PDA

Zobacz pełną wersję : Rekrutacja kierownika budowy



T i A
13-06-2009, 23:30
Potrzebuje wskazowek jak znalezsc dobrego kierownika budowy.Jak wychwycic niedouczonych,samo zwancow.Czy tylko liczyc na polecone osoby?Czy moze sa jakies kryteria ktorych powinienem uzyc przy poszukiwaniach?Wszelkie wskazowki mile widziane.

jajmar
13-06-2009, 23:39
samo zwancow
:o

Jak to ?, aby byc kieronikiem trzeba posiadać wyksztłcenie budowlne i mieć zaliczony egzamin państwowy, oraz mieć oplaconą składe na izbę inżynierów.
W innym przypadku nadzór wyłapie że oszust

T i A
14-06-2009, 00:29
samo zwaniec=partacz,osoba ktora nie dokonca znasie na fachu,moze tak bedzie lepiej

slawkin
14-06-2009, 01:58
TYLKO I WYŁĄCZNIE POLECENIE, i to co najmniej z kilku źródeł...

FlashBack
14-06-2009, 05:29
Potrzebuje wskazowek jak znalezsc dobrego kierownika budowy.Jak wychwycic niedouczonych,samo zwancow.Czy tylko liczyc na polecone osoby?Czy moze sa jakies kryteria ktorych powinienem uzyc przy poszukiwaniach?Wszelkie wskazowki mile widziane.
to, slepe miejsce jak na poszukiwanie kierownika budowy.
jezeli twoim podstawowym kryterium w wyborze kierownika jest cena to, daj sobie spokoj z budowa.

Lenart
14-06-2009, 08:48
FlashBack Ty śpisz czy majaczysz ?
Gdzie T i A napisał o cenie i że to jedyne kryterium ?

T i A
14-06-2009, 10:42
Nic nie pisalem o cenie,bo jezeli cena bedzie wysoka ale adekwatna do doswadczenia i profesjonalizmu, to nie robi to dla mnie problemu.Nie chce trafic na "partacza"ktoremu zaplace za prace.Zdaje sobie sprawe,ze kazdy dobry kierownik sie ceni.Czasami zli kierownicy cenia sie jeszcze bardziej i tego chcialbym uniknac i najwazniejsze zmniejszyc ryzyko bledow do minimum.

f.5
14-06-2009, 11:16
Moja krótka rada:
-jesli cos dajesz kierownikowi każ mu podpisac ze odebrał (moj zgubił dziennik budowy)
-zawsze płac po nie przed
-czytaj forum zadawaj pytania , ignoruj takie wypowiedziedzi jak FlashBack aczkolwiek nie przeczę że typ wie o czym mowi :) jednak nie każdy mam milion na dom......
-życzę powodzenia i nie patyczkuj sie z nieuczciwymi ludzmi ja wypier..... juz 3 ekipę łącznie tą od ocieplenia co sugerował Flash.
Twoje pieniądze Ty ustalasz reguły

14-06-2009, 12:07
... Czasami zli kierownicy cenia sie jeszcze bardziej i tego chcialbym uniknac i najwazniejsze zmniejszyc ryzyko bledow do minimum.

KB /to było dawniej/ pilnował interesów inwestora

teraz - w nowej rzeczywistości - KB ma dopilnowac elementów konstrukcyjnych i zanikających, pilnowac aby wszystko było wykonane "zgodnie z projektem", wypełnic dziennik i strzec sie aby sam nie umoczyc ciała /np. za samowolne przeróbki wykonane i inicjatywy inwestora.../

do szczegółów jak np. równe tynki, dobrze osadzone okna,
obróbka blacharska przy kominie - zatrudnia sie albo inspektora nadzoru albo pilnuje sie samemu /jest jeszcze - owszem - opcja pilnuje tego KB " na codzień" ale poniewaz często płaci sie "za wizyte" - inwestor unika wzywania KB na budowe jak ognia .../

p.s.
w realu realizuje sie mniej więcej taki schemat działania
inwestor nie informuje KB, ze jakiś element budowy został wykonany /np. więźba, kominy/ i nie prosi o "odbiór" tego elementu czy ocene wykonania
za to "od ręki" płaci wykonawcy ...
potem stwierdza, ze cos nie tak i podnosi larum / np. na forum/
następnie szuka sie kozła ofiarnego /wykonawce lub KB - do wyboru .../

