PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja ścian fundamentowych



do.big
15-06-2009, 10:43
Drodzy Forumowicze, czy ktoś mógłby mi doradzić jak wybrnąć w obecnej sytuacji. Buduję się w Michałowicach. Dom jest już w stanie surowym zamkniętym. Właśnie odkryłem, że izolacja ścian fundamentowych to styropian 6cm pokryty folią kubełkową. Firma budowlana, która wykonała fundament twierdzi, że brak dysperbitu jest zgodny ze sztuką budowlaną, gdyż woda ma możliwość nie tylko wpłynięcia, ale również wypłynięcia z fundamentów. Moim zdaniem to jakiś bezsens, więc chcę zerwać styropian, posmarować od zewnątrz dysperbitem i położyć styrodur. Czy takie rozwiązanie pomoże mi w zaizolowaniu fundamentów, jeżeli ściany od wewnątrz nie są posmarowane? Czy nie skończy się tym, że woda będzie wchodziła od wewnątrz i zatrzyma się od wewnątrz dysperbitu, bo od środka na tym etapie robót nie jestem już w stanie tego zmienić? A być może rozwiązanie zastosowane przez mojego wykonawcę jest właściwe i ja tylko tak w ramach swojej niewiedzy panikuję?
Z góry dziękuję za pomoc.

Agnieszka&Przemko
17-06-2009, 09:00
Witaj.

Nasz kierownik budowy wydał zalecenie ekipie budowlane, aby dwa razy posmarować dysperbitem ścianki fundamentowe. Na zewnątrz kazał położyć na to styropian, potem siatkę z narzutem i dopiero na to będzie szła folia kubełkowa.

Poprawnie wykonana izolacja fundamentów opiera się na zabezpieczeniu ścian fundamentowych dysperbitem i wykonawca wprowadził Ciebie w błąd. Twoje rozwiązanie zabezpieczenia jest poprawne. Zerwij styropian i dokonaj izolacji zewnętrznej. To powinno zabezpieczyć Twój budynek. Najlepiej jeszcze porozmawiaj na ten temat ze swoim kierownikiem budowy.

Pozdrawiam
Agnieszka

asz
17-06-2009, 11:08
do.big
zanim zacznie sie n-ta dyskusja ne ten temat...
Jaki masz poziom wód gruntowych?
Jaki rodzaj gruntu?
Czy będzie drenaż?
Jak wygląda izolacja pozioma?

fenix2
17-06-2009, 11:34
A masz piwnice czy nie ?
Bo jeśli nie masz to nie mam sensu tego ruszać. Chyba że masz kasę./
Jeżeli masz piwnicę koniecznie trzeba zaizolować.
Jaki poziom wód gruntowych ??

do.big
17-06-2009, 12:47
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Po zdjęciu humusu miałem coś co przypomina glinę, a poziom wóg gruntowych jest poniżej fundamentów. Nie mam również podpiwniczenia.
O ile wykonanie jest ewidentnie niezgodne z projektem, to w kwestii skuteczności zastosowanych rozwiązań opinie osób których pytam są podzielone. Jedni twierdzą, że dysperbit jest konieczny. Inni, że przy braku piwnicy i zastosowaniu drenażu jest to zbędne wyrzucanie pieniędzy.
Co sądzicie?

fenix2
17-06-2009, 13:08
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Po zdjęciu humusu miałem coś co przypomina glinę, a poziom wóg gruntowych jest poniżej fundamentów. Nie mam również podpiwniczenia.
O ile wykonanie jest ewidentnie niezgodne z projektem, to w kwestii skuteczności zastosowanych rozwiązań opinie osób których pytam są podzielone. Jedni twierdzą, że dysperbit jest konieczny. Inni, że przy braku piwnicy i zastosowaniu drenażu jest to zbędne wyrzucanie pieniędzy.
Co sądzicie?

Jeżeli izolacja pozioma jest dobra to moim zdanie nie trzeba smarować dyserbitem.