u siebie ma? Czy warto coś takiego zakładać? Czy to są drogie rzeczy? Szukam firmy, która to zakłada we Wrocławiu lub w pobliżu Wrocka.
A coś na temat sieci - Internet na osiedlach domków jednorodzinnych.
Będę wdzięczna za wszystkie informacje.
Pozdrawiam

tom soyer
09-12-2003, 09:09
moge ci polecic firme we Wroclawiu:

Digi Control Technika Regulacji
ul. Strzegomska 55
50-986 Wrocław
tel. 071 7803298
fax 071 7803298

ale to o co pytasz rzadko ma w sobie "inteligencje".

rublow
09-12-2003, 10:04
Ja wolę nie zakładać, bo z nuż się okaże, że dom jest bardziej inteligentny od właściciela..... 8)

YEYO
09-12-2003, 10:34
Temat wałkowany na forum wielokrotnie.
Sa dwie sprawy do wyjaśnienia:
pierwsza - czy chcesz mieć faktycznie tzw. "inteligentny budynek" ? - bardzo kosztowna zabawa i trochę racji ma rublow ja nie polecam

druga - czy chcesz mieć podstawowe media (elektryka, telefon/komputer, alarmówkę, monitoring, TV, czujke ppoż przynajmniej jedną i podłączoną do alarmu, proste podgrzewanie schodów i podjazdu (bez automatyki), automatyczną bramę garażową, może sterowane pilotem rolety jak ktoś chce je mieć, instalację głośnikową do kina domowego itp) niekoniecznie związane z "inteligencją" budynku - to warto zrobić

Internet na osiedlu domków jednorodzinnych można na 4 sposoby:

1. ciągać przewody od budynku do budynku - jest już trochę firm które to robią ale czy na twoim osiedlu to nie wiem. U siebie już mam bo sąsiadka chciała i przeciągali mi przez strych. Ale czy się podłączę nie wiem chyba że za małe pieniądze i zwiększą przepustowość "bramy na świat" bo 512kB/s na kilkanaście budynków to mało zwłaszcza jak ktoś postawi GetRight'a i zapcha całe łącze.
2. instalacja WLAN - drogą radiową - też tak się robi, czy wykonalne jak powyżej
3. instalacja NeoStrady od Tepsy - coraz bardziej popularne prawdopodobnie wykonalne i ma być niższy abonament miesięczny.
4. modem analogowy lub ISDN i dodzwaniać się do dostawcy - i licznik kasuje za każdy impuls - wykonalne ale te rachunki :cry:

Co moim zdaniem najlepsze/możliwe nie będę pisał, aby nie wyszło na jakąś reklamę.

qbrakus
09-12-2003, 10:44
Mam obawy przed instalacją inteligencji domowej. Takowa grozi uzyskaniem swiadomości przez budynek. Skutkuje to buntami, bojkotami, embargami.
:)

Szpulka
09-12-2003, 11:07
A ja bym właśnie bardzo chciała. Tak sobie wyobrażam, że w internecie mam podglądzik (kamery) i stan różnych liczników, mierników np. temperatura w różnych pomieszczeniach i mogę zdalnie wydać polecenie podnosimy temperaturkę (bo wracam wcześniej). Taki trochę SF :wink:
Ale na razie mieszkam na budowie, przy kominku a jedyne media to prąd i modlę się żeby nie było mrozu bo mi podłogówka popęka i żeby mi starczyło pieniędzy na sezon grzewczy i żeby mi zamurowali dziurę nad drzwiami bo wieje i żeby zrobili wreszcie te gipsy bo mi się rano oczy nie chcą otworzyć zlepione tym pyłem i takich parę przyziemnych marzeń....
Na pewno obiecuję, że od wiosny wezmę się za tą inteligencję i dam znać na forum o postępach.

BK
09-12-2003, 11:46
Pytanie do YEYO - dlaczego nie polecasz? Czy ze względu na cenę?

Czy znasz ludzi którzy mają inteligentne domy? Dużo ich jest?
A te instalacje, które, jak piszesz, niewiele mają z iteligencją wspólnego (automatyka, alarmy, sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem) - czy też są popularne - czy znacie ludzi którzy u siebie je mają?

