PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja przeciwwilgociowa na chudziaku a instalacja CO



odaro
14-06-2009, 23:00
Dzisiaj kolejny hydraulik powiedział mi że on mocuje rury zasilające do grzejników do chudziaka i na to idzie folia, styro, podłogówka i wylewka i że tak jest prawidłowo.

W takim razie po co robić izolację przeciwwilgociową na chudziaku skoro zostanie w wielu miejscach podziurawiona przez kołki mocujące rurę CO do chudziaka.

Tak samo robi z rurami od instalacji wodnej.

Wg. niego nie zamocowana do chudziaka rura CO powoduję drgania i poruszanie się rury i on widział już jak z tego powodu spadły grzejniki :)

Facet idzie na łatwiznę i czy może ma rację.

Jak macie u Siebie to zrobione. Nie bardzo miałem argumenty żeby podjąć z nim dyskusję bo tak na pierwszy rzut oka wydaję się że mocowanie rury ma sens.

listek
15-06-2009, 08:09
Facet idzie na łatwiznę i czy może ma rację.


Idzie na łatwiznę :-?



Jak macie u Siebie to zrobione. Nie bardzo miałem argumenty żeby podjąć z nim dyskusję bo tak na pierwszy rzut oka wydaję się że mocowanie rury ma sens.

Najpierw poszedł styro 4cm i na to rurki w peszlach i znowu styro. Nic nie drga.
Sam mi tak doradził mój instalator. Nawet mu do głowy nie przyszło mocowanie tego do chudziaka. Dostatecznie wylewka zamocuje.

odaro
15-06-2009, 08:35
A można jakoś przymocować te rury zasilające CO i wody do dolnej warstwy styropianu coś podobnie jak rurka do podłogówki.

listek
15-06-2009, 08:46
A można jakoś przymocować te rury zasilające CO i wody do dolnej warstwy styropianu coś podobnie jak rurka do podłogówki.

Nie wiem, nie widziałem takich spinek.
Jak juz tak koniecznie chcesz mocowac to zamocuj do ściany zaraz na chudziakiem (np. dybel plus obejma).
Izolacji nie przedziurawisz, a wylewka zakryje uchwyty.

odaro
15-06-2009, 10:25
A można jakoś przymocować te rury zasilające CO i wody do dolnej warstwy styropianu coś podobnie jak rurka do podłogówki.

Nie wiem, nie widziałem takich spinek.
Jak juz tak koniecznie chcesz mocowac to zamocuj do ściany zaraz na chudziakiem (np. dybel plus obejma).
Izolacji nie przedziurawisz, a wylewka zakryje uchwyty.


Nie wiem czy chcę koniecznie ale Twój pomysł chyba nie jest zły.

Tylko teraz jak przekonać mojego hydraulika żeby nie mocował do chudziaka tylko ułożył najpierw pierwszą warstwę styro a dopiero później rury.

On od razu krzyczy że może tak zrobić ale nie daję gwarancji i nie bierze żadnej odpowiedzialności jeżeli coś się stanie.

Poza tym jest to najlepszy hydraulik jaki był dotychczas na działce i trochę szkoda by było jak bym się z nim nie dogadał.

listek
15-06-2009, 10:31
No ale co ma sie przesuwać-styro?
Bedziesz miał zamocowane prze wejściu i wyjściu. Dodatkowo te obejmy.
Co ma sie dziać pod posadzką?

pawlok
15-06-2009, 22:17
Tylko teraz jak przekonać mojego hydraulika żeby nie mocował do chudziaka tylko ułożył najpierw pierwszą warstwę styro a dopiero później rury.


Jakbym słyszał swojego - dopiero jak mu pokazałem fotkę którą ktoś zamieścił na forum - to się dało zrobić bez problemu :-)
I u mnei wygląda to tak 10 cm styro - rury w peszlach i otulinach - na to kolejne 10 cm styro z wydrążonymi kanałami po rurki.
Łatwiej by było gdyby rurki były umieszczone w rowkach wyrytych w pierwszej warstwie styro i to ładnie zakryte warstwą drugą .

Pawlok

odaro
15-06-2009, 22:32
Tylko teraz jak przekonać mojego hydraulika żeby nie mocował do chudziaka tylko ułożył najpierw pierwszą warstwę styro a dopiero później rury.


Jakbym słyszał swojego - dopiero jak mu pokazałem fotkę którą ktoś zamieścił na forum - to się dało zrobić bez problemu :-)

Pawlok

Masz tą fotkę albo wiesz gdzie jej szukać

pawlok
15-06-2009, 23:01
Masz tą fotkę albo wiesz gdzie jej szukać

Foczki w poście z 5V:
http://forum.muratordom.pl/post3325285.htm?highlight=#3325285
pozdrawiam
Pawlok

odaro
15-06-2009, 23:30
Masz tą fotkę albo wiesz gdzie jej szukać

Foczki w poście z 5V:
http://forum.muratordom.pl/post3325285.htm?highlight=#3325285
pozdrawiam
Pawlok


Przeczytałem część tego wątku. Widzę że cześć i tak mocowała do chudziaka mimo tego że rurki poszły na pierwszą warstwę styro.

