PDA

Zobacz pełną wersję : smród z odpowietrzników pionu kanalizacyjnego, zdjęcie.



VIP Jacek
13-06-2009, 18:07
mam taki odpowietrznik pionu kanalizacyjnego.

http://img171.imageshack.us/img171/6575/img0139l.jpg

http://img171.imageshack.us/img171/7556/img0140n.jpg

Wyczuwalny jest z niego lekki smród.
Nie wiem jak się jego pozbyć? Te kapturki mam dokręcone na maxa.
Co tu można zrobić?

adam_mk
13-06-2009, 18:21
Mam wrażenie, że to zaworki napowietrzające.
Generalnie - raczej powinny być zamknięte...
Otwierają się samoczynnie jak trzeba, jak w rurze robi się podciśnienie (chwilowe, po spuszczeniu wody w WC).

Poperfumować?
Założyć że są wadliwe (nieszczelne) i wymienić?
Pokochać tak jak jest?

Nie wiem.. :lol:
Wymieniłbym. Nie majątek.

Adam M.

Pyłu w około sporo...
Może co podlazło?
Może zdjąć, opłukać jakim wężem na podwórku i zamontować ponownie...
A.M.

VIP Jacek
13-06-2009, 18:32
jest to na górze w łazience, jeszcze nie wykończonej i nie używanej.
Odkręciłem, przeczyściłem, wytarłem z pyłu i dalej zalatuje. Nie wiem jaka jest zasada jego działania. On powinien raczej zasysać powietrze z domu, a nie odwrotnie.
Może to w cholerę wymienić na inny odpowietrznik. Może są jakieś nowsze rozwiązania.

adam_mk
13-06-2009, 19:46
Klapka podparta sprężynką.
Czasem gumowana klapka.
Jak ssa to się klapka poddaje.
Jak nie ssa to klapka powinna SZCZELNIE przylegać i zamykać tę rurę...
Pecha masz i bubel wstawili.
Wyciągnij tę rurę na strych i tam wstaw nowy zawór.
Obejrzyj go dobrze przy kupnie... to masówka.. może błąd odlewu...
Adam M.

VIP Jacek
13-06-2009, 21:07
chyba masz rację. Do dupy ten zawór napowietrzający.
Żadnych tam sprężynek nie ma, tylko gumowana klapka. Muszę poszperać w sklepach, może inny zawór wstawię.
Smród mały, ale dokuczliwy. Zapytam też hydraulika.

Lookita
13-06-2009, 21:14
a nie mozna tego na glucho-sztywno zamknac?chyba masz inne odpowietrzniki pionowe na dachu lub chocby na poddaszu?

edde
13-06-2009, 21:15
jest to na górze w łazience, jeszcze nie wykończonej i nie używanej.
Odkręciłem, przeczyściłem, wytarłem z pyłu i dalej zalatuje. Nie wiem jaka jest zasada jego działania. On powinien raczej zasysać powietrze z domu, a nie odwrotnie.
Może to w cholerę wymienić na inny odpowietrznik. Może są jakieś nowsze rozwiązania.

najlepsze i niezawodne, choć wcale nie najnowsze, to wyprowadzenie prawidłowego odpowietrzania/napowietrzania pionu kanalizacyjnego ponad dach

w kanalizacji (szczególnie miejskiej) różnie się dzieje, czasem odpowietrzeniem pionu zasysa, czasem dmucha, kanalizę u siebie mam bez syfonów i kratek to doskonalę to często obserwować mogę, wpływa na to różnice w ciśnieniu, temperaturze, to kto i jak używa w danej chwili kolektora :wink: , zawór napowietrzajacy działa tylko w jedna stronę, wywiewka dachowa może w obie, jak kanaliza chce sobie puśic bąka to puści dachem a nie po uszczelnieniach będzie miejsca szukać :D

pablitoo
13-06-2009, 21:22
Są to jak słusznie zauważył Adam zawory napowietrzające pion kanalizacyjny - i są również jak zauważył kolega Jacek do dupy ...
Wykonanie napowietrzenia / wentylacji / pionu kanalizacyjnego TYLKO i WYŁĄCZNIE za pomocą takich napowietrzaczy to poważny błąd .
Pion kanalizacyjny powinien być bezwzględnie wentylowany poprzez wywietrznik dachowy - ewentualnie w wypadku skomplikowanych tras przewodów kanalizacyjnych można taką wentylację wspomagać napowietrzaczami - takimi jak prezentowane na fotach .
Konstrukcja takich napowietrzaczy jest prosta jak czytanie i równie awaryjna ... - o czym przekonał się Jacek ...