Bardzo byłabym wdzięczna za info - chcę coś takiego mieć u siebie, ale nie mam pojęcia ile to może kosztować i w jakim zakresie warto się w to bawić.

Pozdrawiam ze słonecznego Wrocka :D

YEYO
09-12-2003, 11:57
[quote="Szpulka"]A ja bym właśnie bardzo chciała. Tak sobie wyobrażam, że w internecie mam podglądzik (kamery) i stan różnych liczników, mierników np. temperatura w różnych pomieszczeniach i mogę zdalnie wydać polecenie podnosimy temperaturkę (bo wracam wcześniej). Taki trochę SF :wink:

Dobre bardzo dobre. :lol:

A ja przez Internet zobaczę że u ciebie nikogo nie ma, wyłączę alarm i powiadamianie, zamknę żaluzje aby mnie nikt nie widział, wygaszę oświetlenie przed domem, otworzę zamek lub bramę garażową i przyjadę i wyczyszczę wszystko łącznie z komputerem sterującym tym wszystkim.
Acha podmienię obraz z kamery na obrazek cyfrowy i będziesz szczęsliwa że masz wszystko ok, a jak wrócisz z pracy to ci przyślę SMS-a z pozdrowieniami i nowy kod do twojego alarmu.

Acha jeszcze jedno mi przychodzi do głowy zabawnie byłoby przejąć sterowanie nad twoim domem gdy jesteś w środku. A to blokować drzwi, a to wychłodzić łazienkę, a to zrobić saunę w lecie w salonie itd.
I przez kamery podejrzę jaki masz szyfr w sejfie i gdzie trzymasz różne cenniejsze rzeczy ( o sypialni nie wspomnę). :oops:

To jest tylko mój bełkot (mam nadzieję że trochę zabawny) :wink: na temat inteligencji budynków ogólnie i wyobrażenia ludzi o tym temacie, ale nie to żebym chciał komuś szkodzić (wolę pomagać), ale jest wielu ludzi (maszyn też tzw rzeczy martwych) zwłaszcza w Internecie których czyjaś krzywda bawi. Niestety :cry:
Więc do twojej wizji Internetowego Eldorrado podchodź z większą dozą racjonalizmu.


Pozdrawiam
Bogdan

YEYO
09-12-2003, 12:20
[quote="BK"]Pytanie do YEYO - dlaczego nie polecasz? Czy ze względu na cenę?

Po pierwsze
"Inteligentny budynek" w całym rozumieniu tego słowa będzie cię kosztował więcej niż cała budowa.
Po drugie
Do normalnego i wygodnego życia bez stresów wystarczy odrobina instalacji teletechnicznych bez "inteligencji" maszyn, które same będą wiedziały co jest dla ciebie lepsze (acz w twoim odczuciu wcale nie koniecznie)
Po trzecie
Ruch to zdrowie i wcale mi nie zależy aby światła się wyłączały jak wychodzę z pomieszczenia i włączały jak do innego wchodzę, podobnie np. z radiem, telewizorem, wieżą itd. Chyba bym zwariował po 1 dniu. A jak komputer sterujący tym wszystkim by zgłupiał, a portafi to wszyscy wiedzą, to nocleg na schodach pod domem mi się nie uśmiecha.

Instalacje które wymieniłem oczywiście warto mieć, a to po to aby nie kuć ścian jak dokupimy nowe urządzenie i trzeba podłączyć np. 6 głośników kina domowego bez pajęczyny kabli.
Podobnie ze sterowaniem ogrzewaniem tak na wszelki wypadek położyłem u siebie odpowieni przewód i już. Jak będzie a dojrzałem do tego (moja żona raczej ) że pewnie będzie to się podłączy i już. Instalację teleinformatyczną też zrobiłem bo może będą 2 komputery, Internet będzie oczywista rzecz, a telefon też dobrze mieć możliwość podłączyć w każdym pokoju. O TV nie wspomnę - praktycznie zrobiłem w każdym pokoju i kuchni z zamiarem wrzucenia podglądu z kamery zewnętrznej na TV. Alarmowa oczywiście też i może czujki ppoż podłącze w kotłowni i na piętrze, ale to wszystko to tylko przewody, które mogą spełniać różne funkcje. Rolet antywłamaniowych nie będę miał więc ich nie steruję. Do bramy garażowej i wjazdowej oczywiście automat i bariera podczerwieni aby nie zamknąć jak zostawię samochód w drzwiach.