T i A
14-06-2009, 14:50
Mialem taka cicha nadzieje,ze jakis KB sie wypowie.Nie jestem z tych osob co pierw płacą a pozniej płacza.Co do wyp... ekip jedna po drugiej tez nie jestem,bo pozniej jest zganianie winy na poprzednia-,ze sie nie dalo poprawic,zrobili co mogli,itp..Czasami nie ma wyjscia.Moze jakies wskazowki co do najczesciej popelnianych bledow inwestora we spolpracy z KB?
Jeden mamy;
-"inwestor nie informuje KB, ze jakiś element budowy został wykonany /np. więźba, kominy/ i nie prosi o "odbiór" tego elementu czy ocene wykonania
za to "od ręki" płaci wykonawcy ... "

14-06-2009, 16:10
...Moze jakies wskazowki co do najczesciej popelnianych bledow inwestora we spolpracy z KB? ...
OK lecimy następne
- inwestor /w swej łatwowierności/ liczy ze KB powinien/ musi/ wyliczyc potrzebne materiały z projektu ... błąd !
- inwestor /w swej łatwowierności/ liczy, ze jak podniesie scianke kolankowa o jeden pustak - KB powinien /musi/ to przyjąc do wiadomości i napisac w oswiadczeniu "budowa zgodna z projektem" - błąd !
- inwestor /w swej łatwowierności/ liczy na to, ze KB będzie sie wykłócał z ekipami o jakość - błąd !



Mialem taka cicha nadzieje,ze jakis KB sie wypowie. ... "
a po czym rozpoznajesz, ze sie nie wypowiedział ? po nickach ?

Claudii
14-06-2009, 16:38
ja tam na swojego KB nie narzekam,trzymam go jednak na dystans.
Mój KB to 2w1 ... napierw zrobił mi adaptacje projektu i tu facet był bardzo czasowy , tzn zwlekał,odwlekał jednym słowem niesłowny był :evil: a teraz jest moim KB ale jak zadzwonię,że dany etap zakończony to pędzi do mnie szybciutko :wink: Za to jest tani.

jajmar
14-06-2009, 17:08
Jeden mamy;
-"inwestor nie informuje KB, ze jakiś element budowy został wykonany /np. więźba, kominy/ i nie prosi o "odbiór" tego elementu czy ocene wykonania
za to "od ręki" płaci wykonawcy ... "


Tylko nie czytaj tego dosłownie, bo jak powiesz kierownikowi że masz strop zalany to już za poźno. Kierownik powinien sprawdzić szalunek, zbrojenie - zgodnośc z projektem i sztuką.

Ja bym Ci doradizł kieronika który ma blisko do Ciebie na budowe, ustal stawkę za wizytę, ustal ilośc wizyt, ustal z nim które roboty bezie odbierał od ekipy, np. powinien wiedzieć o pracach ziemnych aby móc ogladnac co w trawie piszczy, powienien zosbaczyc zbrojenie ław, szalunki, powinien uczestniczyć w tyczeniu budynku przez geodete.

T i A
14-06-2009, 21:25
Nikt jak narazie nie mial odwagi sie przyznac,ze jest KB.Co do wyklócania sie z ekipami to nie rozumiem po co sie kłucic na tej linii.Wydawalo mi sie,ze KB ma obowiazek sprawdzenia wykonanych robot co do zgodnosci z projektem i techologia.Jezeli cos sie nie zgadza raportuje do inwestora a inwestor do ekipy.Jezeli ekipa twierdzi ze jest ok to konsultacja i wymiana racji.Klótniami nic nie zdzailam-moje zdanie.Materialy to ekipa wylicza ile czego potrzebuje.

HenoK
15-06-2009, 11:23
Nikt jak narazie nie mial odwagi sie przyznac,ze jest KB.Bo kierownik budowy, to funkcja przypisana do konkretnej budowy.
Na razie nie na pisałeś nawet gdzie ta Twoja budowa będzie, a chcesz, żeby zgłaszali się chętni do pełnienia tej funkcji ;).
Ja np. mogę taką funkcję pełnić, ale interesują mnie tylko okolice Słupska.
Jak już wyżej napisano, trudno być kierownikiem budowy na odległość.

