PDA

Zobacz pełną wersję : prosba o pomoc w zaplanowaniu ogrodu



lukass534
14-06-2009, 14:22
Witam. Jesteśmy początkujący w tej dziedzinie. Planujemy wprowadzić się w listopadzie. Działka goła i wesoła, i dosyć duża, piaski. Kompletnie nie mamy pomyslu na ogród. Może ktoś rzuci okiem w wolnej chwili i coś doradzi. Będziemy bardzo wdzięczni.

Wszelkie rady i propozycje mile widziane.
Poniżej plan działki. (mylnie oznaczono Wsch i Zach :-) )

http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0609/dzialka4290.jpg



http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0609/dzialka4290.jpg

Douger
14-06-2009, 15:10
No trochę tak za mało informacji :P

Musisz się na pewne rzeczy zdecydować na wstępie. Np. czy chcesz mieć duży trawnik, czy będziesz miał czas na pielęgncaje, jak wygląda otoczenie działki, ile chcesz przenaczyc piniędzy, czy masz dzieci, czy masz psa, jakie rośliny lubisz itp :P

lukass534
15-06-2009, 22:03
Jesteśmy rodzinką z dzieckiem, na razie jednym, ale kto wie...
jak na razie bez pieska, ale kto wie... (nie wykluczamy-na jakiegoś małego może uda mi sie namówic męża :-) )

Myślę o wyłożeniu kostką bezpośredniego terenu przy tarasie, bo 2 metrowy taras to chyba troche maly na jakiegos wiekszego grilla.

Może w zaciszu, gdzieś w dali jakas altanka ze ścieżka prowadzącą do niej.

Jakiś mały warzywniak.

Dużo trawy , choć od znajomych wiem, że trudno utrzymac piekna zieleń, i co niektórzy decyduja się likwidowac trawę wprowadzając więcej kostki czy innego twardego podłoża.

Miejsce na mały plac z piaskownicą.

Jeśli chodzi o roślinność - nie znam się zbytnio, jestem w tej dziedzinie laikiem.

Tola (jej ogród stawiam za wzór) polecała początkującym "katalog - drzewa, krzewy, byliny". Myśle nad zakupem tej pozycji.

słej
16-06-2009, 08:14
Polecam sosnę wejmutkę, jest ładna i dobrze rośnie na piasku

Grudosia
16-06-2009, 08:21
Nie będę się mądrzyć (bo mój ogród też w mega powijakach) ale mogę podpowiedzieć - bo warunki u mnie podobne:)
brzoza, kosodrzewina, berberysy, jałowce - dadzą sobie spokojnie radę:)

Douger
16-06-2009, 09:52
Działka jest dość spora. Ja zawsze popieram typowo polskie gatunki. Jaką masz tam ziemię na działce?

misiunia_259
16-06-2009, 11:07
Hej, ja też mam prośbę. Mieszkam w bloku, ale mam spory balkon. Zawsze marzyłam o ogrodzie i chciałabym, żeby powstała taka mini-wersja balkonowa, tylko kompletnie się na tym nie znam. Ktoś wie co można zasadzić, żeby było pięknie, kolorowo i nietrudno w utrzymaniu;)? Aha, balkon wychodzi na wschód.