Pisać można wiele, ale to wszystko nie ma nic wspólnego z "inteligentnym budynkiem"

Pozdrawiam ciepło z zimnego Białegostoku
Bogdan

Szpulka
09-12-2003, 12:31
No cóż każda potwora znajdzie swego amatora....
Nie ma domów bezpiecznych niezależnie czy zastosujesz stalowe sztaby i mur z fosą, czy watachę dobermanów czy internetowe wodotryski. Jestem akurat z branży więc może mogłabym nad zabezpieczeniami popracować, ale mam świadomość, że jak ktoś się uprze to sobie poradzi tylko po co? Nie trzymam tam Mony Lizy ani klejnotów koronnych. Jeśli jakiś psychol będzie chciał mi zaszkodzić to to po prostu zrobi. Jak nie będzie kamer to też możesz się włamać i oszukać alarm to nic nie zmienia. Jednak doświadczenie mi podpowiada, że im łatwiej się włamać tym większe prawdopodobieństwo.

YEYO
09-12-2003, 12:56
No cóż każda potwora znajdzie swego amatora....


Potworny to jest tylko "inteligentny budynek", a kobiety wszystkie są urocze.

BK
09-12-2003, 13:11
[quote=Szpulka]A ja bym właśnie bardzo chciała. Tak sobie wyobrażam, że w internecie mam podglądzik (kamery) i stan różnych liczników, mierników np. temperatura w różnych pomieszczeniach i mogę zdalnie wydać polecenie podnosimy temperaturkę (bo wracam wcześniej). Taki trochę SF :wink:



Zeby się tak sprytnie włamać do domku 150 m2, włamywacz musiałby mieć naprawde dobre wykształcenie techniczne, wiedzę, spryt. Czy nasi złodzieje naprawdę są tacy sprytni?
Jeśli tak, to okradną raczej biurowiec, a nie domek.


Dobrze myślę? :lol:

Widzę że niektórzy zakładają może nie inteligentne instalacje, ale instalacje teleIT - czy dużo z was ma coś takiego u siebie?
Nikt mie nie odpowiedział na pytanie - czy to drogie?

BK
09-12-2003, 13:15
Ja na pewno nie jestem sprytna :oops:

Zacytowałam nie ten tekst co trzeba - oczywiście chodziło mi o tego włamywacza tak sugestywnie wymyślonego przez YEYO.

Szpulka
09-12-2003, 13:27
xxx

YEYO
09-12-2003, 13:30
[quote="BK

Widzę że niektórzy zakładają może nie inteligentne instalacje, ale instalacje teleIT - czy dużo z was ma coś takiego u siebie?
Nikt mie nie odpowiedział na pytanie - czy to drogie?[/quote]

Myślę że wielu. A jak nie zrobią od razu to potem żałują. Koszt wykonania na etapie budowy to tylko koszt odpowiedniej ilości i rodzaju przewodów i robocizna. Dokładnie trudno powiedzieć zależy od ilości gniazd, wyprowadzeń itd. U mnie 200m2 koszt materiałów to ok 3500zł (razem z elektryką) dokładnie nie liczyłem. Robocizna darmowa bo robiłem sam.
DO tego należy doliczyć osprzęt (gniazdka, szafa dystrybucyjna, elementy aktywne, czujki, centralka alarmowa, urządzenia TV, kamera/y itd, automaty bramowe i garażowe) i to będzie trochę kosztowało ale będzie rozłożone w czasie. Myślę że będę potrzebował jeszcze ok. 6000-7000 zł
Czyli sumarycznie: instalacje teletechniczne budynku z osprzętem i urządzeniami powinny mi się zamknąć w ok 10.000zł.