T i A
15-06-2009, 22:58
, a chcesz, żeby zgłaszali się chętni do pełnienia tej funkcji ;).
:o
Mam juz paru poleconych KB.Szukam wskazowek jak wyselekcjonowac najlepszego.Budowa bedzie w Radomiu tak na marginesie.

jajmar
16-06-2009, 02:47
Nikt jak narazie nie mial odwagi sie przyznac,ze jest KB.Co do wyklócania sie z ekipami to nie rozumiem po co sie kłucic na tej linii.Wydawalo mi sie,ze KB ma obowiazek sprawdzenia wykonanych robot co do zgodnosci z projektem i techologia.Jezeli cos sie nie zgadza raportuje do inwestora a inwestor do ekipy.Jezeli ekipa twierdzi ze jest ok to konsultacja i wymiana racji.Klótniami nic nie zdzailam-moje zdanie.Materialy to ekipa wylicza ile czego potrzebuje.

Sielanka :-)
Oby tak wygladała ta twoja budowa.

gregorczyk
17-06-2009, 10:44
spróbuj może porozmawiać z Kb na temat projektu, zadając pytania odnośnie technologii w projekcie - na zasadzie, a dlaczego tak tu, a dlaczego tam nie można inaczej, a co jak zmienię to, tamto, a jak wprowadzę takie?

I słuchaj co mówi, jeżeli powie, "bo tak" i inaczej nie będzie, to albo mu się nie chce albo nie wie - w obu przypadkach zrezygnuj. inwestor zwykle zmienia materiały, chciałby zmienić rozwiązania, wypytaj KB co o tym sądzi jak on to widzi. czy wasza zmiana jest korzystniejsza, czy mniej (poza pewnie finansową), jakie konskwencje formalne itp. takie pytania nie powinny pozostać bez odpowiedzi.

i jak widzi wsparcie dla Was - bo o tym mowimy.
ja sobie nie wyobrażam, żeby kb nie było przy tyczeniu, po wykopach fund, początek ścian, szalowanie stropu, zbrojenie, zabetonowanie; ścianki kolankowe, więźba, pokrycie - to podstawy. potem też, ale mniej ostro - do tej pory w trosce o własną d.. od tej pory w trosce o inwestora - tynki, posadzki, ocieplenia, instalacje (choć nie jest tu specjalistą to zwykle wie więcej niż inwestor).

powodzenia

retrofood
17-06-2009, 15:04
mam znajomego świetnego kierownika budowy.
chętni pisać na PW.

T i A
10-09-2009, 00:32
Dzieki wszystkim.
Chyba juz znalazlem odpowiednia osobe-jestem po rozmowie i wydaje sie ze zna sie na budowaniu+poleciły mi go 2 osoby.

nuxe
13-02-2016, 22:39
Za chwilę będziemy szukali KB. Mam więc pytanie czy jest jakaś lista kontrolna etapów, które muszą być odbierane przez Kierownika?
Czy możne się zdarzyć, że Wykonawca tak się rozpędzi, że KB nie zdąży odebrać etapów cząstkowych?
Planujemy być na budowie codziennie, ale jak można zadbać o to, żeby KB był na wszystkich wymaganych odbiorach?

.:Paco:.
13-02-2016, 23:09
Za chwilę będziemy szukali KB. Mam więc pytanie czy jest jakaś lista kontrolna etapów, które muszą być odbierane przez Kierownika?
Czy możne się zdarzyć, że Wykonawca tak się rozpędzi, że KB nie zdąży odebrać etapów cząstkowych?
Planujemy być na budowie codziennie, ale jak można zadbać o to, żeby KB był na wszystkich wymaganych odbiorach?
to KB juz na samym poczatku powinnien ustalic z ekipa, np nie moga zalac wienca poki on nie zobaczy zbrojenia....ostatecznie to KB ponosi odpowiedzialnosc

Elfir
13-02-2016, 23:15
Muszą-nie, ale warto: fundament, pierwsza warstwa bloczków (czy są równo), zbrojenia podciągów, szalunek pod strop/wieniec, konstrukcja dachu. Z resztą doświadczony kierbud ci podpowie.
Z wykonawcą dogadać, że nie ma płacenia za etap bez wpisu kierbuda w dzienniku. I określić etapy, które on odbiera - niech wykonawca zgłasza, kiedy kierbud ma przyjechać.

nuxe
25-02-2016, 19:52
Mam jeszcze jedno pytanie, otóż wykonawca zaproponował, że w cenie budowy domu (do stanu deweloperskiego) uwzględniony jest koszt zatrudnienia przez niego kierownika budowy. Po mojej stronie jest zatrudnienie inspektora nadzoru.
Czy taki układ jest w porządku czy też będzie dla mnie lepiej jeśli sama zatrudnię również kierownika budowy?