Jak zlikwidować przykry smród ? - bezwzględnie jak pion nie jest wentylowany zrobić wentylację - można wymienić napowietrzacze na nowe - ale problem powróci - i to szybciej niżbyśmy chcieli ...

adam_mk
13-06-2009, 21:31
Zwężka ze 100 na jakie 50.
Potem to 50 ponad dach i "kapelusz Chińczyka" na zakończeniu (albo i nie).
Adam M.

pablitoo
13-06-2009, 21:56
Zwężka ze 100 na jakie 50.
Potem to 50 ponad dach i "kapelusz Chińczyka" na zakończeniu (albo i nie).
Adam M.

- i jeżeli na końcu jest szambo lub POŚ - bezwzględnie kominek wentylujący zbiornik
- jeżeli na końcu jest kanalizacja miejska/wiejska - również taki kominek w studni rewizyjnej lub kolektorze

Musi być zachowana drożność wentylacji przewodów kanalizacyjnych - powietrze zasysane przez kominek wentylujący zbiornik usuwane jest przez wentylację pionów ponad połacią dachu - jak nie będzie zasysania przez zbiornik / bo nie ma kominka wentylującego zbiornik - zbiornik jest szczelny / będzie zasysało z wnętrza budynku - z syfonów , takich napowietrzaczy itp ...

bigmario4
13-06-2009, 22:09
A na dokładkę za nisko o ile mnie pamięć nie myli to powinien mieć min.60 cm wysokości

VIP Jacek
13-06-2009, 22:28
A na dokładkę za nisko o ile mnie pamięć nie myli to powinien mieć min.60 cm wysokości

i tu jest smród pogrzebany. :D
Gdzieś w necie wyczytałem, że ten napowietrzacz musi być zamontowany powyżej syfonu. Ale ja nie mam jeszcze żadnego syfonu na górze w łazience. Może to jest przyczyną?
Kominka wentylującego nie mam możliwości wyprowadzić poza dach. Taki mam układ łazienki.
To, co nie ma sposobu pozbycia się smrodu? :(

bigmario4
13-06-2009, 22:36
Jak nie na dach to może przez ścianę??Od tej rury daj dalej pod sufit a potem przez ścianę.

pablitoo
13-06-2009, 22:43
A na dokładkę za nisko o ile mnie pamięć nie myli to powinien mieć min.60 cm wysokości

i tu jest smród pogrzebany. :D
Gdzieś w necie wyczytałem, że ten napowietrzacz musi być zamontowany powyżej syfonu. Ale ja nie mam jeszcze żadnego syfonu na górze w łazience. Może to jest przyczyną?
Kominka wentylującego nie mam możliwości wyprowadzić poza dach. Taki mam układ łazienki.
To, co nie ma sposobu pozbycia się smrodu? :(

Nie - nie tam masz smród pogrzebany ...

Napowietrzacze - takie jak Twój - montuje się po to - aby podczas spłukiwania wody z toalety bądź wypuszczania jej z wanny czy z innego dużego odbioru - woda ta wraz z treściami przepływając pełnym przekrojem rury kanalizacyjnej nad ta "bombą" wytwarza podciśnienie w tym odcinku przewodu kanalizacyjnego - jeżeli nie ma wentylacji - to taki napowietrzacz otwiera się zasysając powietrze z łazienki do kawałka rury nad tą spadającą "bombą" i wyrównuje ciśnienie pod nią i nad nią - zabezpiecza to właśnie przed wysysaniem wody z syfonów umieszczonych w odbiorach na odcinku powyżej takiej spadającej "bomby" .

Skoro nie masz jeszcze syfonów - a jak mniemam - wszystkie wloty do kanalizy masz zatkane - to po prostu napowietrzacz sie zaciął i nie uszczelnia dobrze przewodu kanalizacyjnego - dlatego Ci śmierdzi w jego okolicy ...

Skoro nie masz możliwości zrobienia wentylacji tego pionu - to przynajmniej wyprowadź tą rurę na poddasze , czy strych - i tam zamontuj taki napowietrzacz - jak tam będzie śmierdzieć - to przynajmniej szybko nie poczujesz ...

VIP Jacek
13-06-2009, 22:55
z tą rurą na poddasze, to trochę problem, tak jak pisałem wcześniej.
Poddasze zabudowane, a i rury nie ma gdzie schować, aby przejść na strych. :(

pawlok
14-06-2009, 11:39
Podłącze sie pod wątek bo taki napowietrzacz zaproponował mi na jednym z pionów kanalizacyjnych instalator.
A wiec mam w sumie dwa piony fi100 - jeden będzie obslugiwał PG i łazienkę górną i do niego przez strych pójdzie rura do kominka wentylacyjnego, drugi obsługuję dolną łazienek czyli wanna, kibelek, umywalka i zlew z kuchni obydwa spotyka się po za domem w ziemi w "rurze pomarańczowej" i dalej do studzienki..
Dla owego drugiego "pionu" instalator zaproponował owy napowietrznik - twierdzi ze jedno odprowadzenie smrodku starczy...
Przystać na to ? czy zmusić go do przebicia się przez piętro i dojścia do drugiego kominka wentylacyjnego który po prostu wyszedł we wnęce w miejscu docelowym szafy wnękowej.