Jedni powiedzą, że to mało inni że dużo i taki jest ten świat.

Pozdrawiam
Bogdan

BK
09-12-2003, 13:38
YEYO,
Widzę że rozmawiam z fachowcem (skoro sam instalujesz).
Trochę mnie to onieśmiela ...
Przychylę się do zdania że 10k pln to nie jest wiele - można wybudować dom o 10 m2 mniejszy zeby mieć te wszystkie bajery któe tak bardzo ułatwiają życie.
A jak to jest z wykonawstwem u ludzi mniej kumatych i wykształconych?
Czy instalacje robią firemki które zakładają siecie czy musi to być ktoś ze specjalnymi uprawnieniami? Czy takich firm jest dużo?

Beata

YEYO
09-12-2003, 14:00
Tzn tak: z wykształcenia elektryk po Politechnice, z zawodu projektant programista, z zamiłowania podróżnik, z przymusu budowlaniec, ale czy fachowiec to tak nie do końca.

Do instalacji elektrycznej potrzebny projekt i uprawnienia, do pozostałych nie. Często jest tak że elektryk potrafi zrobić większość, prawie wszystko lub wszystko. Są też specjalistyczne firmy, które zrobią projekty wszystkich instalacji i je wykonają, ale to będzie drożej. Wykonawców jest wielu. Ja robiłem sam z następujących powodów:

- jak schrz... to sam i nie będę miał do nikogo pretensji,
- sam zrobię to lepiej
- w trakcie wykonywania jednocześnie planowałem gdzie i co umieścić -gniazda, oświetlenie, czujki, sterowniki, sondy szafę dystrybucyjną, jak włączać światło i wyłączać, gdzie TV, rozstawienie głośników kina domowego itd.
- projekt instalacji elektrycznej miałem w projekcie gotowym domu, ale był do kitu jak zawsze
- najlepiej kombinuje się samemu, a jak trzeba jeszcze komuś wytłumaczyć co się chce, a klientowi zależy tylko na kasie i żeby jak najszybciej robotę wykonać to wolę sam.

Myślę że u ciebie problemem jest znalezienie kogoś, kto pomoże ci określić co chcesz i wytłumaczy co można zrobić aby ułatwić życie za nieduże pieniądze. Niestety do Wrocławia jest trochę daleko tak sam bym ci pomógł za filiżankę herbaty rozwiązać twoje dylematy.

Pozdrawiam
Bogdan

Griszka
09-12-2003, 15:26
Witam,

interesuja mnie takie instalacje - tzn. m. in. alarm + kamera, p-poż (czujnik dwutlenku węgla), okablowanie, instalacja odgromowa, i in. Czy ktoś to u siebie ma? Czy warto coś takiego zakładać? Czy to są drogie rzeczy? Szukam firmy, która to zakłada we Wrocławiu lub w pobliżu Wrocka.
A coś na temat sieci - Internet na osiedlach domków jednorodzinnych.
Będę wdzięczna za wszystkie informacje.
Pozdrawiam


Ja mam wszystko o czym piszesz. Taka ukryta i rozproszona inteligencja.
Nie mam instalacji odgromowej - jakoś wypadła z budżetu i inteligencji budynku.
Niestety nie pomoge ci - co do wykonawcy - wszystko wykonywałem sam.

Mogę ci poradzić dwie drogi:
a. skupić się na centralnym sterowniku w stylu EIB (drogie ale jakie gadźedziarskie)
b. rozproszyć wszystko LAN osobno, instalacje TV-SAT, telefoniczne, radiowęzeł to jedno a drugie to część domowej automatyki wokół centrali alarmowej która posiada funkcje centralki p-poż, czujek zalania, wypływu gazu czy wykrywa CO. (taniej ale wymaga wiedzy i smykałki albo pieniędzy).

Ja mam b z tym że wszystko sam zrobiłem,.
pzdr

mrtn
09-12-2003, 15:44
Z inteligentym domem tak jak wiekszość moich poprzedników bym uważał, ale np.: instalacja alarmowa, czujek dymu dal kogoś kto bedzie się czuł bezpieczniej - czemu nie !.