WOLSZTYN architekt
26-02-2016, 23:14
Jeśli wykonawca chce za kierownika budowy zapłacić to ok, tylko PAMIĘTAJ inspektor nadzoru inwestorskiego musi być Twój :) bo on de facto będzie stał na straży twoich interesów i według PB jest upoważniony do wydawania poleceń kierownikowi budowy.
Jedno co mogę podpowiedzieć, nie zatrudniaj REKSIA który podjedzie raz na kwartał bo wtedy.....
pozdrawiam

Marek88.8
27-02-2016, 16:09
Najlepszym rozwiązaniem jest gdy KB jest ta sama osoba co adaptuje projekt na działkę, robi zmiany w projekcie itd. Bierze pełną odpowiedzialność za projekt oraz za nadzór budowy. Projekt jest mu bardzo dobrze znany i następuje konkretne sprawdzenie wykonanych robót na budowie. Bynajmniej takie opinie słyszałem od znajomych oraz w ten sam sposób buduję.

Co do wizyt KB na budowie to:

- przy geodecie: może być/nie musi (u mnie był)
- po wykopaniu ław, ułożeniu zbrojenia, przed zalaniem: mus być
- po wykonaniu fundamentu: powinien być, sprawdzić
- po wykonaniu ścian nośnych/konstrukcyjnych: musi być
- po wykonaniu szalunku stropu, ułożeniu zbrojeniu, przed zalaniem: musi być
- po wykonaniu ściany kolankowej, ułożeniu zbrojenia wieńca, przed zalaniem: musi być
- po wykonaniu konstrukcji dachu: musi być

Najważniejsze etapy.

koronies
29-02-2016, 21:55
Ile bierze kierownik Budowy w Kujawsko Pomorskim ?? jakie są koszta kierownika budowy i czym powinien się zajmować ?

Marek88.8
29-02-2016, 22:56
Mój KB - 1300 / cała budowa

Również on robił mi adaptację i zmiany w projekcie, koszty osobne. Powinien sprawdzać wykonawców na budowie. Najważniejsze punkty opisałem w poście wyżej. #26

forgetit
01-03-2016, 07:09
Czyli według powyższego zestawienia ilości wizyt wychodzi 90zł/wizytę.
Tak mimochodem ile kosztuje klamka do drzwi albo ułożenie 1m2 płytek?

Marek88.8
01-03-2016, 12:45
Czyli według powyższego zestawienia ilości wizyt wychodzi 90zł/wizytę.
Tak mimochodem ile kosztuje klamka do drzwi albo ułożenie 1m2 płytek?

Tak to nie jest że 90 zł/ wizyta. Cena jest liczona za całość a ile razy on będzie na budowie to różnie bywa. Kierownik prowadzi dziennik budowy i odpowiada za wykonanie robót zgodnie ze sztuką budowlaną i z projektem.


PS. Jak to policzyłeś że wyszło 90zł?

forgetit
01-03-2016, 20:39
- przy geodecie: może być/nie musi (u mnie był)
- po wykopaniu ław, ułożeniu zbrojenia, przed zalaniem: mus być
- po wykonaniu fundamentu: powinien być, sprawdzić
- po wykonaniu ścian nośnych/konstrukcyjnych: musi być
- po wykonaniu szalunku stropu, ułożeniu zbrojeniu, przed zalaniem: musi być
- po wykonaniu ściany kolankowej, ułożeniu zbrojenia wieńca, przed zalaniem: musi być
- po wykonaniu konstrukcji dachu: musi być
Najważniejsze etapy.

14wizyt?

weldur
01-03-2016, 20:40
ciekawie to obliczyłes az jestem ciekaw az

weldur
01-03-2016, 20:40
super ze sie udało kogos znalezc

nuxe
01-03-2016, 22:32
W Warszawie KB biorą od 350 zł do 500 zł za wizytę (8-11 wizyt).

forgetit
02-03-2016, 07:52
ciekawie to obliczyłes az jestem ciekaw az

No to jeszcze raz:
przy geodecie: może być/nie musi (u mnie był)(1)
- po wykopaniu ław (2), ułożeniu zbrojenia(3), przed zalaniem(4): mus być
- po wykonaniu fundamentu: powinien być, sprawdzić(5)
- po wykonaniu ścian nośnych/konstrukcyjnych: musi być(6)
- po wykonaniu szalunku stropu(7), ułożeniu zbrojeniu ( 8 ), przed zalaniem: musi być(9)
- po wykonaniu ściany kolankowej(10), ułożeniu zbrojenia wieńca(11), przed zalaniem: musi być(12)
- po wykonaniu konstrukcji dachu: musi być(13)
(14) - wpis o zakończeniu