Pawlok

mjakob
14-06-2009, 14:16
A czy można odpowietrzenie dwóch pionów złączyć ze sobą na strychu i wyprowadzić do jednego kominka wentylacyjnego nad dachem? Czy trzeba dwa kominki wentylacyjne?

Jak usytuować kominki na dachu - w pobliżu szczytu, czy można niżej np. 50cm od okapu (tak mi wychodzi jeden pion).
Jak daleko od kominów wentylacyjnych powinno być odpowietrzenie ponad dachem?

adam_mk
14-06-2009, 20:18
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
"Jak daleko od kominów wentylacyjnych powinno być odpowietrzenie ponad dachem?"

Jak masz spiepszoną wentylację - to jak najdalej!
Jak sprawną - to bez znaczenia.
(przy grawitacyjnej, to ja bym to jednak poodalał...)

Adam M.

mjakob
14-06-2009, 20:50
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
"Jak daleko od kominów wentylacyjnych powinno być odpowietrzenie ponad dachem?"

Jak masz spiepszoną wentylację - to jak najdalej!
Jak sprawną - to bez znaczenia.
(przy grawitacyjnej, to ja bym to jednak poodalał...)

Adam M.

Będzie grawitacyjna (z nawiewnikami, więc istnieje ryzyko że będzie działać :-))

A co z połączeniem odpowietrzenia z dwóch pionów do jednego kominka wentylacyjnego - można tak??
Chce tak zrobić z powodów czysto finansowych - kominek kosztuje 500zł.

adam_mk
14-06-2009, 21:22
Można...
Ładna samoróbka kosztuje ze 3 godziny dłubania...

Adam M.

mjakob
14-06-2009, 21:40
Można...
Ładna samoróbka kosztuje ze 3 godziny dłubania...

Adam M.

Dzięki za odp.
Owszem, samoróbka może i tak, ale ja mam na myśli kominek wentylacyjny ceramiczny i nie chciałbym dodatkowych "nieceramicznych" elementów na dachu :-)

adam_mk
14-06-2009, 21:55
To ulep go sobie i wypal.
Będzie ceramiczny.
Ale - faktycznie. W 3 godziny się nie da...
:lol:
Adam M.

mjakob
14-06-2009, 21:59
To ulep go sobie i wypal.
Będzie ceramiczny.
Ale - faktycznie. W 3 godziny się nie da...
:lol:
Adam M.

chyba jednak go kupię :D

pawlok
14-06-2009, 22:04
Ponowie zapytanie bo temat zszedł na wypalanie kominków :-)
Czy przy dwóch pionach kanalizacyjnych które spotykają się / krzyżują w" rurze pomarańczowej w glebie" wystarczy rozwiązanie na dłuższym z nich wyprowadzenie rury do odpowietrzenia do kominka wentylacyjnego na krótszym napowietrzac?
Pawlok

adam_mk
14-06-2009, 22:09
Jak napowietrzacz sprawny - to zadziała.
Jak nie - to aromaty.
Adam M.

Mały
15-06-2009, 08:52
W napowietrzaczu wystarczy wykręcić te dwa kapturki i sprawdzić jakość odlewu. Oraz jakość tych grzybków plastikowo-gumowych(tam nie ma być żadnych sprężynek-one się podnoszą pod wpływem podciśnienia).
I rzeczywiście najlepszym napowietrzeniem kanalizacji jest ta grawitacyjna - czyli kominek na dachu.

Lsn
11-10-2013, 13:59
Panowie no masakra
Proponuję zastosować certyfikowane produkty zgodne z normą o ustalonych parametrach przepływu.
polecam stronę: http://www.*****.pl/
Napowietrzacze ale takie nie tylko z nazwy naprawdę dużo pomogą...

Jastrząb
11-10-2013, 20:30
Panowie no masakra
Proponuję zastosować certyfikowane produkty zgodne z normą o ustalonych parametrach przepływu.
polecam stronę: http://www.napowietrzacze.capricorn.pl/
Napowietrzacze ale takie nie tylko z nazwy naprawdę dużo pomogą...
Masakra to jest jak ktos odgrzebuje watek sprzed 4 lat, zeby wcisnac reklame produktu.

marcin

hydraulik_
12-10-2013, 21:09
Jest tylko jeden sposób -rura dn 100 nad dach.

reszta to loteria