A jak ostatecznie zrobiłeś u Siebie. Mnie jedyne co przychodzi do głowy to to żeby rurki przymocować tymi spinkami ale nie do chudziaka tylko do styro u mnie akurat 5cm.

Ciekawe jak długie są takie spinki czy 5cm styro wystarczy.

pawlok
16-06-2009, 12:19
A jak ostatecznie zrobiłeś u Siebie. Mnie jedyne co przychodzi do głowy to to żeby rurki przymocować tymi spinkami ale nie do chudziaka tylko do styro u mnie akurat 5cm.
Ciekawe jak długie są takie spinki czy 5cm styro wystarczy.

Robił instalator - efekt finalny rurki TEC w peszlach położone na styropianie i zamocowane normalnymi chwytkami jak sądzę kupili tylko dłuższe śruby do kołków.
Się nie ruszały i w zasadzie już są przykryte styropianem.
Pawlok

fenix2
16-06-2009, 15:20
Wg. niego nie zamocowana do chudziaka rura CO powoduję drgania i poruszanie się rury i on widział już jak z tego powodu spadły grzejniki :)

Facet idzie na łatwiznę i czy może ma rację.

Jak macie u Siebie to zrobione. Nie bardzo miałem argumenty żeby podjąć z nim dyskusję bo tak na pierwszy rzut oka wydaję się że mocowanie rury ma sens.

A co powoduje te drgania według niego ? Przepływająca woda? :D
W starych instalacjach rurki wychodzą prosto ze stropu i wchodząc do grzejnika i niczym są nie przymocowane. Dziw że po 30 latach nic się nie dzieje!

Raczej nie idzie na łatwiznę tylko lubi sobie dokładać robotę i utrudniać (Może chce więcej kasy wyciągnąć). Jak rurki przyciśnięte ~7 cm betonu mają drgać w taki sposób żeby wyrwać mocowania grzejników ze ściany ??

odaro
16-06-2009, 22:23
A jak ostatecznie zrobiłeś u Siebie. Mnie jedyne co przychodzi do głowy to to żeby rurki przymocować tymi spinkami ale nie do chudziaka tylko do styro u mnie akurat 5cm.
Ciekawe jak długie są takie spinki czy 5cm styro wystarczy.

Robił instalator - efekt finalny rurki TEC w peszlach położone na styropianie i zamocowane normalnymi chwytkami jak sądzę kupili tylko dłuższe śruby do kołków.
Się nie ruszały i w zasadzie już są przykryte styropianem.
Pawlok

Czyli co z tego wynika że kupili dłuższe śruby do kołków żeby zamontować rury do chudziaka przez styropian :-?

odaro
16-06-2009, 22:25
[quote=odaro]



Raczej nie idzie na łatwiznę tylko lubi sobie dokładać robotę i utrudniać (Może chce więcej kasy wyciągnąć). Jak rurki przyciśnięte ~7 cm betonu mają drgać w taki sposób żeby wyrwać mocowania grzejników ze ściany ??


Nie zawsze masz te 7cm betonu. Na poddaszu mam np. 4cm styro i tylko 4cm wylewki.

in99999a
16-06-2009, 22:39
Witam jesli moge sie wtracic to tak

My przewaznie robimy tak
Rury kanalizacyjne i wody uzytkowej puszczamy po chudziaku
pod folia i syro czyli warstwa izolacyjna rzadko w warstwie styro
Rury od C.O. na warstwie styropianowej

odaro
16-06-2009, 22:48
Witam jesli moge sie wtracic to tak

My przewaznie robimy tak
Rury kanalizacyjne i wody uzytkowej puszczamy po chudziaku
pod folia i syro czyli warstwa izolacyjna rzadko w warstwie styro
Rury od C.O. na warstwie styropianowej

No dobrze ale rury od wody użytkowej mocujecie do chudziaka czy leżą swobodnie na chudziaku a pod styropianem.

in99999a
16-06-2009, 23:03
Mocujemy do chudziaka
Ale moim zdaniem najlepiej jak sa w warstwie styro lub na styro

odaro
16-06-2009, 23:32
Mocujemy do chudziaka
Ale moim zdaniem najlepiej jak sa w warstwie styro lub na styro

Mam w projekcie jako izolację przeciwwilgociową papa termozgrzewalną 2x to jak to teraz pogodzić z instalacją wodną i CO.

Jak podziurawię papę kołkami to lepiej jej wcale nie kłaść.

in99999a
17-06-2009, 00:14
Wiec w Twoim wypadku najlepszym rozwiazaniem bedzie puszczenie rur
w warstwie styro, mowa o rurach wodnych bo kanalizacja musi isc w chudziaku. W tym rozwiazaniu Bedziesz Miał bardzo dobra izolacje
pozdrawiam

odaro
17-06-2009, 10:31
Wiec w Twoim wypadku najlepszym rozwiazaniem bedzie puszczenie rur
w warstwie styro, mowa o rurach wodnych bo kanalizacja musi isc w chudziaku. W tym rozwiazaniu Bedziesz Miał bardzo dobra izolacje
pozdrawiam

Kanalizacją mam już zrobioną jest w pod chudziakiem chodzi o wodę i CO

odaro
10-08-2009, 14:42
Może jeszcze innych zachęcę do dyskusji :)

Jak mocowaliście rury CO i wodne nie niszcząc izolacji przeciwwilgociowej na chudziaku.