Jeżeli nie stać cię na wszystko, to po prostu zapłac za projekt i instalację kabli - to pewnie jakieś 10-15 % ceny, a resztę kupisz jak bedzie cię stać.

przynajmniej nie bedziesz miał kłopotów z kuciem i ciągnieciem kabli.

Aha przypomniała mi się firma z Wrocławia w temacie systemy i urzadzenia zabezpieczające: OBIS Wita Stwosza 28 tel./fax (071) 343 16 76 tel. (071) 341 78 52.

Gabryella
30-07-2013, 18:10
informacje na ten temat możesz też znaleźć na http://www.mieszkajbezpiecznie.pl (http://www.mieszkajbezpiecznie.pl/artykuly/).
Może jakieś rzeczy przydadzą Ci się z tego lub komuś innemu

dendrytus
30-07-2013, 20:53
informacje na ten temat możesz też znaleźć na http://www.mieszkajbezpiecznie.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.mieszkajbezpie cznie.pl%2Fartykuly%2F).
Może jakieś rzeczy przydadzą Ci się z tego lub komuś innemuy

Nie uważasz, że gość,się już dawno pobudował? W końcu 10 lat to szmat czasu. W zasadzie, to może myśleć o drobnym remoncie.

PS.
W pewnej skali, to jak odkopanie Tutenchamona.

stkop
30-07-2013, 21:51
"to jak od kopanie Tutenchamona. " he, dobre porównanie. Zauważ, że ze schematu wynika, że chodzi tylko o podpięcie do KNX.

Gabryella
31-07-2013, 11:39
dlatego też dodałam "Może jakieś rzeczy przydadzą Ci się z tego lub komuś innemu"

dendrytus
31-07-2013, 13:48
"to jak od kopanie Tutenchamona. " he, dobre porównanie. Zauważ, że ze schematu wynika, że chodzi tylko o podpięcie do KNX.

Ze schematu? A gdzie mogą go zobaczyć?


dlatego też dodałam "Może jakieś rzeczy przydadzą Ci się z tego lub komuś innemu"
Tak? A który artykuł tego postu

informacje na ten temat możesz też znaleźć na http://www.mieszkajbezpiecznie.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.mieszkajbezpie cznie.pl%2Fartykuly%2F).
Może jakieś rzeczy przydadzą Ci się z tego lub komuś innemu



ma związek z EIB/KNX?

stkop
31-07-2013, 20:45
No nic dodam tylko że Pani archeolog Gabryella promuje na kilku forach portal mieszkajbezpiecznie.pl, którego właścicielem jest jeden z największych polskich producentów elektroniki zabezpieczeń... który, IMHO, nie sprostał w swojej ofercie ideom inteligentnego domu. Dendrytusie chodziło mi o schemat z artykułu Inteligentny Dom umieszczony na tym portalu. Kluczem jet zapewne znany Ci INT-KNX.

dendrytus
31-07-2013, 23:03
którego właścicielem jest jeden z największych polskich producentów elektroniki zabezpieczeń... który, IMHO, nie sprostał w swojej ofercie ideom inteligentnego domu. Dendrytusie chodziło mi o schemat z artykułu Inteligentny Dom umieszczony na tym portalu. Kluczem jet zapewne znany Ci INT-KNX.

A dlaczego miałby sprostać? Satel zajmuje się zabezpieczeniami, a nie IB/ID. Dodał moduł KNX, bo była tak potrzeba. Dla mnie to rozwiązanie jest wysterczające i wręcz idealne.
Prawie w identycznie mogę spiąć centrale Digiplex EVO Paradoxa. Dużo wygodniejsze i tańsze niż integracja KNX z centralami Galaxy poprzez Modbusa.
Zawsze pozostaje kosztowna integracja poprzez łączenie wejść/wyjść KNX z wejściami/wyjściami centralki alarmowej

dendrytus
03-08-2013, 07:41
http://www.youtube.com/watch?v=ug-xe2HtNrs