Deamos
10-08-2009, 15:31
Wg. mnie wszelakie rury najlepiej puscic na styro bo mimo otulin zawsze jakies cieplo z nich ucieka a wtedy styropian izoluje. Mozna w najwyzszej warstwie, wtedy grzejemy podloge a nie chudziaka tracac cieplo ;)
Na samym chudziaku mozna dac instalacje odkurzacza centralnego (jak sie zaklada oczywiscie), wtedy nie koliduje z rurami wodnymi :)

fenix2
10-08-2009, 16:09
Może jeszcze innych zachęcę do dyskusji :)

Jak mocowaliście rury CO i wodne nie niszcząc izolacji przeciwwilgociowej na chudziaku.

A po co mocować niech leża na styropianie. Można ewentualnie do ściany przymocować.

odaro
10-08-2009, 20:24
Może jeszcze innych zachęcę do dyskusji :)

Jak mocowaliście rury CO i wodne nie niszcząc izolacji przeciwwilgociowej na chudziaku.

A po co mocować niech leża na styropianie. Można ewentualnie do ściany przymocować.

Pytałem 4 hydraulików każdy uważa że rury do CO i wody należy mocować i używają do tego specjalne obejmy.

Wirecki
10-08-2009, 20:43
Pewnie rury juz dawno położone.
U mnie rury z wodą były chowane w styro. Grubość 15 cm (5+10) Tam gdzie były rury (w otulinie) było 5 styro, rura, 5 styro.

odaro
10-08-2009, 20:58
Pewnie rury juz dawno położone.
U mnie rury z wodą były chowane w styro. Grubość 15 cm (5+10) Tam gdzie były rury (w otulinie) było 5 styro, rura, 5 styro.

Ale mocowałeś jakoś te rury czy poprostu leżą w styropianie.

A jak prowadziłeś rury do grzejników.

ddt
23-05-2010, 20:56
Mam już położoną instalację CO i CWU na chudziaku teraz czekam na tynkarzy i przygotowuję się do wylewki.
Czytając te posty wyszło że najlepiej było by ułożyć instalację na pierwszej warstwie styropianu.
Czy da się coś z tym teraz zrobić?
Myślę że i tak będę musiał odciąć mocowanie rurek do chudziaka bo jak inaczej położę papę?
Mogę spróbować wciskać styropian pod rurki ale co zrobić przy ścianach?
Proszę poradźcie mi coś.

Mikołaj:)
23-05-2010, 22:44
Mam już położoną instalację CO i CWU na chudziaku teraz czekam na tynkarzy i przygotowuję się do wylewki.
Pierwsza podpowiedź: Przykryj sobie przed tynkarzami chudziak tekturą z rolki (można kupić w marketach budowlanych) Folia się nie nadaje bo strasznie ślisko się robi. Ja tego nie zrobiłem, a później spędziłem kilka ładnych dni na skuwaniu resztek. I tak nie wyszło tak jak było przed. Unikniesz dzięki temu większości syfu.


Myślę że i tak będę musiał odciąć mocowanie rurek do chudziaka bo jak inaczej położę papę?
Nie bardzo mogę sobie wyobrazić wsuwanie gorącej papy pod rury. Ja miałem taki przypadek tylko w jednym małym miejscu i uwierz, idzie to maskarycznie. Parzy, skleja sie itd.


Mogę spróbować wciskać styropian pod rurki ale co zrobić przy ścianach?
Tam gdzie się da to podsuń, a gdzie nie, niech już leżą na chudziaku tylko od góry obsyp na równo np. perlitem.

smarki
24-05-2010, 14:47
Ja to zrobiłem tak:
- chudziak
- 2 x folia budowlana (idealnie było by papa zgrzewalna ale różnica w kosztach kolosalna)
- styropian 5 cm, na to rurki od wody w otulinie
- druga warstwa styropianu 5 cm, na to rurki od CO w otulinie
- wylewka

ddt
24-05-2010, 22:31
Dziękuję Mikołaj:) dobra rada z tą tekturą.
W takim razie nie będę już ruszał całej instalacji tylko na rurki dam folie.
A pod rurki może dać folię termoizolacyjną, dla pewności?
Myślałem żeby dać ją od spodu i wywinąć do góry a z boków docisnąć styropianem, ale w takim układzie folia która idzie na rurki będzie mi przeszkadzać:(

cezka
25-05-2010, 10:13
zrobilismy kilkadziesiat chałup,wylaliśmy klientom tez troche wylewek ,nie ma potrzeby mocowania rur instalacyjnych,nic sie nie rozszczelni ani urwie,to jakis matrix